Ukrainalaiset Euroopan etuvartiossa
Uutisnäkymä sinikeltaisia värejä kantavan jalkaväkisotilaan poteroon Ukrainan itäosissa on kuin suoraan historian kirjoista. Myös toisessa maailmansodassa sotilaat kaivautuivat tähän samaan maaperään päästäkseen suojaan tykistötulelta. Aikaa on kulunut 80 vuotta, mutta yhä edelleen etuvartiossa seisova sotilas turvaa kenttälapioonsa suojaa etsiessään.
Pienen ihmisen tuntoja toisen maailmansodan melskeissä on kuvattu jälkikäteen monin eri tavoin. Suomalaisesta kirjallisuudesta nousee esiin Väinö Linnan Tuntematon sotilas, kun taas esimerkiksi itärintaman saksalaissotilaiden kurimuksen kiteyttää Willi Heinrinchin Kubanin sillanpää (alkuperäinen Das geduldige fleiss). Saksalaisversiosta on myös tuotettu aikansa menestyselokuva The Iron Cross Sam Peckinpahin ohjaamana.
***
Vuonna 2022 monille asiantuntijoille näyttää tulleen yllätyksenä, miten suuri merkitys jalkaväen sotilaille on jälleen muodostunut Venäjän suurhyökkäyksen myötä. Juoksuhautojen ja poteroiden muodostama pitkä ja jäykkä puolustuslinja tarvitsee miehityksensä. Myös vihollistulessa syntyneet aukot tulevat täytettäväksi päivittäin. Kuvaavaa on, että tällä Euroopan nykyisellä itärintamalla käydään entistä useammin lähitaistelua, missä kasvava määrä henkilötappioista syntyy rynnäkkökivääreillä ja muilla jalkaväen aseilla.
Sodan lihamylly jauhaa Bahmutissa etulinjaan siirretyn pataljoonan nopeasti vain komppanian suuruiseksi joukoksi – jopa pienemmäksikin. Asetoverit katoavat ruumisarkkuihin tai kenttäsairaalaan yksi toisensa jälkeen poterossaan taistelevan sotilaan ympäriltä. Kaikki tämä jättää pysyvän jäljen ihmiseen.
Kuolleet, haavoittuneet ja kadonneet ovat osa sodan todellisuutta. Monissa perheissä on menetetty läheisiä sotatantereilla, ja paljon sotilaita on palannut koteihinsa fyysisesti tai henkisesti luhistuneina. Huoli puolisosta, veljestä, sisaresta tai isästä on jatkuvasti läsnä ja jäytää ihmismieltä kotirintamalla.
***
Myös tappioiden synnyttämien aukkojen täyttäminen on täysipäiväistä työtä. Uutistoimittajien tarinat kertovat värvääjien toiminnasta rintamalinjojen takana ja luonnollisesti myös sotapalvelusta pakoilevien nuorten miesten ahdistuksesta. Kaikki palvelukseen kelpaavat pyritään saamaan rintamalle.
Vanha logiikka siitä, että laajemman ihmisyhteisön tarpeet muodostuvat pakkotilanteessa yksilön vallinnanvapautta tärkeämmäksi ohjausvoimaksi, toimii Ukrainassa edelleen. Niinpä sodan keskellä ei erotakaan reservistä, kuten Suomessa tapahtuu syvän rauhantilan vallitessa.
Yhteisöllä on vastuu ihmisestä, joten myös ihmisellä on vastuu yhteisöstään. Niin kauan, kun sota on kaukana, voidaan toki teeskennellä muuta, mutta pakkotilanteessa kysymys on selviytymisestä tai kuolemasta. Venäläinen tuhoamisoppi on osoittanut ukrainalaisille jälkimmäisen vaihtoehdon mahdottomuuden. Periksi ei siis voida antaa.
***
Taistelut Euroopan itälaidalla eivät osoita laantumisen merkkejä. Rintamalle tarvitaan jatkuvasti uusia sotilaita molemmin puolin. Venäläinen yhteiskunta on tyhjentänyt sinne myös vankilansa lupauksilla paremmasta huomisesta. Tuhansittain entisiä vankeja onkin kuollut palkkasotilasjärjestö Wagnerin riveissä.
Erilaiset diktatuurit näyttävät siis palaavan historiallisiin toimintamalleihin, missä yksittäisiä ihmisiä uhrataan massoittain sodan päämäärien hyväksi. Tyypillistä myös on, ettei uhrattaviksi joutuvilla ole todellista mahdollisuutta vaikuttaa kohtaloonsa. Venäjällä on tähän liittyen pitkät ja veriset perinteet.
***
Vastatakseen aseelliseen hyökkäykseen, on myös sen kohteeksi joutuneella Ukrainalla oltava käytössään tilanteeseen sopiva keinovalikoima. Siis paljon taistelevia sotilaita sopivalla aseistuksella varustettuina. Tämän kaltaista massa-armeijaa rakennettaessa muodostuukin erityisesti aseistuksen riittävyydestä ja laadusta suuri käytännön haaste.
Laajamittaista hyökkäystä ei ainakaan meneillään olevasta sodasta saadun kokemuksen valossa torjuta pelkästään huipputeknologialla, vaan perinteisillä opeilla, keinoilla ja välineillä. Onnistuminen edellyttää mittavaa ja nopeasti mobilisoitavaa reserviä, jota voidaan myös jatkuvasti täydentää uusilla taistelukykyisillä joukoilla. Sodan kulutusvaikutuksen arviointi kun asettuu yleensä aina alakanttiin toteumaan verrattuna. Tappioita tulee ja paljon.
Kysymys on raadollisesti ilmaistuna ihmisten menehtymisestä tai eriasteisesta vammautumisesta äärimmäisen väkivallan keskellä. Siihen voidaan jollain tasolla valmistautua, mutta arkiaskareistaan pikavauhtia sodan melskeisiin siirretylle ihmiselle kuolemanpelon kohtaaminen on aina suuri henkilökohtainen tragedia. Useimmat ovat siihen kuitenkin valmiita, koska vaihtoehto olisi vieläkin huonompi.
***
Ukrainalaiset sotilaat seisovat juuri tänään juoksuhaudoissaan mahdollistamassa sen, että yltäkylläisyydessä elävät läntisen Euroopan kansat voivat keskittyä oman hyvinvointinsa lisäämiseen. Yleisvaikutelmaksi on muodostunut havainto, että lännessä eletään niin kuin ennenkin, sillä eihän sota meitä suoraan kosketa.
Mistään sotilaallisesta heräämisestä ei läntisessä yhteisössä voida puhua kuin muutamien Venäjään maantieteellisesti rajoittuvien valtioiden kohdalla (ml. USA ja Britannia). Edes sotatarvikkeiden tuottaminenkaan ei tahdo kuplaansa käpertyneeltä Euroopalta onnistua tarvittavassa laajuudessaan. Muutamia panssarivaunuja keräillään kuukausikaupalla ja seuraavaksi saivarrellaan niiden luovuttamisesta Ukrainalle.
Vähin, mitä lännessä juuri nyt voidaan tehdä ukrainalaisten sotilaiden hyväksi, on kaiken saatavilla olevan materiaalisen tuen kanavoiminen näille vapauden etuvartiossa taisteleville joukoille. Miljoonat läheiset odottavat sotilaiden palaavan aikanaan arkiaskareidensa pariin, mutta se voi tapahtua vain Venäjästä saavutettavan voiton myötä. Vähempi tuskin riittää paljon kärsineelle Ukrainan kansalle.
Erinomainen kirjoitus Marcolta – kiitos!
Lisäisin samaan aiheeseen, että Suomen sodanajan joukkojen määrä on aivan liian alhainen – joukkojen määrää on lisättävä oleellisesti.
Myös sodan ajan joukkojen ulkopuolelle jääviä sijoittamattomia reserviläisiä pitää kouluttaa kertausharjoituksissa, jotta heillä voidaan täydentää taisteluissa väistämättä kuluvia yhtymiä.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös tässä olla Juhani menossa Natoon, jolloin omat joukkomme kyllä riittävät? Apumiehiä tarvittaessa saadaan. Se kai on puolustusjärjestön tarkoitus. Jos jotain, niin määrätynlaista aseistusta vaan lisää.
Reservin koulutus on paikallaan. Ja naispuoliselle väestölle omaa kriisiajan koulutusta.
***
Kun ollaan puolustusliitossa, niin turha on heti tyrmätä Naton pysyvää tukikohtaa Suomeen. Tästä väitellään aivan tarpeettomasti.
Ja ydinaseiden tulo valtioalueellemme heti kun ollaan Natossa on kommunistien, heitäkin vielä Suomessa on(!), propagandaa.
***
Hyvä kirjoitus Krogars!
Ilmoita asiaton viesti
Pertti, NATO-liittolaisilta tuskin riittää tavallisia Maavoimien joukkoja Suomeen, ne pitää olla omasta takaa.
Maavoimat ottavat alueen haltuunsa ja pitävät hallussaan.
NATO ei tyrkytä Suomeen tukikohtaa, eikä sitä kannata kerjätä.
Kauhavan lentokentän ja lisukkeita voisi kyllä tarjota lentokoulutustukikohdaksi NATOlle. Molemminpuolinen hyöty.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän Suomella maavoimia reserveineen ole riittävästi – mikä on riittävästi, sitä ei kukaan voi etukäteen sanoa – omasta takaa. Toki reserville tarvitaan lisäkoulutusta.
Kuka sitä Nato-tukikohtaa on tänne kerjäämässä? Kun tarve vaatii, voi vaatia hyvinkin nopeasti, niin sellainen on hyvissä ajoin alueellemme perustettava.
Sen koko, aseistus ja joukot on jo katsottava valmiiksi ETUKÄTEEN. Kun iivanat rynnii rajan yli on perustaminen myöhäistä.
Ilmoita asiaton viesti
Lueppa vanhasta artikkelistani miten Suomen Maavoimat on melkein kastoroitu – varjo entisestään:
https://jput.fi/Illuusio.htm
Ilmoita asiaton viesti
Keski Euroopan kansat odottelevat rauhallisena taistelujen läheisyydessä uskoen ettei sota voi koskea heitä.
Herätyksestä tulee karmeaa, kun sodan julmat kasvot ovatkin äkkiä todellisuutta ja toiveajattelu ei enää pelasta.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoittanet Saksaa ja Ranskaa noilla Keski Euroopan kansoilla? Ainakin Puola on ollut jämerä toimija ja Ukrainan avustaja. Siitä suuri kiitos Puolalle. Puola on lisäksi vahvistanut omaa puolustuskykyään ja vahvistaa edelleenkin mm. panssarivaunutilauksella Etelä-Koreasta (muistaakseni). Eli kyllä me kaikki Venäjän lähellä asuvat tiedämme tilanteemme ja olemme vaarassa. Läntisen Euroopan osalta suurin pettymys on Ranska. Suomen kannattaa nyt tarkasti katsoa miten nämä Euroopan suurmaat toimivat. Apua niiltä ei luultavasti tulisi Suomellekaan vaan saisimme sitä pienemmiltä naapureiltamme ja esim. Hollannilta ja Tanskalta. Suomen (NATO) turva ovat Britannia ja USA ja suurin on OMA vahva armeija ja maanpuolustus. Nyt pian lisää ballististen ohjusten torjuntaohjuksia maallemme.
Ilmoita asiaton viesti
Ukraina on lännen etuvartiossa kuten Suomi oli vv. 1939-1944.
Mutta Naton pitäisi nyt ennen kaikkea olla Euroopan etuvartiossa!
Stoltenberg jankuttaa jatkuvasti, jo monta kuukautta (!), kuinka paha tilanne Ukrainan joukoilla on Bahmutissa. Joutuvat aivan kohta vetäytymään.
Miksi??? Nato ei anna, ja heti, sellaisen määrän sopivaa raskasta aseistusta pahassa tilanteessa oleville ukrainalaisjoukoille, että nämä pystyvät ajamaan Bahmutista ja muualtakin venäläiset takaisin kaalimaahansa? Vellihousuista toimintaa!
Ja surkeaa toimintaa Natolta myöskin on kun antaa Unkarin ja Turkin kuukausikaupalla (vai vuosia?) pompottaa järjestöä tässä Ruotsin ja Suomen liittymisasiassa. Kohta ovat kengänpohjat monelta puhki tässä jatkuvassa neuvottelurumbassa.
Putin ja hänen lakeijansa suorastaan nauravat Natolle kun se esittää omia ”punaisia viivojaan” itänaapurillemme. Tekoja Nato-johtajat, niin että teille ei Putin enää naureskele, eikä tyjänpäiväistä puhetta!
Jos Nato joutuisi pahaan sotilaalliseen kriisiin, niin neuvottelisivatko jäsenmaat loputtomiin mitä voidaan tehdä? Ja jotkut maat estäisivät, tai hankaloittaisivat tarvittavaa nopeaa päätöksentekoa. Eivät anna joukkoja. Kylmäävä ajatus maatammekin ajatellen.
Ilmoita asiaton viesti
NATOlla ei ole raskasta aseistusta, eikä joukkoja – ne kaikki ovat jäsenmaiden aseita ja jäsenmaiden joukkoja.
NATOlla on kyllä tärkeitä AWACS-lentokoneita – niitä tarvitaan lentelemään Pohjanlahdelle kun Venäjä hyökkää Suomeen.
Ilmoita asiaton viesti
Saivartelua Jussi!
Totta kai sen ymmärrän, että joukot ovat jäsenmaiden joukkoja, mutta kai tuota nato-sanaa voi käyttää tässä yhteistarkoituksessa. Ellei joku sitä ymmärrä, ei mahda mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Pertti: ”Jos Nato joutuisi pahaan sotilaalliseen kriisiin, niin neuvottelisivatko jäsenmaat loputtomiin mitä voidaan tehdä?”
Artikla 5 tapauksessa (hyökkäys jotakin jäsenmaata vastaan) toiminta on erilaista, silloin jäsenmailla ei ole veto-oikeutta. Muissa tapauksissa tarvitaan yksimielisyys, eli konsensus.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei ole veto-oikeutta.”
Onhan Suomenkin kohdalla pohdittu jo pitkään, että mihin ja millaiseen tilanteeseen kriisin tai sodan kohdattua yhtä tai useampaa Nato-jäsentä, annamme joukkojamme avuksi. Olen ymmärtänyt, ilman mitään veto-oikeuksia, että itse osallistumisestamme päätämme. Kuten muutkin jäsenmaat. Yksi lupaa ja tekee sitä, toinen tätä. (Kuten nyt Ukrainan auttamisessa.)
Jos nyt jo on vaikea saada kahta jäsenmaata järjestössä ruotuun, niin olen varma, että kalapaliikkia syntyy ja suuresti jäsenmaiden kesken todellisen laajemman kriisin kohdatessa. Kyllä kai Natossa on pohdittu tarkemmin eri skenaarioita miten missäkin tilanteissa apua koordinoidaan, niin että se myöskin siten toteutuu. Ettei kukaan lipeä rivistä.
Ilmoita asiaton viesti
Sitten kun Suomi lopulta on NATOn jäsenmaa, niin aloitetaan yhteisten puolustussuunnitelmien tekeminen koskien Pohjolaa ja Baltiaa.
Siinä vaiheessa Suomi voi halutessaan sitoutua auttamaan esimerkiksi Viroa yhdellä tai usealla tavalla – siis jo syvän rauhantilan aikana.
Esimerkki nykyisestä tilanteesta. On perustettu ”Pohjoinen Divisioona”, johon esimerkiksi Tanska on luvannut omia joukkojaan Baltian puolustamiseen.
Kun Venäjä hyökkää, niin ne suunnitelmat realisoituvat.
Suomen ei tarvitse lupautua lähettämään joukkojaan vaikkapa Turkkiin – Suomi voisi sitoutua vaikkapa antamaan Turkille joitakin ammuksia, jos Turkki joutuu hyökkäyksen kohteeksi.
Suunnittelua, neuvotteluja, sopimuksia.
Ilmoita asiaton viesti
Nato-Suomen maavoimien ei tarvitse olla niin massiivisia koska ilmaherruus pitää hyökkääjän aseman hankalana. Huoltolinjat saadaan tuhottua merkittävästi taaempana kuin mihin Ukraina nykyisin kykenee. Nyt Venäjä on jokseenkin turvassa omalla alueellaan. Sellaista ylellisyyttä ei Nato Venäjälle tarjoa.
Ilmoita asiaton viesti
Eli punavihreä Uimonen ei näe tässä EU: n vaisussa Ukrainan auttamisessa ongelmaa omahyväisesti vain omaa tonttiaan tarkastellen, vaikka Suomi ei ole vielä Naton täysjäsen, jos on sitten koskaan. Turkki ja Recep Tayyip Erdogan pani taas tänään lisää kapuloita rattaisiin Suomen jäsennyyden tielle tietäen, että voi jatkaa samalla linjalla helposti vaikka vuosikymmenen.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoitus ei ottanut mitään kantaa Ukrainan tukemiseen. Käytännössä eurooppalaiset maat pyrkivät välttämään sodan eskaloitumista ihan itsekkäistä syistä. Maksatetaan rauhaa ukrainalaisella verellä kuluttaen samalla Venäjän kyvykkyyttä. Hävetti suorastaan kun Suomi toimitti kolme Leopardia miina-auroilla. Taistelupanssareita olisi mainiosti voinut lähettää tusinan verran.
Ilmoita asiaton viesti
Minua taas järkyttää EU: n sosialistien välipitämättömyys todellisen avun antamisen suhteen Ukrainalle. Myös Suomen sosialistien ilmeisesti vielä yhä Putinia kädestä pitäen a’ la Tarja Halonen.
Kuinka paljon on 29 miljoonaa Suomen BKT: sta ?
Ukrainalaiset etsivät epätoivoisesti aseita ja ammuksia, jota eivät juuri muut Ukrainaan toimita Yhdysvaltojen ja Britannian lisäksi. Avustuksien hintalaputkin ovat vedetty täysin omavaltaisesti arvioiden omasta hatusta Saksan tavoin.
Ilmoita asiaton viesti
Voi olla, että hiljaisuuden vallitessa niitä tankkeja valuu hiukan enemmänkin ja lupasihan Sanna jo lähettää Hornet laivueen…
Ilmoita asiaton viesti
Liemessä ollaan jos kapelu alkaa.Meiltä puuttuu metsätyömiehet ja pienviljelijät en oikeen spora poikiin luota.
Ilmoita asiaton viesti
We he were born after 1945 are the lucky ones. 77 year old Finnic people lived without any war a direct immediate threat to Finland even if Communists – as long as one lives – are always a threat to civilization. The USSR was held at bay by US and NATO and US capitalist economy paid for it and showed the world with innovation that freedom and pursuit of happiness is the things most humans aspire to.
We NATO and Western Civilization created our own monsters.
China and North Korea. Russia and Iran.
McArthur and Patton had troops on the ground 1945 and US only one with nukes. Pyongyang, Beijing and Moscow could have been nuked and in Iran democracy instead of ruthless dictator brought Persia into cooperation.
FDR was communism and dictatorship favoring autocrat. He gave away Eastern Europe into slavery while in US introduced left wing programs in U.S. and ran for third term but resulted in now two terms max thanks to our constitution. Truman was card carrying KKK member. Both democrat party same party who opposed freedom of slaves when Republican Abraham Lincoln emancipated our black brothers and sisters.
Nixon and Kissinger same autocrat ideals with China deal but Nixon stopped by our constitution.
2022 was only surprise to the blind deaf and dumb. Chechnya, Georgia, Crimea and Ukraine was obvious next.
Why did Putin get away with test in Crimea. Obama! We hoped for change with black educated man in the WH but like Sanna it’s not color or genitals we need but character and experience.
Obama who created ISIS drew line in sand in Syria about Dictator there using chemical weapons. He then backed off as neither party supported him going to war in Syria. Putin offered to help Obama put pressure in Syria and chemical weapons stopped. Price was Obama only setting blankets when Putin took Crimea.
Biden won. But Biden won because media hid truth about his son and corruption but he won.
Putin had 25,000 troops waiting for results. Biden never mentioned what if anything he would do if Putin took Ukraine – he could not as Burisma corrupt deal of Hunter Biden blackmailed him. Trump said us troops inside Ukraine as deterrent.
Biden won Putin attacked.
Soldiers dying in trenches because Socialist EU and Biden US not willing to give weapons to take the war to level where troops in trenches do not need to die.
Supply chains from Russia could be eliminated without need to bomb Moscow.
Ilmoita asiaton viesti