Kesäautoilun hinta polttoaineen suhteen eri ajokilometreillä

Laskin aikani kuluksi autoilun hintaa menoveden suhteen eri kuukausittaisilla ajokilometreillä näin kesän alkuun. Oletan laskelmassani bensa-auton keskikulutuksen olevan 7 litraa/100km ja dieselauton keskikulutuksen olevan 6 litraa/100km.
Nähdäkseni autoilun hinta ei ole polttoaineen takia noussut vielä monellakaan sietämättömälle tasolle, mutta toki polttoaineen litrahinnan nousu lyhyessä ajassa noin eurolla tuntuu monien autoilijoiden kukkarossa.
Itse epäilen, että kipuraja monen autoilulle on noin 3 euron litrahinta, eikä täällä Oulussa ainakaan autoilu ole juurikaan vähentynyt kävelijän näkökulmasta katsottuna. Toki autoiluissa on monia muitakin kustannuksia, eikä polttoainekulu ole kuin noin puolet autoilun kokonaiskustannuksesta, vaikka oma auto olisikin velaton eikä pankin auto.
Lomakauden alkaessa polttoaineen hinnalla on varmasti vaikutusta ainakin siihen, millaista autoilukierrosta kukin suunnittelee. Lomabudjetointeja tehdään toki monin tavoin: pitkä automatka maksaa joka tapauksessa enemmän kuin lyhyt.
Taulukoimasi ”kalliit” hinnat ovat tämän päivän tilanteeseen nähden melko edulliset. Ainakin Imatran seudulla yleiset bensalaadut maksavat litralta yli 2,60, ja dieselpolttoaine sekin n. 2,45.
https://www.polttoaine.net/Imatra
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kesälomareissussa toki bensan hinta merkitsee, jos ajoa tulee yli tuhat kilsaakin reissussa. Tein kustannuslaskelman kuitenkin melko tuoreen kuvan perusteella. Käsittääkseni esimerkiksi Lapissa polttoaine on vieläkin kalliimpaa kuin teillä Imatralla.
Ilmoita asiaton viesti
Ehdotan että jatkat harjoitusta laskemalla polttoaineen hinnan nousun vaikutuksella autoilun muuttuvien kulujen suhteesta autoilun kokonaiskuluihln.
Muuttuvat kulut ovat siis kaikki ne lisäkulut joita syntyy kun auto liikahtaa parkista. Oleta että auto on joka tapauksessa liikenne+kasko -vakuutettu ympäri vuoden, ja että et kolaroi autoa mutta teetät merkkl-vuosihuollot ja renkaiden vaihdot säilytyksineen. Arvon alentuma ajokilometrien ja muun arvonlaskun mukaan.
Ilmoita asiaton viesti
Juu mutta lähinnä perussuomalainen purina on keskittynyt viime aikoina lähinnä pumppuhintoihin.
Olen tehnyt autoilusta kululaskelman jo vuonna 2007 ja julkaisin sen vähän aikaa sitten täällä Puheenvuorossa:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kimmohoikkala/holmoin-yksittainen-hankintani-oli-oma-auto-vuonna-2007/
Ilmoita asiaton viesti
Ehdottamani harjoitus auttaa ymmärtämään juuri näiden pumppuhintojen todellista merkitystä, kun tämä kuluerä suhteutetaan niihin autoilun kuluihin, jotka ollaan murisematta valmiita maksamaan joka tapauksessa.
Toinen, rinnakkainen harjoitus olisi suhteuttaa auton polttoainekulut vuodessa talouden olueeseen laittamaan rahaan.
Ilmoita asiaton viesti
Keskioluen ja bensan hinta on tosiaan jo melko lähekkäin toisiaan. Pirkkaolut (4,5 %) maksaa 99 senttiä (0,33 litraa) ilman tölkin panttihintaa. 😀
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuote/pirkka-iii-olut-033l-45-tlk-si-6410405091260
Ilmoita asiaton viesti
Niin halpaa ei taida ilosimmassakaan pubin happyhourissa olla.
Litrahinta on vähintään 4×95:n hinta.
Ilmoita asiaton viesti
Avauksessa toin esille suomalaisen autoilijan kipurajan, jos olet lukenut sitä ja nähdäkseni oikea kipuraja on kolmessa eurossa keskituloisten kukkarossa.
Ilmoita asiaton viesti
Onkohan pubi-oluella kipurajaa?
Tiedämme toki, että kulutus on ns. hintajoustavaa, eli alkoholin hinnan muutos vaikuttaa tietyllä kertoimella kulutukseen.
Mielenkiintoista olisi verrata polttoaineen kulutuksen hintajoustoa olueen vastaavaan.
Ilmoita asiaton viesti
Sanotaanhan esimerkiksi tupakoitsijoiden keskuudessa, että ”halpaa kuin tupakka.”
Muistaakseni työterveyslääkäri, kirjailija Juhani Seppänen esitti kerran televisiossa lausunnon, että Venäjällä pidetään kansa tyytyväisenä halvalla viinalla. Sitä olen aina välillä sanonut tutuille, että voiko Suomessa olla vähän samaa mentaliteettia, että kansa alkaisi pullikoida jos Pirkka-oluen hinta nousisi? Alkoholi on etenkin pubissa tarjoiltuna valtiontaloudelle hyvä tulonlähde, joten eiköhän bilehallitus Marinin johdolla anna alkoholiverojen olla ennallaan?
Juhani Seppänen Wikipediassa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Juhani_Sepp%C3%A4nen
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän se 2,6€/litra ala olla sellainen että alkaa ajosuoritteet vähentyä. 3€/litrahinnoilla voi alkaa junalla matkustaminen mennä halvemmaksi että varmasti näkyy ajosuoritteissa.
Ilmoita asiaton viesti
Kaipa se on yksilöllinen asia miten autoilustaan ajattelee. Itse en ole huomannut tosiaan autoilun vähentyneen Oulun seudulla.
Ilmoita asiaton viesti
VR:n sovelluksella tälle päivälle junalipun Helsinki – Oulu (Hel 23:13 -> Oul 8:06 InterCity 273) hinnaksi sain 199,00€. Muut liput on ilmeisesti loppuunmyytyjä, mutta jos hetkellisestä mielijohteesta päättäisi lähteä Helsingistä Ouluun muutaman tunnin kuluttua, niin kalliiksi matkustaminen junallakin tulisi.
Matkaa kertyisi raiteita pitkin arvaten n. 700km, että autoillen dieselillä matkalle tulisi hintaa 95,68€.
Ilmoita asiaton viesti
Reissuajossa pieni turbodiesel voi vielä kuluttaa alta 5 litraa sadalla.
Ilmoita asiaton viesti