Keskusta oli kokoaan suurempi Rinteen ja Marinin hallituksissa
Nyt, kun Sanna Marinin hallitus toimii viimeisiä viikkojaan tai kuukausiaan toimitusministeristönä, voi tiivistetysti tarkastella viimeksi kuluneita neljää vuotta.
Pääministeriksi alun perin valittu Antti Rinne menetteli heti kauden alussa sillä tavalla, että keskusta veti luottamuksensa pois. Asettaminen ”tarkkailuluokalle” ei riittänyt. Sdp valitsi Rinteen tilalle Marinin ja homma jatkui.
Koronavirus, jonka vaikutuksista ihmiseen ei ollut juuri minkäänlaista tietoa, aiheutti sen että päättäjät ryhtyivät laajoihin rajoitustoimiin. Ministerit olivat julkisuudessa päivittäin, ja erityisesti pääministeri sai runsaasti julkisuutta.
Seuraava suuri asia oli Venäjän hyökkäys Ukrainaan. Pääministeri nousi napakoilla lausunnoillaan julkisuuteen, nyt jo kansainvälisestikin. Sittemmin mukaan tulivat myös Marinin yksityiselämän asiat, jotka olivat kotimaassa kohuja, mutta nähtiin ulkomailla ennakkoluulottomuutena ja rohkeutena. Maine kasvoi.
Myös Natoon liittyminen nousi esiin, eikä asiassa jahkailtu. Optiomiehistä ja -naisista tuli yhdessä yössä Naton kannattajia, ja vastustajiksi seuloutui vain kourallinen änkyröitä. Oli käännetty uusi sivu maamme puolustuspolitiikassa. Marinin lausunnot ja päättäväisyys rekisteröitiin maailmalla positiivisesti.
Natoon liittyminen onnistui kokoonpanolla, joka ei vielä muutama vuosikymmen sitten olisi ollut mahdollista. Sosialidemokraatti Marin pääministerinä ja vihreä Pekka Haavisto ulkoministerinä. Myös vanha neuvostoliittolaisten ystäväpuolue keskusta oli mukana täysillä.
Yksityisissä keskusteluissa keskusta on saanut kiitosta Rinteen heivaamisesta pois pääministerin paikalta, koska se avasi tien Marinille joka lisäsi maamme tunnettuisuutta maailmalla paljon enemmän kuin mitkään matkailun edistämiseen suolletut miljoonat.
On ollut myös mielipiteitä siitä, että olisi ollut tylsää nähdä Rinne selittelemässä koronatilanteita, tai jahkailemassa Natoon liittymistä. Nämä ovat henkilöön meneviä makuasioita, mutta ei voi kieltää etteikö Marinin viestintä olisi ollut selkeää ja siinä mielessä toimivaa.
Nyt voi sanoa, että keskustan toiminta etenkin vaalikauden alussa mahdollisti sen, että maamme sai Marinin kautta runsaasti myönteistä julkisuutta maailmalla. Suunnittelematonta se keskustan taholta tietysti oli, mutta koskaan ei voi tietää miten ihmiset tehtäviensä mukana kasvavat.
Keskusta oli hallituksessa menneellä vaalikaudella vaikutukseltaan selvästi kokoaan suurempi. Vaikka vahingossa, mutta kuitenkin.
Keskusta teki sen minkä sen täytyi tehdä – oltiin hallituksessa hinnalla millä hyvänsä kunhan saatiin soten hallinnollinen himmeli maaliin ja mahdollisimman monta aluetta jotta saatiin kepulaisille mahdollisimman paljon suojatyöpaikkoja
Se oli varmaan kepun ykköstavoite ja siinä he onnistuivat.
Ilmoita asiaton viesti
Sote oli myöhässä jo ainakin kymmenen vuotta, koska keskenään riitelevat porvari eivät pystyneet sopimaan asioista. Nyt on sentään joku runko mitä korjailla.
”…saatiin kepulaisille mahdollisimman paljon suojatyöpaikkoja”
Heh, vaalituloksen perusteella näyttää suuri osa menevän persuille 😉
Ilmoita asiaton viesti
Vahinkoja sattuu😂 mutta on siellä paljon muitakin kuin vaaleilla valittuja virkoja…
Ilmoita asiaton viesti
Vaan onko siellä minkään vertaa virkoja, joissa jäsenkirjalla olisi merkitystä?
Kyllä se sulle-mulle virkojen jakelu on mennyttä aikaa, joka -toivottavasti- ei koskaan enää palaa.
Ilmoita asiaton viesti
Totta on, että haut ja valinnat virkoihin ovat nykyään hyvinkin avoimia. Tavan duunareista alkaa olla sen verran pulaa, että puolueiden tai ammattiliittojen jäsenyyksiä ei varmaan udella kuten ennen.
Ilmoita asiaton viesti
”Vaan onko siellä minkään vertaa virkoja, joissa jäsenkirjalla olisi merkitystä?”
Jaa, sitäpä on vaikea todistaa mutta ainakin jos katsoo ”siun soten” herra- ja toimihenkilöluettelon puoluekantoja, on vaikea välttyä kuvitelmalta näiden henkilöiden valinnasta jäsenkirjan perusteella. Keskustalainen rakennelma.
Muutenkin ainakin ”siun sote” on täysin keskeneräinen ”rahattoman lehmän ostajan” tekemä rakennelma, joka ei voi toimia.
Ilmoita asiaton viesti
Enpä tunne siun soten pomoja sen vertaa että osaisin kommentoida. Tai sen puoleen Pohteen pomoja, poislukien jotkut valtuutetut.
Mitenkähän lienee, toimisiko siun soten alue paremmin 31.12.2022 voimassa olleella mallilla kuin 1.1.2023 voimaan astuneella? Viisi kuukauttahan ne ovat nyt toimineet, joten en vielä heittäisi kirvestä kaivoon hyvinvointialueiden suhteen. On siellä ainakin yritystä, vaikka jotkin hallinnolliset asiat etenevät harmillisen hitaasti.
Ilmoita asiaton viesti
Melko kummallinen hallinnollinen ”himmeli”, on herranpaikat vähenivät, paitsi ehkä jossain Vantaan-Keravan hyvinvointialueella. Mutta siellä ne eivät ole ”keskustalaisia” herranpaikkoja.
Keskustalle olisi riittänyt 15-18 aluetta, mutta se ei riittänyt sinipuna-akselille…
Ilmoita asiaton viesti
En ymmärrä sinipuna-kommenttiasi. 12 hyvinvointialuetta on sopiva määrä Suomeen. En tosiaankaan ymmärrä, miksi rakennettiin hyvinvointialueita, jotka eivät tule toimeen ilman jatkuvaa tulonsiirtoa toisilta hyvinvointialueilta.
Ilmoita asiaton viesti
No, jotkin Suomen maakunnista vain ovat saaneet pienemmän määrän hyvätuloisia verotettavia kuin toiset. Näitä eroja tasataan verotulojen tasauksella.
Kolme ylimääräistä hyvinvointialuetta värkättiin Uudellemaalle, mikä on sinipunahyväveliakselin pyhää maata. Selvästikin sinipunalla oli asiassa omat näppinsä pelissä…
Joka tapauksessa hyvinvointialueita on nyt se 21, eikä sitä määrää kannata ruveta heti säätämään alaspäin.
Ilmoita asiaton viesti
Typerää sanontaa Kun 295 kunnan sosialitoimi siirrettiin 24 hyvinvointia-aluueen hallintoon. Eikö siinä hallinnon virat vähene ja suora hoitohenkilöstö lisäänny. Ainut virhe Sipilän sote ja maakuntauudistukseen on ettei sotekeskuksia tullut jossa yksityiset palvelun tarjoajat on mukana.
Tuo sinun hallintohimmeli on tosi typerää eikö niitä ollut muka 295 kunnan sosialitoimessä ollut 12 kertainen määrä,
Ilmoita asiaton viesti
Katsoin Viaplaylta ”This England” sarjan. Oli sarjasta mitä mieltä tahansa – minä pidin – niin kyllä se valottaa politiikan näkökulmaa koronapandemian aikana. Ei ollut ihan läpihuutojuttu olla puikoissa. Suosittelen.
Ilmoita asiaton viesti
Keskusta vuoti medialle kaikkien puolueiden edestä, oli kokoaan suurempi, joka näissä hallitusneuvotteluissa koetaan ongelmaksi ts. nyt ei kukaan kuiskuttele medialle
Ilmoita asiaton viesti
Tietoja hallitusneuvotteluista ei ole vuotanut julkisuuteen lähellekään niin paljon kuin 4 vuotta sitten, mutta on Säätytalolta jotain medialle ”kuiskuteltu”, esim:
Hallitusneuvotteluissa sopu: jakeluvelvoite nousee
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009622143.html
Ilmoita asiaton viesti
Menojen lisäys näyttää onnistuvan, mutta jostakin on siihenkin rahat kaivettava. Onnistuneeko yhtä helposti, kun täytettävä vaje vain kasvaa.
Ilmoita asiaton viesti
Näissä hallitusneuvotteluissa toiminta on kuin pillerinpyörittäjillä. Pyöritetään pallo jonka sisälle piilotetaan jatkoelämä kunnes se sitten aikanaan paljastuu.
Ilmoita asiaton viesti
Nytkin kepulla olisi ollut tuhannen taalan paikka hallitusneuvotteluissa ja saada kokoaan isompi asema mm. salkkujaossa. Nyt kepu meni kepukaartiin, ja tuon kuninkaantekijän paikan sai RKP. Maaseutu kärsii, mutta siitähän ei kepu tunnu välittävän.
Ilmoita asiaton viesti
Etkö luota perussuomalaisiin maaseudun asioiden ajajana? Olen hieman humoristisesti sanonut, että perussuomalaiset ovat kuin vanha maalaisliitto, mutta ilman lehmiä. Tykkäävät enemmän paimentaa ulkomaalaisia.
Ilmoita asiaton viesti
En, mutta nythän niillä on mahdollisuus kumota ennakkoluuloni.
Ilmoita asiaton viesti
”Keskusta oli kokoaan suurempi Rinteen ja Marinin hallituksissa.”
Ai blogistikin on nyt havainnut asian joka oli ilmeinen alusta asti. 2023 vaalitappion jälkeen keskusta on tekopyhästi perustellut oppositioon jäämistään ”äänestäjien kunnioittamisena”, vaikka kyse on yksinomaan vallasta ja omista (ei siis kansakunnan) eduista, vrt. maakuntahallinto.
Ilmoita asiaton viesti
Keskusta on jatkossakin tärkeä puolue kokoomukselle ja pienemmille porvaripuolueille jo pelkästään sen vuoksi, että luotto perussuomalaisiin ei ole vielä kovin korkealla. On isoja näkemyseroja.
Demarit eivät ole tehneet neliraajajarrutusta hallitukseen osallistumisen suhteen, joten perussuomalaisilla kyse neuvotteluissa on kauhun tasapainosta.Periksi julkilausutuista tavoitteista on annettava ja paljon.
Keskusta on edelleen vahva tekijä maakunnissa, ja lepotauko hallituksesta saattaa tehdä kannatukselle hyvää. Kokoomusta ja perussuomalaisia matkimalla se tuskin onnistuu. Ainakaan tämän vuoden vaaleissa se ei onnistunut.
Ilmoita asiaton viesti
Näin puhuu Kokoomuksen suulla tohtori oikealta itkuisissa ajatuksissa. Aina vaan Keskusta on tapetilla. Antakaa nyt meidän nyt miettiä syntyjä syviä.
Ilmoita asiaton viesti
Eipä Kokoomuskaan paljon kansakunan etua ajatellut kun neljä vuotta sitten hyppäsi käpykaartiin.
Ilmoita asiaton viesti
Se on kyllä totta – ehkä maan asiat toisin menetellen olisivat paremmassa jamassa tänään.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä siunailee entinen ex Vasemmistoliittolainen maailman menoa. Keskustan ei annettaisi jäädä oppositioon. Oikeastaan Keskustalla olisi pitänyt olla ministereitä enempi sillä se piti huolta ettei Suomea sosialisoitu tätä ei tosin Kokoomus ja Perussuomalaiset muka ymmärrä vaan maalittivat pahimman jälkeen. Nyt nämä siskot ja veljet näyttävät miten suomi laitetaan kuntoon. Pahinta mitä voi sattua että Perussuomalaiset tulee maitojunalla pois haallitusneuvotteluista kuten Kokoomus neljä vuotta sitten.
Ilmoita asiaton viesti
Et ole lukenut riittävästi kun et tiedä mitä maitojunalla tarkoittaa. Nyt eikun kansan joukkoon sivistymään kielen ymmärrystä.
Ilmoita asiaton viesti
Olet ihmetohtori kun ei suomenkieli taivu maitojunalla.
Et kuitenkaan lääkäri joten et voi tehdä diagnoosia minun elosta.
Se mikä kummastuttaa kun huudetaan Keskustapuoluetta milloin minkin reiän täytteeksi.
Antti Tuuri kirjoitti Reikä taivaassa kirjan elikkä on kaipaus meistä.
Harri Erämetsä Kokoomuksen salarakas mutta en huomannut että olisit rakastanut porvari hallitusta joka oli ennen Marinin hallitusta.
Ilmoita asiaton viesti
Sanna put us in top 3 debt nations w Greeks Italians
Destroyed our country only cared about own free breakfast Vogue pictures and party image
Did not lead on Nato
Disgrace bimbo
Ilmoita asiaton viesti
Sanna put us in top 3 debt nations w Greeks Italians
Destroyed our country only cared about own free breakfast Vogue pictures and party image
Did not lead on Nato
Disgrace bimbo 🤣🤣🤣
Ilmoita asiaton viesti
Ihan vain tiedoksi, että en ole tehnyt kommenttiketjun poistoja. Minun blogissani saa sanoa kun ei ihan mahdottomuuksiin mene, kuten ylläolevasta kaksoiskommentista hyvin ilmenee.
Ilmoita asiaton viesti