Terveisiä hallituksen johtotriolle!
On ongelmia, mutta muutosvaatimuksiin on valmistauduttu hyvin. Näin on pääministeri Sipilä todennut takkuilevasta sote -tilanteesta.
Ongelmia on yhtiöittämisessä, aikataulussa ja yhdenvertaisuuskysymyksessä.
Pääministeri Sipilä on varmaan tämän maan optimistisin ihminen. Vaikka mitä moitteita olisi ja on esitetty sote- ja maakuntauudistuksesta, tämän hallituksen must -projektista, niin pääministeri vaan tyynnyttelee.
Kritiikkiä sataa kuin rakeita rappusille, mutta suurin piirtein koko valmistelun ajan, Sipilän mielestä kaikki on ollut hyvin. Hyvään suuntaanhan tässä ollaan menossa. Maakuntavaalien mahdollista lykkäämistäkään hän ei halua. Ja valtiovarainministeri Orpo säestää, että maakuntahallintoa ei tule ilman sotea, eikä sotea tule ilman valinnanvapautta.
Kun uutisia lukee, niin pakko tavallisen kansalaisenkin on huomata, että perustuslakivaliokunnan edellyttämät muutokset esim. valinnanvapauslakiin ovat suuria. Vaikka kuinka nopealla aikataululla korjausten suhteen edettäisiin, ja ne vielä lausunnoillakin kierrätettäisiin, niin edessä voi olla myöhä syksy, ilmeisesti marraskuu. Miten siinä hämärässä (kuukaudessa, jonka voisi pimeyden puolesta lailla kieltää) enää pystytään, ehditään järjestämään tammikuuhun haaveillut häät, siis tämä maakuntavaalien nimissä ajateltu tilaisuus.
Jos maakuntavaaleja ei tammikuussa järjestettäisi, niin onhan meillä tiedossa se hinta, mitä kuluu, jos ne erikseen pidetään. Jostain olen lukenut, jotta summa olisi 15 miljoonaa euroa.
15 miljoonaa voi tuntua paljolta, mutta: onkohan hallituspuolueiden johtotrio (tänään se jossain tuumailee) miettinyt, mitä se maksaa, jos sote- ja maakuntauudistus nyt väkisin päätökseensä viedään?
Montako miljooaa euroa tarvitaan siihen, että korjataan ja paikataan, ohjeistetaan ja täydennetään, jotta päästään siihen, mitä sote- ja maakuntauudistuksesta alunperin ajateltiin ja mitä siinä tavoiteltiin?
Voi hyvät miehet siellä hallitustriossa! Terveiseni Teille: perutkaa nuo tammikuiset häät! Perutkaa nyt vaan!
Paikallislehtemme ajatuksia:
http://www.sss.fi/2017/06/uuteen-valmisteluun/
Ilmoita asiaton viesti
Mikä trio, tietääkö enää kukaan? Eiole SSS, ei SOS, onko SOTku?
Ilmoita asiaton viesti
Täällä triosta puhuttiin: https://yle.fi/uutiset/3-9698190
”Hallituksen johtotrio kokoontuu iltapäivällä kolmelta käymään läpi seuraavia askelmerkkejä.”
Joko on uutista?
Klo melkein 20.30?
Ilmoita asiaton viesti
Onko pakko alistua kaikkiin muutosvaatimuksiin, varsinkin kun vievät päin helvettiä. Eikö pikemminkin kannattaisi parantaa mita on pielessä eikä toimi tolkullisesti?
Ei vaalit mitään ratkaise.
Ilmoita asiaton viesti
Muutosvaatimukset!
Jaa-a!
Jos/kun noita aiottuja uudistuksia livenä toteutetaan/toteutettaisiin, niin voi olla, että mainitsemasi paikka häivähtää jonkun muunkin mieleen!
Ilmoita asiaton viesti
Matkalla ollaan yhä vinhemmin!
Ilmoita asiaton viesti
Itse asiaan: 15 miljoonaa on pikkuraha hallitukselle. Sehän menee muutamassa päivässä jo ulkomaalaisten vieraiden ylläpitoonkin.
Hoppuhan ei ole hyväksi, jos sote-uudistuksessa varmaan on hyviä tarkoituksia.
Ilmoita asiaton viesti
Mites se vanha sanonta meni: Hiljaa hyvä tulee ja hitaasti kiirutta piretään!
Oisko nyt tuon aika?
Mun mielestä olis tämän sote- ja maakuntauudistuksen kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Lähtökohtana pitäisi olla toimintojen ja logistiikan analyysi sensijaan,ettävaan jaetaan paloihin kuin kakkua.
Ilmoita asiaton viesti
No nyt tuntuu pääministeri klo 20.30 uutisissa toteavan, että tässä olikin tekemistä enemmän kuin hän luuli.
Nyt voinkin sit vetää esille toisen vanhan kansan sanonnan: Luulo ei ol tiedon väärtti!
VoiVoi! Ei kateeksi käy hallituksen sakkia!
Ilmoita asiaton viesti
Sen nyt heti hoksas vähän järkevämpi ihminen, ettei se ihan niin yksinkertaista ole kuin siinä malliksi laaditussa kaaviossa. Onko edes mietitty, onko saman alueen hallinto mielekäs kaikille sotkuun kuluville toimintaalueille. Tyhmä kun eivät kysyneet meiltä! Kannattaisi konsultoida viisaita ihmisiä,joilla on järki tallella.
Ilmoita asiaton viesti
Hallituspuolueiden ministeritrio on komialta kuulostava porukka, mutta huonosti tuntuvat huomaavan, että askelmerkit horjuvat. Askelmerkit -sanaa on kovasti nyt käytetty. Kukahan senkin keksinyt on? Ja mitä se oikeasti tarkoittaa? On vissiin sitä samaa sarjaa kuin oli ja on esim. kestävyysvaje, kannustinloukku tai puoliväliriihi. Selkokieltä ne eivät ainakaan ole!
Ilmoita asiaton viesti
Mä en jaksa kovin tarkkaan tuota tohelointia enää seurata. Ketä tarkoitat johtotriolla tässä asiassa?
Ilmoita asiaton viesti
Ylestä kaappasin:
https://yle.fi/uutiset/3-9698190
”Hallituspuolueiden johtotrio, eli Kiinasta palannut pääministeri Juha Sipilä (kesk.), valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) ja eurooppaministeri Sampo Terho (uv) kokoontuvat tänään iltapäivällä käsittelemään asiaa.”
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos, terveiset viserretty, menee kai sihteereille. Ainoa hallituksesta joka kommunikoi itse meidän kanssa taitaa olla Lindström.
Ilmoita asiaton viesti