Ukrainassa sattuu ja tapahtuu
Ukrainan sisäministeriön henkilöstövahvuudesta pyyhkäistiin kertaheitolla ministeriön keskeiset nimet, kun kaikki munat laitettiin samaan helikopteriin.
Poliisin mukaan sisäministeriön johto matkusti valtion hätäpalvelun helikopterissa, Ranskalta saadussa Super Pumassa.
Oliko kyseessä typeryys, osaamattomuus vai lähdettiinkö varaosien puutteessa rautalangalla kokoon kursitulla kopterilla liikenteeseen, kuten venäläisten väitetään mediassa tekevän.
Miten Venäjä saadaan syylliseksi tapahtumiin vai olisiko jopa Ukrainan omalla turvallisuuspalvelulla näppinsä pelissä?
Onhan se suorastaan outoa, että silmäätekevät änkeävät sotatoimialueella samaan helikopteriin kaikki tyynni.
Voidaanko poissulkea sellainen vaihtoehto, että kun Venäjällä pudotaan parvekkeelta, niin Ukrainassa pudotaan tarvittaessa vaikkapa helikopterilla maahan.
Nämä eivät ole väittämiä, vaan kirjoittelijan vapaudella kirjoitettua ajatusten virtaa.
Lintunen ja Kosonen eivät juurikaan poikkea toisistaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoitin suhtautumisessa Ukrainaan.
Ilmoita asiaton viesti
Joidenkin tietojen mukaan Venäjän ohjusisku tappoi kyseisen porukan Kiovassa. Asiasta kerrottiin siten, että kuolivat helikopterilentäjän virheen takia matkalla sankarillisesti rintamalle.
Ei todellakaan ollut kyse siitä, että lensivät yhdessä. Porukka oli komento paikallaan ja he kuolivat Venäjän iskuun. Oli parempi kertoa uutinen onnettomuutena kuin raportoida se rehellisesti Venäjän onnistumiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän syytä on kaikki ukrainassa tapahtunut. Venäjä tämän laittoman kansanmurhan ja hyökkäyssodan on aloittanut. Se voisi sen myös päättää vetäytymällä ukrainasta.
Jos venäjä osoittauisi jotenkin vaikuttaneen kopterin tippumiseen, niin blogistin tuntien se olisi osoitus superarmeijan ihmevoimien ylimaallisista kyvyistä.
Ilmoita asiaton viesti
Josko kyseessä olikin strateginen hämäys eli laskivat etteivät venäläisetkään nyt heitä niin idiootteina pitäisi. Samaa taktiikkaa ei kuitenkaan kannata käyttää toista kertaa ainakaan heti perään varsinkaan nyt kun se on käynyt ilmi.
Älä sinä Kosonen mene laulamaan joka kerta ukrainalaisten taktisia vetoja venäläisille. Voi helposti syntyä kuva puolueellisuudesta ja alkaa syyttely hybridivaikuttamisesta.
Ilmoita asiaton viesti
Mustaa huumoria: kun Puolan presidenttiä ym. kuljettanut kone putosi matkalla Katyniin, sitä oli huollettu Moskovassa juuri sitä ennen. Kuulemma mekaanikkoa oli ohjeistettu, jotta puolan johto pitää vaihtaa.
Kyllähän sitä luulisi, jotta sodan ja ohjusten keskellä lennetään helikopterilla vain tositarpeen tullen, eikä kaikkia korkeita virkamiehiä laiteta samaan koneeseen sittenkään.
Ilmoita asiaton viesti
Ärsyttäähän se että joissain Ukrainalaisissakin on venäläistä typeryyttä.
Vaikka on pulaa helikoptereista, ei siltikään kaikkia samaan vispilään.
Ilmoita asiaton viesti
Kun blogisti Kosonen vihjailee helikopterin putoamiseen liittyvästä tahallisuudesta, niin siltä osin epäilykseni kääntyvät Venäjän suuntaan. Jos siis joku taho olisi pudottanut koneen, niin todennäköisimmin Venäjä. Sehän putosi siviilikohteeseen.
Toki tällä hetkellä pidän helikopteriin tullutta vikaa ja siitä seurannutta onnettomuutta todennäköisimpänä vaihtoehtona. Ukrainalaisten typeryys näkyy lähinnä sitten siinä, että kaikki yhden toimialan päättäjät olivat samassa onnettomuudessa.
Ilmoita asiaton viesti
Joidenkin tietojen mukaan Venäjän ohjusisku tappoi kyseisen porukan Kiovassa. Asiasta kerrottiin siten, että kuolivat helikopterilentäjän virheen takia matkalla sankarillisesti rintamalle.
Ei todellakaan ollut kyse siitä, että koko ydinryhmä lensi yhdessä. Porukka oli komento paikallaan Kiovassa ja he kuolivat Venäjän iskuun. Oli parempi kertoa uutinen onnettomuutena kuin raportoida se rehellisesti Venäjän onnistumiseksi.
Ilmoita asiaton viesti