Laillisesti ryöstetyt Osa V – Sinivalkoinen kavallus
Tämä blogi merkintä perustuu siihen kirjoituksen sarjaan, jossa käsittelen Suomen kansalaisten laillistettua ryöstöä. Edelliset aihetta käsittelevät kirjoituksen löydät alla olevista linkeistä. Muutamissa kirjoituksissani olen tahtonut tuoda näitä raskaita ihmisten kertomuksia laillisesen ryöstön uhreista heidän itse kertominaan, jotta päättäjät ymmärtäisivät mitä he sallivat kansalaisilleen tehdä. Tätä on jatkunut jo vuosikymmeniä.
Velka on toki aina maksettava, mutta ei moneen kertaan, jonka nykyjärjestelmä siunaa valtiovallan johdolla. Se, miksi aihetta on tärkeä pitää yllä ja tuoda se julkiseen keskusteluun johtuu siitä, että uhreina on jo yli puoli miljoonaa Suomen kansalaista ja lisääntyvissä määrin putoaa laillisen ryöstön järjestelmään uusia uhreja. Seuraavat uhrit tulevat olemaan nykyasuntovelalliset.
Oheessa hyvä video aiheesta. Olkaa hyvä. Syvä kiitos tekijöille.
Sinivalkoinen kavallus https://youtu.be/HKsn6Zvwhbk
Laillisesti ryöstetyt Osa I
http://karirosenlof.puheenvuoro.uusisuomi.fi/180621-laillisesti-ryostetyt
Laillisesti ryöstetyt Osa II – Syyttömänä valtion hirsipuussa
Laillisesti ryöstetyt Osa III – Uhrien kertomaa, tarinoita kauniista Suomesta.
Lisäksi Jorma Jaakkola on tehnyt ansiokasta työtä tutkiessaan lainopillisia syitä vallitsevaan tilanteeseen. Jorman kotisivut löydät täältä http://jormajaakkola.fi/
Kas, … kiitos Kari sivustoni mainostamisesta!
Ilmoita asiaton viesti
Olen tavannut kaikki videolla puhuvat henkilöt.
Vasta pitkään harkittuaan Hilkka Laikko ryhtyi IPU:n kansanedustajaehdokkaaksi. Hän on pettynyt siihen, ettei mitään tapahdu, vaikka kuinka yrittäisi asiaa julkisuuteen.
Olen tutkinut asiaa jo 13 vuotta.
Olen omalta osaltani yrittänyt kyseistä asiaa esille omieni eli Kokoomuksen kautta.
Perimmäinen syy 1990-luvun taphtumiin on tämä:
Presidentti Koivistolle oli perusongelmana Suomen ainutlaatuinen perustuslaki (Hallitusmuodon 2 §:ään kirjoitettu vallan kolmijako ja Valtiopäiväjärjestyksen 67 §:n vaikeutettu perususlainsäätämisjärjestys), kun hän halusi etukäteen EY-mukauttaa Suomen perustuslain.
Näiden rukkauksen toteuttamiseksi Koivisto järjesti tarkoituksella 1990-luvun laman, mutta lamasta tulikin liian syvä.
Nimittäin ETA-sopimuksen liitteisiin oli kirjoitettu EY:n pankkien vakavaraisuudendirektiiviin liittyvä Suomea koskeva mukautus, joka vaati Suomen pankkien vakavaraisuuden nostamista 8 %:n tasolle 1.1.1995 mennessä.
Hommaa ei voitu hoitaa laillisesti, koska aika loppui kesken.
Kyseiseen asiaan liittyy dokumentoitavia valtiopetoksia, rikoksia, jotka eivät vanhene.
Ilmoita asiaton viesti
Hilkka Laikko sanoo videolla, että Koiviston konklaavista on tihkunut tietoa. Pitää paikkansa.
Presidentti Halosen (Koiviston pyynnöstä) salaamat asiakirjat ovat minulla.
Tästä löytyy saamani salaamispäätös http://jormajaakkola.fi/Koiviston%20CV
Ilmoita asiaton viesti
Tuo Sinivalkoinen kavallus-lyhytdokumentti 1990-luvun laman uhreista -YouTube kannattaa katsoa!
On asiaa ja hyvin tehty!
Tässä lisää
https://www.youtube.com/redirect?q=http%3A%2F%2Fva…
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos kommentista ja linkeistä Jorma.
Olisi todella jo korkea aika ihmisten herätä tajuamaan koko vedätys karmeudessaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Kari ja Jorma!
Nyt on tullut aika, jolloin 90-luku on perattava perusteellisesti. Laittomia toimia ei voida tehdä oikeutetuiksi jälkikäteen oikeusvaltiossa.
Suomen Laki oli voimassa 1990 luvulla. Ihmisoikeussopimus oli voimassa 1990 luvulla. Perustuslain omaisuudensuoja ja oikeusturvan saanti olivat voimassa 1990 luvulla. Kaikki em. lait ovat edelleen voimassa. Niiden yli ei yksikään oikeusvaltioksi väitetty maa voi kävellä.
Näille ihmisille on aivan turhaa höpöttää jostain anteeksiannosta. Mitä annetaan anteeksi ryöstetyille ihmisille? Eivät he mitään anteeksiantoa tarvitse vaan -OIKEUTTA!
Nyt on totuuden aika!
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos kommentista ja kiitoksista Hilkka.
On se kumma miten asiaa yritetään painaa villaisella. Suurin huoli itselläni on, että nyt ollaan tekemässä lisäksi nykysukupolvelle täysin sama temppu.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä. Vastassa on sellaisia voimia jotka vain odottavat sitä että viikatemies korjaa ne jotka tietävät jotta saavat rauhan.
Toivottavasti saamme oikeutta näille ihmisille.
Ilmoita asiaton viesti
Kari, Jorma, Hilkka, Jarmo … ja minä – ainakin me olemme tulisieluja, jotka vaadimme oikeutta näille ”laillisesti” ja jopa noneen kertaan ryöstetyille.
Tämä on mm. yksi viimevuosituhannen lopun lamavuosien ja uuden vuosituhannen alun häpeäpilkuista koko itsenäisyytemme ajan historiassa. Tätä ei saa lakaista maton alle. Siitä ”tulisielut” pitävät huolen.
Mitä ne muut häpeäpikut sitten ovat? No, niistä sitten myöhemmin, kunhan saadaan vain ensin PS-puolue hallitukseen ja IPU eduskuntaan.
Mega-jytkyä pukkaa ja totuuskomissiota pukkaa!
Ilmoita asiaton viesti
No täältähän sitä rehellisyyden perään huutoa vielä kuuluu. Kummallista,että muita ei ole kommentoimassa ? 😉
Ilmoita asiaton viesti
Kummallista tosiaan. Kommentit olisivat tärkeitä, jotta blogi pysyisi eniten luettujen joukossa. Silloin aihe kiinnostaisi muitakin.
Pitäisi tehdä vahva verkosto, jolloin tälläiset blogit sovittaisiin etukäteen. Nyt oli sattuma, että huomasin Karin blogin.
Lähetin blogin linkin heti alkukommenttieni jälkeen kaikille Kokoomuksen kansanedustajaehdokkaille.
Toivottavasti tieto on jaossa muuallakin.
Ilmoita asiaton viesti
Jorma … älä huoli. Mullekin on soitettu tästä kirjoituksesta ja lähetetty e-mailia ja tekstareita. Kyllä kirjoitus on noteerattu ja jopa laajalti. Mutta juttu on nääs´ niin, että on vähän pakko pitää vielä vähän aikaa tästä matalaa profiilia, jota vastapuoli ei ehdi ja kykene sabotoimaan oikeutta hakevien agendaa. … Ymmärrätekö? Lukekaa rivien välistä. En voi tässä kirjoittaa täysin vapaasti ja avoimesti, sillä haluan edelleenkin kulkea irti.
Itse olen taltioinnut Jorman ja Karin kirjoituksia (varmuuskopioita) omalle tietsikalle ja nimenomaan siirrettävälle kovalevylle, joka on helppo jemmata.(Tehkää tekin samoin). Näin teen varmuuden vuoksi, jos minulta vaikka ”joku” keksisi tulla hakemaan väkisin jotain henkilöäkohtaista, joka kuuluu minulle, mutta ei heille.
Jos ajaudumme ajopuunlailla Liittovaltioon tai kaadumme ”Ison Veljen” syliin, joka tulee ja pelastaa meidät Eurostoliitosta, niin molemmissa tapauksissa sananvapautemme on entinen. Siksi kannattaa jo nyt varautua molempiin.
Ilmoita asiaton viesti