Suomi vaihtoi aseavun humanitääriseen apuun
Suomi ei lahjoita Ukrainaan taistelupanssarivaunuja , vaan raivauskäyttöön tarkoitettuja Leopard-alustalle rakennettuja modifikaatiovaunuja.
Näillähän ei ole etulinjaan mitään asiaa, vaan näillä on tarkoitus raivata taistelujen jälkeen esim. miinakenttiä, taistelukentän romuja, avata tieyhteyksiä jne… Humanitääristä apua siis.
Oli enemmän kuin odotettavaa, ettei Suomi luovu moderneimmasta taistelukelpoisesta kalustostaan nykyisessä maailmanpoliittisessa tilanteessa. Suomi maksoi kalliit oppirahat jo kesä-heinäkuussa 1944, jolloin itsenäisyytemme oli vieläkin suuremmassa vaarassa kuin talvisodan aikaan.
Ilman Saksan silloista laajamittaista aseapua Suomi olisi muuttunut Neuvostoliiton satelliittivaltioksi.
Nykyisessä tilanteessa Euroopan NATO ei kykenisi luovuttamaan aseita Suomelle, koska laarin pohjia kaivellaan jo monissa maissa Ukrainan hyväksi. Euroopan NATO on osoittautunut muutenkin nelijalkaiseksi pöydäksi, joka seisoo kolmella jalalla. Sillä ei ole kummoista voimaa käydä pitkää konventionaalista tuhoamissotaa, koska asetuotanto on minimissään ja tarvikevarastot ovat osoittautuneet pieniksi. Valtavat budjetit on käytetty monissa maissa lähinnä ilmavoimien kehittämiseen, joka nyt on osoittautumassa suureksi virheeksi.
Täsmennän asetuotannon minimissään olemista sillä, että aseita valmistetaan pitkälti vientiin, ei omiin varastoihin. Tämän tilanteen korjaantuminen vie aikansa.
Pohjois-Atlantin puolustusliitto onkin pitkälti USA:n armeijan varassa pullisteleva muka-voimatekijä, jonka voimaa Euroopassa Putin ei kunnioita. Venäjä ei neuvottele sen enempää EU:n kuin Stoltenbergin kanssa. Sen sijaan se käy kulissien takaista keskustelua Yhdysvaltojen kanssa Ukrainan tulevaisuudesta.
Ukrainan sota päättyy, kun Biden näin ilmoittaa.
Tähän perustuu myös Trumpin väite siitä, että hän saisi rauhan aikaiseksi 24 tunnissa.
Tänään iltapäivälehdessä lastenhoitajaa tuuraava puolustusministeri kertoi panssareiden olevan etulinjan vehkeitä ja siksi kiire rintamalle.
Ilmoita asiaton viesti
Lue minun vastaus. Kyllä ne panssareita on.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä minä sen aseavuksi lasken. Eri asia jos olisivat kasan traktoreita lahjoittaneet . Ei noita ihan K-Rautakaupassa myydä…
Mallihan on Leopard 2R, rakennettu Leopard 2A4 pohjalle Patrian toimesta Suomessa.
Vaunussa on myös aseistuksena 12,7 millimetrin raskas konekivääri.Keulassa on raivausaura jolla miinat raivataan pois ja perässä tulevat saa turvallisen reitin. Tällä hyödynnetään myös pioneerien kykyä raivata räjähteet ja esteet.
Kyseessä on 100% taisteluvaunu jonka toiminta on olla räjähteiden ja miinojen raivaaja. Käytetään taistelujen aikana myös kärjessä tarvittaessa jos suojaus omilta vaunuilta on hyvä tai alue varmistettu ettei joudu suoraan taistelukosketukseen vihollisen tulivoimaisimpien vaunujen kanssa.
Voidaan hyödyntää taistelukentällä erinomaisesti raivattaessa panssiruraa mekanisoiduille joukoille ja sitä seuraavalle jalkaväelle.
Kosonen polkas taas ”miinaan”…suosittelen osallistumaan esim vapaaehtoiseen maanpuolustukseen, sielläkin oppii asioita, ikä ei ole rasite. Ei edes hidaste. 🇫🇮👍 Ihan kannustuksena sanon.
Ilmoita asiaton viesti
Höpö höpö
Kyse oli taistelupanssarivaunuista, ei huolto- tai pioneerikalustosta. Yhtä hyvin oltaisiin voitu lähettää Parolan opaste- ja mainoskylttinä oleva Leopard 2 panssari. Sen taisteluarvo on samaa luokkaa. Antaahan sekin suojaa, jos ei muuta.
Sanoisinko jopa, etteivät ukrainalaiset suoranaisesti ripaskaa tanssi tämän johdosta. Paljon odotettiin, vähän saatiin.
Saa nähdä, toimivatko brittien lähettämät Challengerit ensinkään, vai ovatko nekin romulinjastolta kerättyjä? Jos ne ovat samaa tasoa, kuin entisaikaan Vauxhallit ja Leylandit, niin niiden miehistöjen on kuljettava rynkky vasemmassa ja jakoavain oikeassa kädessä.
Ilmoita asiaton viesti
No, saat olla mitä mieltä tahansa mutta ota hyvä mies selvää mitä nämä Leopard 2R vaunut on.
Ilmoita asiaton viesti
Lue linkit
Ilmoita asiaton viesti
Juurikin näin Kari 🇺🇦🇫🇮👍
Ilmoita asiaton viesti
Ei voi muuta sanoa, kuin hyvää päivää. ”Sotilasasiantuntija” joku jaksaa tätä hassua hahmoa tituleerata. Venäja kuuluu rakentaneen satoja kilometrejä betonitetroilla varustettuja puolustuslinjoja jostain syystä selustaansa. Siitäkin huolimatta, että voittaa sodan? Betonitetrojen oheen on kylvetty satojatuhansia telamiinoja. Näin ainakin väittävät.https://www.nytimes.com/interactive/2022/12/14/world/europe/russian-trench-fortifications-in-ukraine.html
Jotenkin tuntuu miinanraivaus kovin oleelliselta toimelta hyökkäyksen etenemisen kannalta. Voihan sitä yrittää ilmankin ja sitäkin ovat sodan kumpikin osapuoli kokeillut. Ilmeisesti venäläiset ihan typeryyttäänkin.
https://www.youtube.com/watch?v=NLtKY6si1YI
Tässä täytyy olla tarkkana. Saa muuten taas sivukaupalla lainopillista neuvontaa. Mikä tahansa saattaa pahastuttaa mielen ja olla laitonta, kun oikein katsotaan. PS: Tarkoitan tällä lainopillisella neuvonnalla kososen tapaa uhkailla kunnianloukkaus syytteillä, jos hänestä käyttää sanaa trolli. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
”hyökkäyksen etenemisen”
Minkä ihmeen hyökkäyksen? Tällä hetkellä Ukrainassa ei hyökkää kuin Venäjä.
Lainaan itseäni
”Sanoisinko jopa, etteivät ukrainalaiset suoranaisesti ripaskaa tanssi tämän johdosta. Paljon odotettiin, vähän saatiin.”
Uusimpien uutisten mukaan suomalaistaistelijatkin alkavat vetäytyä rintamalta yksi kerrallaan.
Palkkasotilaat jättävät uppoavan laivan, kun huomasivat, ettei sieltä saakaan rautaristiä vaan hautaristin.
Ilmoita asiaton viesti
Hyökkäys se on vastahyökkäyskin.
Ilmoita asiaton viesti
Panssarisodan asiantuntija kosonen ”loistaa” taas.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tuo Kososen otsikko nyt oikein vastaa sitä, mistä on kyse. Minun käsittääkseni raivausvaunu on sekin sotilaskalustoa, vaikkei sillä vastustajan vaunuja vastaan sodita. Sotilaat noilla operoivat.
Entäs jos Suomi antaisi telakuorma-autoja, joilla kuljetetaan sotilaita ja kalustoa, niin olisiko tuokin humanitäärista apua?
Ilmoita asiaton viesti
Näinhän se käytännössä menee. Rajanveto voi jopa hämärtyä mikäli asiaa tutkii laajemmalla perspektiivillä. Al-jazeera tv-kanava oli tekemässä reportaasia Ukrainassa jolloin sattumalta paljastui ambulanssiksi merkityn pakettiauton käyttö sotilaiden siirtämiseen.
Ilmoita asiaton viesti
Tyypillistä kommentointia nimerkki Hämäläiseltä. Ei tässä keskustelussa mistään sellaisesta ollut kyse. Kosonen on ollut väärässä lähes kaikessa ha suureen osaan väitteistään ei edes vastaa.
Ilmoita asiaton viesti
”nimerkki Hämäläiseltä”
Tämä menee jo jankuttamiseksi.
Mielestäni minulla on oikeus osallistua tämän foorumin keskusteluun. Mitä haluat? Ja eikö mielestäsi Hytönen antanut asiallista kommenttia.
Ilmoita asiaton viesti
Hytönen puhui telakuorma-autoista. Se on joukkojen kuljetukseen vaikeassa maastossa tarkoitettu ajoneuvo. https://fi.wikipedia.org/wiki/Telakuorma-auto
Tällainen laite ei ole humanitaarista apua. Varaosat, ammukset, koulutus, kuljetusvälineet ovat sotilasapua.
Miinanraivaukseen tarkoitetut vaunut ovat sotilasapua. Liikkeen edistäminen on ihan taatusti kaikkien, jopa venäläisen natsiarmeijan, armeijoiden ydintoimintoja. Tämä on fakta. Rakentavat pioneerit sitten iivarin pikasillan tai raivaavat miinoitteita raivauspanssarivaunulla, niin se taistelutoiminnan kovaa ydintä ja välttämätöntä.
Siviili ambulanssien toimittaminen on humanitaarista apua. Enkä epäile etteikö niitäkin väärin olisi käytetty. Toisaalta kommenttisi on venäjämielisten propagandaa, jossa oikeutetaan venäjän hyökkäykset ambulansseja ja sairaaloita vastaan. Sellainen on sotarikos teki sen kuka tahansa sodan osapuoli.
Kosonen puhui siis taas paskaa. Raivauspanssarivaunu on erittäin tarpeellista sotilasapua ukrainalle. Jokainen voi olla kyllä omaa mieltään olisiko apua pitänyt antaa enemmän. Olisiko suomella mahdollisuus avustaa enemmän ja tehokkaammin. Minusta sitä pitää kysyä sotilailta ja toisaalta pohtia miten korvaava kalusto saadaan tilalle ja kuinka nopeasti. Mielummin vielä enemmän kuin lahjoitetaan.
Oma mielipiteeni on, että apua on annettu liian hitaasti, tipoittain ja vähän. Mutta en näistä oikein tiedä mitä oikeasti kullissien takana tapahtuu. Eivät ne kai kaikkea meille kerro. Koulutukseen menee aikansa, jos avusta halutaan oikeasti jotain hyötyä olevan. Oleellinen kysymys on myös tuo suorituskyvyn korvaaminen. Jos annamme vaunukomppanjan 14 vaunua. Kuinka kauan kestää uusien tilaus ja ovatko politiikot valmiit siihen. Norja nyt ainakin tilasi uusia leopardeja. Onko jonossa muita. Kysymys on monimutkaisesta high tech vehkeestä, joita nyt tuskin satoja kuukaudessa pystytään valmistamaan.
Epäilen sinun olevan venäjämielinen nimimerkki. Minun puolestani kirjoittelet. Itse epäilen kunnes tiedän. Saanhan minä epäillä.
Ilmoita asiaton viesti
Kertokaapa siis lukijoille, te kaikki panssarisodan asiantuntijat, se oikea tapa käyttää raivauspanssareita taistelupanssarien hyökkäyksen tukena Ukrainan olosuhteissa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos Hitleriä ei olisi ollut, elettäisiin Stalinin aikaa Euroopassa. ?
Jos Venäjää, Kiinaa, ..? ei olisi, päädyttäisiin elämään täysjenkkiaikaa, suurbritanniaa, tmvaa. ?
Jos maailmaa on tietyltä osin pyrittävä elämään kokonaisuuden osalta tolkullisena, ja tässä on vain yksi ääni… millä tavoin tavoite on demokratian mukaista, tällaisen kokonaisuuden osalta?
Mitä on se D-sertifikaatti, miten sen voi kuitata, ja mitä merkitsee?
Antaako muutakin, kuin oikeuden käydä täyskirjon sotaa niitä vastaan, joilla on toisentyyppistä sertifikaatiota, tai s-järjestelmää?
Sertifikaattien sertifikaatti olisi kivasti lyhennetävissä: SS-meiningiksi. Vähän uutta kuteena, koska olisi vaihtelua, ja muutenkin trendikästä. Pop.
Hyvä muistaa, että nämä ovat aina asteittaisia juttuja.
Milloin eletään mainittua, ja missä määrin. Mitään erityisdramatiikkaa ei tarvitse odottaa, että tilanteita voi tietyn tyyppisesti arvioida.
Ilmoita asiaton viesti