kylmä kyyti jatkuu
Mistä kuntaliitoskuntalainen voi vielä haaveilla?
Kylmää kyytiä!
Eilen sitä tuli maamme ikäihmisille:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121878-kritiikkia-guzenina-richardsonill…
Tänään kyytiä saa yksittäinen paikkakunta:
http://www.sss.fi/uutiset/336135.html
Taustamme ( kuntaliitos 1.1.2009-) pitäisi kuitenkin kertoa ihan jostain muusta.
Kun täällä puheenvuoroissa aina silloin tällöin keikkuu näitä kuntaliitoskannattajia niin laitanpa pikkuset väliaikainfot siitä mihin meidän mallilla ollaan päästy.
Tämä oli kuntaliitosmainoksemme 2008: http://www.salo2009.fi/
Yhtenä vahvempi kuin osiensa summa
Salo on 2010-luvulla kymmenen kunnan taitavasti yhdistynyt, kehittyvä
viherkaupunki, jossa luova teknologia, rikas kulttuuri ja vireä maaseutu
kohtaavat, ja jossa eri-ikäisten ihmisten on hyvä elää, opiskella, tehdä työtä
ja harrastaa.
Tämä on mainoksemme 2012:
http://salo.tjhosting.com/kokous/20121013-8.HTM
– löytyy mm. tämä kohta:
”Salon kaupunki on valmis neuvottelemaan kuntarakenneuudistuksesta selvityksessä mainittujen kuntien kanssa, vaikka kaupunki muodostaa jo nykyiselläänkin kuntarakenneselvityksen mukaisen vahvan peruskunnan.”
Mitenkähän mainos puree? Live -elämä on tätä:
”Halikon lähikirjasto aiotaan lakkauttaa vuoden 2013 alkuun mennessä. Syynä on
Salon kaupungin säästötarve, joka on ensi vuonna noin 10 miljoonaa euroa.”
http://www.sss.fi/uutiset/335516.html
”Salo aikoo vähentää kiinteistöjensä siivouksia tänä vuonna osana kaupungin
säästöjä. Tekninen lautakunta esittää, että koulujen, päiväkotien,
liikuntatoimen, nuorisotoimen, kirjastojen sekä virastojen ja toimistojen
puhtaanapidosta vähennetään tänä vuonna runsaat 100 000 euroa.”
http://www.sss.fi/uutiset/335624.html
Lista tulee jatkumaan. Nuo ovat vasta alkua tavoiteltavalle 10 miljoonalle.
Helsinki havittelee ” guggenheimeja”.
Voisko joku antaa vinkkiä mitä kuntaliitossalolainen voisi havitella?
Meitä ei taitais pilottihankekaan enää auttaa:
http://akv.puheenvuoro.uusisuomi.fi/103717-haaste-…
Ilmoita asiaton viesti
Hiukan on Salo kieltämättä päässy surkeeseen jamaan. Moinen hanke voisi olla se pelastus jopa. Salon sijainti on kuitenkin aika hyvä, jos vaan saisi ryhtyä ja uskallusta löytyisi todella kokeelliseen suuntaan.
Ilmoita asiaton viesti
Esittämäsi hanke on ok, mutta ei Salo -citystä siihen toteuttajia löytyisi. Tuki väitteelleni Raimo Honkasen kirjoituksista:
http://www.raimohonkanen.net/index.php
Ilmoita asiaton viesti
Suurimmat säästöt saataisiin aikaiseksi kun päästäisiin Demareista eroon. Heidän toimestaan aikaansaadaan lähinnä pysyviä kulueriä. Oma etu on sossun tärkein etu. Kaikkine takinkääntöineen tämä valtion”hoitaja”puolue yrittää vieläpä hoitaa koko maailman asiat. Demokraattien puuhamaa ja seikkailupolitiikan kerhojen laskujen osamaksut merkitsevät juuri sitä mitä parhaillaan tapahtuu. Naurettavia pellejä. Vanhukset on kaupattu.
Ilmoita asiaton viesti
Niinkö meinaat?
Että demarien vika!
Minun pitääkin kaivaa esille yhden salolaisen valtuutetun näkemys täkäläisestä tilanteesta.
Ilmoita asiaton viesti
http://www.raimohonkanen.net/index.php
Ilmoita asiaton viesti
http://www.kouvolansanomat.fi/Mielipide—P%C3%A4%…
Myös Kouvolassa tapahtuu. Sähköyhtiö alkaa kakistelemaan liiallisen tuloutuksen kourissa.
Ilmoita asiaton viesti
Huhhuh mikä meininki Kouvolassa.
Meillä taas osataan tämmöstä jälkikäteistoimintaa:
http://salo.tjhosting.com/kokous/20121013-5.HTM
..
Meillä ei ilmeisesti olla kuljetuskyselyyn osallistuttu.
Kaupungin 2010 toiminta- ja taloustiedoistakaan ei lukuja löydy, vaikka paljon muuta kyl löytyy sivukaupalla (5).
Mihinkähän vaan meitinkin kuljetukset vielä päätyvät?
Joillakin kun tuntuu olevan haaveissa saada tänne koko kaupungin logistiikkaa koordinoiva yksikkö.
Monessako kunnassa semmonen mahtaa olla?
Ilmoita asiaton viesti
Kouvolassa on palkattu jo aikoja sitten kuljetuskoordinaattori.
Yllätys oli, että esim. Turun koulukuljetukset maksavat noin paljon. Mitä ne sitten maksaa, kun naapurikunnat liitetään siihen ja lakkautetaan niistä suurin osa kouluista. Helsingin luvutkin ihmetyttää, mutta onhan siellä lapsiakin mitä kuljetella.
Ilmoita asiaton viesti
Jatketaas taas tätä Salo -cityn tappolistaa:
http://www.sss.fi/uutiset/336524.html
Salo suunnittelee sulkevansa
valtaosan nuorisotiloista
Salon Seudun Sanomat 20.4.2012 12:41:55
Salon liikunta- ja nuorisolautakunta suunnittelee sulkevansa syksyllä kolmetoista 18 toiminnassa olevasta nuorisotilasta. Syynä on kaupunginhallituksen vakanssien täyttökielto.
– Budjetissa toiminnalle on jo varattu rahat, mutta kun määräaikaisia työsuhteita ei saa jatkaa, emme pysty vakinaisella henkilöstöllä pitämään tiloja auki. Nyt ehdotus on, että vain Kiffari, Halikon Vinkkis, Suomusjärven Nuttu, Perniön Narikka ja Kuusjoen Kunnarin Vintti jatkavat toimintaansa, sanoo nuorisotoimenjohtaja Johanna Siekkinen.
Perttelissä kaupunki on ostanut nuorisotilan toiminnan urheiluseura Perttelin Peikoilta. Myös nuorisotila Kaivola on lakkautusuhan alla.
– Tuntuu tosi pahalta nuorten puolesta. Tämä on nimen omaan heitä kohtaan väärin. Me olisimme olleet valmiita jatkamaan toimintaa
Ilmoita asiaton viesti
http://www.sss.fi/uutiset/336623.html
Koululaisten iltapäivätoiminta uhkaa jäädä Salon säästöleikkuriin
Salon Seudun Sanomat 20.4.2012 16:19:09
Salon säästöt uhkaavat koululaisten iltapäivä- ja aamutoimintaa. Sivistystoimenjohtaja Petri Moilanen esittää ensi viikolla kokoontuvalle opetuslautakunnalle, että iltapäivätoiminta lakkautetaan asteittain kevääseen 2013 mennessä. Varsinais-Suomessa kaikki kunnat järjestävät nyt iltapäivätoimintaa, mutta se ei ole lakisääteistä.
Moilanen esittää lautakunnalle kaikkiaan 1,7 miljoonan euron säästöjä kuluvalle vuodelle ja lisäksi ensi vuodelle 4,3 miljoonan euron leikkauksia.
Esityksen mukaan Salo-lisästä luovuttaisiin kokonaan. Klippulan kesäsiirtolan toimintaa esitetään supistettavaksi tai lakkautettavaksi vuonna 2013.
Moilanen karsisi myös koulukyytejä. Nyt Salo tarjoaa kyydin 1–2-luokkalaisille, jos matka on yli kolme kilometriä. Laki edellyttää kyytejä, kun koulumatka on vähintään viisi kilometriä.
Perniön lukion Petri Moilanen siirtäisi hallinnollisesti Salon lukion alaisuuteen. Muutoksen ansiosta Perniöön ei tarvitsisi valita uutta rehtoria virasta eroa hakeneen Altti Pikkaraisen tilalle.
..
Rikas KuntaLiitosKosija olis meille nyt tosi kova juttu!
Rakkaudesta ei niin väliä!
Ilmoita asiaton viesti
Ongelma on puhtaasti siinä, että kenelläkään ei ole munaa leikata noita päällikkövirkoja, joita kunnissa riittää jokalähtöön. Ja kun kunnat yhdistyvät, vanhan kunnan päälliköille keksitään jotkin yydet ”koordinaattorien” paperinpyöritysvirat.
Ilmoita asiaton viesti
Salo -malli:
http://www.salo2009.fi/attachements/2007-12-03T12-…
kts. sivu 11.
Ilmoita asiaton viesti
Jos taas täydennettäis.
Leikkauslistojamme:
http://www.sss.fi/uutiset/336670.html
Salo hakee säästöjä
uimarantoja sulkemalla
Salon Seudun Sanomat 21.4.2012 00:01:11
Salon sivistystoimenjohtaja Petri Moilanen esittää liikuntatoimelle täksi vuodeksi 115 000 ja ensi vuodeksi 281 000 euron säästöjä osana kaupungin talouden sopeutuspakettia.
Liikuntatoimen säästöt kootaan pienistä puroista. Liikuntatoimesta jää täyttämättä yksi vakanssi, SSO-hallin avustuksesta leikataan 25 000 euroa ja jäähalli avataan syksyllä tavallista myöhemmin. Liikuntapalvelujen taksoja nostetaan.
Säästöjä haetaan myös uimarannoista.
Moilanen esittää, että Märynummen ja Varvojärven uimarantojen rantavalvonta lopetetaan. Kruusilan Pernjärven, Muurlan Metsävalkjärven ja Perniön Puolakkajärven valvomattomat uimarannat lakkautetaan. Yhdistykset voivat halutessaan jatkaa niiden kunnossapitoa.
Tulevaisuudessa kaupunki aikoo karsia uimarantojensa saunoja. Halikon Märynummen uimalan saunasta on tarkoitus luopua ensi vuonna. Perttelissä luovuttaisiin Varvojärven uimalasta.
Lisäksi Moilanen esittää, että kaupunki luopuisi vuonna 2014 Kuusjoen Nummijärven ja Perniön Naarjärven saunoista.
Ilmoita asiaton viesti
Halikon entinen keskusta on käytännössä kiinni Salon keskustaajamassa ja sieltä on 3-4 km Salon ydinkeskustaan, mistä luulisi kirjastopalveluidenkin löytyvän. Halikon kirjaston lakkauttaminen, sikäli kun joku kirjasto sieltä piti lakkauttaa, on oikeudenmukaisempaa kuin etäisempien kirjastojen lakkauttaminen.
Vertailun vuoksi, Espoon suur-Matinkylän alueella on jo vuosia sitten keskitetty kirjasto- ja postipalvelut Ison Omenan kauppakeskukseen, mikä merkitsee, että minulla on sinne matkaa 1,5 km. Toisaalta Olarin kerrostalolähiöiden itäosista sinne on 2 km ja Suurpellosta tuo sama 4 km. Joka tapauksessa, pyöräilymatkan tai vielä kohtuullisen kävelymatkan päässä verrattuna maaseutuun.
Ilmoita asiaton viesti
Mielenkiintoista!
Meinaan perustelusi.
Mitäs tähän seliseliksi löydät?
”Säästöjä haetaan myös uimarannoista.
Moilanen esittää, että Märynummen ja Varvojärven uimarantojen rantavalvonta lopetetaan. Kruusilan Pernjärven, Muurlan Metsävalkjärven ja Perniön Puolakkajärven valvomattomat uimarannat lakkautetaan. Yhdistykset voivat halutessaan jatkaa niiden kunnossapitoa.
Tulevaisuudessa kaupunki aikoo karsia uimarantojensa saunoja. Halikon Märynummen uimalan saunasta on tarkoitus luopua ensi vuonna. Perttelissä luovuttaisiin Varvojärven uimalasta.
Lisäksi Moilanen esittää, että kaupunki luopuisi vuonna 2014 Kuusjoen Nummijärven ja Perniön Naarjärven saunoista.”
Ilmoita asiaton viesti