Suomi ei ansaitse tiukkaa leikkauspolitiikkaa
Ihmisiin, varsinkin vähävaraisimpiin osuva leikkauspolitiikka ei ole toimiva ratkaisu. Laitetaanpa kuviteltu esimerkki alkuun:
Maija on työtön 35-vuotias tradenomi. Hänellä on selkävaiva, eikä hän voi tehdä kaikkea mahdollista työtä. Työvoimahallinto patistaa lähihoitajakoulutukseen, vaikka hän ei pystyisikään sitä työnään tekemään. Hän saa työttömyysturvan lisäksi asumistukea ja toimeentulotukea, vaikka Kela onkin käskenyt häntä muuttamaan pienempään asuntoon ja uhannut leikata toimeentulotukea. Sopivaa asuntoa ei ole kuitenkaan näköpiirissä. Maija selviytyy juuri ja juuri elämästään.
Jos Maijalta leikataan jotakin nykytuista, hän ei selviä. Jos vuokra jää maksamatta, on hänellä uhkana saada häätö. Jos toimeentulotuki menee alta, joutuu hän mahdollisesti syömään epäterveellisemmin. Se taas voi altistaa muille sairauksille. Tukien varassa eläminen stressaa varmasti, eikä tällöin työn hakeminen ole niin helppoa kuin joillekin muille.
Onkin näin ollen aiheellista kysyä, olisiko järkevää pohtia sosiaaliturvaan kohdentuvien leikkausaikeuden järjettömyyttä ja sitä, mitä kaikkea pahaa niistä seuraisi.
t. Jukka
Kun talouden alijäämä on hallituksen toimesta saatu 10 miljardin euron tasolle, korot nousussa eikä kasvu taloudessa ole näkyvissä, ei hirveästi ole vaihtoehtoja. Eli huonolla taloudenpidolla ei voi muuta ansaita kuin leikkauspolitiikkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Olisiko vihreiden kannattanut harjoittaa sellaista politiikkaa ettei tähän kuvaamaasi tilanteeseen Maija joutuisi? Jonnekin ne rahat hassattiin vai mitä?
Ilmoita asiaton viesti
On tosiaan puhuttu oikeistohallituksesta, jopa äärimuotoisena. Toisaalta nähty ja otettu käsittelyyn triggeröitymisiä (Arhinmäki, Ärriharju, ..?).
Oikeastaan hyvä median osalta, että aiheita tällaisenakin käsitellään, koska teema on paitsi isohko, niin selkeän vaikuttava, ja koskee sitä perusjakoa, joka syntyy helposti aina ihmisten välille.
Tällaiset ovat hyvää, myös julkisuusteatterina. Jos teatteria esiintyy yleisesti ja julkisesti, niin vähintään tällaista tuleekin vaatia.
Tilanne ei ole onneksi niin paha kuin voisi olla.
Ilmoita asiaton viesti
Voi luoja tuota aikuisen miehen (oletetun) lapsellisuuden määrää.
Neljä vuotta ajoitte maata yhä syvemmälle suohon tällä vähämielisellä politiikallanne. Kansa näki ja ”palkitsi” teidät rökäletappiolla (7%).
Muiden täytyy nyt kääriä hihat ja alkaa siivota jälkeenne jättämää kaaosta.
Ilmoita asiaton viesti
Sosiaaliturvan perusongelma on, että sitä nauttivia on enemmän kuin Suomen veronmaksajilla on varaa. Esimerkiksi työttömiä on 250,000 (Tilastokeskuksen laskutavalla). Työn ja koulutuksen ulkopuolella olevia nuoria on 50-60,000. Samaan aikaan työvoimapula on lähes kaikilla aloilla ja se rajoittaa maamme talouden kasvua.
Jos esimerkki Maija on laadittu kuvaamaan tyypillistä sosiaaliturvan varassa elävää, niin Maijan kaltaisten tulisi mennä töihin.
Tradenomi on ylempi kaupallinen tutkinto, opiskellaan ammattikorkeakoulussa. Tradenomien työllistyminen on hyvä. Keskipalkka on 4112 euroa kuussa (Tradenomien jäsentutkimus 2022).
Tradenomin alalta löytyy kipeytyneelle selälle sopivia töitä paremmin kuin hoitoalalta. Jotain on vialla systeemissä ja työn etsinnässä.
Kela on suositellut muuttoa edullisempaan asuntoon, jotta Maija selviäisi pienemmällä asumistuella. Maija ei kuitenkaan ole löytänyt sopivaa, Jos asunnon joutuisi itse maksamaan, niin varmaan löytyisi, vuokra-asuntoja on nykyään tarjolla pilvin pimein.
Ilmoita asiaton viesti
Asiallinen kirjoitus ja asiattomia kommentteja. Näinkö aina meille täällä käy…
Ilmoita asiaton viesti
Mielikuvituskaveri Maijan tarina oli asiallinen ja Vihreiden talouspolitiikan arvostelu on asiatonta. Lamminpää, kyllä Vihreissä riittää arvosteltavaa, vaikka kannatus onkin vajonnut tasolle, jossa puoluetta tuskin huomaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niemeläinen, kyllä persut huomaavat jokaisen vihreän niin kauan kun meitä on. Eiköhän maalittamisen mestari keksi jonkun meistäkin pian kohteekseen, vaikkapa Ville Niinistön, joka rohkeni arvostella persujen rakasta mestaria. Se että vasemmiston Paavo Arhinmäki kannustaa vappumarssille – ”kadulle marssimaan” ja ”osoittamaan vastarintaa” – on varsin tavallista ja perinteistä suomalaista poliittista retoriikkaa ja osa mielipiteenvapautta. Ei mikään Capitol-tapahtuma tai lietsomista kapinaan. Arhinmäen lausuntoa on väärintulkittu ilmeisen tahallisesti. Kukaan ei ole Trumpin tavoin kyseenalaistanut vaalitulosta. Halla-ahon tarttuminen tähän levisi kuin kulovalkean lailla laitaoikeiston sometileillä ja ihmiset saivat lietsottua itsensä taas aivan sekaisin.
Siis mistä? Siitä että vasemmistopuolueet aikovat, kuten jo sata vuotta, marssia vappuna ja heiluttaa punaisia lippujaan ja muistuttaa omasta aatteellisesta vaihtoehdostaan myös tulevalle hallituspohjalle. Sitä se poliittinen vastarinta on, sellaisesta toverit vasemmalla ovat aina puhuneet. Itse en vihreänä näihin ole osallistunut, mutta en ole voinut välttyä vuosien varrella näiden tilaisuuksien näkemistä kadun varrella ja varsin tavanomaiselta työväenliikkeen puuhalta se on näyttänyt.
Pystyt Jussi parempaan. Vaikka perussuomalaiset ja kokoomus aikovat yhdessä tarttua hallitusvaltaan, ei tarvitse lietsoa turhia vastakkainasetteluja ja vääriä käsityksiä tavalla, josta ei ole Suomelle ja suomalaisten yhteisöllisyydelle mitään hyötyä vaan päinvastoin. On aika kasvaa aikuiseksi sielläkin suunnalla ja ottaa poliittinen vastuu vakavasti – hallituksessa on mietittävä koko Suomen yhteistä asiaa, ei pikkunäppärää laitaoikeiston somelietsontaa, Ville Niinistö jyrähti.
Ilmoita asiaton viesti
Ylivelkaantuneella Suomella ei ole muita vaihtoehtoja, kuin leikkauspolitiikka.
Ilmoita asiaton viesti