TOR-verkossa julkaistut salaiset potilastiedot
Psykoterapiakeskus Vastaamon kiristäjä julkaisi yöllä lisää erittäin arkaluontoisia potilaskertomuksia
Potilastiedoissa kerrotaan henkilötietoja ja hyvin intiimejä tietoja asiakkaiden elämäntilanteista ja mielenterveyden ongelmista.
Poliisilla lienee käsissään merkittävä ongelma – miten päästä tekijän jäljille?
TekstiTV:n uutisen perusteella uskallan päätellä, että jäljille päästään kahdessa viikossa, jos vaan poliisi osaa hommansa.
Eräässä aiemmassa tapauksessa poliisi taannoin (keväällä 2020) lopetti tutkinnan perustellen päätöstään sillä, että poliisi ei pysty selvittämään TOR-verkkosivun ylläpitäjää. Mutta KAS KUMMAA:
Tuon jutun tutkinta siis yhä jatkuu. Miten käykään tässä potilastietojutussa – osaako poliisi?
Useaan otteeseen olen tarjonnut apuani poliisille. Nyt en enää tarjoa, enkä auta!
Menneitä muistellen…
Erään kerran kun oli poliisikuulustelussa niin poliisilla oli ongelma löytää määrättyjä tietoja netistä.
Ehdotin tuolle tutkijalle, että jospa vaihtaisimme paikkaa, ja niinhän sitten tehtiin => juttu saatiin eteenpäin ja syyttäjälle…
”Tiedot ovat todella arkaluontoisia. Niistä ilmenee esimerkiksi potilaiden terapeuteilleen kertomia asioita. Lisäksi tiedoista selviää asiakkaiden nimiä, osoitteita, puhelinnumeroita ja henkilötunnuksia.”
https://www.talouselama.fi/uutiset/hakkerin-mukaan-vastaamon-tietomurto-onnistui-luvattoman-helposti-tiedoissa-potilaiden-terapeuteilleen-kertomia-asioita-kaikkien-joita-tietovuoto-koskee-kannattaa-tehda-rikosilmoitus/a05921d3-d56c-4d51-b999-6352cd521d5a
”Kiristäjä uhkasi julkaista sata potilastietoa päivässä, jos hänen vaatimuksiinsa ei suostuta. Viime yönä hän julkaisi toiset sata, ja nyt julkaistujen potilastietojen määrä on yhteensä vähän yli 200.”
https://yle.fi/uutiset/3-11606925
Ilmoita asiaton viesti