Keskiviikko (9.11.2022) on verotietopäivä eli mediassa näkee vähintään parhaiten tienaavien suomalaisten tulot vuodelta 2021!
Iltalehden verokoneeseen saa oman nimensä yli 100000 euron vuosituloilla! Onnea kaikille verokoneeseen päässeille! 🙂
Muistan kun kävin vuoden 2001 verotietonäyttelyssä silloisessa Tampereen verotoimistossa Näsilinnankadulla Tampereen keskustassa ja selasin silloin mapeista tietysti lähinnä työkavereiden vuosiansioita vuodelta 2000. Työpaikkani nokkamiesten tulot olivat hieman päälle 160000 markkaa, kun itse tienasin kesätöillä ja osa-aikaisena noin 96000 markkaa vuonna 2000.
Mielestäni on tärkeää, että Suomessa verotiedot ovat julkisia, jotta nähdään miten pääomatulot ja palkkatulot jakaantuvat yhteiskunnassamme.
Iltalehden artikkeli verotietopäivästä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cd53b66f-a940-4f3b-91a0-a873ac5abcb6
Tuosta julkisuudesta kohistaan Suomessa, mutta esimerkiksi kaikkien ruotsalaisten tulot tulotasosta riippumatta saa suoraan netistä henkilön nimen perusteella. Sieltä löytyvät myös tiedot osoitteesta, asunnosta sekä perhesuhteista.
Ilmoita asiaton viesti
Ihanko totta Juha? Muistelen, että Norjassa ainakin oli täysin avoimet verotiedot. Itselleni samantekevää, vaikka omat verotietoni olisivat jollain sivustolla, kun sain eläketuloa vain noin 17000 euroa vuonna 2021.
Ilmoita asiaton viesti
Juu, sieltä löytyy jokaisen rekisterissä olevan henkilön nimellä ”merinfo.se” -sivustoilta likipitäen kaikki, kengännumeroa ei sentään.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikkien suomalaisten verotiedot on tuloverotuksen osalta säädetty lailla julkisiksi.
Tietoja saa Verohallinnosta joko puhelimitse tai sen toimipisteiden asiakaspäätteistä.
Tästä oli pari vuotta sitten juttu iltapäivälehdessä.
Ilmoita asiaton viesti
Pitääkin huomenna soittaa muutamat verotiedot. Kiitos Pekka!
Ilmoita asiaton viesti
Käsittääkseni verottaja ei kuitenkaan enää luovuta alle 100000 euroa vuodessa tienanneiden kansalaisten nimiä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei luovuta yleiseen jakeluun mutta yksittäisenä kansalaisena sinulla on oikeus tietää jokaisen suomalaisen tuloverotiedot.
Puhelimitse tai käymällä verotoimiston asiakaspäätteellä tämä onnistuu.
Ilmoita asiaton viesti
Pekka on oikeassa.
”Henkilöasiakkaan tuloverotuksen julkiset tiedot ovat henkilötietoja. Laissa on rajoitettu henkilötietojen luovuttamista, eikä tietojen vieminen internetiin kaikkien nähtäväksi ole mahdollista. Tästä syystä tiedot ovat sähköisesti nähtävillä vain Verohallinnon toimipisteissä.”
https://vero.fi/tietoa-verohallinnosta/verohallinnon_esittely/tietosuoja-ja-julkisuus/verotuksen_julkiset_tiedo/henkiloasiakkaan_tuloverotuksen_julkise/
Ilmoita asiaton viesti