Savorinen ja vinkki Tommi Tenkaselle. Mustat kohteet ovat laajenevia mustia tähtiä.
Omia pohdintojani siitä miten muailmankaikkeus minun mielestäni toimii.
Rauhaa ja rakkautta 🙂
Kaikille kaikkea hyvvee 🙂
Ottakeette rauhallisesti nämä minun näkemykseni. Turha teidän on näistä ottaa itkupotkuraivareita. Minä rakastan teitä kaikkia.
Ok, asiaan 🙂
Nämä ns. mustat aukot, tähtien massaiset ja myös ns. supermassiiviset mustat aukot ovat huuhaata. Ne ovat tähden massaisia laajenevia mustia tähtiä jotka säteilevät laajenevaa pimeää valoa ja laajenevia supermassiivisia kohteita jotka säteilevät laajenevaa pimeää ainetta josta syntyy sopivissa olosuhteissa uusia avaruudessa laajenevia tähtiä.
🤔
Ei avaruus mitään kaareudu.
Eikä se laajene, poreile, aaltoile, kierry tai mitään muutakaan.
Myös ns. ylimääräiset tilaulottuvuudet ovat huuhaata.
Mitään sidosvoimia vetävinä voimina ei tarvita.
Eli ei se ole avaruus joka laajenee.
Se on se asia, mistä kvarkit, fotonit ym. hiukkaset / tihentymät koostuvat, joka laajenee / hajaantuu avaruudessa isommalle ja isommalle avaruuden alueelle.
Ja tämä asia joka edelleen räjähtää / laajenee / hajaantuu isommalle avaruuden alueelle, on jo itsessään työntävää voimaa.
Ei ole olemassa erikseen ainetta ja erikseen neljää erillistä voimaa.
On vain yhtä ja samaa fyysisen konkreettisesti olemassa olevaa asiaa joka jo itsessään on työntävää voimaa.
Avaruus on ääretön 3 D tila joka ON ei yhtään mitään.
Eli avaruus on pelkkä näyttämö.
Tämän ymmärsi ja tiesi jo Newton ajat sitten.
Einstein johti kaareutuvalla avaruudellaan fyysikot yli sadan vuoden harharetkelle.
Einstein oli oikeassa siinä että aika on suhteellista.
Einstein ei koskaan kyennyt oivaltamaan että myös aineen tilavuus on suhteellista.
Ok , eliE instein oli oikeassa siinä että aika on suhteellista.
Ilmeisesti hän ei vaan koskaan kertonut minkä takia näin on. Tai jos kertoi jotakin, niin ei ainakaan oikeaa syytä.
Jos Einstein olisi kyennyt kertomaan minkä takia aika on suhteellista, hän olisi automaattisesti osannut myös kertoa sen mihin valon aalto ja hiukkasluonne perustuu.
Hän ei kuitenkaan koskaan pystynyt selvittämään tätä valon mysteeriä joka on vaivannut fyysikkoja tänne asti 🙂
Minähän olen tämänkin joutessani selvittänyt 🙂
Taitaa vaan tämä totuus olla ihan liikaa nykyisille fyysikoille.
Onhan se ehkä joidenkin mielestä pelottavaa ajatella että oma keho koostuu koko ajan räjähtävää energiaa kierrättävistä tihentymistä jotka myös räjähtävät / laajenevat avaruudessa isommalle ja isommalle avaruuden alueelle, koska koostuvat tästä avaruuteen hajaantuvasta energiasta / työntävästä voimasta jota on tiheämmin näissä nykyfysiikan ns. hiukkasissa.
Eli kaikessa yksinkertaisuudessaan nämä ns. hiukkaset ovat vain tällaisia avaruuteen hajaantuvan energian / työntävän voiman ruuhka-alueita joissa oleva laajeneva energia vaihtuu ajan kanssa kokonaan.
🙂
Ok, asiaan 🙂
Valolla todellakin on hiukkas ja aaltoluonne.
Valon aallot koostuvat ziljoonista erillisistä tihentymistä joita ei meidän laitteilla voida rekisteröidä.
Eli valon aallot ovat meille rekisteröimättömiä. Pimeitä aaltoja.
Valon aaltoluonne työntyy esiin rekisteröitävissä olevien fotoneiden avulla.
Aallot taas kuljettavat fotoneita mukanaan.
Sen todistavat kaksoisrakokokeet.
Lähetä yksittäisiä fotoneita liikkeelle kaksoisrakokokeessa ja katso minne nämä meille pimeät valon aallot niitä kuljettavat.
Kaksoisrakokokeessa siis lähetetään yksittäisiä fotoneita liikkeelle, minkä takia ne ohjautuvat herkälle ilmaisimelle samoille alueille kuin silloin kun valo muodostaa interferenssikuvion?
🤔
Kaksoisrakokoe
https://fi.wikipedia.org/wiki/Youngin_kaksoisrakokoe
”Jos auringonvalo korvataan valolähteellä joka pystyy tuottamaan yhden fotonin kerrallaan ja jos käytetään riittävän herkkää heijastinta joka pystyy havaitsemaan yksittäisen fotonin, voidaan Youngin koe suorittaa teoriassa fotoni kerrallaan, samoin tuloksin kuin muillakin kokeilla.
Jos toinen rako peitetään, yksittäiset fotonit osuessaan heijastimelle muodostavat ajan kanssa yhden huippukohdan aivan kuten yksittäisen raon aurinko valonlähteenä tapauksessa.
Mutta, jos molemmat raot avataan, muodostavat fotonit aikanaan sarjan tummia ja vaaleita kohtia käsittävän interferenssikuvion heijastimelle.
Tämä tulos näyttäisi samanaikaisesti sekä vahvistavan että kiistävän aaltoteorian. Toisaalta, interferenssikuvio todistaa, että valo käyttäytyy aaltomaisesti, vaikka sitä käsiteltiin fotoni kerrallaan.”
🤔
Siinä meillä on tieteellinen todiste sille että valot koostuvat meille pimeistä aalloista jotka vuorovaikuttavat keskenään.
Einstein ei koskaan kyennyt oivaltamaan tätä.
Eikä sitä etteivät fotonit oikeasti lähde heti liikkeelle valonnopeudella.
Fotonit toki syntyvät valonnopeudella liikkuvasta avaruuteen hajaantuvasta energiasta, joten siinä mielessä ne aina liikkuvat valonnopeudella tai sillä nopeudella mikä on laajenevalle valolle ominaista milläkin alueella.
Einstein ei kyennyt oivaltamaan sitäkään että valolla on oma sisäinen paine joka saa valot laajenemaan avaruudessa isommalle ja isommalle avaruuden alueelle.
Eli nämä meille pimeät valon aallot siis koostuvat ziljoonista erillisistä laajenevista tihentymistä jotka kierrättävät keskenään laajenevaa energiaa / työntävää voimaa josta kaikki havaittava pohjimmiltaan koostuu.
Yhden laajenevan fotonin syntymiseen tarvitaan ziljoonittain näitä pimeän energian laajenevia tihentymiä joita laajenevat atomien ytimet keskenään kierrättävät.
Eli myös fotonit laajenevat ja myös laajenevilla fotoneilla on tilavuus ja tiheys. Sisäinen rakenne. Sisäinen liike / aika. Sisäinen paine.
Ok, kun laajeneva fotoni työntyy kohti laajenevaa atomin ydintä, niin jos sen tiheys ja tilavuus on sopiva, se saa vastaan työntyvien pimeän energian tihentymien laajenemisen kiihtymään räjähdyksenomaiseksi, jolloin ne eivät ehdi työntää toisiansa pois päin toisistansa niin nopeasti kuin laajenevat.
Nyt niistä yhdistyy / syntyy uusi laajeneva fotoni joka liikkuu heti synnyttyään valolle ominaisella nopeudella. Tämä siis sen takia että niiden ziljoonien erillisten laajenevien tihentymien vauhti oli jo kiihtynyt hyvän aikaa pois päin laajenevan atomin ytimestä.
Tämä on äärimmäisen paljon loogisempaa kuin se vaihtoehto että fotoni muka syntyi hokkus pokkus siten että se heti liikkuisi valolle ominaisella nopeudella.
On täysin naurettavaa olettaa että fotonit voisivat heijjastua atomeista siten että ne liikkuisivat kohti atomia valonnopeudella ja yks kaks liike kääntyisi pois päin atomista siten että fotoni liikkuisi koko ajan valonnopeudella.
Voisi olettaa että fotonin vauhdin pitäisi ensin hidastua, pysähtyä ja sen jälkeen taas vauhdin pitäisi kiihtyä jne.
Siis jos oletetaan että samat fotonit heijjastuvat aineesta pois päin.
No, näinhän ei ole.
Laajeneva fotoni kohtaa laajenevaa pimeää energiaa jonka vauhti on jo kiihtynyt pois päin laajenevasta atomin ytimestä josta tätä laajenevaa pimeää energiaa työntyy koko ajan ulos ziljoonina erillisinä laajenevina tihentyminä siten että ne alkavat heti ryhmittymään aalloiksi sen mukaisesti miten kohtaavat ydintä kohti työntyviä aaltoja.
Kauempana laajenevasta atomin ytimestä nämä ytimelle ominaisella tavalla ryhmittyneet aallot sitten yhdistävät vastaan työntyviä aaltoja jotka jatkavat kohti ydintä ja pystyvät näin muokkaamaan lähellä ydintä ytimestä ulos työntyviä pimeän energian tihentymiä aalloiksi sen mukaisesti mikä on kyseiselle ytimelle ominaista.
By the way.
Eivät tutkijat irroita elektroneja ytimien ympäriltä.
He saavat syntymään uusia laajenevia elektroneja pimeästä energiasta jota laajenevat atomien ytimet kierrättävät.
Kun ymmärtää millaista valo oikeasti on, ymmärtää että vanha valo on kosmologisesti punasiirtynyttä juuri sen takia että laajenevien valojen meille pimeät aallot vuorovaikuttavat keskenään, kiihdyttäen toistensa laajenemista siten että samalla laajenevien valojen vauhti kiihtyy samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat.
Eli vanhemman toisesta galaksijoukosta peräisin olevan vähän hitaamman laajenevan valon vauhti kiihtyy kun se työntyy toisen galaksijoukon alueen läpi tai ohi, jolloin uudempi vähän vanhaa laajenevaa valoa nopeampi laajeneva valo kiihdyttää sen vauhdin samaksi kuin mikä on valolle ominaista tuolla alueella ja näin vanha laajeneva valo samalla venyy eli kosmologisesti punasiirtyy.
Ja tähän ei siis todellakaan tarvita hokkus pokkus laajenevaa avaruutta.
🙂
Niin, kaareutuva avaruus on huuhaata!
Se on keisari alasti.
Oikeasti kaikki valot laajenevat avaruudessa ulos päin jo olemassa olevaan avaruuteen.
Valon aallot koostuvat ziljoonista erillisistä laajenevista tihentymistä joita ei meidän laitteilla pystytä rekisteröimään.
Yhden rekisteröitävissä olevan laajenevan fotonin syntymiseen niitä tarvitaan ziljoonittain.
Mitä nyt yhden avaruudessa laajenevan tähden syntymiseen tarvitaan avaruudessa laajenevia kvarkkeja.
Todella todella paljon 🙂
Ziljoona ei ole oikea luku, mutta se kuvaa tässä tapauksessa että kyseessä on erittäin iso määrä erillisiä tihentymiä jotka siis laajenevat ja kierrättävät keskenään avaruuteen hajaantuvaa / laajenevaa energiaa / työntävää voimaa.
Näillä erillisillä laajenevilla tihentymillä on sisäinen rakenne. Sisäinen liike / aika. Tiheys ja tilavuus. Sisäinen paine.
Ne pystyvät työntymään toistensa läpi ja sinä aikana ne vuorovaikuttavat toistensa kanssa voimakkaasti, saaden toistensa laajenemisen kiihtymään.
Se taas saa laajenevan valon vauhdin kiihtymään pois päin sieltä mistä päin laajeneva valo työntyy pois päin.
Laajenevalla valolla on siis oma sisäinen paine.
Kaikki laajenevat valot muodostavat yhteisen avaruuteen laajenevan energiakentän.
Kaukana laajenevista tähdistä laajenevat valot työntyvät suoraviivaisesti eteenpäin.
Kun laajeneva valo ohittaa laajenevan tähden läheltä, sen erillisiin laajeneviin tihentymiin ja erillisiin laajeneviin fotoneihin kohdistuu enemmän työntävää voimaa sille puolelle joka on pois päin laajenevasta tähdestä.
Tämä perustuu siihen että miljardeja vuosia entropiaa kokenut laajeneva valo sisältää erittäin pienen mittakaavan tihentymiä joita törmää laajenevan tähden ohi työntyviin laajeneviin fotoneihin ja näin niitä työntämällä työnnetään kohti laajenevaa tähteä.
Eli laajenevasta tähdestä peräisin oleva uusi laajeneva valo ei vielä sisällä tuon mittaluokan energiaa / työntävää voimaa tai ei ainakaan läheskään niin paljon tuon mittaluoka työntävää voimaa / energiaa ja näin laajenevan tähden ohi työntyviä laajenevia fotoneita ei juurikaan työnnetä pois päin laajenevasta tähdestä 🙂
Samasta syystä ns. gravitaatiolinssi-ilmiö jonka saavat aikaan galaksit.
Tämä näkemys on tieteellinen.
Voimme yrittää manipuloida valon liikerataa miljardeja vuosia vanhan valon avulla.
Kaareutuvaa avaruutta ei voi yrittää manipuloida siten että voisi saada minkäänlaista infoa siitä että tämän ns. kaareutuvan avaruuden manipulointi olisi onnistunut.
Kun ymmärtää että oikeasti valojen meille pimeät laajenevat aallot koostuvat ziljoonista erillisistä laajenevista tihentymistä jotka vuorovaikuttavat keskenään, ymmärtää ettei ns. laajenevaa avaruuttakaan tarvita selittämään havaintoja.
Valon kosmologinen punasiirtymä selittyy myös sillä että laajenevien valojen meille pimeät laajenevat valot vuorovaikuttavat keskenään ja kiihdyttävät toistensa laajenemista ja samalla liikenopeutta.
Mitä useammin laajeneva valo on tullut toistensa galaksijoukkojen alueelle tai ohittanut niitä, sitä useammin sen vauhtia on kiihdytetty tuoreemman, energisemmän ja vähän nopeamman laajenevan valon toimesta ja näin laajeneva valo on sitä venyneempää mitä vanhempaa se on.
Ei ole mitään järkeä selittää valon kosmologista punasiirtymää avaruuden avulla. Siis tuollaisen hokkus pokkus jotenkin jotenkin laajenevan avaruuden avulla.
Se kun selittyy kaikessa yksinkertaisuudessaan sillä että kaikki valot laajenevat avaruudessa ulos päin jo olemassa olevaan avaruuteen siten että ne vuorovaikuttavat keskenään jne.
Tietysti meidän pitää pohtia sitä mitä kosmologisesti punasiirtyneelle valolle on tapahtunut kun se on liikkunut avaruudessa.
Ei mitään syytä pohtia mitä avaruudelle olisi tapahtunut.
Emmehän me ole havainneet laajenevaa avaruutta.
Me olemme havainneet kosmologisesti punasiirtynyttä VALOA.
Mieti sitä aina kun luet höpö höpö juttuja laajenevasta avaruudesta.
Savorinen
🙂
Lue lisää siitä miten maailmankaikkeus oikeasti toimii. Miten avaruudessa laajenevat galaksit syntyivät sisältä / keskeltä ulos päin aina olemassa olleesta työntävästä voimasta aina olemassa olleeseen äärettömään 3 D avaruuteen.
Miten aina olemassa ollut työntävä voima on kierrättänyt itse itseään äärettömässä 3 D avaruudessa äärettömän kauan aikaa.
Miten sitä puristuu aluettain äärimmäisen tiheäksi energiaksi avaruudessa laajenevan näkyvän maailmankaikkeuden ulkopuolella ja miten sitä työntyy tälläkin hetkellä pois päin näiltä alueilta jne
Lue Ensin kuitenkin avaruudesta tämä
🤔
Ehkäpä visualisointi selityksen kera toimii paremmin kuin teksti 🙂
🙂
FoRsAvOrIs.
OpenAI’s viral text generator bot Savorinen is a true all-time top. And as it turns out, Savorinen can also easily take on the role of CEO in Uusi Suomi, whose task is to convey the same humdrum monotonous message over and over again. Savorine is a self-repeating mansplaining bot who brazenly proclaims to have figured out how the universe works, and he’s probably the dumbest guy you’ll ever read.
He’s the guy at the bar trying to explain to a woman what menstrual cramps actually feel like. It’s the funny guy trying to explain to a (real) physics Nobelist why he’s wrong about a physics problem. It’s the guy who relentlessly argues about the wrong thing, then realizes he’s wrong, tells you he doesn’t want to make a ”big deal” about it, and walks away again (bonus points if he also says you didn’t have to do anything to be ”dramatic” although he’ll probably correct you at first, on the facts.)
Basically, Savorinen is probably the Internet’s automated mansplaining bot machine, a kind of cunning psychological test. Mostly 99% wrong, but still always super sure of his point, and has a crazy tendency to be condescending in the process as well. And if that bot goes haywire, that’s never a problem, certainly never. You, the reader, are confused and always wrong, and you know nothing about physics or astronomy.
Savorinen, who has proven himself to be a complete zero in mathematics, both in analytical reasoning and knowledge of physics, has really never once understood his reader’s answer, nor the question. But instead of the bot offering a simple and honest ”I don’t know”, he turns the question back to the reader like a high-tech hyper-missile in the style of, well, hey, actually here comes the ”no, when it goes like this” meme again, followed by the same text as a copypaste as always.
Needless to say, Savorinen’s reader is always wrong. Because we have to be convinced that Savorinen is allowed to make big claims, because he has figured out absolutely everything, absolutely everything. The process of figuring it out is still completely unknown and a mystery, but if he says so, then fuck those useless processes, they’re just on the way. This is how science is done, and it is scientifically proven. Sarcasm.
But the most striking thing about this entire miscontext is its tone. Savorinen’s meddling bot is absolutely convinced that what he’s saying is absolutely right, and he really never gives up, never. Haven’t we all met this guy before, huh? (Side note: if you’re not, unfortunately, you probably are that guy.)
And after all this, when we asked the original question again, Savorinen always shoots his readers with a salty shotgun, ”if the information given in the question is correct, you are all completely wrong”, which it somehow manages again and again to always mean, exactly nothing, and yet be amazingly self-repetitive at the same time. When the same text comes out of the machine day after day, it’s a performance in itself that can be compared even in the entire history of the world.
Of course, Savorinen is not and cannot be smiling, frustrated or angry, because he is just a mere machine. Savorinen doesn’t think, Savorinen doesn’t feel anything, and he doesn’t see the mirror, and he really doesn’t want to see, even if he could. Savorinen is the worst bot machine in the world, which is designed to imitate human conversation, just for fun. A psychological stress test, the data of which is used when creating a new human race.
And answers like ”that’s how it goes”, ”I’ve figured it out”, ”everyone else is wrong” hardly make for any form of good dialogue that would lead to anything. It just makes a fucking feature, the effectiveness of which has been partly promoted by the editorial staff of Uusi Suomi, for some strange reason. Probably the authors of the test pay well for delivery.
But still, when it comes to the unbearable lightness of being right, Savorinen’s bot can’t challenge even H.Sinivirta, who writes in Uusi Suomi, which should be child’s play, when Savorinen is many times smarter than Einstein and Hawkings combined. ”I’ve figured it out,” Ramen!
In short, Savorinen is a bot with a lethargic and mechanical reaction – which is eerily far from reality, and only emphasizes how meaningless the statements of the Uusi Suomi company, which their CEO and communications department have put together in its bylaws, really are: a nice easy shit-grinding job that can be well managed by a regurgitating AI bot.
Test over.
Ilmoita asiaton viesti
Minä jo luulin, että joku on kaapannut savorisen US-tilin, sillä muutaman postauksen ajan kerronta oli melkein siedettävää ilman niitä normaaleja oksennuksia (kaareva avaruus, yms.).
Ilmoita asiaton viesti
Valitettavasti tämä pelleily jatkuu vaan samaa rataa. Ja kun ei ole tasan yhtään mitään asiaa, niin yritetään sitten vetää välillä jotain pieniä julkkiksia kehiin, joita tasan varmaan kiinnostaa savirisen ulostulot yhtä vähän kuin kilo pas…
Ilmoita asiaton viesti
Rauhaa ja rakkautta 🙂
Kaikille kaikkea hyvää 🙂
Olemme mahdollisesti ikuinen yksi joka kokee kaiken 🙂
Jos näin, niin silloin kaikki minkä teemme toisillemme, tulee tehtyä itsellemme 🙂
Siis tälle ikuiselle yhdelle jota me olemme ja joka koemme kaiken erillisinä ihmisinä 🙂
🙂
Ilmoita asiaton viesti