Audi vai Hyundai?

Naistenlehtiä en kamalasti paljon seuraa, kun minulle ei semmoisia tule. Tulee vain yksi sisustuslehti ja yksi puutarhalehti ja jäsenyyden perusteella Pirkka ja Yhteishyvä. Nekin jäävät välillä lukematta.

Vaan eipä tarvitse paljon lehtiä tilata, kun ihan riittävästi näkee ja lukee netistä ajankohtaislööppejä.

Audi ja Esko! Auto ja Mies! Auto ja Nainen!

Nyt tässä maassa on sitten yks Audi-Esko ja viimeisin tieto on, että mies on eronnut tehtävästään. On eronnut, koska tuli sanotuksi jotain, josta kansa ei tykkää..

Onko taas kerran tulkittava, että yksityisellä puolella on korkeampi moraali kuin mitä on kunta/kaupunkityönantajalla.

Yksityispuolella mennään ovesta ulos, erotaan tehtävästä, jos moititaan.

Kuntapuolella virkamiehet ja -naiset istuvat takamus liimattuna työtuolissan, vaikka moitteita ja arvosteluja sataisi tuutin täydeltä.

En puolustele Audimiestä, mutta ihmettelen, että näinkö tämä todella toimii?

..

Minulla on tälle päivälle kutsu Hyundai farmarin ennakkoesittelyyn. Pitääpä lähteä autoliikkeeseen ja kuulostella millä tyylillä, millä moraalilla miesmyyjät minut vastaanottavat..

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu