Lakkoja riittää – nyt myös Ruotsin kirkossa
Kirkkoväkeä ei ole juuri lakkoutisissa näkynyt. Ruotsissa on nyt kuitenkin ensimmäistä kertaa maan historiassa seurakuntien työntekijöitä mennyt lakkoon. Syyt ovat normaaleja työmarkkinajuttuja, eivät mitenkään jumalallisia.
Maallinen mammona palkan muodossa on tärkeää myös kirkon palvelijoille. Seurakuntien keräämistä viiden leivän ja kahden kalan verotuloista ei vain tahdo riittää oikein jaettavaa kaikille työntekijöille, ja joissakin tapauksissa palkkaa halutaan laskea.
Säästötavoitteet palkamenoissa ovat kituvan talouden ensimmäinen tavoite missä yhteisössä hyvänsä. Ainakin silloin kun puhutaan käytännön työn tekijöistä, johtajat ovat erikseen. Aika näyttää sen mitä Jumala näkee hyväksi Ruotsin kirkossa oikeaksi.
Kun lukee Raamattua, niin Jumala sallii paljon sellaista tapahtuvan, joka katsotaan ihmiselle pahaksi. Suoraa ohjeistusta työmarkkinaosapuolille en ole sieltä läytänyt. Vaikka siellä ohjeet olisi, niin tuskin kukaan niitä uskoisi tässä ahneuden ja mammonan kyllästämässä – nekin Jumalan sallimaa – maailmassa.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/strejk-vantas-i-svenska-kyrkan-for-forsta-gangen-i-historien
Nyt kun kysyit, Raamatusta löytyy kehotuksia täydelliseen tasa-arvoon raha-asioissa. Jolla on kaksi hienoa paitaa, antakoon toisen sille jolla ei ole yhtään. Myös hyvä työnantaja antoi vertauksessa kaikille saman palkan, yhden denarin.
Ilmoita asiaton viesti
Ihokkaan antaminen on enemmänkin hyvätekeväisyyttä, kuten esimerkiksi vaatekeräykset pakolaisille nykyään.
Työnantaja kävi itsensä kanssa paikalliset sopimusneuvottelut ja antoi työntekijöille rahapalkkion. Tuota raamatullista ohjetta työnantajat haluaisivat noudattaa nykyisilläkin työmarkkinoilla, joten siinä mielessä se on sopiva. Mikään neuvotteluohje työntekijöiden kanssa se ei siis ole.
Ilmoita asiaton viesti