karkkikaupasta Kotiin
Yks sun toinen on jo varmaan monet kerrat huomannut, että kunta- ja palvelurakenneuudistus on niitä juttuja, joita minä en fanita. Puol viikkoa minua kiukutti paikallislehden ( Salon Seudun Sanomat) uutiskuva, eikä harmistuskiukku laannu, vaikka siitä jo kirjoitinkin:
http://marjattahalkilahtiblogituusisuomifi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/1081…
Kuka kertoisi miten päin näitä meidän ministereitä oikein pitäisi ymmärtää, kuulla ja kuunnella? En tiedä kuinka mones kerta on, mutta nostanpa taas esille tämän linkin:
http://www.kunta.tv/web/guest?fileId=113381
Kuntaliiton lakimies kertoo missä mennään, mutta rva kuntaministeri selittää, että Hallitus on se, joka nyt toimii. Hallitus on se, joka lykkää kuntarakennelakia. Hallitus on se, joka antaa lisäaikaa, ”koska kunnille haluttiin antaa mahdollisuus uuteen lausuntokierrokseen ensi syksynä.”
Eihän tuo mikään hallituksen idea ole. Kotona (Kuntaliitossa) kuntauudistamisen tilanne on ääneen sanottu jo aikoja sitten. Ja eikös kuntaministerin mieskin ole jonkun kunnan kunnanjohtaja? Tietäis varmaan hänkin kertoa jotain siitä miten olisi viisasta ”kirkkoteitä” oikaista. Ja jos ei kuuntele omaa miestä niin voisi kuunnella Naapurin Miestä, esim. tämän tiedon suhteen:
http://www.kuntalehti.fi/Ajankohtaista/Mielipide/Sivut/Kuntien-ei-pida-h…
Eikös se Hankasalmen kunnanjohtaja ole tämän kuntaministerimme mies?
Oli tai ei, tässä nyt ainakin hankasalmelaiset sanovat mitä mieltä ovat:
http://www.hankasalmi.fi/.etusivu.html/5000.pdf
Tässä yks naiskunnanjohtaja:
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/hausjarven…
.. onhan näitä:
http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/…
– huoltosuhde sanelee, eikä ole työntekijöitä tai miten se meni:
http://pasihakkarainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/10…
Ja sit näitä lisää:
http://www.uusisuomi.fi/raha/51217-espanja-vahvist…
.. niin hyvin pyyhkii!
Ilmoita asiaton viesti
Kuntauudistus on vain osa suurempaa palettia, jonka tarkoituksena on saattaa Suomi Euroopan Unionin liittovaltioon.
Kaikki, puolustusvoimien alasajo, poliisin toiminnan supistaminen ja lakkauttaminen, kuntauudistus, erikoissairaanhoidon uudistaminen jne., tähtää vain Euroopan Unionin liittovaltioon.
Pitää nähdä metsä puilta.
Ilmoita asiaton viesti
Näkevät mut eivät tunnusta näkevänsä!
Ilmoita asiaton viesti