Etelä-Afrikka pyysi Putinia pysymään kotonaan.
Harmillinen uutinen Putinille, matkailu kun avartaa.
Etelä-Afrikan hallitus on vedonnut Putinin, ettei tämä tulisi BRICS-maiden huippukokoukseen, koska hänet siinä tapauksessa joudutaan pidättämään.
Melko noloa jopa putin-asteikolla.
Lähteenä aina yhtä luotettava Pravda.
Mahtaako olla ihan varmaa, lähteenä E-Afrikan Sunday Times
SA’s quiet push for ’virtual’ Putin visit to solve ICC arrest warrant dilemma
The South African government and its Russian counterparts are engaged in high-level talks that could see President Vladimir Putin avoid travelling to South Africa to avert a diplomatic fallout over the International Criminal Court’s warrant of his arrest…
https://www.timeslive.co.za/sunday-times/news/politics/2023-04-30-sas-quiet-push-for-virtual-putin-visit-to-solve-icc-arrest-warrant-dilemma/
Ilmoita asiaton viesti
Olet tietysti oikeassa, tuo artikkeli oli myös Pravdan lähde. Pravdan jutussa siteerattiin artikkelia niin, ettei Etelä-Afrikan viranomaisilla ole muuta mahdollisuutta, kuin pidättää Putin, kun hän tulee maahan.
Etelä-Afrikka joutuu joka tapauksessa ikävää tilanteeseen, jos Putin lähtee matkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Nää alkaa olla hauskoja.
Ensin sensuroidaan Afrikan tähti, ja nyt pelataan jotain vastaavaa, vähän isommissa piireissä, ja todellisimmilla tekijöillä.
Mitähän tästä voisi oivaltaa? Popparit pidettävä lähietäisyydellä, aina kun netin ääreen vaivautuu, tai jotain tietoväylää seuraa, jolla liittyä katsomoon.
Ilmoita asiaton viesti
”Mitähän tästä voisi oivaltaa?”
Sitä mietin kyllä minäkin.
Ilmoita asiaton viesti
Kommentti: Etelä-Afrikka on valinnut puolensa – Putinia ei panna rautoihin Brics-maiden huippukokouksessa elokuussa https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009545341.html
Miten pitäisi vastaisuudessa suhtatua Etelä-Afrikkaan, kun he ovat mitä ilmeisemmin Venäjän puolella ja koko aparheidin jälkeinen aika on ollut eeppistä perseilyä?
Oliko Niinistön matka todella syytä tehdä ja olisiko Niinistö matkustanut vastaavaan maahan, jossa asustaa valkoista väestöä? Saako siis menneisyyden takia anteeksi nykyisiä ja tulevia tekoja?
Ilmoita asiaton viesti
Mitå Putinin aiottuun vierailuun tulee niin siitä tulee vielä otsikoita ennen kuin lihava nainen on laulanut, viimeisimpien joukossa on kirjoittanut FT:
Ramaphosa’s ICC gaffe underscores S African quandary over Putin invite
Vladimir Putin’s attendance at an upcoming emerging markets summit in Johannesburg was already a huge headache for his counterpart Cyril Ramaphosa, after the Russian president was indicted for war crimes by the International Criminal Court.
And that was before this week, when Ramaphosa compounded the problem — and embarrassed South Africa — by wrongly claiming that the ruling African National Congress wanted the country to quit the court over “these types of problems”, when his party had resolved the opposite.
South Africa’s presidency swiftly backtracked on Ramaphosa’s comments on Tuesday, but they came at the worst possible time for the delicate diplomacy over whether Putin would turn up for the Brics gathering, against the backdrop of the global fallout from Moscow’s war in Ukraine. As an ICC member, Pretoria would be legally obliged to detain Putin on arrival.
jne.
https://www.ft.com/content/f5bc2e65-30f2-4e57-96b7-1ee14d14492c
Ilmoita asiaton viesti
Äläs nyt, aivan varmasti Teamsillakin saadaan sovittua siirtymä dollariajasta rupla-aikaan. Pian Armatat, Su-75 Tsekmeitit ja Gorshkov-fregatit hypersoonisine ohjuksineen tekevät Etelä-Afrikasta eteläisen pallonpuoliskon johtavan sotilasmahdin, ihan varmasti.
Etelä-Afrikan tärkein vientimaa on kyllä Kiina (11,2%), mutta EU-maat ja USA edustavat noin 40%. Venäjän osuus Etelä-Afrikan viennistä on 0,339%, tuonnista 0,667%. Kyllä niillä lihaksilla varmasti Etelä-Afrikkaa pyöritetään.
https://globaledge.msu.edu/countries/south-africa/tradestats
Ilmoita asiaton viesti
Luen Pravda, koska se on niin luotettava. Viime viikolla oli lehdessä Armata 14 siirtymisestä rintamalle. Mikäli testit onnistuvat, niin niitä toimitetaan pikaisesti 2000 kpl armeijan käyttöön tuhoamaan Leobardeja ja muita lännen romuja.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä, mielenkiinnolla odotamme tarkoittaako ”pikaisesti 2000 vaunun toimittaminen” kenties geologisella aikaskaalalla pikaista toimitusta vai mitä…
Ilmoita asiaton viesti
Luultavasti ne valmistuvat samaan aikaan ydinristeilijä Pietari Suuren remontin kanssa. Se alkoi vuonna 1999 ja sitä aletaan kohta toteuttamaan tai sitten ei.
Ilmoita asiaton viesti
Vai korjaavatko ensin lentotukialus Admiral Kuznetsovin, jos se on pysynyt pinnalla.
Ilmoita asiaton viesti
Itse kannatan lämpimästi superlentotukialus Admiral Kutznetsovin pitkää ja perusteellista remonttia, hiljaa hyvää tulee. Suomi voisi ihan pakotteiden ulkopuolella toimittaa olennaisen tärkeitä remonttivarusteita kuten minkkiturkkeja ja kelohuviloita pitämään telakkaväen tyytyväisenä ja ”kiireisenä”…
Ilmoita asiaton viesti
Who knows, maybe it will be happen on an astronomical timeline.
Ilmoita asiaton viesti
Vai olisiko kyse niistä Neuvostoliiton aikaisista tankeista, joita piti kunnostaa rintamalle museoista ja varastoista, niitähän arveltiin olevan suunnilleen tuo määrä.
Ilmoita asiaton viesti
Noiden vanhempien venäläisten tankkien käyttöönotossa ei välttämättä riitä, että voitelee nipat ja lisää moottoriin öljyä, vaan tankkiin pitää lisätä vielä se moottorikin.
Muuten kyllä toimivia laitteita.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri sitähän siellä tehdään, korjataan nykyaikaisiksi ja jos uskomme kenraaliluutnantti Gurulevia, ja miksi emme uskoisi, niin hyvin sujuu.
– Muutamme yli 50 vuotta vanhoja tankkeja nykyaikaiseksi, normaaliksi kalustoksi, jolla pystytään suorittamaan tehtäviä ja vastaamaan nykyisiin etulinjan haasteisiin, vakuuttelee Venäjän kansanedustaja ja kenraaliluutnantti Andrey Gurulev.
Gurulevin mukaan T-62 -vaunut kokevat tehtaalla uudistuksia ainakin moottoreiden, viestintäjärjestelmien, lämpökameroiden sekä dynaamisten puolustusmekanismien osalta.
– Olemme jo lähettäneet panssaripataljoonan rintamalle, hän väittää.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9f1412cf-d7ac-4fd9-92db-b40b169edd5d
Ilmoita asiaton viesti
Samainen Gurulev ihmetteli mobilisaation alettua, mihin armeijan varastoista on kadonnut 1,5 miljoonaa univormua.
Sen jälkeen on tullut paljon uutta ihmeteltävää.
Ilmoita asiaton viesti
Toivottavasti mikään valtio ei vangitse Putinia, koska jos Putinilla on edelleen Venäjän tuki, niin seuraukset voivat olla pahemmat kuin hänen olla vapaana.
Miksi George W Bushia ei ole asetettu samoista syistä syylliseksi?
Ilmoita asiaton viesti
Putin tuskin uskaltaa poistua Venäjältä minnekään, kaikista ydinaseistaan huolimatta. Aika huvittava tilanne.
Ilmoita asiaton viesti
Tilanne kyllä suurmiestä nöyryyttää, mutta siinä saattaa olla myös huono ennuste saada Putin jonnekin rauhanehdoista neuvottelemaan. Ilman neuvotteluita rauhan saaminen saattaa näet olla vaikeaa, sodan jatkuvan silloin vielä pitkään ja jokainen sotapäivä on liikaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niin että jos putinia ei pidätetä, rauhanneuvottelut voivat alkaa?
Ilmoita asiaton viesti
Rauhan neuvottelut alkavat, kun USA antaa sille luvan tai päättää niin. Venäjä ollut valmis siihen jo viimekesästä asti. USA:n politiikka on tunnetusti, vihollisen kanssa ei neuvotella ja varsinkin jos USA hyötyy perivihollisen heikentämisestä. Drump voisi tuoda tilanteeseen muutoksen.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä sä oikein vetelet näitä?
Ilmoita asiaton viesti
Joltain drumpistienkin sivustolta?
Ilmoita asiaton viesti
Seuraan ihan tavallista uutisointia ja asioista voi vetää johtopäätöksiä, jos ei sorru vallitsevaan huumaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ukrainassa asuu miljoonia venäläisiä, jotka haluavat asua siellä rauhassa. Yhdysvallat olisivat hyökänneet ihan samoin, jos heidän kansalaisiaan jossakin sorretaan, pahoinpidellään ja ihan tapetaan. Näin on USA aiemmin julkisesti myös uhannut, jos niin tapahtuisi.
Ilmoita asiaton viesti
Siitä neuvotella, miten sota saadaan sota loppumaan. Joku kompromissi kannattaisi nyt löytää. Ukrainassa on miljoonia, jotka ovat venäläisiä ja sodassa Venäjän puolella – mahdollisesti joku turvattu alue heille.
Tällä menolla Ukraina tuhoutuu täysin. Täältä meidän on helppo huudella, että sotikaa vaan.
Ilmoita asiaton viesti
Jos Kaakkois-Suomessa asuisi miljoonia venäläisiä, niin olisi viisaampaan rauhoittaa alue sitten heille, kun vaihtoehtoisesti tuhota koko Suomi sodassa.
En minä kuitenkaan siitä päätä, mutta neuvottelut voisi tuoda kaikkia tyydyttävän tuloksen. Nykyinen malli on kuitenkin kalkkeista pahin.
Ilmoita asiaton viesti
Jos meillä Suomessa on edes muutama Jämsän tavalla ajatteleva, minä lopettaisin heti venäläisten maahan päästämisen.
Mikä on se venäläisvähemmistön asuintiheys, jonka jälkeen alue on luovutettava Kremlin hallintaan?
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä täällä ja muualla suurin osa toimii propagandan johdosta vihan voimalla ja pitää sodan jatkamista oikeana. Ihan kuin se jotenkin kostaisi asian Putinille.
Ilmoita asiaton viesti
Teillä huuhaaukoilla on paljon sekavia ajatuksia. Yksi ensimmäisistä on, että hyökkäyksen kohde on syyllinen hyökkäykseen.
Varokaa suomen-ruotsalaiset ruotsin hyökkäystä!
Ilmoita asiaton viesti
Juuei. Jouni on nyt ymmärtänyt aivan väärin. Kun ei Ukrainassa asu mitään ”venäläisiä”. Venäjää äidinkielenään puhuvia ukrainalaisia toki paljonkin, vaikka enimmät onkin nyt jo alistettu Venäjän Waffen-ZZ -joukkojen rautasaappaan alle. Jopa Paavo Väyrynen vaikutti aikoinaan jollain tasolla ymmärtäneen tämän, kun häntä asiasta oikaisin. Jouni tuskin haluaa ymmärtää koskaan.
Eikä näin muodoin myöskään mitään ”Venäjän kansalaisia” ole ”sorrettu, pahoinpidelty ja ihan tapettu” missään Ukrainassa. Koska Ukrainassa ei ole mitään ”Venäjän kansalaisia” vaan etupäässä Ukrainan kansalaisia, vähän niin kuin meillä Suomessa asuu etupäässä Suomen kansalaisia.
No, jos nämä ovat liian vaikeita asioita ymmärrettäväksi, niin ei sitten mitään. Mennään houreilla eteenpäin.
Ilmoita asiaton viesti
Näitä Ukrainassa asuvia venäläisiä ja venäläismielisiä sidottiin mm. katutolppiin ja julkisesti pahoinpideltiin (niistä löytyy ihan videoita), aiemmin sytytetyssä talon tulipalossa murhattiin 9 venäläismielistä. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000750772.html
Asetelma oli Ukrainan sisällä hyvin tulehtunut ja rasistinen ja Putin piti tekijöitä natseina ja halusi Krimin, jonka omistuksessa oli muutoinkin ristiriitoja, mutta heille turvaksi.
Ilmoita asiaton viesti
”Kaikki alkoi keskellä kirkasta päivää katutappeluilla, joissa ensimmäiset uhrit saivat surmansa ampuma-aseen laukauksista. On videotodisteita ja silminnäkijöiden lausuntoja siitä, että katukivien heittelyn ja ampuma-aseiden käytön aloittivat nimenomaan Venäjän-mieliset. Katutaisteluissa kuoli lopulta kuusi, ja uhreista ensimmäiset olivat joko satunnaisia kadunkulkijoita tai Ukrainan-mielisiä.
Iltapäivällä yhteenotto siirtyi ammattiliittojen talolle, joka syttyi tuleen polttopulloista. Molotovin cocktaileja täyttivät ja niitä heittelivät todistettavasti molemmat osapuolet.”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009540410.html
Ilmoita asiaton viesti
Puolin ja toisin on tehty raakuuksia, mutta koston kierre pitäisi nyt lopettaa ja neuvotella rauhasta ja kaikkia tyydyttävästä lopputuloksesta.
Miljoonien venäjämielisten oikeutta olla olemassa, saada elää rauhassa, ei voi sivuuttaa, jos puhutaan ihmisoikeuksista.
Täälläkin monet suvaitsevaisuutta ja rauhaa kannattavat, vaativat lisää sotakalustoa paikalle. Se lisää sotaa, kaikille kärsimystä ja kuolemaa.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän hyökkäys se lisää kärsimystä ja kuolemaa.
Ne kärsimykset, molemmille osapuolille, loppuvat kun Venäjä vetäytyy valtaamiltaan alueilta ja lopettaa sotatoimet.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä Yhdysvaltalainen ajatusmalli ei vain toimi, jossa ei neuvotella ja toisen pitää jotenkin antautua.
Ainoaksi toimivaksi vaihtohehdoksi jää lopulta aina neuvottelut, jossa jokainen voi perääntyä arvokkaasti. Oli sodan syy sitten mikä tahansa, niin usein sitten kostonkierre pitää niitä loputtomiin yllä, kunnes neuvotellaan tai toisen on pakko antatua. Milloin Venäjän on pakko, siihen voi eskaloitumisen lisäksi mennä vuosia.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo sinun venäläinen ajatusmallisi, jossa aggressori palkitaan maa-alueilla, ei vain toimi.
Eikä kyse ole Venäjän antautumisesta vaan vetäytymisestä.
Ilmoita asiaton viesti
En minä ajattele venäläisittäin, vaan, miten sota päättyisi mahdollisimman nopeasti ja yleensä päättyisi.
Venäjän vetäytyminen tarkoittasi häviötä, jota he eivät halua maailmalle näyttää. Jo Niinistö sanoi joskus aiemmin, että ”Putin arvostaa kyllä vastapuolta, mutta haluaa myös itselleen kunnioitusta.”
Vaikka Putin ei olisi oikeutettu mihinkään kunnioitukseen, niin silti Putin ja rauhan saavuttaminen sitä vaativat. Jos ei sitten tapahdu jotakin odottamatonta, kuten Putinin syrjäyttäminen ja uusi hallinto vetäytyy ja haluaa aloittaa puhtaalta pöydältä, joka olisi tietysti nyt toivottavin vaihtoehto.
Ilmoita asiaton viesti
Ajatuksesi, että Ukraina tai länsi voisi hyväksyä alueen laajentamisen sodalla on täysin älytön. Ei tuollaista oikeutta varata Venäjälle, joka lisäksi ei ole mikään sodan voittajavaltio.
Eikä Niinistö ole esittänyt mitään Ukrainan alueluovutuksia Venäjälle, turhaan sinä häntä vedät keskusteluun. Putin on loppuikänsä (olkoon se lyhyt) etsintäkuulutettu sotarikollinen.
Ilmoita asiaton viesti
”Eikä Niinistö ole esittänyt mitään Ukrainan alueluovutuksia Venäjälle”
En minä mitään tuollaista ole esittänyt.
Niinistön arvio vaan kertoi Putinin persoonasta ja siitä voi vetää johtopäätöksiä, jos halutaan sodan jotenkin päättyvän.
Ilmoita asiaton viesti
Google ei tuota sitaattia näköjään tunne. Milloin ja missä yhteydessä hän on tuon sanonut?
Sinun väitteesi oli, että Putin edellyttää kunnioitusta rauhan edellytyksenä.
Ilmoita asiaton viesti
Niinistö kertoi sen TV-haastattellussa joskus sodan alkuaikana.
Putin haluaa suurvallan edustaja tulla kunnoitetuksi, eikä hylkiöksi.
Se on ihan ymmärrettävä näkemys, mutta ei tarkoita, että minä häntä kunnoittaisin.
Ilmoita asiaton viesti
Putin on ihan itse tehnyt itsestään hylkiön, eikä se asia miksikään muutu.
Ilmoita asiaton viesti
Ei muutu ei, mutta hän ei näe asiaai siten, vaan haluaa kunnioitusta tai sota jatkuu.
Ilmoita asiaton viesti
Olemmeko siis samaa mieltä, että sodan jatkuminen johtuu Putinista?
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä, mutta miten voisimme vaikuttaa Venäjän vetäytymiseen, olisi nyt tärkeää.
Ilmoita asiaton viesti
Venäläisten mielestä ml. Putin, Ukraina ei ole edes oikea valtio, vaan osa suurta Venäjää. Venäläisten lopullinen tavoite on Ukrainan hävittäminen valtiona ja kansan uudelleenkoulutus venäläisiksi.
Mistä heidän kanssaan voisi neuvotella, aikataulusta?
Ilmoita asiaton viesti
En ole nähnyt Putinin puheita Ukrainan valloituksesta tai mistään suurvenäjä hankkeesta. Mielestäni sitä on esiintynyt vain länsimaisessa propagandassa.
Ilmoita asiaton viesti
Itse olen seurannut venäläistä mediaa sodan alkamisesta lähtien ja Ukrainan mitätöimisee törmää jatkuvasti. Eikä kyse ole vain kansalaisten mielipiteestä vaan duuman jäsenten ja muun eliitin mielipiteestä.
Putinin puhe ”erikoisoperaation” alussa kertoi kaiken hänen tavoitteistaan Ukrainassa.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä hän siinä tavoitteli?
Ilmoita asiaton viesti
Jos Putin perääntyy vuoden 1991 rajoille, niin sota päättyy ja neuvottelut sotakorvauksista voivat alkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Putin voitaisiin kutsua rauhanneuvotteluihin, jotka pidetään jossain kolmannessa maassa, esimerkiksi Hollannin Haagissa.
Ilmoita asiaton viesti
Natsi-Saksan tuolloinen kakkosmies Rudolf Hess lähti vuonna 1941 solmimaan rauhaa Yhdistyneen kuningaskunnan kanssa lentämällä itse Skotlantiin.
Lopputuloksena oli valtioiden välisen sodan jatkuminen aina vuoteen 1945 ja Hessin vankeus, joka päättyi itsemurhaan 93-vuotiaana vuonna 1987.
Saa nähdä toistaako historia itseään rauhanneuvottelijan kohtalon osalta.
Ilmoita asiaton viesti