Naismaista eli voimallista, luovaa ja yhdenvertaista naistenviikkoa!
Kansainvälinen naistenpäivä laajeni pitkäksi ajanjaksoksi, Sanna Marinin hallituskaudeksi.
YK:n kansainvälinen naistenpäivä laajenee nyt myös koko viikoksi. Ihmisoikeuksissa, naisten urakehityksessä, koulutuksessa, sukupuolten tasa-arvossa ja yhteiskunnan uudistamisessa on vielä paljon yhdessä tekemistä.
Suomessa väkivalta, myös rakenteellinen ja esimerkiksi someväkivalta on voimakkaasti sukupuolittunutta. Sen olemassaolo ei ole luonnonlaki, ja se on vähennettävissä määrätietoisella työllä.
Maailma ei ole vielä valmis. Sen rakentajiksi tarvitaan tavoitteellisia, yhteistyökykyisiä toimen ihmisiä.
Ikimuistoinen väitös- ja karonkkatilaisuuteni sattui kansainväliseksi naistenpäiväksi. Vai oliko se sattuma?
Naistenviikko on heinäkuussa.
Ilmoita asiaton viesti
Sanos muuta, mutta eikö se ole aika sattumanvarainen ja merkityksetön verrattuna viikkoon, jona on kansainvälinen naistenpäivä?
Ilmoita asiaton viesti
Naistenpäivän viikko eli naistenviikko saisi olla paljon useammin. Se on yhdenvertaisuusviikko.
Kuten muutkin demarit, myös demarinaiset edistävät kaikkien tasa-arvoa ja koko yhteiskunnan parasta. SDP ei ole yhden ryhmän puolue.
Naisten asema on koko lailla ällistyttävä tänään. Sitä olisi syytä rummuttaa päivittäin. Asioiden tuominen keskusteltaviksi, vanha realismin ja erityisesti naturalismin ajatus, on kannatettava.
Hiljaisuudessa ongelmat ja vääryydet kasvavat. Niihin on rohkeasti puututtava. Palkkaeroihin, työsuhdekuvioihin ja koulutuksen epätasa-arvoon löytyy korjaus, jos niin halutaan.
Ongelmien syyt ovat näkymättömissä, ellei katso tarkasti. Hyvä-veli-verkosto ei ole ollenkaan hyvä juttu, ja silti se on erittäin elinvoimainen. Samoin kavala kaksinaamaisuus, se että puhutaan toisin kuin tehdään. Nykyaikaa on myös eliittimiesten sairaalloinen nettihuijaaminen: todellisen sanoman salaaminen eli kryptaaminen niin, että vain ammattimainen, korkeasti koulutettu tekstianalyytikko osaa sen tulkita. Sellaisissa teksteissä on ihan näinä päivinä alhaista kirjoitusta naisista, mutta ihmisten lukutaito ei riitä sen huomaamiseen eikä moraali siitä välittämiseen.
Maailma on yhä liian paljossa miesten, vaikka sen pitäisi yhdenvertaisesti olla jokaisen.
Eriarvoisuus syö demokratiaa. Niin kuin ylläpitäjät ilmeisesti tarkoittavatkin.
Ilmoita asiaton viesti