Luuserit selittävät havaintoja hokkus pokkus avaruudella.
Niin, tämähän on JÄNNÄÄ.
Siis miten itsestään selvä asia voikin olla joillekin näin TOO MUCH 😮😮😮
Minulle täysin itsestään selvää.
Kaiken taustalle tarvitaan se paikka jossa kaikki tapahtuu. Ääretön 3 D avaruus.
Missä muuttuvat systeemit muuttuvat koska muuttuvien systeemien erilliset osat liikkuvat suhteessa toisiinsa siten että juuri tuo ERILLISTEN OSIEN LIIKE SUHTEESSA TOISIINSA mahdollistaa sen muutoksen.
Ja koska tämä paikka itsessään ei enää ole missään paikassa, ei se itse enää omaa minkäänlaista keinoa muuttua millään tavalla.
Ja koska se itsessään on jo ei yhtään mitään, ei se silloin ole voinut koskaan syntyä eli silloin se on aina ollut olemassa, olemalla ääretön 3 D tila joka ON ei yhtään mitään.
Ääretön se tietysti on just sen takia koska olleessaan ei yhtään mitään, se väistämättä jatkuu joka suunnassa äärettömiin.
Pelkurit sitten pelätessään ääretöntä avaruutta, tempovat epätoivoissaan hatustaan uusia hokkus pokkus käsitteitä joita voidaan verrata jumaliin. Kuten nyt esim. tämä hokkus pokkus laajeneva avaruus ja sillä he kapaloivat pelokkaat mielensä tietämättömyyden verhoon.
Laajeneva avaruus on #keisarialasti.
Luuserit ne sillä selittellöö havaintoja jotka oikeasti perustuvat avaruudessa liikkuviin ja avaruudessa muuttuviin aineisiin jotka säteilevät avaruudessa liikkuvia ja avaruudessa muuttuvia säteilyjä / informaatioita.
😃
Pyörän voi keksiä aina uudestaan. 😉
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pysyvän_tilan_teoria
”Pysyvän tilan teoria on epästandardi kosmologinen teoria, jonka mukaan kaikkeus laajenee, mutta sen tiheys, säilyy vakiona sillä tyhjästä syntyy jatkuvasti uutta ainetta.[1] Tämä malli pyrki yhdistämään havainnot ja ikuisen kaikkeuden, jolla ei ole alkua eikä loppua.
Teorian esittivät 1950-luvulla Hermann Bondi, Fred Hoyle ja Thomas Gold.[1] Teoria ei pysty kunnolla selittämään havaintoja, joten siitä on nykyisin luovuttu. Pysyvän tilan teorian kaikkeuden pitäisi näyttää samanlaiselta kaikilla etäisyyksillä. Hyvin suurilla etäisyyksillä näyttää kuitenkin esiintyvän kohteita, joita ei ole lähiavaruudessa.[1] Alkuräjähdysmallissa tämä ero selittyy luonnollisella tavalla kohteiden ajallisen kehityksen avulla.[1] Teoria ei selitä myöskään kosmista taustasäteilyä.”
Ilmoita asiaton viesti
Onko joku ennen minua ehdottanut että atomien ytimet laajenevat ja kierrättävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa josta syntyy rekisteröitävissä olevia laajenevia elektroneja ja laajenevia fotoneita.
Siten että tällä kierrätettävällä laajenevalla työntävällä voimalla on laajenevan valon pimeiden laajenevien aaltojen luonne ja vieläpä siten että nämä laajenevat pimeät aallot vuorovaikuttavat toistensa kanssa, kiihdyttäen toistensa laajenemista ja näin laajenevan valon vauhti kiihtyy samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat?
😃
Ilmoita asiaton viesti
Hmmm…
Täytyy väsätä sähköpostia US:n tekniselle ylläpidolle, että voitaisiinko jotenkin toteuttaa, että etusivulle laitetut kirjoitukset ovat näkyvissä vain sen ajan niin kauan, kunnes siirtyy seuraavalle sivulle, niin blogistilla on oikeus kirjoittaa uusi blogi.
Nyt on tullut liian monta tällaisia poukkoilevia blogisteja, ketkä kirjoittavat monta blogia päivässä ja mitään keskustelua ei niissä voi enää käydä. En halua, että tässä tulee taas villin lännen meininkiä, että kaikki rupeavat matkimaan ja latomaan vaikka esim. 50 blogia päivässä, niin silloin kaikkoaa monet kirjoittajat ja lukijat pois Puheenvuorosta.
Silloin se tarkoittaa Puheenvuoron pilaantumista, että yhtä blogia käydään lukemassa vain yli 3 minuuttia ja heti tulee uusi, kukaan ei ehdi paneutua yhtään mitään ja sinäkään et ehdi.
Lopeta nyt hyvän tähden aikana ja sinulla ei kärsivällisyyttä ole.
Ilmoita asiaton viesti
Jotain noloa provoa yrittää kehitellä, viihdettä nuo videot kyllä, ei ehkä miten itse miettii kun julkaisee…
Ilmoita asiaton viesti
Entä jos se onkin niin päin, että avaruus on äärettömän pieni piste joka kutistuu. Ääretön kasvaa tai nolla pienenee, mistä voi havaita eron?
Ilmoita asiaton viesti
Jos on systeemi joka koostuu erillisistä osista jotka liikkuvat suhteessa toisiinsa, voi tällainen systeemi kutistua tai vaihtoehtoisesti laajentua.
Kutistumisen aikana systeemin erilliset osat liikkuvat toisiansa kohti ja laajentumisen aikana erilliset osat liikkuvat pois päin toisistansa.
Oleellista tässä on se tila / paikka / avaruus jossa systeemin erilliset osat liikkuvat suhteessa toisiinsa.
Kerrohan miten tämä paikka / tila / avaruus itsessään voisi kutistua tai laajentua?
Koostuuko sekin erillisistä osista niin kuin aine?
Ja missä sen avaruuden erilliset osat sitten liikkuisivat suhteessa toisiinsa?
Alkuräjähdysteorian mukaan laajenevan avaruuden taustalla ei enää ole mitään paikkaa jossa sen erilliset osat liikkuisivat.
🤔🤔🤔
😃
Ilmoita asiaton viesti
Avaruus on joustava kenttä ja aine on tihentymä kentässä.
Ilmoita asiaton viesti
Kerrohan miten se avaruus voi olla joustava kenttä?
Mihin sen joustavuus perustuu?
Mikä sen ylipäätään mahdollistaa?
Joustavaa materiaali on olemassa siksi että se aine josta joustava materiaali koostuu, koostuu myös erillisistä osista jotka liikkuvat suhteessa toisiinsa.
On sananhelinää väittää että avaruus on joustava kenttä jos ei pysty kuvailemaan sanoin ja visuaalisesti mihin sen joustavan avaruuden joustavuus perustuu ja mikä sen ylipäätään mahdollistaa 😃
Ilmoita asiaton viesti
Eräs Albert Einstein on jo ratkaissut avaruuden kaarevuuden ja samalla joustavuuden mysteerin. 😉
https://tiedetuubi.fi/yleinen-suhteellisuusteoria-hyvin-lyhyesti-ja-yksinkertaisesti
”Teoria voidaan kirjoittaa lyhyesti näin: ”Aine vaikuttaa massallaan avaruuteen ja sanoo, miten sen tulee kaareutua. Avaruuden kaarevuus puolestaan kertoo aineelle, miten sen tulee liikkua.””
Ilmoita asiaton viesti
Puhut edelleen vaan avaruudesta, joka joo sitä ja tätä. Avaruutta ei ole olemassakaan. Et millään tahdo ymmärtää nykyisiä (parhaita) teorioita, jotka kertovat että aika, avaruus, energia, ja kaikki mitä siinä on, ne ovat, ne ovat vain kvanttikentän luomia ilmiöitä, joita tietoisuus katselee, ja luulee juuri sitä todeksi. On olemassa siis vain, on olemassa vain kvanttikenttä. Kaikki on kvantittunutta, myös se tila käsite, jota avaruudeksi kutsutaan! Lue enemmän, niin luulet, vielä vähemmän.
Opiskelun alkeita myös miehelle joka ei todellakaan selvittänyt vielä yhtään mitään, avaruudesta > Finally We May Have a Path to the Fundamental Theory of Physics…
and It’s Beautiful > https://writings.stephenwolfram.com/2020/04/finally-we-may-have-a-path-to-the-fundamental-theory-of-physics-and-its-beautiful/
Ilmoita asiaton viesti
Niin, laajeneva näkyvä maailmankaikkeus koostuu laajenevasta energiakentästä joka koostuu laajenevaa työntävää voimaa kierrättävistä laajenevista tihentymistä.
Niillä ei ole mitään tekemistä sen tilan / paikan / avaruuden kanssa jossa kaikki tapahtuu.
Koko tämä avaruudessa laajeneva energiakenttä, josta laajeneva näkyvä maailmankaikkeus koostuu, liikkuu yhdessä hetkessä pois siltä avaruuden alueelta jonne se oli hetki sitten liikkunut.
Katso tämä video jos et muuten kykene hahmottamaan tätä.
https://youtu.be/RQUZXc28prs
😃
Ilmoita asiaton viesti
Juuri näin. Avaruutta ei ole olemassa sillä tavalla kuin sitä mistä kaikki avaruudessa liikkuva ja avaruudessa muuttuva pohjimmiltaan koostuu.
Ääretön 3 D avaruus ON olematta yhtään mitään.
Juuri sen takia avaruus itsessään ei tee millekään mitään.
Sitä ei tarvitse huomioida mitenkään.
Laajeneva avaruus on keisari alasti.
Too much for you?
😃
Ilmoita asiaton viesti
Onko joku ennen minua ehdottanut että atomien ytimet laajenevat ja kierrättävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa josta syntyy rekisteröitävissä olevia laajenevia elektroneja ja laajenevia fotoneita.
Siten että tällä kierrätettävällä laajenevalla työntävällä voimalla on laajenevan valon pimeiden laajenevien aaltojen luonne ja vieläpä siten että nämä laajenevat pimeät aallot vuorovaikuttavat toistensa kanssa, kiihdyttäen toistensa laajenemista ja näin laajenevan valon vauhti kiihtyy samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat?
😃
Ilmoita asiaton viesti