Reilut sata euroa
Todellisuus iskee vasten kasvoja, kun katselee palkkalaskelmaa. Prosentit muuttuvat siinä konkreettisiksi euroiksi eikä summa hymyilytä.
Verrattuna edellisen kuukauden palkkalaskelmaan on peruspalkkaan tullut hieman reilu satanen lisää. Onhan se kiistatta parempi kuin ei mitään, mutta ottaen huomioon hintojen rajun nousun inflaation myötä, on kyseessä lähinnä kosmeettinen parannus talouteen, jolla ei ole käytännössä ostovoimaan minkäänlaista merkitystä. Pelkkä korkojen nousu vie koko palkankorotuksen ja hintojen nousu on edelleen nopeampaa kuin palkkakehitys.
Lienen siltä osin etuoikeutettu, että peruspalkkani nousi kuitenkin hieman yli sadalla eurolla, koska valtaosalla työtä tekeviä kansalaisia palkkaan ei tullut edes tuon vertaa lisää. Prosentit ovat prosentteja.
Toivottavasti maltilliset palkankorotukset vaikuttavat edes vientiteollisuuden kilpailukykyyn. Maan talous nimittäin yskii jo pahasti. Irtisanomis- ja lomautusilmoituksia julkaistaan päivittäin. Reilulla sadalla eurolla ei maan taloutta juurikaan tueta.
26.10.2022 Saksassa hyväksyttiin liittopäivillä laki, mikä mahdollisti työnantajille maksaa 1.10 lähtien takautuvasti kork 3000 euron inflaatiolisän
kahdelle vuodelle ilman veroja ja sosiaalimaksuja.
Tuo yläraja näkyy toteutuneen tähän mennessä solmituissa työehtosopimuksissa.
Ilmoita asiaton viesti
”Maan talous nimittäin yskii jo pahasti. Irtisanomis- ja lomautusilmoituksia julkaistaan päivittäin.”
Ei pidä paikkaansa. Suomessa on niin hirveä työvoimapula, että tarvitsemme maahanmuuttajia Afrikasta ja Aasiasta. Kokoomus on luvannut 100 000 uutta työpaikkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Se on sitä porukkaa, joka luulee, että satanen on iso seteli Suomessakin.
Edit:https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/paakirjoitus-suomeen-tarvitaan-1-400-000-maahanmuuttajaa-muuten-meita-odottaa-surkea-kohtalo/c869b863-b622-494b-858b-121aeaa63fed
Eilen musta ruokalähetti tuli noutamaan tilausta vienamilaisesta ravintolasta ja aamulla musta kaveri siivosi arabin kanssa vessojamme.
Sanoisin, että niiden teknologiateollisuuteen tarvittavien osaajien houkuttelemiksi täytyy keksiä jotain aika fiksua ja nykyisellä systeemillä saamme matalapalkkaisia palvelijoita.
Ilmoita asiaton viesti
”Sanoisin, että niiden teknologiateollisuuteen tarvittavien osaajien houkuttelemiksi täytyy keksiä jotain aika fiksua ja nykyisellä systeemillä saamme matalapalkkaisia palvelijoita.”
Joo, mutta ne korkeapalkkaiset eivät nouda tilauksia, eivätkä siivoa vessoja ja on aika surkea tilanne jos pitää itse siivota vessat ja hakea ne tilatut sapuskat.
Mitä helvettiä. Miksei kouluteta niistä työttömistä suomalaisista niitä huippuosaajia, vai eikö niistä ole siihen? Ei ne ainakaan vessoja tule siivoamaan, eikä ruokaa kuskaamaan.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt on haalarihommien tekijöistä pulaa. Herraksi ei pidä kouluttatua. Varpaita ei ole portilla taannoin peloteltiin että on portilla töihin tulijoita, ole vain hiljaa.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän ysi-ysi-viis, ole vähän vähemmän kuin tonni, tai tuhatkerrannaiset.
Ei mene hinnat tai kustannukset sentään ihan toiselle tasolle.
Ilmoita asiaton viesti
Ei sinulla oikein huonosti mene. Tunnen muutamia, joile tuo summa on kahden viikon ruokalasku.
Ilmoita asiaton viesti