Savorinen vastaa, miksi pienehköt kappaleet avaruudessa voivat olla minkä muotoisia vain…
Savorinen voisi kertoa viellä selvällä suomen kielellä ilman jonninjoutavaa diipadaapaata, että miksi pienehköt kappaleet avaruudessa voivat olla minkä muotoisia vain, mutta siinä halkaisijaltaan 1000 km. kokoisten kappaleiden muoto onkin jo pyöreä pallo.
Niin…”
Niin niin 🙂
On aika turhauttavaa huomata ettei keskustelijat kykene itse oivaltamaan monia itsestään selviä asioita.
Kun ymmärretään että atomien ytimet laajenevat ja kierrättävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa keskenään, niin silloin ymmärretään myös se että silloin laajenevat atomien ytimet automaattisesti työntävät toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat. Eli minkäänlaisia sidosvoimia vetävinä voimina ei tarvita. Eikä vetävää voimaa tarvita muutenkaan.
Mitä enemmän laajenevan kappaleen keskustan ja pinnan välissä on laajenevia atomien ytimiä, sitä nopeammalla kiihtyvyydellä pinnalla olevat laajenevat atomien ytimet työntyvät pois päin laajenevan kohteen keskustasta.
Tuosta pitäisi hahmottua ymmärrys siitä minkä takia laajenevan taivaankappaleen muoto alkaa olla sitä pyöreämpi, mitä isompi tilavuus laajenevalla taivaankappaleella on.
Rautalankaa.
Jos taivaankappaleen säde on puolet laajenevan Maapallon säteestä, on sinulla silloin kaksi kertaa vähemmän laajenevia atomien ytimiä jalkojesi alla tuon laajenevan taivaan kappaleen alla kuin laajenevan Maapallon pinnalla seistessäsi.
Siis kohteen keskustan ja pinnan välisellä alueella.
Tietyssä ajassa työnnyt kaksi kertaa pidemmän matkan pois päin laajenevan Maapallon keskustasta kuin tämän toisen laajenevan kohteen pinnalla.
Luonnollisesti koet myös ns. painovoiman sitä voimakkaanpana mitä isomman laajenevan kohteen pinnalla seisot. 🙂
On toki hyvä ymmärtää että tämä laajeneminen on vain yksi tekijä joka saa aikaiseksi ns. painovoiman.
Kuinka tiheä kohde on eli kuinka paljon laajenevan kohteen läpi pääsee työntymään laajenevaa työntävää voimaa jne.
Millaisen tiheyden omaavaa laajenevaa työntävää voimaa kohde itse säteilee ja miten se vuorovaikutta laajenevaa kohdetta kohti työntyvän laajenevan työntävän voiman kanssa jne.
Tuossa nyt muutama huomioon otettava asia liittyen ns. painovoimaan.
🙂
Ps. Mm. rekisteröitävissä olevat elektronit ja fotonit syntyvät tästä laajenevasta pimeästä työntävästä voimasta jota laajenevat atomien ytimet keskenään kierrättävät.
🙂
Savorinen todisti taas joutessaan, että säteilee…
Ilmoita asiaton viesti
Miksi julkaiset jatkuvasti jonninjoutavaa diipadaapaata ja aivan väärässä paikassa? Suksi sinä kuule suolle selittämään, korpikuuset ehkä jaksaa kuunnella tälläistä diipadaapaata, kunnes nekin kuolevat tylsyyteen. Touhusi on pelkkää pilan tekoa, eikä johda yhtään mihinkään. Osaatko edes hävetä?
Ilmoita asiaton viesti
”Jos taivaankappaleen säde on puolet laajenevan Maapallon säteestä, on sinulla silloin kaksi kertaa vähemmän laajenevia atomien ytimiä jalkojesi alla tuon laajenevan taivaan kappaleen alla kuin laajenevan Maapallon pinnalla seistessäsi.”
Savorisella on perusmatematiikka hukassa. 😀
Vihje: etsi pallon pinta-alan kaava.
Ilmoita asiaton viesti
Vihjeeni sinulle 🙂
Lue kaikki avauksesta aluata lähtien uusiksi ja yritä hahmottaa mistä siinä on kyse 🙂
🙂
Ilmoita asiaton viesti
Luin uudestaan, ja selityksesi mukaan avaruudessasi on vain kaksi ulottuvuutta. :O
Ilmoita asiaton viesti