Rokottamattomien viides kolonna
Useimmille normaalisti ajatteleville henkilöille toisia ihmisiä sairastuttava ja tappava virus on vihollinen, jota vastaan pitää taistella. Pandemiat ovat kuitenkin antiikin Ateenan rutosta alkaen saaneet aikaan yhteiskunnissa sekasortoa (The Great Plague of Athens Has Eerie Parallels to Today – The Atlantic), joten joku taho voi myös hakea tartuntataudista hyötyä. Italian vuoden 2018 vaaleissa poliittista kenttää sotki EU-kriittinen ja avoimesti rokotusvastainen Viiden Tähden Liike, joka sai rokotusvastaisille viesteilleen tukea muualta ohjatuilta trollauskampanjoilta (Russia trolls ’spreading vaccination misinformation’ to create discord – BBC News). Yhdysvalloissa koronaepidemian hoito ja rokotukset jakavat vahvasti maata, mikä palvelee muiden suurvaltojen etuja. Kiinan ja Venäjän onkin Yhdysvaltain hallinnon taholta väitetty levittävän rokotusvastaista disinformaatiota (China and Russia spreading anti-US vaccine misinformation, White House says – as it happened | US news | The Guardian). Myös Euroopan parlamentti ja komissio ovat olleet huolissaan siitä, että koronaviruksesta ja rokotuksista levitettävää disinformaatiota koetetaan hyödyntää hybridivaikuttamisessa (Fighting disinformation | European Commission (europa.eu)).
Rokotukset ovat erittäin tehokas keino tartuntatautien leviämisen estämiseen. Rokotusvastaisuus on siksi nostettu WHO:n arviossa maailman kymmenen suurimman terveysuhan joukkoon (Ten threats to global health in 2019 (who.int)). Euroopan komissio puolestaan selvitytti vuonna 2018 terveyspääjaoston asiantuntijaryhmällä (johon itsekin kuulun) keinoja rokotuskattavuuden parantamiseksi Euroopassa (Microsoft Word – 05 EXPH opinion Vaccines final.doc (europa.eu)). Suosituksemme korostivat mm. aktiivista viestintää rokotusten hyödyistä, perusterveydenhuollon tärkeää roolia luottamuksen luomisessa rokotusten turvallisuuteen sekä rokotusten hyvän saatavuuden varmistamista kaikille väestöryhmille.
Suomessa rokotusmyönteisyys on ollut pitkään Euroopan parhaita eikä esim. Pandemrix -rokotteeseen liitetyt narkolepsia-tapaukset ole tutkimusten perusteella juurikaan vaikuttaneet väestömme luottamukseen rokotuksia kohtaan (vaccine_confidence_EU_2020_11dec2020 (europa.eu)). Siksi onkin yllättävää, että täyden rokotussuojan osalta olemme koronarokotuksissa jääneet eurooppalaiselle keskitasolle ja muita Pohjoismaita huonommalle tasolle (Coronavirus vaccination coverage in Europe: Live data tracker – POLITICO), vaikka rokotteita on viime aikoina ollut hyvin saatavissa. On vaikea arvioida, mikä merkitys rokotusvastaisella disinformaatiolla on ollut asiaan, mutta myös suomenkielisessä sosiaalisessa mediassa sitä levitetään aktiivisesti. Keskustelua seuranneena jakaisin disinformaatiota rokotuksista levittävät tahot karkeasti kolmeen ryhmään:
- Salaliittoteoreetikot – Heille tyypillistä on esittää väitteitä siitä, että rokotuksiin tai rokottamiseen on piilotettu jokin salainen agenda, jolla väestöä pyritään kontrolloimaan. Huvittavimpia esimerkkejä ovat väitteet rokotteisiin asennetuista mikrosiruista, joilla Bill Gates tms. pyrkii ohjaamaan maailman väestöä (Doctors Debunk Popular COVID-19 Vaccine Myths and Conspiracy Theories (healthline.com). Myös maailman johtajien yhteinen salaliitto taikka salaisen pisteytysjärjestelmän luominen väestöstä ovat tämän ryhmän esittämiä väitteitä.
- Piikinpelkääjät – Heille tyypillistä on, että rokotuksiin liitetään tuntemattomia sivuvaikutuksia taikka rokotteiden tunnettuja haittoja liioitellaan. Ryhmään kuuluville on myös ominaista, että lääkekehityksen virallisille ohjeille ja vaatimuksille ei anneta juurikaan arvoa (Multidisciplinary: vaccines | European Medicines Agency (europa.eu), vaan esitetään reaalimaailmalle vieraita väitteitä tai kohtuuttomia vaatimuksia rokotteiden turvallisuuden osoittamiseksi. Piikinpelkääjiä eivät vakuuta enempää lääkeviranomaisten turvallisuusseuranta kuin viralliset tiedot rokotevalmisteiden apuaineista (Safety of COVID-19 vaccines | European Medicines Agency (europa.eu))
- Naturistit – Heille tyypillisiä väitteitä ovat, että rokotteet eivät tehoa ja että on parempi sairastaa koronainfektio, kuin ottaa rokotus. Sairastettu koronainfektio antaa toki suojan – ainakin joksikin aikaa – uutta koronainfektiota vastaan, mutta riski saada vakava tautimuoto ja kuolla koronaan on erityisesti vanhemmilla ikäryhmillä melkoinen (WHO-2019-nCoV-Sci-Brief-Natural-immunity-2021.1-eng.pdf). Rokotuksethan on kehitetty juuri siksi, että ne antavat suojan vaikeita tauteja kohtaan ilman tautiin liittyvää kärsimystä ja kuoleman riskiä. Kukaan ei tosissaan ehdota, että kurkkumätää taikka hinkuyskää vastaan pitäisi hankkia immuniteetti nuo taudit sairastamalla.
Rokotuksiin – kuten kaikkiin lääkehoitoihin – liittyy tietysti myös oikeita haittoja ja pienelle osalle väestöstä rokotteet eivät sovi tai niistä aiheutuu vakava haittavaikutus. AstraZenecan adenovirusvektoriin perustuvaan rokotteeseen liittyvät harvinaiset verisuonitukokset huomattiin lääkeviranomaisten toimesta nopeasti ja rokotteen käyttöä rajoitettiin. mRNA-rokotteiden käytännössä merkittävin haittavaikutus on kuumereaktio, joka voi aiheuttaa päivän tai kahden työkyvyttömyyden. Toinen merkittävä vakava haitta on sydänlihastulehdus, jota esiintyy erityisesti nuorilla miehillä n. 1/6000 ilmaantuvuudella (Myocarditis and Pericarditis After mRNA COVID-19 Vaccination | CDC). Sekin paranee yleensä levolla, mutta estää sitten toisen rokotuskerran mRNA-rokotteella.
Hallituksen koronastrategian virallisena tavoitteena on ollut yhteiskunnan avaaminen, kun rokotuskattavuus rokotusikäisissä (so. 12 vuotta täyttäneissä) nousee 80 %:n tasolle. Täyden rokotussuojan on 1.10. mennessä saanut 70 % rokotusikäisistä. Silti käytännössä kaikki rajoitukset poistuivat lokakuun alussa. Olisin itse toivonut niin maan hallitukselta, poliittisten puolueiden johdolta kuin muiltakin vaikuttajilta enemmän yritystä Suomen rokotuskattavuuden nostamiseksi korkealle tasolle. Jopa Italiassa ja Espanjassa tässä on onnistuttu (Pope Francis urges people to get vaccinated against Covid-19 – Vatican News). Nyt rokottamattomien viides kolonna kuluttaa Suomessa terveydenhuollon resursseja ja pahimmillaan levittää yleisvaarallista tartuntatautia riskiryhmiin, joiden rokotussuoja ilman kolmatta rokotusta alkaa kohta hiipua.
Rokotuksesta kieltäytymisen ei pitäisi olla mahdollista, paitsi lääkärinlausunnon kautta.
Kyllä yhteiskunnassa säännöt pitää olla, kuten mm. verotus ja YLE-vero niistä vähäisimpänä. Vaaran aiheuttamisen toiselle (kansanryhmälle) pitäisi olla rangaistava teko. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan tulee tässä mieleen.
Ilmoita asiaton viesti
Onko sinut rokotettu isorokkoa vastaan?
Minut on yhdellä pistoksella.
Ilmoita asiaton viesti
Kas kun Max Jussila ei ottanut kantaa naurettaviin ajatelmiisi. Ei ole Max tainnut lukea kommenttiasi lainkaan.
Mikä on se kansanryhmä, jota vastaan Laitila kiihottui?
Minkä konkreettisen vaaran rokottamattomat, mutta terveet ihmiset aiheuttavat rokotetuille?
Blogistilta haluaisin kysyä, että miksi nimenomaan Kiinaa ja Venäjää syytetään propagandasta? Mikä olisi se saavutettu hyöty? (follow the money)
Käsitykseni mukaan Venäjällä sairastuvuus ja kuolleisuus lienee samalla tasolla kuin muuallakin.
Kiinasta ei ole mitään tietoja. Siellä teoriassa voisi kuolla kymmeniä miljoonia ilman, että länsimaissa tiedettäisiin asiasta mitään.
Entäpä Israelin tilanne. Aikamoista aaltoliikettä, mikä ei rokotteiden käyttöä juurikaan tue, koska vaikuttavat loppujen lopuksi melko lailla hyödyttömiltä.
Laitilan kannattaa muistaa, että ainoa pakko koskee kuolemaa. Sen kohtaavat tasapuolisesti rokotetut ja rokottamattomat.
Tajuaako Lehtonen itsekään tämän lainauksen typeryyttä: ”Toinen merkittävä vakava haitta on sydänlihastulehdus, jota esiintyy erityisesti nuorilla miehillä n. 1/6000 ilmaantuvuudella (Myocarditis and Pericarditis After mRNA COVID-19 Vaccination | CDC). Sekin paranee yleensä levolla, mutta estää sitten toisen rokotuskerran mRNA-rokotteella.”
Sehän on kuin entisen miehen tunnustus:” Mie en tehnyt mittään, mitä nyt vähän sohasin.”
Eli a) kuka haluaa sydänlihastulehduksen, joka ei ole mitenkään vähäinen tai vaaraton sairaus. Sellaisen on helppo asiaa vähätellä, joka ei sellaista ole itse kokenut. Tulehduksen iskiessä et tiedä, onko kyseessä sydänkohtaus vai mikä. Oireet ovat hyvin samankaltaiset ja pahassa tulehdustilassa riittää parin kuukauden lepo, ei suinkaan parin päivän.
Ja jatkokysymyksenä b) Milläs sydänlihastulehduksen saaneet sitten rokotetaan? Mikä on varmaa, on se, että vapaaehtoisesti ei kukaan vakavia oireita ykköspiikistä saanut edes toista piikkiä ottaisi.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos kommentista. Tämänhetkisen käsityksen mukaan tuon harvinaisen haitan eli myokardiitin mRNA-rokotteesta ensimmäisestä rokotuksesta saaneet voivat ottaa toisen rokotuksen adenovirusvektorirokotteella. Tosin myokardiitin esiintyminen lienee tavallisempaa vasta 2. rokotuksen jälkeen.
Ilmoita asiaton viesti
Olen täysin samaa mieltä. Ainakin rokottamattomien pitäisi jotenkin osallistua ainakin tehohoitoihin, jotka ovat yhteiskunnalle todella kalliita vuorokausia.
Rokotukset ovat ilmaisia ja tiedotukset ovat olleet erinomaiset. Joskus vain pitäisi myöskin tyhmyydestä ja ihmisen omasta välinpitämättömyydestä maksaa.😓
Ilmoita asiaton viesti
Tarkistin tässä välillä mitä maksaa tehohoito vuorokaudessa ja se on 3000 euroa vrk:ssa. Vaatii myöskin oleskelun tavallisella osastolla tehohoidon jälkeen ja sekin on 660 euroa vrk:ssa.
Kallista on ja vaatii myöskin huomattavan paljon henkilökuntaa ympäri vuorokauden.
Ilmoita asiaton viesti
Entä kun tehohoitoon joutuneilla n. yli 80 prosentilla painoindeksi on yli 30 ! Elämäntapojaan ja painoa voi itse kontrolloida. Tämä ylipaino aihuttaa myös kaiken aikaa sairaanhoitokustannuksia; pitäisikö nyt heidän osallistua ainakin tehohoitokustannuksiin? Keinot painonhallintaan ovat ilmaisia ja tulokset erinomaisia, joten joskus pitäisi ihmisen omasta välinpitämättömyydestä oman terveytensä suhteen maksaa!
Ilmoita asiaton viesti
Juuri tämän takia rokotukseen painostaminen tulisi olla rangaistavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Eikö se menisi oikeudessa pahoinpitely nimikkeellä?
Ilmoita asiaton viesti
Tuomas Malisen viesti oikeille miehille koskien ”koronapassin” Perustuslain vastaisuutta ja Suomen liukumista medikaaliseen fasismiin (tai natsismiin/kommunismiin): https://tokentube.net/v/2411803916/Missä-on-suomalaisten-miesten-sisu-
Lasse Lehtonen tässä kökössä vihapuhe blogissaan juurikin kiihottaa kansanryhmää vastaan, kannataa medikaalista fasismia ja neuvostotyylistä harvainvaltaa, kuten sinäkin.
Ilmoita asiaton viesti
”Rokotusvastaisuus on siksi nostettu WHO:n arviossa maailman kymmenen suurimman terveysuhan joukkoon”
Hyvä!
Ilmoita asiaton viesti
Toivoisin, että joku laittaisi vuoden 2020 kevättalvesta alkaen
nämä ”koronamerkipaalut” maskikiistoinen ja rajavalvontoineen sekä rokotusten kohdentamisineen sun muineen jonkunlaiselle janalle, sillä alkaa olla ketjussa niin paljon epäjohdonmukaisuuksia.
Vuoden takaisia päivittäisiä tartuntalukuja kun vertaa , niin Suomi olisi
julistettu poikkeus- ja hätätilaan viime viikkojen tartuntaluvuilla. Koronavirus
saa levitä nyt vaapaasti meillä ja muualla.
Ilmoita asiaton viesti
Minäkin olen odotellut, että milloin esitellään tutkimus, mikä osoittaa maskien käytön rajun lisääntymisen vaikutuksen tartuntoihin. Omat vaatimattomat havaintoni ovat sellaisia, että maskien käyttö lisääntyi rajusti marraskuussa 2020 ja käyttö on jatkunut suurena näihin päiviin asti.
Tartunnat taas räjähtivät kasvuun joulukuussa 2020. Mitä tästä voisi päätellä? Entä siitä, että mistään ei löydy tällaista tutkimusta, mikä vahvistaisi maskien käytön tehon?
Ilmoita asiaton viesti
Johtopäätösten tekemisessä maskien käytön ja tartuntojen lisääntymisen välillä on syytä muistaa, että lisääntyminen oli yhteydessä uusien, entistä tehokkaammin leviävien virusvarianttien limaantumiseen.
Ilmoita asiaton viesti
OK, tässä homma Sinulle.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa näyttää siltä, että ikäluokissa 20-34 v rokotuskattavuus taitaa jäädä alle 80%. Ehkä tuon ikäisissä tunne omasta haavoittumattomuudesta lienee merkittävin tekijä?
Lehtonen kirjoittaa hyvin ja perustellen. Mutta mikä helvetti sai Lehtosenkin matkustamaan Pietariin aikana, jolloin THL:n suositus oli välttää kaikkea matkustamista Venäjälle?
Ilmoita asiaton viesti
Kääntyykö muotoon: ”älkää tehkö niin kuin minä teen. Tehkää niin kuin minä sanon?” Alkuperäinen lienee: mikä on sallittua jumalalle, ei ole sallittua ihmiselle.
Ilmoita asiaton viesti
Täysi rokotussuoja ja kiinnostus jalkapalloon 🙂 Hiukan oli myös halua käydä paikan päällä arvioimassa Venäjän koronatoimia
Ilmoita asiaton viesti
Minusta reissu oli Lehtoselta erittäin suuri harkintakyvyn notkahdus aikana, jolloin ihmisiltä oli jo reilun vuoden ajan vaadittu pidättyväisyyttä omien mielihalujen toteuttamisessa. Lehtonen oli vähän niin kuin vallesmanni mukana paloittelemassa salakaadettua hirveä.
Vaan eipä tästä tämän enempää…
Ilmoita asiaton viesti
Hauska ja sivistynyt kommentti (itsekin olen paljon antiikin historiaa harrastanut) – toki olen myös koettanut kannustaa muitakin ihmisiä ottamaan rokotteet ja sen jälkeen elämään normaalisti, mikä taitaa olla melko lailla se ns. virallinen linja koko EU:ssa
Ilmoita asiaton viesti
Pfizerin Comirnatysta on Fimeaan tehty ennätyksellinen määrä ilmoituksia, peräti 95, kun vastaava luku Modernan Spikevaxista on 9. Siis yli kymmenen kertaa enemmän! Toki Comirnatya on myös annettu enemmän – mutta ero on edelleen merkittävä!
https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/koronavirus-covid-19-/koronarokotteiden-haittavaikutusilmoitukset/comirnaty-pfizer-biontech-
Ilmoita asiaton viesti
Ne ilmoitukset eivät kerro mistään muusta kuin siitä, että on tehty ilmoituksia. Mutta senhän sinä jo tiesitkin.
Ilmoita asiaton viesti
Minä en ole niellyt teoriaasi ilmoittajien luulotautisuudesta.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kirsikallio/yhden-totuuden-koronarokotepolitiikka/
Ilmoita asiaton viesti
Ja minä taas en ole esittänyt mitään teoriaa ilmoittajien luulotautisuudesta.
Ilmoita asiaton viesti
Sinä olet niellyt Fimean päällikön kootut selitykset, minä taas en.
Ilmoita asiaton viesti
”Kootut selitykset” tarkoittaa että olet päättänyt olla uskomatta mitä sinulle kerrotaan. Tietysti jos lähtökohta on se että Fimea valehtelee niin turha sitten on kysellä Fimealtakaan vastauksia. Tuossa blogissasi taas THL:n ylilääkäri vastailee varsin kärsivällisesti ja järkeenkäyvästi, minkä jälkeen leimaat sen ”yhdeksi totuudeksi”.
Luulotaudista ei kukaan muu kuin sinä edelleenkään ole esittänyt mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt olet liian hyväuskoinen.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä ilmoitusten suuri määrä jostain kertoo. Kaikki ilmoitukset eivät merkitse sitä, että kyseinen henkilö olisi kuollut juuri nimenomaisen rokotuksen seurauksena, mutta sitten on paljon tapauksia joista ei ole ilmoitettu – kuollut ei nimittäin itse pysty ilmoittamaan, joten todellinen tilanne jää nähtäväksi.
Ilmoita asiaton viesti
Se kertoo ilmoitusten suuresta määrästä.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi sitten ilmoituksia kuolemista Pfizerin Comirnaty-rokotteen yhteydessä on tullut 95 – niitähän ei pitäisi siteeraamasi tilaston valossa esiintyä lainkaan. Merkittävä ongelma, johon pitäisi puuttua välittömästi.
Ilmoita asiaton viesti
Itselleni tuli noista ainoastaan pistoskohdan lievä kipu, siis kosketusarkuus ja lievä kipu kyseistä lihasta käyttäessäni. En moisesta viitsisi mtään valitusta tehdä enkä tehnytkään.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmoitusten määrä kertoisi jostakin, ainakin joukkohysteriasta, jos se edes olisi suuri. Rokoteannoksia on jaettu yli seitsemän ja puoli miljoonaa.
Ilmoita asiaton viesti
Sehän tässä hirvittääkin. https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/paivikki-karhula/koronapassi-tulevaisuusongelma/
Lääke ilman yhtä voimakkaita sivuvaikutuksia olisi parempi vaihtoehto.https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c3e22b87-3857-4897-835f-fbfb8fb66d3f
Ilmoita asiaton viesti
Ajatusta lääkkeestä rokotteen ”vaihtoehtona” on tärähtänyt, lievemmin ei voi sanoa.
Tietenkin covidia vastaan kehitetään koko ajan myös lääkkeitä, tiedejulkaisut ovat täynnä raportteja tutkimusten edistymisestä.
Ilmoita asiaton viesti
Ja miksikään niistä ei sitten puhuta? Koska ne häiritsivät rokotevalmistajien hyvää bisnestä! Mitä sijoittajatkin ajattelisivat, jos paljastuisi, että tarjolla on huomattavasti terveellisempi vaihtoehto kuin esim Pfizerin Comintory, josta ilmoituksia epäillyistä kuolemista on tullut 95.
Ilmoita asiaton viesti
Anna jo olla. Rokotus on rokotus, lääke on lääke. BioNtechin kehittämän Pfizerin valmistaman rokotteen nimi on Comirnaty. Pfizer muuten myy muun muassa kehittämäänsä Viagraa, ja ihan jokainen lääkefirma kyllä taatusti tyrkyttää mitä tahansa lääkettä heti kun luvan saa.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyiset koronarokotteet – joissa mRNA-teknologias käytetään ensimmäistä kertaa rokotteena – ovat ällustyttävä, arvaamaton ihmiskoe, jonka seuraukset tulevat vielä kalliiksi. Lääkkeiden lupamenettely osoittautunee yhtä vaikeaksi kuin pikatestien, sillä valta on tietyillä terveysviranomaisille. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006637931.html
Ilmoita asiaton viesti
Summa summarum: koronapassiin on lisättävä joko vaihtoehdoksi tai sen rinnalle lääke ja pikatesti (PCR-testien rinnalla) – silloin tartuntariski ja sairauden leviäminen saadaan onnistuneesti hallintaan.
Ja jos ihan tarkkoja ollaan, pitäisi myös rokotetut testata riittävän usein, sillä noin 20 % rokotetuista sairastuu koronaan ja voi näin ainakin tilapäisesti levittää koronavirusta.
Ilmoita asiaton viesti
Sivun lopussa https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/koronavirus-covid-19-/koronarokotteiden-haittavaikutusilmoitukset/kooste-koronarokotteiden-haittavaikutusilmoituksista
Ilmoita asiaton viesti
Samaa selitettiin sikaflunssankin yhteydessä – ja niinhän siinä sitten kävi että Pandemrix-rokote vedettiin markkinoilta.
Ilmoita asiaton viesti
Argumentit taisivat juuri loppua.🐓
Ilmoita asiaton viesti
Kumoan syytöksesi disinformaation lähettämisestä.
Ilmoita asiaton viesti
Olen sinulle kertonut, että kyseessä on ilmoitus – ja että korkea ilmoitusten määrä ”kertoo jostakin”.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan huvin päitenkö näitä ilmoitukia on tehty?
Ilmoita asiaton viesti
Olet syyttänyt minua disinformaation lähettämisestä ja vähätellyt rankasti rokotekuolemailmoituksia – tässä päällimmäiset syyt viestittelyyni.
Ilmoita asiaton viesti
Näin tarkkojen profiilien julkaisua ei pitäisi perustuslain vastaisina, yksityisyyden suojaa loukkaavana missään tapauksessa sallia. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c3e22b87-3857-4897-835f-fbfb8fb66d3f
Ilmoita asiaton viesti
Yhtään rokotekuolemailmoitusta ei ole tehty.
Ilmoita asiaton viesti
Käypä vilkaisemassa Fimean sivuja – niitä on 121, joista peräti 95 on tehty Pfizerin Comirnaty-rokotteesta. Melkoinen määrä, miksei asiaa ole uutisoitu?
Ilmoita asiaton viesti
Joo, ilmeisesti 95 henkilöä on kuollut jostain syystä sen jälkeen kun on saanut Comirnaty-rokoteannoksen. Realismia taitaa olla, että Suomessakin on viimeisen viikon kuluessa kuollut useita satoja Comirnatylla rokotettuja. Suomalaisia kun kuolee tuhatkunta viikossa ja aikuisten rokotuskattavuus on hyvä.
Tämä keskustelu on yhtä järkevää kuin jos syyttäisimme tiistaita siitä, että on olemassa keskiviikko.
Ilmoita asiaton viesti
Melkoista välinpitämätyömyyttä
Ilmoita asiaton viesti
Tuli vähän epämukava aihe tähän ketjuun nyt, oh hoh. Taitaa kadota karusellista, mutta kun mainostavat jo kiivaasti tätä vihapuhetta varsinaisten uutisten puolella, niin mikä nyt neuvoksi.. Antaako olla vaiko ottaako pois, siinäpä vasta pulma.
Ilmoita asiaton viesti
Luottamuksesi koronapandemialla törkeästi taloudellista voittoa käärivän Pfizerin toimintalogiikkaan (Pfizer nosti Comintaryn hintaa vastikään peräti neljänneksellä) on minusta merkillinen siihen nähden, että olet puoltanut aiemmassa kirjoituksessasi sosiaalidemokraatteja – ilmoitukset Comirnatysta pitää tutkia huolellisesti ja koronarokotekattavuus ainoana pandemianhoitostrategiana kyseenalaistaa. Rinnalle on tuotava pikatestit PCR-testien rinnalle ja toimiva lääke. Ihmisille pitää tarjota useampi vaihtoehto ja lopettaa rokottamattomien jatkuva syyllistäminen.
Ilmoita asiaton viesti
Lopeta nimittely ja jatkuva aliarvioiminen. Pikatestaus / lääke sisältävät s e k ä ennalta ehkäisyn että hoidon. Sen etuna on, että itse kukin voi valita ottaako rokotteen vai ehkäiseekö tarttumista muilla keinoin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c3e22b87-3857-4897-835f-fbfb8fb66d3f
Ilmoita asiaton viesti
Testaus ehkäisee tartuntariskiltä paremmin kuin nykyiset koronarokotteet (arviolta 20 % rokotetuista sairastuu koronasn). Levin maailmancupissa saatiin norjalais- ja ruotsalaisjoukkue kiinni koronasta pikatestauksilla. Vältyttiin siltä, mikä sittemmin tapahtui Venäjän kisaturistien kohdalla – korona levisi silloin paljon. Valtiovallan ei pidä puuttua yksityisyyden suojaan, mikä on perustuslain vastaista, vaan keskittyä itse pandemian hoitoon ja antaa vaihtoehtoja itse keinovalikoimaan.
Ilmoita asiaton viesti
Lisää halventavia väitteitä.
Ilmoita asiaton viesti
Älä välitä, nämä lankeaa alatyyliin kun häviävät argumenteissa sekä asiassa. Ennen kun edes tsekkasin arvasin että lampaanpää tykkääjänä.
Ilmoita asiaton viesti
♥️
Ilmoita asiaton viesti
Voi surku Max! Pänniikö se, että jäät alakynteen terävän ja nopean naisen kanssa vaiko se, että olet ikääsi nähden minun ihmeekseni ollut vapaaehtoisesti pimennossa ja vielä olet täysin viranomaisten ja doctorien sumutettavana. Ja veilä tässä vaiheessa viruksen olemassaoloa!
Mutta hyvin upposi moniin rokotteet ja hyvä niin ketkä vapaaehtoisesti halusivat. Mutta miksi heistä rokotetuista ja maski-ihastuneista tuli kuin juutalaisten vainoojien kaltaisia mutta toki pumpuliukkoja ja akkoja ruttojen aikaan verrattuna. Syyllinen täytyy repiä pramille ja heitä saa mielinmäärin maalittaa.
Mutta häikäilemätöntä on ollut hoitajien pakottaminen rokotuksiin. Sillä tulee olemaan seurauksensa ja on tullut tähänkin mennessä. Jollei ihmisellä ole salassapidon kaltaista suojaa ja kehon koskemattomuuden suojaa silloin ollaan laittomuuden tiellä.
Ilmoita asiaton viesti
Joo. Mä astuin ruosteiseen naulaan mutta en hakenut jäykkäkouristuspiikkiä koska:
1) rokotteen teho häviää ajan myötä ja
2) kuulin että se ei anna laumasuojaa.
Lisäksi lista sivuoireista on pitkä ja sitä paitsi tavalliseen kausi-influenssaan kuolee paljon enemmän ihmisiä kuin jäykkäkouristukseen. Kirsikkana kakun päällä on, että epäilen lääkeyhtiön tekevän rokotteella voittoa.
Ilmoita asiaton viesti
Yritin listata vastaavia argumentteja kuin mitä sinä toit esille tuolla ”sehän pitäisi sitten ottaa joka vuosi uudestaan” -järkeilyllä joidenkin rokotevastaisten toimesta. En tarkoittanut väittää, että sinä ajattelisit niin.
”Sometimes my sarcasm is so advanced that people actually think I’m stupid.”
Ilmoita asiaton viesti
Sarkasmi on hieno laji. Mutta ikävän usein väärinymmärretty, nykyään kun ihmiset tuppaavat vain silmäilemään ensimmäisen lauseen ja sitten tekevät siitä tulkintansa.
Ilmoita asiaton viesti
Se on totta. Keväällä kirjoitin yhden postauksen joka herätti valtavaa raivoa. Ihmiset, jotka raivostuivat, lukivat vain otsikon.
Ilmoita asiaton viesti
Jäykkäkouristuspiikki on sangen vakiintunut, myöskään itse jäykkäkouristuspöpö ei ole niin muunteleva kuin koronan suhteen on. Korona on näiden todellisten vakavien tautien rinnalla leikkitauti.
Ilmoita asiaton viesti
Jäykkäkouristuksen aiheuttaa bakteeri, korona on virus. Koronaan voi kuolla perusterve nuori mieskin. Kukaan ei oikein tiedä kuka sen vakavassa muodossa saa, siksi sillä ei kannata leikkiä.
Ilmoita asiaton viesti
Tartunnan saaneista kuolee n. joka kymmenes (jäykkäkouristus, https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00573) tai tai joka viideskymmenes (korona, https://ourworldindata.org/mortality-risk-covid).
Käytännössä koronan infection rate on vielä paljon pienempi, koska kaikissa maissa (jopa ylikiihkeästi testatuilla alueilla) läheskään kaikki tartunnat eivät tule ilmi (siitä huolimatta, että testeissä on paljon false negatives, sillä kaikki eivät päädy testeihin).
Sanon edelleen, että jäykkäkouristus on aivan toisella skaalalla kuin korona, joka on kiusallisen lähellä tavallista influensssaa. Ja tavalliset influenssaorokotteet ovat tunnetusti ylellisyys- ja brassailutuote.
Ilmoita asiaton viesti
KORONAvirus on eri asia kuin ORTOMYKSOviruksiin kuuluvat influenssavirukset.
Rokotuksen ottaminen on hyvä idea myös perusterveelle ihmiselle hänen itsensä vuoksi. Suomessa ns. pitkästä koronasta on puhuttu toistaiseksi vähän, mutta se on olemassa ja joidenkin elämää kuukausia (kuka tietää, vaikka koko loppuelämän) vaivaava asia. Koronan on mm. todettu aiheuttaneen elinvaurioita.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta koronalla on vakavia jälkisairausriskejä aina dementioihin asti.
Ilmoita asiaton viesti
Paikkallislehteni kertoo, että perjantaina kaikki Kymenlaakson Kymsoten sairaalahoidossa olevat koronapotilaat ovat rokottamattomia.
Ilmoita asiaton viesti
Heidät pitää lähettää koteihinsa, hehän ovat vain hankkimassa vastustuskykyä luonnonmenetelmällä. Ei sitä tehdä sairaalassa.
Ilmoita asiaton viesti
Kyseessä on sama ilmiö kuin entisen miehen hevosessa: Juuri kun se oppi olemaan syömättä, sitten se kuoli.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi rokotus- ja tasa-arvokielteisyys (esim. seksuaaliyhdenvertaisuuden hillitön vastustus) usein esiintyvät ääriuskonnollisissa piireissä? Mutta toisaalta, sieltä käsinhän on sodittu vuosisadasta toiseen myös yhteiskunnallisia uudistuksia ja hankkeita, kuten kansakoulua, vastaan.
Onko tutkittu, onko Jumala vihan, taantumuksen, vastuuttomuuden ja trumpilaisuuden sotapäällikkö? Entä sitä, miksi hän käskee toisille toista, kolmansille jotakin muuta. Tuskin ilman häntä olisi ollut 1918 niin hirveästi mustien tekoja, jotka ovat kansainvälisen oikeuden vastaisia. Olihan kirkko ehdoitta mustien puolella. Myöhemmin uskovaiset sitten pitivät Hitleriä Jumalan miehenä ja kannattivat häntä.
C. G. Jungin teos Job saa vastauksen selvittelee kyllä asioita omalta kannaltaan. Avoimeksi jää, miksi Jumala milloin käskee rokotukseen, milloin kieltää siitä.
Olisipa hyvä asua tiedepohjaisessa maassa, ei teokratiassa kuten USA ja monien Suomi.
Ilmoita asiaton viesti
Uskomatonta soopaa.
Ilmoita asiaton viesti
On ymmärrettävää, että tiede on henkiparannuksen harjoittajasta soopaa, tunnustauduit sen harrastajaksi.
Lääkäreistä moni sen sijaan arvostaa humanistisiakin tieteitä, kuten historiaa ja kirjallisuudentutkimusta. Hyvänä esimerkkinä on arkkiatri, joka kirjoitti hienon artikkelin toimittamaani kirjaan ja jonka ylittämättömiä ajatuksia kirjallisuudesta ja tieteistä on tänäkin vuonna julkaistu Parnassossa ja Suomen Kuvalehdessä.
Uskonto kulkee käsikynkkää monien rokotekielteisten kanssa eri maissa. Ihan kuten taantumuksenkin kanssa. Ja sitten myös aivan toisenlaisten pyrkimysten kanssa. Vaikka olisi hyvä perustaa näkemyksensä tietoon ja tieteisiin. Myös vuonna 1918 kirkko oli mustien hyväksikäyttämä valtavoima Suomessa. UKK seikkailee tieteellisessä tutkimuksessani vuoden 1918 asioista, niin myös unissasaarnaajat.
Uskonto on aina liittynyt esim. lääkintätoimeen kuten tietysti kaikkeen muuhun vallankäyttöön. Muinaisessa Kreikassa ja muissa vanhoissa kulttuureissa lääkärit olivat pappeja. Valaiseva kertomus kirkon vallasta oli juuri päättynyt espanjalainen tv-sarja Hospital Real. Lääketieteen historiasta on hiljattain ilmestynyt mielenkiintoinen tutkimus.
Kirkon ja lahkojen valta ei ole poistunut Euroopan eri maissa keskiajan, vastauskonpuhdistuksen, fasismin eikä sota-aikojen jälkeen. Hauskaa kyllä sen ilmentymät ovat usein keskenään päinvastaisia samanakin ajankohtana. Toisia Jumala näkyy käskevän rokotukseen, toisia kieltävän siitä.
Suosittelisin tutustumista moniin eri tieteisiin ja niiden historiaan. Tietysti toisaalta myös kaikkeen muuhun, esim. henkiparannukseen ja sen ajatusmaailmaan. Sekin kummittelee mainitussa tieteellisessä tutkimuksessani.
Ilmoita asiaton viesti
Ei näin ylimalkaiselle kommentille voi muuta kuin nauraa.
Ilmoita asiaton viesti
Rokotusasiat liittyvät nyt siihen suurempaan kokonaisuuteen, joka tiedon maailmaa tänä päivänä hallitsee, narrativisoitumiseen, joka on alkanut niin sanotun kulttuurisodan myötä. Siihen liittyvät liian nopea konsensuksen muodostuminen poliittisin perustein asiasta kuin asiasta. Tämä tekee nyt luetettavan tiedon seulomisen erittäin vaikeaksi. On kaksi informaation pää-plokkia, ja niiden välinen kuilu yhä useammissa asioissa. Asiantuntemus ei suinkaan ole pelkästään vain toisessa leirissä.
Blogi-kirjoituksen tyyppisiä selvityksiä lukija siis erityisellä tavalla arvostaa, jossa väitteitä otetaan esiin ja perustellaan, ilman epäröivien leimaamista, – no ehkä tuossa jaossa sitä oli jonkin verran. Lähinnä siinä, että luettelosta puuttui ainakin yksi ryhmä, joka etsii riippumatonta tietoa näistä kaikista asioista.
Sen, että US:ssa tähän blokkiutumiseen liittyy vahvasti Amerikan uskonnollinen oikeisto, ei saa antaa halventavaa muotoa heidän tavoittamiselleen joka on yhtä tärkeä ja siinäkin on ihmisoikeuksia mutta ennen muuta kunnioitusta käytettävä, koska ainoastaan sellainen puhe voidaan ottaa vastaan.
Kaikki kiistakysymykset siis kiihkottomasti kunnioitukseen sitoutuen esille ja kaikkien luettavaksi.
Ilmoita asiaton viesti
https://www.hs.fi/muistot/art-2000008244482.html
Ilmoita asiaton viesti
Hieno mies, mutta miten liittyy aiheeseen?
Ilmoita asiaton viesti
Ensimmäisessä kappaleessa on kuvaus pandemioiden saastuttamasta yhteiskuntaruumiista – juuri näin on käynyt.
Muistokirjoitus on myös selkeä vihje siitä, miksei kaikkea valtaa pidä antaa pää terveysviranomaisille.
Ilmoita asiaton viesti
”Ari Hirvonen kuoli nopeasti edenneeseen sairauteen 28. kesäkuuta 2021 synnyinkaupungissaan Helsingissä. Hän oli 60-vuotias, syntynyt 13. marraskuuta 1960.”
Näin siinä ensimmäisessä kappaleessa luki. Sen jälkeenkään siinä ei lukenut mitään mikä perustelisi väitteitäsi.
Ilmoita asiaton viesti
Älä aina viisastele – olisit helpisti voinut päätellä, missä kappaleessa mainittu asia tulee esiin. Se oli 4. kappaleessa.
Ilmoita asiaton viesti
No ei tullut missään. Mutta se kävi ilmi että hieno mies se oli, esim. tästä:
”Kun turvapaikanhakijat asettuivat puolustamaan oikeuksiaan Rautatientorilla keväällä 2017, hän toi empimättä juridisen asiantuntemuksensa heidän tueksi.
Mannermaisella filosofialla, psykoanalyysilla ja eritoten taiteilla oli vankka sija idearikkaan Hirvosen hankkeissa. Tuoreessa kirjassaan Ethics of Tragedy hän jäljittää oikeudenmukaisuuden mittaa antiikin tragedioista. Hänen esityksensä Heiner Müllerin näytelmästä Die Hamletmaschine Suomenlinnan hyisissä rantavesissä ei unohdu. Kuvaavaa Hirvosen ansioille humanististen aiheiden parissa on, että hänen, oikeustieteilijän, juhlakirja sai otsikokseen leikillisen Mies väärästä tiedekunnasta.”
Ilmoita asiaton viesti
Pahoittelen – kohta löytyi vasta 4. kappaleesta.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, niin on:
”Esimerkiksi epidemian hallinnan sanelemiin rajoitustoimiin sisältyy riski, joka koskee itse oikeusjärjestystä. Liudentavatko toistuvat epidemiat lainsäädännön kannalta keskeisen erottelun normaalin ja poikkeuksen välillä?”
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa oli hauskasti kaikkea: rokottamattomat ovat viides kolonna toimien vihollisen ohjauksessa ja kaipuuta takaisin poikkeustilaan. Lisäksi tekstissä oli vakuuttelua, että mitään – ei kerrassaan mitään ole tehty tähän asti väärin ja että meillä on vain yksi pelikortti, rokotteet.
Tuosta puuttui neljäs ryhmä: havaintokykyiset kansalaiset, jotka kokivat velvollisuudekseen konkretisoida muille, että kaikkiin joukkohysterian ja haihattelun muotoihin ei kannata lähteä mukaan. Jos nyt sorrumme tällaiseen irrationaalisuuteen, mihin sitten päädymme, kun ajat muuttuvat todella hankaliksi?
Korona on selvästi symboloinut jotain keskiaikaista muutospelkoa. Historia vierähtää toiselle kyljelle ja vanhat pelisäännöt jäävät taakse. Sitä odotellessa piikitämme toisiamme ja yritämme erotella kunnialliset kansalaiset ja kunniattomat. Itse olen valmis ottamaan Merckin pillerin, mutta en rokotteita. Niitä ei olisi koskaan pitänyt päästää viranomaisseulan läpi. Hyväksyntärimaa ei kannata mennä alentamaan, vaikka tarjolla onkin mestarillinen vedätys ja 60 % maailman olkapäistä paljastettuina.
Kansalaisten pitäisi oppia (olemmehan me sen oppineetkin jo toisessa maailmansodassa), että päätöksentekoprosesseissa ei ole peruutusvaihdetta. Olipa kyseessä Afganistan, korona, putken rakentaminen tai sen rakentamisen estäminen, ei mikään, ei kerrassaan mikään pysäytä vankkureita kun ne ovat kerran lähteneet vierimään. Ja vierimisen kiihdyttäjinä ovat yltiöpäisimmät poskisolistit mitä maailmasta löytyy. Kaiken tyhmyyden huipentumana on koronapassi, joka ei auta mitään, onpahan vain poliittinen keino palkita niitä, jotka jaksavat olla ”tarinauskollisia”.
Pilleri, joka on tehokas kaikkia (tähänastisia) variantteja vastaan ja siten äärimmäisen rokotevastainen (, koska se on uusintarokotevastainen):
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/mercks-covid-19-pill-cuts-risk-death-hospitalization-by-50-study-2021-10-01/
Ilmoita asiaton viesti
Kuulutko sen kaulattoman älykääpiön, Ano Turtiaisen (Valta Qluu kansalle) kannattajiin?
Ilmoita asiaton viesti
En, Ano Turtiainen kuuluu tässä asiassa minun kannattajiini. Jostainhan se poika oppii asiansa. 😉
Ilmoita asiaton viesti
Oppiko se sinulta myös rasismin joka oli liikaa jopa persuille? Muistatko sen tökerön Pink Floyd -twiitin?
Ilmoita asiaton viesti
En muista. Olen saanut Kiinan propagandatoimistolta tarkat ohjeet:
-älä vaivaudu seuraamaan poliitikkoja.
-seuraa niitä, jotka seuraavat poliitikkoja.
(Samalla tavalla poliitikotkaan eivät juuri ajattele päätöksiä, vaan sitä, mitä päätöksistä ajateltaisiin. Yksinkertaistaa asioita monimutkaisessa maailmassa, vaikka ei olekaan kovin valtiomiesmäistä…)
Sinähän voisit valistaa meikhää ja laittaa tänne sen twiitin (jos siitä ei joudu jäähylle?). Olen kyllä sitä mieltä, että Ano voi olla fiksukin (yleensä sen näkee nenänseinämistä ja silmänmuljauksista aika nopeasti), ja eduskunnan ainoa mies se voi olla.
Mutta olemme edenneet sangen kauas alkuperäisestä aiheesta (korona ja mitä siitä pitäisi ajatella).
Ilmoita asiaton viesti
Ano Turtiainen (ex-PS, nyk. evvk.) unohti vahingossa, ettei Twitterissä kannata olla avoimesti rasisti.
Turtiainen tviittasi hassun kuvan, jossa Amerikassa murhatun George Floydin naama oli värjätty pinkiksi ja tekstinä oli Pink Floyd. Twiitti on nyt poistettu, mutta niin kauhealta kun se tuntuukin, se pitää jättää näkyville.
https://suomenkuvalehti.fi/hupparihorho/hupsis-kansanedustaja-ano-turtiainen-ja-liian-paljastava-kielipeli/
Ilmoita asiaton viesti
Hmm, tuollakin voi saada ääniä. Kyseessä on kieltämättä assosiaatio, joka ei itselle tullut mieleen. (Siinä on myös huumoria, jos ei kuolemaa olisi tapahtunut. Mieleen nousee heti joku demokraatti trumpin irtihakatun ja valuvan pään kanssa. https://www.iheartradio.ca/cjay92/trending/kathy-griffin-holding-a-severed-trump-head-1.2649669 , en tiedä sen tapauksen jälkipyykkiä tosin). Mutta Twitterin vapaiden assosiaatioiden vastainen taistelu lienee tuhoon tuomittu. Yllä on esimerkkinä yksi punertava pää ja toinen punainen pää. Kaikki, aivan kaikki on muutaman assosiaation päässä toisistaan. Ennen pitkää assosiaatioille tulee uusia kanavia.
Ajattelu ylipäätään on vaarallista, ja joskus aikaansa edellä olleet henkilöt ovat joutuneet odottelemaan sitä epämukavissa paikoissa, näin sanoi Jerzy Lec, ja olen samaa mieltä. Mutta Ano Turtiaisella on mahdollisuus olla aikaansa edellä, ihan valtiomiesmäisesti. Meillä kaikilla on.
(Mutta olen havaitsevinani edelleenkin tiettyä diskrepanssia alkuperäisen aiheen ja tämän sananvaihtomme välillä… 😉 )
Ilmoita asiaton viesti
Ano Turtiaisella (evvk) olisi ehkä mahdollisuus tulla järkiinsä, mutta sitä se ei tunnu käyttävään. ”Median painostamana te jopa peitätte kasvonne kiinalaisten valmistamilla vasemmiston poliittisilla tunnuksilla”, hän sanoi.
”Nyt on aika alkaa rohkeaksi — heitetään se kiinalainen maski naamalta ja aletaan edustamaan kansaa.”
VEHVILÄINEN huomautti Turtiaiselle, että eduskunnassa on puhuttava asiallisesti ja kohteliaasti.
Turtiaisen jälkeen puhunut Sdp:n ryhmänjohtaja Antti Lindtman kommentoi tämän puheita sanomalla, että varmasti jokainen tuntee jonkun joka on koronataudin riskiryhmässä.
”Se, että me pidämme maskia, on huolehtimista meidän kaikkien läheisten terveydestä. Uskon, että tämän viestin tämä koko sali haluaa lähes yksimielisesti välittää.”
ANO TURTIAISEN omistama yritys on koronakriisin aikana valmistanut kasvomaskeja. Yritys on saanut toimintaansa 70 800 euron korona-avustuksen, HS kertoi aiemmin.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007792899.html
Ilmoita asiaton viesti