Ministerin aamiaiset, ministerin viinat.
Marinin perheen aamiaistarjoiluista nousi kohu. Hän oli erehtynyt jatkamaan edeltäjiensä käytäntöä ja nautti virka-asunnon aamiaiset veronmaksajien laskuun.
Marinin muutamasta bileillasta kehitettiin tarina päihdeogelmasta, jonka seurauksena pääministeri painostettiin huumetestiin.
Ministeri Lintilällä on työhuoneessaan viinakaappi, jota jatkuvasti täydennetään kulutuksen kattamiseksi. Lehtitietojen mukaan kaappiin on toimitettu alkoholia yhden vuoden aikana runsaasti, 40 pulloa vahvaa viinaa, lähinnä konjakkia ja 30 pulloa viiniä. Ministerin kerrotaan nauttineen juomia työhuoneessaan ja tarjoilleen niitä myös vierailleen.
Ministeri Lintilä kertoo nauttineensa lasin viiniä tai yhden lonkeron niinä kertoina, kun hänen on epäilty hoitaneensa työtehtäviään päihtyneenä. Kuulostaako tutulta?
Alkoholismi on vakava sairaus, joka on jo aika pitkällä siinä vaiheessa, kun siitä ei kykene pysymään erossa edes työaikana.
Saahan ihmisellä viinaa kaapissaan olla eikä sen määrääkään ole laissa määritelty, kunhan paloturvallisuussäädökset täyttyvät palavien nesteiden säilytyksen osalta.
Silläkin on merkittävä ero, onko työpaikalla nollatoleranssi vai onko ainoastaan päihtyneenä esiintyminen kielletty. Vahvasti alkoholisoitunut henkilö ei ole päihtynyt vielä edes parin promillen humalatilassa toleranssista johtuen.
Lintilän kohdalla ongelmaksi muodostuu lähinnä se, kenen rahoilla kaappia täytetään, omilla vai veronmaksajien?
Ilmoita asiaton viesti
Puolentoista ensimmäisen ministerivuoden aikana sitä täytettiin ministeriön luottokortilla, sen jälkeen kaappia täydennettiin Lintilän omasta kukkarosta, mutta avustajien toimesta.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta on yhdentekevää miten hän viinansa hankki jos ei lakia rikkonut. Virkansa hän on hoitanut moitteetta, joten on hänellä sitten alkoholiongelmaa tai ei niin se on hänen henkilökohtainen ongelmansa, ei meidän muiden.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä olet saanut tiedon, että kaappia täydennettiin Lintilän omasta kukkarosta.
Median mukaan sihteeri osti omalla luottokortillaan. Hän täytti tietenkin siitä kululaskun, jonka Lintilä hänen esimiehenään hyväksyi ministeriön maksettavaksi.
Ilmoita asiaton viesti
”Marinin muutamasta bileillasta kehitettiin tarina päihdeogelmasta, jonka seurauksena ääministeri painostettiin huumetestiin.”
No Lintilän kanssahan voidaan tehdä samoin. Lintilä voi vaikka tulevana perjantaina käydä puhallustestissä, ja jos puhaltaa nollat, niin sitten voidaan lopettaa puheet päihdeongelmasta.
Ilmoita asiaton viesti
Jostain kumman syystä poliisi puhallusratsiassa ei jää kiinni yhtään rattijuoppoa, jos ratsiasta ilmoitetaan näkyvästi esim. kilometri ennen ratsiapaikkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Sanna Marin teki ”jauhojenginsä” kanssa virka-asunnostaan julkisuuden baarituttujen kanssa virallisen juoppokämpän. Kaikki arvostelijat haukuttiin naisvihaajiksi ja boomereiksi, sekä Sanna itki puheessaan yleisölle että ”kyllä mäkin olen ihminen, kyllä mäkin saan bilettää”.
Lintilän ministeritiloista löytyy viinakaappi…tulos on ”julkinen lynkkaaminen” ja ”ajojahti”.
En ota kantaa juuri kummankaan juomisiin ja tapoihin juoda mutta kyllä tässä näyttää sukupuolella olevan jonkinlainen merkitys.
Ehdottaisin että kun on nyt tämä ”Ford Transit laki” jolla sukupuolen voi vaihtaa pelkällä ilmoituksella kerran vuodessa. Niin jos Lintilän Mika ilmoittaa olevansa nyt Minna Lintilä niin Minna hahmona hän voi ilmoittaa kuten Sanna ilmoitti: ”Minä olen ihminen ja kaipaan joskus iloa, valoa ja hauskuutta”
Ongelma ratkaistu ja ura jatkuu!
Ilmoita asiaton viesti
Olen Manun kanssa samaa mieltä siitä, että Lintilällä lienee ongelma. Sen myöntäminen saattaisi olla poliittisesti viisas ratkaisu, kieltäminen taas herättää vain lisää epäilyksiä. Mutta toisaalta olet Marko ihan oikeassa siinä, että kun Marin kutsui kaikenkarvaiset turhat julkut bilettämään virka-asunnolle, niin tämän toiminnan arvostelijat kuvainnollisesti lykättiin ainakin tiedostavien punavihreiden puolelta. Eli ei nyt ihan reilusti mennyt.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki runsaasti alkoholia käyttävät eivät ole samasta muotista valettuja. Joidenkin kohdalla tilanteet eivät mene varsinaisesti överiksi vaikka kävisikin ilmi, että veressä on reippaasti promilleja.
Kategorisoisin Lintilän lähinnä samaan kastiin kuin Jean-Claude Junckerin, jonka annettiin toimia Euroopan komission puheenjohtajana siitäkin huolimatta, että hän varsin usein oli ”tuiterissa” tehtäviään hoitaessaan. Mannermaalla ei alkoholin käyttöön suhtauduta samalla pieteetillä kuin Suomessa niin kauan, kun henkilö kuitenkin postissaan pärjää.
Ilmoita asiaton viesti
Lintilän käytöksen vertaaminen Junckeriin on tahditonta.
Eihän Lintilän käytöksestä ole horjuvia videoita. Ainoastaan nimettömiä syytöksiä. Niidenkin teho hiipuu ajanmyötä aiheettomina.
Ilmoita asiaton viesti
Mannermaalla ei kuitenkaan pidetä humalatilaa lieventävänä asianhaarana rikoksissa kuten täällä inhottavasti on ollut perinne.
Täällä on jonkinlainen viinaan menevien papomiskulttuuri jossa humalatilaa pidetään pyhänä.
Ilmoita asiaton viesti
Miten julkisuudessa mahdettaisiin suhtautua Sanna Mariiniin, jos hänen työhuoneeseensa olisi vuodessa toimitettu 40 pulloa viinaa ja 30 pulloa viiniä?
Se, että Lintilän alkoholin käyttö nostetaan esille juuri vaalien alla on jokseenkin alhaista ja taustalla lienee Keskustan sisäinen vaalikamppailu.
Ilmoita asiaton viesti
”Minä tunnen että vauhti kiihtyy..”
Lintilästä kanneltu oikeuskanslerille ja eduskunnan oikeusasiamiehelle https://www.is.fi/politiikka/art-2000009435545.html
Sopivasti vaalien alla..🤔
Ilmoita asiaton viesti
Jos olet oikeassa ja jos olisin paha ihminen, osoittaisin syyttävän sormeni Antti Kurvisen suuntaan. Hän lienee seuraava pudokas Vaasan vaalipiiristä, kun Keskustan kannatus alenee edellisistä vaaleista.
Mutta koska olen kunnon kansalainen, en syyllisty moiseen osoitteluun.
Ilmoita asiaton viesti
Koska en ole kunnon kansalainen, niin katson tämän kohun tulevan joidenkin kannalta sopivasti vaalien alla.
Ilmoita asiaton viesti
Tuskin on. Samat tahot,jotka aina ennenkin ovat toimineet näin halpamaisesti keskustaa kohtaan.
Ilmoita asiaton viesti
Eduskunta ja varmaan ehdokkaatkin ovat kattava, vaikkakin keskimääräistä vauraampi läpileikkaus kansasta. -Poliitikot yleisemminkin.
– Kekkonen (ml) ryyppäsi vodkaa Neuvostoliiton johtajien kanssa ja hoilasi ja paranteli krapulaansa kotona, saunaseuransa kanssa,
Perintöprinssi Ahti Karjalainen (ml) ryyppäsi asemansa perintöprinssinä.
Ja äskettäin mm. kykypuolue kokoomuksen Sampsa Kataja kännäsi (toistamiseen?) mahdollisuutensa yrittää paluuta eduskuntaan.
– Ja taispa siellä aikoinaan joku vasemman laidan edusjakin sammua pissat housussa eduskunnan saunaan…?
Dokumentaristi ja kirjailija Michael Moorelta, joka vastusti, sittemmin raitistuneen Bush nuoremman presidenttiyttä, kyseli suomalainen toimittaja, että kuka sitten ellei Bush?
– Kuka vaan, vaikka suomalainen, silloin saisimme kaikki ryypätä päivät pitkät, vastasi Moore.
Nuoriso taitaa olla tiukempi viinan ja kännäämisen suhteen, mutta päitä taidetaan huumata kasvavassa määrin muilla aineilla…?
Ilmoita asiaton viesti
Marski ei lasiin sylkenyt.
Marsalkka Mannerheimin päivittäinen alkoholinkulutus erityisesti jatkosodan aikana oli reilusti korkean riskitason kriteerit ylittävällä tasolla.
Eräässä suhteessa näiden valtion piikkiin ryyppäävien ministereiden kuitenkin tulisi ottaa mallia Mannerheimista.
Marsalkka Mannerheim nimittäin huolehti pikkutarkasti siitä, että hänen itsensä kuluttama ja muille tarjoama alkoholi Mikkelin Klubilla tuli aina maksetuksi marsalkan omalta henkilökohtaiselta tililtä.
P.S. Mannerheimin tiedetään aikuisiällään näyttäytyneen selvästi humaltuneena ainoastaan kerran.
Tämä tapahtui 1930-luvulla Helsingissä Hotelli Seurahuoneella, jonne Mannerheim saapui iltamyöhällä. Hovimestari ohjasi voimakkaassa humalatilassa olleen Mannerheimin yksityiskabinettiin ja tarjosi ainoastaan vichyvettä ja järjesti Mannerheimille kyydin kotiin.
P.P.S. ”Sinä olet yhtä juoppo mies kuin minäkin” totesi puolestaan suorapuheinen ja runsaasta alkoholinkäytöstään tunnettu kenraali Wallenius Päämajassa marsalkka Mannerheimille saatuaan juuri potkut juopuneena esiintymisestä talvisodan loppuvaiheessa 1940.
Ilmoita asiaton viesti
Sota on kovaa ja ratsuväki raakaa ja eikös siellä sodassa tarjottu miehille, itse tehdyn kiljun ja lomapullojen lisäksi ”Marskin ryyppyjäkin?”
”Pervitin” pillereitäkin, jotka nykyään jo luokitellaan huumausaineeksi ja joihin jotkut jäivät koukkuun vielä sodan jälkeenkin,
Soturikansan Japanin sotahistoria kertoo rintamabordelleista, jossa jopa 200 000 ”lohtunaista” Koreasta, Kiinasta, Filippiineiltä ja Indonesiasta toivat ”lohtua” Japanin sankarpojille!
– Meillä ei kuulemma mitään ”sellaista” suomalaisten joukoissa ollut, eikä tapahtunut,…vaikka mm. satoja lapsia syntyi ja jäi itärajan taakse joiden isät ovat suomalaisia rintamasotilaita..?!
Ilmoita asiaton viesti
Media ei ehdi Marinin biletyksiä muistelemaan, koska nyt koukussa on iso kala: kepulainen huippupoliitikko, jonka alkoholinkäyttöä on jo puolueen sisälläkin alettu arvioida ns. sillä silmällä. Ja eduskuntavaalien ääniä ryhdytään antamaan 16 päivän kuluttua!
Helsingin Sanomat lähetti peräti kolme toimittajaa nuuskimaan Lintilän jälkiä, ja työn tuloksista julkaistiin tänään printtilehdessä kolmesivuinen materiaali.
Keskusta on puolueena kanveesissa juuri, kun vaalityön pitäisi olla täydessä vauhdissa. Raportit Mika Lintilästä varmasti hykerryttävät kilpailijoiden kampanjataktikkoja, mutta vahingonilo on kyettävä visusti salaamaan.
Ilmoita asiaton viesti
Lintilä ja Marin -gate aivan eri kategoriassa. Marinin tapauksessa ongelma oli medialla ja öyhöttäjillä, kun Lintilän kohdalla ongelma on hänessä itsessään.
Ilmoita asiaton viesti
Asiasta vallitsee erilaisia näkemyksiä. Vanhanen esitti hyvin vakuuttavaan sävyyn, että Lintilän kohdalla on kyse puhtaasta ajojahdista. Tiedä sitten kuka mitenkin asian näkee, kokee ja tietää. Me ulkopuoliset emme oikeastaan tiedä omakohtaisesti mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tulta ilman savua. Eiköhän se ”ajojahti” ole ammuttu jo alas tarpeeksi monen ihmisen suulla. Epäselvyyttä siitä ei ole. Sen sijaan kysymyksiä herättää ja selvittämättä on, mikä taho ja toimijat tietoja medialle syöttää. Kyseessä on kansallisen turvallisuuden vaarantuminen, kun tuntematon taho jakaa kuvia ministerin profiililla ja synnyttää sen lisäksi lokakampanjan.
Ilmoita asiaton viesti
Kommenttisi on hiukan ristiriitainen, kun ensin korostat sitä, että ”ajojahti on ammuttu alas” ja sitten sitä, että joku henkilö lähettää kuvia ministerin nimissä ja synnyttää lokakampanjaa. Sehän juuri on ajojahtia.
Ilmoita asiaton viesti
Ryyppääminen työajalla ja alkoholiongelma on tullut vahvistetuksi monella suulla. Epäselvää on, kuka lähetti kuvan ja kuka alunperin vuoti tiedon medialle. Miksi Saarikko yritti nostaa Lintilän puolustusministeriksi, vaikka eduskuntaryhmä vastusti.
Lintilä on ollut vastuuministerinä vuodesta 2015 lähtien, kun Suomen energiasektoriin liittyviä päätöksiä on tehty Venäjän strategisten intressien mukaisesti. Huolta aiheuttaa myös Inkoon terästehdashanke.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei tulta ilman savua. ” Hauskasti sanottu.
Luulenpa että politiikan parissa on paljon sellaisia isojakin tulia joista ei savu tule näkyviin. Sehän on kiinni ainoastaan siitä miten hyvin nuotionsa on osannut piilottaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Vanhanen esitti hyvin vakuuttavaan sävyyn…”
– Matin tapauksessa vakuuttavuus syntyy ymmärtämättömyydestä. Suomen tunnetuin elinikäinen absolutisti ei yksinkertaisesti osaa arvioida henkilön päihtymystilaa. Vanhasen ajattelussa kaikki ovat jatkuvasti selvin päin, eikä hän tule kiinnittäneeksi huomiota käytöksen ja olemuksen yksityiskohtiin, jotka kertoisivat juopumuksesta.
Ilmoita asiaton viesti
Saattaa olla noin. Itse kun olen alkoholin suhteen Vanhasen linjalla, niin onpa sattunut tilanteita, jossa en ole ymmärtänyt jonkun olleen päihtyneenä töissä, kun ei ole viina haissut tai liikehdintä ollut poikkeavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Mm. 70-80-luvuilla ryyppääminen oli maan tapa, niin firmoissa, kuin varmaan virkamiesten ja poliitikoidenkin keskuudessa.
– Eivät ole tyhjästä syntyneet Junnun, Jaakko Tepon, Irvinin ja muidenkaan ”ryyppy-ja juopottelulaulut.”
Ketkä ryyppäsi ”firman piikkiin”, ketkä veronmaksajien…
Ilmoita asiaton viesti
”Maaseudun introvertit” saatamme tarvita julkisiin esiintymisiin ”rohkaisua” taskumatista tai lasista, kuten veikkaan mm. Ahti Karjalaisen kohdalla käyneen…?
– Stubbin tyyppisten, rentojen ekstroverttien tuskin tarvitsee.
Henkilö saattaa myös päätyä liian vaativiin ja raskaisiin tehtäviin, joita ei oikeastaan jaksa-politiikassakaan…? Silloin kännääminen saattaa helpottaa…
Ilmoita asiaton viesti
Itse kävin tänään kirjanpitäjäni kanssa kipakkaa keskustelua siitä, miksi kirjanpidossa ei ole kustannuspaikkaa ”työhyvinvointi” vaan kaikki viinakset on pitänyt piilottaa neuvottelukuluihin.
Ilmoita asiaton viesti
No, jo on! Onko siis vaatimuksena, että sinun on oltava jo neuvotteluissa humalassa? Eikö olisi parempi, että joisit vaikka neuvottelun jälkeen stressin purkamiseksi?
Itse olen kanssasi samaa mieltä, ja varmasti kirjanpitäjäsikin, kun seuraavaan neuvotteluun asiasta valmistaudut hänen edellyttämällään tavalla.
Ilmoita asiaton viesti
Sen jälkeen kun edustuskulujen verovähennyskelpoisuus leikattiin, jäljelle jäivät neuvottelukulut. Tai kuten mm. kotikunnassani takavuosina, seminaarikuluihin.
Lintilän sihteeri on osoittanut esimerkillistä luovuutta merkitessään konjakkipullot työhyvinvoinnin alle. Myös ”edustusvarasto” on mielenkiintoinen uudissana viinakaapille.
”Ministerillä on nyt muuta tekemistä kun pitää hakea työhyvinvointia edustusvarastosta.”
Ilmoita asiaton viesti
Sanna Marinin (sd.) hallituksessa vallitsee ilmeinen uhan ja pelon sävyttämä työilmapiiri jonka vuoksi ministeri Lintilä (kesk.) joutuu ottamaan rohkaisuryyppyjä turvatakseen itselleen edes säällisen työhyvinvoinnin.
Ilmoita asiaton viesti
Mika Lintilän muistelmat: ”Ei sitä saatanan viisikkoa selvinpäin kestänyt”
Ilmoita asiaton viesti
Korkman, ” Hän oli erehtynyt jatkamaan edeltäjiensä käytäntöä ja nautti virka-asunnon aamiaiset veronmaksajien laskuun”. Mielenkiintoista sanojen käyttöä, erehtynyt
jatkamaan edeltäjiensä käytäntöä ja nautti virka-asunnon aamiaiset veronmaksajien
laskuun.
Jospa ministeri Lintiläkin oli erehtynyt jatkamaan edeltäjiensä käytäntöä ja nautti työhuoneen viinakaappiin täydennettyjä viinaksia veronmaksajien laskuun.
Tietääkseni kaikki Marinia edeltäneet pääministerit eivät nauttineet virka-asunnon aamiaisia veronmaksajien laskuun. Sitä en tiedä kuinka kauan ministerin työhuoneessa on ollut viinikaappi ja ovatko kaikki Lintilää edeltäneet ministerit nauttineet kaapissa olleita viinaksia veronmaksajien laskuun. Ehkä Korkmanilla on viinakaapista ja ministerien nauttimisista varma tieto.
Alkoholismi on vakava sairaus, mutta millä perusteella Korkman pystyy julkisella kirjoituksellaan yhdistämään sen ministeri Lintilään. Riittikö yhdistämiseen median kehittämä tarina Lintilän päihdeongelmasta alkoholismista?
Ilmoita asiaton viesti
Olen täysin lehdistön tietojen varassa. Jos minulla kuluisi työhuoneessani 40 pulloa konjakkia ja 30 pulloa viiniä vuodessa, niin minulla olisi alkoholiongelma. Eikä se ongelma olisi se, etten jaksaisi enää juoda viinaa vapaa-aikanani.
Ilmoita asiaton viesti
Korkman, kirjoittaisitko itse vai pyytäisitkö kaveriasi kirjoittamaan julkisen kirjoituksen, alkoholismi on vakava sairaus, minulta kuluu 40 pulloa konjakkia ja 30 pulloa viiniä vuodessa, niin minulla olisi alkoholiongelma
Miksi et käytä sanaa, olen alkoholisti, koska myönnät käyttäväsi vuodessa 70 pulloa alkoholia. Ymmärtääkseni alkoholismia ei voi verrata alkoholiongelmaan.
Yhdistät kuitenkin Lintilän pelkillä lehdistön tiedoilla alkoholistiksi samalla alkoholimäärällä vaikka et tiedä, onko hän käyttänyt kaikki kaapissa olleet alkoholit vuodessa.
Ettei syntyisi epäilyjä, että hyväksyn alkoholin käytön työaikana, niin en siitä hyväksy ministerille enkä muillekaan työaikana, mutta en hyväksy sitäkään, että pelkkien kuulopuheiden perusteella epäillään ministeriä tai ketään muutakaan henkilöä alkoholistiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Sen mitä olen Lintilästä aiemmin lehdistössä lukenut, niin mikään ei ole herättänyt sellaista ajatusta, että hän olisi alkoholisti. Ymmärtääkseni hän on hoitanut pestinsä ihan hyvin.
Nyt jostain syystä vaalien alla, on lehdistöön vuodettu tietoja hänen työhuoneeseensa toimitetuista alkoholimääristä ja minusta ne ovat ällistyttävän suuria.
Ilmoita asiaton viesti
Herrojen kabinettikonjakit kuuluvat elämäntapaan,-tyyliin-ja tasoon.
Tissuttelu ja kaappijuopottelu toiseen.
Juopotteluputket kolmanteen ja mm. kalsarikännit neljänteen.
– Ja kyllä suomalaisella aiheita ja ”syitä” kännäämiseensä riittää.
Murheellisinta on riippuvuus, eli alkoholismi ja läheisten, kanssaihmisten ja ympäristön kannalta häiritsevä känniörveltäminen ja jopa vakava väkivalta.
Siitä saa vihiä ja mallia mm. poliisiteeveetä seuraamalla jos ei muuten tähän ”kansallisurheiluumme” onnistu törmäämään.
Ilmoita asiaton viesti
”Ääni kellossa on näköjään muuttunut”.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, kyllä kaikki pitäisi nyt selvittää pohjamutia myöten, sekin kuinka paljon Kesärannan saunalla on kulutettu oltta ja viintä veromaksajien piikkiin. Sekä Marin että edeltäjät:
Ohjeen mukaan myös Kesärannan saunan jääkaappia täytetään valtion varoilla samalla menettelyllä kuin pääministeriperheen aamiaistarpeetkin hankitaan:
”Saunalla on lisäksi jatkuvasti tarjolla virvokkeita sekä mietoja alkoholijuomia, jotka maksetaan valtion varoista ja laskutetaan valtioneuvoston kanslialta pääministerille osoitetuista määrärahoista kerran kuussa.”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bc0e15c9-eeb4-43e1-90ea-2071e2b8e6e3
Ilmoita asiaton viesti
Sekä oikeuskanslerille että eduskunnan oikeusasiamiehelle on tehty kanteluita Mika Lintilän alkoholinkäytöstä. Selvitykset lienevät siis vasta alkamassa – mutta innokkaimmat moralistit ovat tuominneet miehen juopoksi jo nyt ajatuksella, että syyllinen, kunnes toisin todistetaan.
Kun moralistien eturintamassa ovat olleet osin samat henkilöt, jotka eivät millään uskoneet Sanna Marinin asiattomaan bilettämiseen tai sen hyväksyivät, kyse on selvästikin politiikasta. Kun jauhojengi on löytänyt heikon kohdan Lintilän puolustuksesta, se iskee nyt siihen. Sotkemalla toisiinsa vapaa-ajan toiminta ja työtehtävien hoito, saadaan kuka tahansa tavallinen suomalaismies näyttämään juopolta, jos niin halutaan.
Sekään ei tietenkään ole mahdotonta, että Mika Lintilällä on jonkinlainen alkoholiongelma, mutta se ei näitä poliittisia lynkkaajia nyt kiinnosta. He janoavat verta – vai pitäisikö sanoa viinaa?
Ilmoita asiaton viesti
Pastilli poskeen ja baanalle! Lintilän pastillin imeskely on ollut ilmeistä jo pitkän aikaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei selvä mies Sisulle haise.”
Ilmoita asiaton viesti
Saattaapa haistakin, jos tarpeeksi monta Sisua poskeensa pistää.
Ilmoita asiaton viesti
Poliisi autoilijalle: Hengityksenne haisee viinalle-oletteko juonut?
Autoilija: Ei pitäisi kun suu on täynnä sisuja…?
( Poliisi puhallutti äskettäin 60-vuotiaan komisarion ja 0.5 ylittyi ”nippa nappa…”)
Ilmoita asiaton viesti
Arvon kommentaattorit, eihän se alkoholi ongelma ole vaan sitä nauttineen ministerin kyvyttömyys työasioissa. Pitäisi edes muistiot lukea niin säästyisi veronmaksajien rahoja.
Ilmoita asiaton viesti
Koskeeko kommenttisi kaikkia ministereitä?
Ilmoita asiaton viesti
Ei mutta kyvyttömiä on muutama muukin. Näillä ideologia sumentaa ajattelua, ei niinkään alkoholi.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä on ministerin työaika?
Ilmoita asiaton viesti
Ministerillä ei ole työ- ja vapaa-aikoja, vaan hän on tavallaan ”aina” töissä. Jos hän juhlii esim. viikonloppuna ja virka-ajan ulkopuolella, mahdollinen biletys on kuitenkin anteeksiannettavampaa kuin bilettäminen virka-aikana, eikö totta?
Samoin pitäisi olla sen verran rehellisyyttä, että jos Sanna Marinin biletys on ihan ok, koska sellainen ”kuuluu tuon ikäisen ihmisen elämään”, myös Lintilän biletys on ok. Ja myös toisinpäin: jos tuomitaan Marinin juhlinta, pitäisi rehellisyyden nimissä samoin perustein tuomita myös Lintilän juhlinta.
Näissä(kään) asioissa ei pitäisi olla kaksoisstandardeja sen enempää ministerin puolueen, sukupuolen kuin iänkään perusteella.
Ilmoita asiaton viesti
”Ilmoitus ylläpidolla tehty”.
Kiitokset tiedosta. Blogin lähteenä olen käyttänyt Iltalehteä, joka kuuluu samaan yhtiöön Uuden Suomen kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
IL on uutisoinut tänään klo 17:05
Mika Lintilällä oli veronmaksajien rahoittama viinakaappi työhuoneessaan – nykyisillä ministereillä ei ole
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/772e3889-5630-4cda-b9d5-99175f8ca6f2
Ilmoita asiaton viesti
Eipä ole näkynyt Lintilän julkisissa esiintymisissä mitään poikkeavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kun Marinin tanssibileistä vouhotus riistäytyi ihan valtavaksi ja oppositioon samaistuvat ( mm media) jatkoivat sen jauhamista kuukausikaupalla kävi kyllä mielessä että oliko tuo vouhottajilta niin viisasta.
Mutta ei tainnut käydä siihen osallistujilla mielessä että se voi muodostaa tyylin.
Ilmoita asiaton viesti
Sini. Media – etenkin se keltainen – elää näistä, olipa sitten kyseessä oppositiopoliitikko tai pääministeri.
Ilmoita asiaton viesti
Onko sitten Suomessa muuta kuin keltaista mediaa?
Ilmoita asiaton viesti
On meillä vielä jokunen ruskeakielinenkin media, esim. tämäpä Yle.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä Ylekin osallistui Marinvouhotukseen ja osallistuu Lintilävouhotukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Iltapäivälehtiin verrattuna kuitenkin varsin maltillisesti, kun kyseessä sentään hallituksen ministerit. Eikä tarvitsekaan, kun toimii verovaroista eikä ole myyntiluvuista riippuvainen.
Ilmoita asiaton viesti
Onneksi Saarikon luottamus ei horju, vaikka Lintilä vähän horjuisikin.
Ilmoita asiaton viesti