Yllättävä havainto Juno-luotaimelta – Mars tuottaa eläinratavalon pölyn
Yllättävä havainto Juno-luotaimelta – Mars tuottaa eläinratavalon pölyn
https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinko-planeetat-ja-kuut/yllattava-havai…
”Välähdysten perusteella oli mahdollista määrittää pölyn jakauma Junon reitillä. Ilmeni, että hiukkaset rajoittuivat alueelle, joka ulottuu Maasta hiukan Marsia ulommas.
Fyysikoiden mallinnuksen mukaan tällainen Aurinkoa ympäröivä pölyrengas selittää täydellisesti eläinratavalon piirteet. Pöly ei ole peräisin komeetoista tai asteroideista, vaan sen lähteenä näyttää olevan aurinkokunnan pölyisin planeetta Mars.
Kysymysmerkkinä on kuitenkin, kuinka pöly pääsee pakenemaan avaruuteen Marsin painovoimasta.”
Niin, kuinkakohan?
😃😃😃
Työntyy työntyy.
Sieltä sitä avaruudessa laajenevan Marsinkin keskustasta työntyy aika ajoin kovallakin paineella ulos avaruudessa laajenevaa uutta kaasua jne.
Vielä kun havaitsevat että Maapallo menettää vettä avaruuteen enemmän kuin ovat olettaaneet, niin avot.
Maapallokin saa joka vuosi itseensä lisää uutta vettä jota työntyy ulos höyrystyneenä vetenä, saaden aikaan mm. hurrikaaneja ja tornadoja.
😃
😃
Kommentit (0)