Perussuomalainen suuren luokan skandaali?
Tänään lueskelin sivustoa nimeltään koronarealistit.com jonka sisältö oli kiistatta puhutteleva. Se antaa melko yksiselitteisesti ymmärtää että THL valehtelee tilastoinnissaan, koko koronajupakka on vain median ja rahapiirien juonittelua, kuolleidenkin määrä on liioiteltu. Kaikki on valhetta. Samassa syssyssä varoitellaan ottamasta mRNA-koronarokotetta, se kuulemma lievimmillään aiheuttaa hedelmättömyyttä ja pahimmillaan vie nirrin. Ulkonaliikkumiskieltoa pitää vastustaa jo kansalaisoikeussyistä, ja onpa ehditty esittää jo wirallinen valituskin kun on estetty mielenosoitus yli kymmenen hengen kokoontumisvapautta vastaan. Maskin käytöstä varoitetaan, se kun aiheuttaa hapenpuutetta ja jos ei pyörry niille sijoilleen, menettää aivosolujaan hapenpuutteen takia. Aikamoista tarinaa.
Sivuston tekee erikoiseksi että se antaa ymmärtää olevansa lääkäreiden ja hoitajien oma sivusto jossa asian takana olisi liuta korkeastikoulutettuja lääketieteen ammattilaisia tai pitkän linjan hoivatyöntekijöitä, jotka eivät uskalla esiintyä omalla nimellään. Sivuston ulkoasu, joka on kauniin pastellimaisin värein tehty luo mielikuvaa rauhoittavasta ympäristöstä, jollaisia näkee terveyskeskuksissa. Kummallista kyllä, mikään ei paljasta ketkä sivua ylläpitävät ja em. lääketieteen edustajien kirjoitukset, linkit, bloggaukset ym puuttuvat tyystin. Tulee vähän mieleen kun sivusto olisi kylläkin tehty lääkäri- ja hoitajakunnan nimissä mutta joita todellisuudessa ei ole. Pikemmin näyttää siltä kuin kyseessä olisi jokin ovela ansa houkutella hoitajakuntaa mukaan toimintaan uskottelemalla että kyse on hoitajien itsensä luomasta sivusta. Siis valesivusto. Tehty petkuttamiseksi ja sisältö tyystin suuruudenhullua stooria.
Ainoat linkit jotka ylipäätään johtavat jonnekin ovat pääosin perussuomalaisen Ossi Tiihosen sivuille. Ossi on värikäs persoona joka jo etusivullaan puhuu tärkeitä vaalivilpistä. Onhan hän itsekin joutunut vaalivilpin uhriksi kun Vihreät ovat hänen äänisaalistaan väärentäneet. Ilman tätä katalaa tekoa hänet olisi kannettu väkijoukon päällä suoraan sinne missä päätöksiä tehdään. Linkkaukset Tiihosen blogiin ovat niin runsaat että pakkohan on epäillä, että hänellä on jotakin tekoa koronarealistit -sivustonkin kanssa. Ossi bloggaa koronahuijauksesta ja sama kirjoitus linkataan koronarealistit -sivullekin ja saa vähän kuin tuplanäkyvyyden.
Tuomas Malisen juttuihinkin viitataan, mutta onko kyse vain siitä, että miestä arvostetaan perusuomalaisissa toisinajattelija -maineensa vuoksi, sitä en osaa sanoa.
No joo, onhan siellä yksi lääkärinkin kirjoitus. Täältäkin poistettu koronadystopia joka kuin vahingossa on nimenomaan perussuomalaisen ehdokkaan kirjoittama. Kirjoitushan oli sikäli mielenkiintoinen että sen pihvi oli, että koronatoimenpiteet ovat ylimitoitettuja kun niillä suojellaan vain 85-90 -vuotiaita vanhuksia, joiden elinkaari muutenkin on rajallinen. Sitä en tässä yhteydessä analyseeraa miten vinksallaan moinen logiikka on, mutta panee silti miettimään miten moinen väittämä istuu lääkärikunnan eettisen ohjeen eli tutummin Hippokrateen valan kanssa? Toivottavasti eettinen toimikunta ymmärtää että kyse on vain vaaliteemasta vaikka onkin lääkärinä ja sen suomalla arvovallalla kirjoitettu.
Joitakin linkkejä löytyy myös ulkomaantohtorien sivuille, joita on myös suomennettu tai ainakin annettu suomenkielinen selvitys niiden sisällöstä. Niissä varoitellaan niin ikään koronasuojatoimenpiteistä ja erityisesti rokotteista. Minulla ei ole mielipidettä siitä miten hörhöjä heitä pidetään omassa maassaan vai pidetäänkö?
Kokonaisuutena tämä lääkärisivusto ei tunnu lääkäreitä nähneenkään. Kaikki linkit tuntuvat johtavan yksinomaan perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokkaiden sivuille ja pakkohan se on todeta, että mitä ilmeisemmin sen takaa löytyy esitetyn perusteella yksinomaan persujen omia hörhöpiirejä, jotka puhuvat hoitaja- ja lääkärikunnan nimissä uskotellen sen lukijakunnalleen. Ei tämä mikään ihan harmiton tempaus ole jos näin on.
Sisältö on luonteeltaan vääristelevä, ja tyystin vastuuton. Sen sanoma ei juurikaan piittaa lähimmäisten hengestä ja kehottaa kansalaistottelemattomuuteen koronatoimenpiteissä. Viranomaismääräyksiä vastaan pullikoidaan avoimesti ja kehoitetaan kansalaisiakin siihen. Turha edes mainita että kovat faktat nojaavat yksinomaan huhuihin ja tietoiseen valehteluun.
Näin vastuuton sivusto, valesivusto sanan kirjaimellisessa merkityksessä, on hyväksyttävissä tavallisten kansalaisaktivistien toimesta, jotka tunnetusti ovat vieraantuneet yhteiskunnallisista mekanismeista. Sen sijaan, kuten pahasti näyttää, valesivusto on osa perusuomalaista kunnallisvaali -kampanjaa ja se panee kysymään, mikä on perussuomalaisen puolueen kanta, että sen jäsenet ja ehdokkaat ylläpitävät moista harhaanjohtavaa disinformaatio -kampanjaa? Käsittääkseni perussuomalaiset puolueena ovat sitoutuneet noudattamaan koronaohjeita pandemian ehkäisemiseksi ja sen luulisi sitovan jäsenistöäkin. Puoluejohdon olisi varmaan hyvä kuulla Ossi Tiihosta ja hänen mahdollista rooliaan po. sivuston ylläpitäjänä. Vähintään hän tietää ketkä sitä ylläpitävät ja miksi hän on siellä niin tapetilla.
Mikäli kyse olisi vain mielipidesivustosta, ei asiassa ehkä olisi ongelmaa. Mutta sen sisältö on, että se esiintyy tiettyjen ammattikuntien edustajina ja puhuu heidän suullaan. Varsinkin kun sisältö on räikesti valehteleva ja vääristävä.
Niin paljon kuin persut ovatkin vuosien saatossa kriiseissä marinoituneet, ja niitä myös aiheuttaneet, näyttää siltä että heillä on puhkeamassa tämän sivuston avustuksella pahin skandaalinsa vähään aikaan. Sivusto joka kehottaa vastustamaan koronarokotetta, välttämään maskinkäyttöä ja suhtautumaan leväperäisesti koko pandemiaan, on jo riittävän paha jos sitä ylläpitää ja levittää tahot, jotka ovat tiiviissä yhteydessä perusuomalaisiin. Erityisesti jos esiinnytään hoitajina ja lääkäreinä. Pahin skenaario kai olisi, mikäli sivustolla olisi puoluetoimiston hiljainen siunaus. Se tarkoittaisi että perusuomalaiset puoleena olisivat avoimesti yhteiskuntavastainen puolue.
Mikäli Ossi Tiihonen & kumpp, ovat autuaan tietämättömiä ketkä sivua ylläpitävät ja levittävät pahan luokan valetietoa, eikä heillä ole mitään tekoa sen kanssa, se varmaan kannattaisi julkisesti sanoa. Silloin kyse olisi tietoisesta Tiihosen mustamaalauskampanjasta sillä kukaan säällinen ihminen ei haluaisi tulla sekoitetuksi näin hörhöön sivstoon jonka jutut on ihan ufoa.
Ps. mikäli tosiaan on että tämä on jonkun yksityishenkilön tekemä valesivusto jolla ei ole mitään tekoa ao. puolueen tai sen edustajien/jäsenten kanssa, lupaan henkilökohtaisesti puhdistaa epäilyksen maineen. Tällä hetkellä, näiden tietojen nojalla, näyttää perusuomalaisten kannalta todella pahalta.
Persut eivät maindaa jos näyttää pahalta. Ihan kuten Trump vie USA tietoisesti sekasortoon tekee persutkin. Sitten kun on sekasortoa pääsevät toimimaan vapaammin ja saavat myytyä kansalle autoritäärisen tyrannian.
Ilmoita asiaton viesti
Heh joo. Ikivanha yleisönosastotemppu: pari hörhöä esiintyy nimellä ”joukko sen ja sen alan asiantuntijoita”.
Ilmoita asiaton viesti
Jota Nieminen jatkaa: yksi sivuston hörhöistä on perussuomalaisten jäsen, joten koko puolue on vastuussa hörhösivustosta.
Ilmoita asiaton viesti
joten koko puolue on vastuussa hörhösivustosta. ”
Hyvä huomio! Jos minä olisin perusuomalaisten jäsen, ehdokas ja edustaja ja vaikka mitä ko. puolueessa niin saanko julkaista puolueen nimissä kaikkea mitä mieleen juolahtaa? En tiedä mutta uskoisin että puoluetoimistossakin jossain on raja olemassa mitä kaikkea sen nimissä saa tehdä.
Ilmoita asiaton viesti
Kuka julkaisee ja mitä puolueen nimissä…. siis puolueen nimissä?
Onko tämä koronarealistit. com jotenkin erityisesti sidoksissa persuihin… siis jotenkin muutenkin kuin joku kunnanvaltuustoon pyrkivä on kirjoitellut siellä?
Siellä ei varmaan ole kirjoitellut kukaan kokoomuslainen tai vihre koska tämä on persujen skandaali?
Näinä aikoina kun huudetaan kovasti väärän infon levittämistä vastaan, olisi hyvä olla jotain muutakin blogin tueksi kuin pelkkä fiilis.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, eihän tässä kukaan julkaise mitään persujen nimissä vaan jotkut persupoliitikot julkaisevat anonyymeiksi terveysammattilaisiksi tekeytyen.
Ilmoita asiaton viesti
Juui näin minäkin asian ymmärsin.
Joku poliitikkona itseään pitävä, jolla ei edes rahkeet riitä kunnanvaltuustoon kirjoittelee älyttömyyksiä jollekin höpöhöpö.com sivustolle.
Siitä huolimatta blogisti kirjoittaa:
”….julkaista puolueen nimissä kaikkea mitä mieleen juolahtaa? En tiedä mutta uskoisin että puoluetoimistossakin jossain on raja olemassa mitä kaikkea sen nimissä saa tehdä. ”
Tämän vuoksi halusin vain tarkennusta mihin perustuu väite, että jotain on julkaistu puolueen nimissä.
Muutenkin kiinnostaa mikä tämän sivuston sidos on persuihin, koska koko blogin perusajatus on, että tämä höpöhöpö.com sivusto olisi jotenkin erityisesti persujen skandaali.
Ei sillä….jos yhteys löytyy, niin naureskellaan yhdessä.
Mutta tuota faktaa odotellessa tämä blogi vaikuttaa siltä, että rämpytetään näppäimistöä siitä kuinka persut hörhöilevät kaikenlaisten väärää tietoa levittävien sivustojen takana.
Argumenttina tuolle väitteelle käytetään itsekeksittyjä ”faktoja”, joissa omalla fiiliksellä on päätetty persujen tekevän jotain mitä ei ole tehnyt.
Näkeekö kukaan asiassa ristiriitaa?
Ilmoita asiaton viesti
Ei sillä….jos yhteys löytyy, niin naureskellaan yhdessä.”
Käsittääkseni Tiihonen on perussuomalainen kunnallisvaaliehdokas? Päästäkseen kunnallisvaaliehdokkaaksi on tietenkin sitouduttava puolueohjelmaan ja kaikkein vähiten masinoida puolueelle vahingollisesti.
No nythän on niin että kaikki puoluejohtajat, luonnollisesti myös perussuomalaiset, sitoutuivat puolueena yhteisiin koronatoimenpiteisiin. Tämä päätös sitoo koko puoluejohtoa, sen edustajia ja tietenkin myös ehokkaita. Itselleni ei avaudu miten joku ehdokas voi näin räikeästi sotia puolueensa julkilausumaa vastaan, ilman että on huoli siitä, mikä on perussuomalaisten sitoutumiskyky tekemiinsä sopimuksiin.
Laajemmin voi pohtia toki sitäkin, onko tälläisen sivuston ylläpitäminen ja toimittaminen paitsi kyseenalaista, sen ylläpitäjät yksinkertaisesti vaarallisia ihmisiä. Sehän muodostaa disinformaation joka on suoranainen uhka väestön hengelle ja terveydelle. Siinä ei ainoastaan kehoiteta niskuroimaan pandemian ennaltaehkäisevää toimintaa leviämisen ehkäisemiseksi, vaan myös tehdään se valheellisesti ammattimaisen hoitohenkilöstön nimissä. Lisäksi siinä yllytetään ja kehoitetaan hoitohenkilöstöä luomaan kapinaliike vallitsevia pandemian torjuntakeinoja vastaan. Kaikessa tässä korostetaan perussuomalaisten roolia viranomaisia vastaan niskuroidessa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos tuossa on se yhteys persuihin, niin ehkä ei jatkossa kannata kirjoitella siitä kuinka huolissasi olet huuhaan levittämisestä.
” Päästäkseen kunnallisvaaliehdokkaaksi on tietenkin sitouduttava puolueohjelmaan ja kaikkein vähiten masinoida puolueelle vahingollisesti.”
Voihan tuo sitoutua vaikka alasti patteriin, mutta ei se silti tarkoita että puoluetta voi syyttää jos hän toimii vastoin sääntöjä.
”No nythän on niin että kaikki puoluejohtajat, luonnollisesti myös perussuomalaiset, sitoutuivat puolueena yhteisiin koronatoimenpiteisiin”
Nyt voisi olla hyvä kohta laittaa jotain, joka osoittaa ettei persujen puoluejohto ole sitoutunut koronatoimenpiteisiin siinä kuin muutkin.
Vai oliko tämä höpöhöpö.com sivustolla seikkaileva kunnanvaaliehdokas se joka määrittää puoluejohdon sitoutumisen?
”Laajemmin voi pohtia toki sitäkin, onko tälläisen sivuston ylläpitäminen ja toimittaminen paitsi kyseenalaista…”
Voi hyvinkin pohtia, mutta kannattaisiko siitä pohdinnasta poistaa persujen osuus, koska persut eivät käsittääkseni ylläpidä mainittua sivustoa?
Ilmoita asiaton viesti
Voi hyvinkin pohtia, mutta kannattaisiko siitä pohdinnasta poistaa persujen osuus, koska persut eivät käsittääkseni ylläpidä mainittua sivustoa? ”
Miksi? Koska esitetyn perusteella näyttää vahvasti siltä että kyseessä on perussuomalaisten sisällä oleva klikki joka tieten pyrkii yleisvaaran aiheuttamiseen? ja sen perään pyrkii ohjaamaan sivuille eksyneet perusuomalaisten ehdokkaiden sivuille.
Puolue ei tietenkään suoraan ole vastuussa ehdokkaidensa ylilyönneistä mutta missä tahansa säällisessä puolueessa näin vakavilla asioilla leikkivät kandidaatit kutsuttaisiin lievimmillään puhutteluun ja vakavimmillaan otettaisiin jäsenkirja kuin ehdokkuuskin pois. Vähimmillään vaadittaisiin kaikkien yhteyksien ja linkkien katkaiseminen puolueeseen sivulta jonka sisältö lähentelee jo joukkotuhontaa ja murhaan yllyttämisiä. Enkä sanonut tätä dramatiikka mielessäni. Monissa maissa saa murhasyytteen jos tieten levittää toiseen ihmiseen koronaviruksen ja sen voi saada jo jättämällä suojatoimet huomioimatta. Niin kauan kun perussuomalaiset eivät puolueena nosta lusikkaansa tässä asiassa, ja että antaa muutenkin ehdokkaansa sooloilla, se kielii hiljaisesta hyväksynnästä.
Ilmoita asiaton viesti
”Koska esitetyn perusteella näyttää vahvasti siltä että kyseessä on perussuomalaisten sisällä oleva klikki joka tieten pyrkii yleisvaaran aiheuttamiseen?”
”Esitetyn perusteella alkaa vahvasti näyttää”…siis sinun esittämäsi.
Koska minä olin vähän erimieltä tuosta näytön vahvuudesta, niin päätin kysyä väitteesi perään.
Nyt alkaa näyttää vähintään yhtä vahvasti, että kyseessä on jonkun kunnanvaltuutetuksi pyrkivän tehtailemasta nettisivustosta, johon puolueella ei ole mitään varsinaista yhteyttä.
Eli väitteellesi ei ole mitään muuta perustetta kuin sinun oma vahva tunteesi.
Toki voit korjata väitteeni helposti esittämällä jotain faktaa, jossa puolue tukee tätä hörhöilyä….jostain syystä et ole sitä tehnyt vaikka olen nätisti pyytänyt.
Alempaa kommenteissa Ilari Kiema sanoo tämän hörhön itse sanoneen ettei persutkaan ole ymmärtäneet hänen hörhöteorioitaan.
Kuinka se on mahdollista jos tämä on persujen ylläpitämää salaliittoa?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jukkanieminen11/perussuomalainen-suuren-luokan-skandaali/#comment-3323037
”Monissa maissa saa murhasyytteen…”
No suomessa ei kuitenkaan saa, joten….?
Kyllä persut tarjoaa ihan oikeitakin aiheita naureskelulle.
Kyse ei ole persujen puolustelusta.
Mutta koska nyt esitetään olevan niin kovasti kaikenlaista huuhaan levittämistä vastaan, niin eikö voisi edes sen verran olla hengessä mukana ettei itse syyllistyisi siihen mistä syyttää persuja?
Ilmoita asiaton viesti
”Voi hyvinkin pohtia, mutta kannattaisiko siitä pohdinnasta poistaa persujen osuus, koska persut eivät käsittääkseni ylläpidä mainittua sivustoa?”
Mistä päättelit noin?
Ilmoita asiaton viesti
Siitä ettei blogisti pysty esittämään mitään mikä todistaisi muuta.
Hänen väitteilleen minä kysyn todisteita.
Jos niitä löytyy nuin silloin tilanne muuttuu.
Todistustaakka ei tässä tilanteessa ole minulla
Ilmoita asiaton viesti
Hänen väitteilleen minä kysyn todisteita. ”
Pitääkö asiaa nyt selittää kolmannenkin kerran? Jos lumessa olevat jalanjäljet rikospaikalta johtavat yhteen suuntaan, voiko jo siinä vaiheessa arvella että kyseessä olisi rikoksentekijän jalanjäljet?
Jos moisesta sivustosta johtaa moninaisua linkkejä lähinnä yhden persukandidaatin sivuille niin voiko arvella että hänellä olisi lähempääkin tekoa ko. sivuston kanssa? Ihan ilman että alkaa IP:eitä kaivelemaan.
Sitä en tiedä onko persupiireissä hörhöksi luokiteltu? Olen vaan pannut merkille että yllättävän monet perussuomalaisten leiriin kuuluvat tälläkin palstalla tapaavat kompata tuontapaisia juttuja. Taitaa olla yleisemminkin persupiirien asenne. Puoluejohtoa tosin siitä ei voi tietenkään syyttää mitä ja miten kenttäväki asioista ajattelee.
Ilmoita asiaton viesti
”Jos moisesta sivustosta johtaa moninaisua linkkejä lähinnä yhden persukandidaatin sivuille niin voiko arvella että hänellä olisi lähempääkin tekoa ko. sivuston kanssa? Ihan ilman että alkaa IP:eitä kaivelemaan.”
Hänellä on varmasti läheistäkin tekoa sivulle, mutta enhän minä sitä kysynytkään….ei tarvitse tätä todistella.
Kysyin vaan mikä on puolueen rooli tämän yksittäisen hörhön sivustossa, koska sinä kerroit että tätä hörhöilyä harrastetaan puolueen nimissä.
Mutta emme pääse tässä eteenpäin.
Jään odottelemaan selviääkö ikinä mikä on puolueen rooli tässä vai onko kyse yksittäisen kunnanvaltuuteksi pyrkivän koheltamisesta.
Ilmoita asiaton viesti
Jään odottelemaan selviääkö ikinä mikä on puolueen rooli tässä vai onko kyse yksittäisen kunnanvaltuuteksi pyrkivän koheltamisesta. ”
No nyt ymmärsin mistä kenkä puristi. Molemminpuolinen väärinkäsitys selvästi. Annoin varmaan mielikuvan kun sivuston taustapiruna olisi puoluetoimisto – ei suinkaan.
Puolueen rooli tässä on valvoa ehdokkaitaan ja vähän miettiä etukäteenkin kenelle ehdokkuuden antaa. Eihän se varmaan ole kunniaksi jos kesken kampanjan joku ehdokas vaikka kärähtää lapsipornorinkiin kuulumisesta tai muusta vakavaluonteisesta pöyristyttävästä rikoksesta. Sanomattakin selvää että ehdokkuus loppuu siihen.
Sitten on ne rikokset puolue-arvoja vastaan. Ne ovat moraalikysymyksiä. Jos oletetaan että itse olisin vaikka Vihreiden ehdokas ja yllättäin bloggaisin jotain haittamaahanmuuttajista sosiaalitukien käyttäjistä jotka pitäis kaikki karkottaa vaikka keskellä sydänyötä, voi kai arvella että ehdokkuus peruttaisiin kesken kampanjan. Vihreät eivät näitä mielipiteitä suvaitse edes muilta ja kaikkein vähiten omiltaan.
Ei tätä tietenkään voi ylikorostaa sillä ei niitä vaaleja joissa kontrolli ei pettäisi ja kesken vaalien se mukavantuntuinen ehdokas onkin joku susi lampaan vaatteissa. Puoluejohto saa sitten selitellä ja pyydellä anteeksi. Mutta se on puoluejohdon tehtävä. Jos se päästää – kuten itse sanoit – hörhön ehdokkaakseen ja sulkee jutuilta silmänsä, on sillä osavastuu jo puolueensa moraalin nimissä.
Minen enempiä tästä jaanaa, puoluejohto tekee omat johtopäätöksensä tai on tekemättä.
Minä tyydyn vain kansalaistutkimukseen koronaviruksen osalta ja tutkimaan ketkä levittävät valetietoja ja millaisin motiivein. Todella ikävää perussuomalaistenkin kannalta että levittäjiksi paljastuvat useinkin perussuomalaisten piirissä olevia jotka vain soluttautuvat jonkun toisen ryhmän jäseniksi. Tässä nimenomaisessa tapauksessa siis hoitohenkilöstön.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos vastauksesta.
Nyt selvisi mitä tarkoitit. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Kysyin miten muodostit käsityksesi että perussuomalaiset eivät ylläpidä tuota sivustoa. Esitit positiivisen väitteen, josta ”todistustaakka” on kyllä sinulla. Ei blogisti voi tietää miten sinä käsityksesi muodostat.
Ilmoita asiaton viesti
Putosin kärryiltä.
En omasta mielestäni esittänyt mitään väitettä, joten en ymmärrä mitä minun pitäisi nyt todistella.
Sen sijaan kyselin blogistilta perusteita omille väitteilleen….jotka hän on tässä kohtaa minulle hyvin esittänytkin.
Totesin että ”käsittääkseni”, joka minun kielessäni ei ole väite mihinkään suuntaan vaan kertoo että minulla on asiasta tällainen käsitys.
No mistä minä tällaisen käsityksen olen saanut?
En tiedä…Varmaan blogistin blogista, josta ymmärsin että mainittu sivusto olisi tämän yhden hörhön puuhailuja eikä puolueen toimintaa.
Koska ymmäsin että olin pelkän ”käsityksen” varassa, niin yritin kysyä varmistusta.
Ja viimeisimmässä kommentissaan blogisti asian hyvin selvittikin.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos, juuri sitä ihmettelin, mistä olit käsityksesi muodostanut, kun itselleni tuo jäi täysin epäselväksi kuka tosiasiassa sivuston taustalla on. En tosin ymmärrä miten blogista tuollaisen johtopäätöksen voisi tehdä, mutta sen vuoksi asiaa kysyinkin. Näköjään jotenkin pystyi.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos blogistille. Ville-Veikko Elomaan kirjoitus oli todellakin mielenkiintoinen. Ilman Niemisen persuparanoiaa se olisi ainakin minulta jäänyt lukematta.
Ilmoita asiaton viesti
Ko. sivusto on minulle aivan yhdentekevä mutta eräässä asiassa Ossi Tiihonen on oikeassa. Satuin näkemään hänet eräässä tv-ohjelmassa, jossa hän kertoi, ettei hän ollut saanut pyytämiään tietoja ”koronaan liitettyjen kuolemien” todellisista kuolinsyistä. Aikaisemmin puhuttiin ”koronaan kuolleista” mutta nyt THL on tullut varovaisemmaksi. Nyt on epäselvää lasketaanko esimerkiksi sairaalassa syövän saattohoidossa kuollut koronaan kuolleeksi, jos hän on ennen kuolemaansa sairastunut koronan.
Ilmoita asiaton viesti
eräässä asiassa Ossi Tiihonen on oikeassa”
Paljon on tosiaan ollut epäilystä siitä että jos joku positiivisen testituloksen saanut jää bussin alle, tituleerataako hänet koronaan kuolleeksi? Asian voi oikeasti selvittää sillä on olemassa tahoja jotka julkaisevat ns. ylikuolleisuustilastoja. Se tarkoittaa että koronavuoden kuolleisuuslukuja verrataan aiempiin vuosiin ja katsotaan syntyykö tilastopiikkiä. Tulokset ovat hivenen vaihtelevia käytetäänkö vuosi- vai kuukausitilastoa.
Yhteenvetona koronavuonna on kuoltu monissa maissa vähintään kuusinkertaisesti suhteessa aiempiin vuosiin.
Tilastoista on havaittavissa pikemmin aliraportointia. On huomattu että ylikuolleista on vain 67% merkitty koronaan kuolleiksi joten oikea luku on mitä ilmeisemmin kolmanneksen suurempikin kuin mitä on tilastoitu.
Tämän pohjalta Tiihonen on kaikkea muuta kuin oikeassa. Kunhan vain keikuttaa venettä yhteisessä taistelussamme kuten kunnon ”käpykaartilaisen”kuuluukin.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän Tiihonen esittänyt mitään lukuja. Jos hän on mielestäsi väärässä, niin miksei THL julkaise oikeita lukuja, jolloin saataisiin vielä realistisempi pelotusvaikutus? Kun meillä nämä luvut ovat pieniä kansainvälisesti verrattuna, niin valehdellaanko meille tietoisesti?
Ilmoita asiaton viesti
Kun meillä nämä luvut ovat pieniä kansainvälisesti verrattuna, niin valehdellaanko meille tietoisesti? ”
Meillä koronaluvut ovat tosiaan pieniä johtuen torjuntatoimien onnistumisesta yli odotusten. Jopa siitäkin huolimatta että meillä on seassamme erinäisiä persuehdokkaita jotka tieten esittävät hengelle ja terveydelle vaarallista dinsinformaatiota – ja tarvittaessa sitä levittääkseen esiintyvät ammattimaisena hoitohenkilöstönä.
Mitä tulee lukuihin, niin jos niitä kiistää niin olisi hyvä tietenkin esittää validia dataa että ne ovat virheellisiä. Pelkät huhut ja se että kokee tilastot virheellisiksi, eivät niitä kumoa. Toistaikseksi sellaista aineistoa ei ole tullut vastaan mutta sen sijaan persupiirien yhteiskuntavastaisuudessa niitä tapaa kylkiäisenä kuulla. Minen oikeen osaa nähdä näitä persujen informaatiosotia muuna kuin yhteiskuntajärjestyksen horjuttamisena ja niskoitteluna virkamiehiä kohtaan.
Ilmoita asiaton viesti
”On huomattu että ylikuolleista on vain 67% merkitty koronaan kuolleiksi joten oikea luku on mitä ilmeisemmin kolmanneksen suurempikin kuin mitä on tilastoitu.”
Ottamatta kantaa siihen onko johtopäätös tolkullinen, saati perusteltu, olisi matemaattisesti oikea väite että oikea luku on mitä ilmeisimmin puolet suurempikin kuin mitä on tilastoitu.
Ilmoita asiaton viesti
”Mikäli Ossi Tiihonen & kumpp, ovat autuaan tietämättömiä ketkä sivua ylläpitävät”
Tietosuojatiedoissa mainitaan Päivi Strömmer, että hän kaiketi ylläpitää ja sama henkilö on Ossi Tiihosen kirjekaveri, Ossi Tiihosen sivuston perusteella.
Ilmoita asiaton viesti
Kyseisellä sivustolla – hain DuckDuckGo:n kautta – on pitkä video ”Yazkan vieraana Ossi Tiihonen, 05.01.2021”, jolla kyseinen Ossi Tiihonen sanoo, että perussuomalaiset kansanedustajat ovat ihan pihalla koronaviruksen suhteen ja että ainoa joka on kartalla on Ano Turtiainen (joka siis enää ei ole persu). Tätä ei voida pitää persujen propagandana.
Aion ottaa rokotteen heti kun mahdollista, ja olisi vähän vaikea täällä tehdä, syödä tai ajaa mitään, jos ei lainkaan luottaisi tieteeseen ja teknologiaan. Siltikin kriittinen keskustelu ja erilaisten näkemysten olemassaolo pitäisi sallia. Joillakin muilla alueilla pitää paikkansa se, että täällä tutkimuksen nimissä ja valtamediassa määritellään käsitteitä ja kansanryhmiä uudelleen ja cancelloidaan vakiintuneita käyttötapoja
Ilmoita asiaton viesti
Mistä lähtien Ano Turtiainen ei ole persu? Toki tiedän että hänet erotettiin eduskuntaryhmästä, mutta onko hän siis eronnut (tai erotettuj puolueesta?
Ilmoita asiaton viesti
Voi olla persu. Ei ole oleellista vaan se Ossi Tiihonen haukkuu koko persujen eduskuntaryhmän.
Ilmoita asiaton viesti
”Ossi Tiihonen sanoo, että perussuomalaiset kansanedustajat ovat ihan pihalla koronaviruksen suhteen ja että ainoa joka on kartalla on Ano Turtiainen”
Tämä kertookin kaiken olennaisen.
Ilmoita asiaton viesti
Ossi Tiihosesta on Tuomo Grenin blogissa enemmänkin.
Ilmoita asiaton viesti
Sinä tai kukaan ei nyt kykene kenenkään mainetta viemään jutuillasaan Puheenvuorossa. Persujen kytkeminen tähän nettisaittiin on ala-arvoista, jollei puolue itse kerro olevansa sen takana.
Rokotusten terveysvaikutuksia epäilee iso joukko erikoislääkäreitä. Hoitajilla taasen ei ole tietopohjaa arvioida asiaa.
Rokotteet on heikosti testattu aikapulan takia ja niiden käyttö perustuu eri riskien vertailuun. Pääjako on talouden ja terveyden riskien kanssa tasapainoilu. Tätä ei haluta korostaa.
Uusien rokotetekniikoiden turvallisuuden testaamiseen kunnolla menee edelleen vuosia. Mikään ei ole muuttunut entisiin prosesseihin verrattuna.
Jokainen päättää itse rokotteen ottaessaan minkä valinnan tekee. Minä en kehota erityisesti mihinkään vaihtoehtoon, koska en tiedä kuinka rokotteen terveyshaittojen suhteen käy eikä yksikään lääkärikään tiedä. Se toki tiedetään mitä seuraa epidemiassa, jollei rokotesuojaa oteta laajasti.
Ilmoita asiaton viesti