Kokoomus ja vasemmistoliitto lähestyivät toisiaan
Ylen julkaisema imagovertailu on viihdyttävää luettavaa. Otsikon mukaisesti vasemmistoliitto ja kokoomus ovat kansalaisten mielissä lähes samalla tasolla. Ihan hykerryttää. Vasemmistoliiton imago ei ole muuttunut miksikään, mutta kokoomus on romahtanut. Jostakin syystä se tapahtuu aina vaalien lähestyessä, seikka jota saattavat Ellun kanatkin (maksusta) pohtia.
Huomionarvoista on, että päähallituspuolue sdp pärjää vertailussa oppositiopuolueille. Näinhän ei pitäisi kaiken opposition mollauskampanjoinnin ja kovasanaisten somemyrskyjen jälkeen olla. Olisimmeko sittenkin menossa siihen suuntaan, että negatiivisuus ei enää automaattisesti tuo tulosta politiikassa? Ainakaan imagollisesti.
Pahimmin on siipeensä ottanut keskusta, joka teki irtioton yli kuudenkymmenen prosentin kansansuosiosta nauttivan hallituksen politiikasta ryhtyen änkyröimään samaan aikaan kun puolueen ministerit vielä nauttivat asemansa mukaista palkkaa. Imagomittaus ei ainakaan tempuista palkitse, tuskin äänestäjätkään. Sivullisen silmin nähtynä keskustaa johdettiin silloin enemmän puolueen ulko- kuin sisäpuolelta.
Muista mittauksessa mukana olleista puolueista sekä perussuomalaiset että vihreät kohensivat sijoitustaan. Niillä kummallakin on omat erityisteemansa joita ne toistavat päivästä toiseen tavallisen ihmisen näkökulmasta ihan kyllästymiseen asti, mutta aina on niitäkin joita nämä asiat puhuttelevat ja siitä sitten palkitsevat.
Kun ei gallupit nosta kärkeen, niin on kehitettävä tällainen oikeutenmukanen mittausmenetelmä, joka totistaa sosialismin halutuimmaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Samansuuntainen tuo kärki on viimeisen mielipidemittauksen kanssa. Sdp ja ps ylös menossa ja kokoomus tulossa alas. Ainoa poikkeus ovat vihreät, joiden imago on parantunut, mutta kannatusmittauksessa ovat tulleet alas.
Ilmoita asiaton viesti
Jep. Haluammehan kaikki, että Sanna Suuri johtaa meidät entisen NL:n tai nykyisen Venezuelan ihanuuteen.
Ilmoita asiaton viesti
Merkittävin – ja se ainoa vaikuttava – imagomittaus tapahtui vaaliuurnilla ja ennakkoäänestyspisteissä.
Hykerrelköön tämän happotestin jälkeen ne joilla on siihen aihetta.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus ainakin tarvitsee kaikki Pro Markkinatalous ym. miljoonansa kampanjointiin eikä ykköspaikan saaminen vaaleissa ainakaan puolueen hyvästä imagosta johdu jos niin tapahtuu. Ehdokkaat kentällä tekevät omalla imagollaan sen tuloksen mikä tulee, ei puolueen itsestään rakentama mielikuva.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus ei ole vähään aikaan tarjonnut Saksan mallin mukaista paikallista sopimista.Olisikohan kokoomus ottanut lopulta selvää Saksan mallin toimivuuden edellytyksistä?
Ilmoita asiaton viesti
Ylimielisyys on kokoomusta leimaava piirre, kun ajatellaan tavallisten ihmisten asioita. Niin työelämääkin koskien.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kai tuo ylimielisyys on ja on ollut jo hyvän tovin, SDP:n omaisuutta. Koko tämän hallituskauden ajan.
Jo Rinne oli ylimielinen mutta Marin on huippu.
SDP:ä ei oikeastaan ole julkisuudessa kuin opiskelija Mäkynen ja Sanna Marin. Muita ei SDP:llä oikeastaan olekaan. Lindtman on täysin syrjässä, kärsii ilmeisesti edelleen narsistin kostosta kun uskalsi asettua vastaehdokkaaksi.
Kokoomuksella on Valtonen, hyvin asiansa osaava ja selkeästi ja loogisesti argumentoiva ja jos verrataan Marinin saman jargonin uudelleen ja uudellen hokemiseen samassa lauseessa niin onhan Valtosella asiosaaminen kohdallaan.
Marin ei hallitse mitään osa-aluetta, ei taloutta, turvallisuuspolitiikkaa, ei terveydenhuoltoa, ei mitään.
Ainoa minkä hän hallitsee selfieden ottamisen lisäksi on ns. poliittisen jargonin jauhamisen ja muiden syyttelyn.
Hänen mukaansahan maan kaikki ongelmat johtuvat oppositiopuolueista. Hallituksella on ollut neljä vuotta aikaa korjata asioita mutta ei, se on polkenut maan entistä syvemmälle suohon.
Ilmoita asiaton viesti
Kommentoija Rantanen on siis eri mieltä imagotutkimuksen tulosten kanssa. Onkohan tutkimus tehty jotenkin väärin kun tulos ei ole linjassa Rantasen henkilökohtaisen mielipiteen kanssa?
Ilmoita asiaton viesti
…Kokoomuksen konsulttien ajatuspajassa syntyisi varmaan ”parenpi, oikeampi ja myönteisempi imagoarvio kokoomuksesta…?
Ilmoita asiaton viesti
Voi sinua Jocke-raukka, kun et taida edes tietää mitä narsismi om ja jos tuntisit Sannan tietäisit, että Sannasta narsistia saa tekemälläkään, sinusta en ihan varma ole, sillä usein ihminen joka toista syyttää narsistiksi on sitä itse.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus: Ylimielinen, mikä lisääntyy, kun pj vaihtuu vielä ylimielisempään, oikean laidan puheenjohtajaan.
Kokoomuksen taustajärjestöjä, sidosryhmiä, rahoittajia ja yksityisiä tukijoita-ja ”käskyttäjiä” ovat EK. yritys-ja rahamaailma, yksittäiset vuorineuvokset ja raharikkaat ja muut isänmaan ahneet etuoikeutetut.
– Näissä piireissä ei ”pehmoilla” turhilla ”inhimillisyyksillä!”
Keskilinjan pj:llä, Orpolla on jo kiire saada aikaan em. tahoille ”näyttöjä”, jotta tulisi puolueen pitkän linjan politrukkina palkituksi- Häkämiehen tapaan…?!
– Seuraava pj löytynee puolueen kovemmalta, oikealta laidalta?
Ilmoita asiaton viesti
Luultavasti Orpo on ihan oikea mies kokoomuksen johdossa. Keskusta vuotaa oikealle ja vihreät vasemmalle, joten johtoaseman säilymiseen riittää se ettei ärsytä ketään liikaa. Persujen tyyli ei taida useimpiin kokoomuslaisiin purra.
Ilmoita asiaton viesti
Orpo on sopivasti pehmo nostamaan kokoomuksen imagoa ylös vaalien välillä. Kun vaalit lähestyvät ja esimerkiksi Elina Valtonen pääsee julkisuuteen puhumaan puolueen politiikan tavoitteista, niin vaalien välillä hankittu imago ja kannatus sakkaavat.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuksen kovissa, tausta, vaikuttaja ja jopa käskyttäjätahoissa odotetaan kykypuolueelta tehokkuutta, dynaamisuutta ja kovuutta esim. ay-liikettä ja ”tuottamattomia” kohtaan ja vastaan. halutaan että Suomi etenisi enemmän kovilla, yritysmaailman arvoilla ja keinoilla.
Heikot sortukoot elon tiellä-kovat jätkät sen kun porskuttaa ja kuittaa tilit!
– Esim. Valtonen ja Häkkänen olisi luultavasti heille mieluinen, seuraava puheenjohtaja…?
Ilmoita asiaton viesti
Easy choice vote RIIKKA
Ilmoita asiaton viesti