mummo-ongelma
Joka kerta, kun tulet tietsikan ääreen ihan vaan pikaisesti ( muka pikaisesti) katsomaan mitä kenties sähköpostissa on, niin joka kerta on tai olen senverran utelias, että on pikkupakko kurkata muitakin juttuja/paikkoja. Ainakin uusimmat uutiset.
Ja mitä minä äsken näin? Mikä minut pysähdytti? Tämä linkki tässä:
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ben Zyskowicz pitää selvittämisen arvoisena ehdotusta, joka mahdollistaisi alemman sosiaaliturvan tason Suomesta oleskeluluvan saaneille vanhuksille. Kyse olisi aivan uudenlaisesta oleskeluluvasta.
Uudenlainen oleskelulupa! Huhheijaa vaan, mikä heitto. Saatais nyt ensin nuo vanhatkin/nykyiset oleskeluluvat kuntoon.
Voivoi Zyskowicz minkä teit! Mummo-ongelman ainakin!
Kunnille työrauha Paras-uudistuksessa:
http://www.vn.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?toid=2101&c=0&moid=3239&oid=287233
Kunta- ja palvelurakenneuudistus lyhyesti
Kunta- ja palvelurakenneuudistus käynnistyi vuonna 2005 ja sitä koskeva laki (169/2007) tuli voimaan helmikuussa 2007 ja on voimassa vuoden 2012 loppuun saakka. Uudistuksen tavoitteena on elinvoimainen, toimintakykyinen ja eheä kuntarakenne. Lisäksi tavoitteena on taloudellinen ja kattava palvelurakenne, joka turvaa koko maassa laadukkaat palvelut ja niiden saatavuuden. Hallitus antoi eduskunnalle selonteon uudistuksesta marraskuussa 2009.
Tuo on suhtkoht tuore tiedote. Tuo edelläoleva.
Laadukkaat palvelut ja niiden saatavuus!
Kun nyt saataisiin edes omat mummot ja papat hoidettua.
Kunnolla.
Tasokkaasti.
Kautta koko maan!
En minä tähän mitään uudenlaisia ulkomaan mummojen oleskelulupia kaipaa! Ja alemman sosiaaliturvan mahdollisuus? Mikä se semmonen muka olisi?
Ilmoita asiaton viesti
Kyse on yrityksestä toisaalta nakertaa reikä alentaa sosiaaliturvaa ja toisaalta avata eriarvoisuudelle eli orjatuonnille suomeen ulkomailta myöntämällä ensin alempi sosiaaliturva, sitten alempi minimipalkka.
Kyseinen ehdottava kokoomuslainen on ….no en viitti sanoa etten sanoisi pahimmalla tavalla.
Ilmoita asiaton viesti
Tasaarvosta ois syytä hankkiutua eroon. Ei noille sosialshoppereille voi antaa samoja tukia kun suomalaisille.
Rahoja menee tällä hetkellä varmaa yli 5 miljardia, ja summa kasvaa miljardilla vuodessa. 10v tätä ja palveluista ei ole mitään jäljellä kun nämä maahan tuodut sosiaalipummit vievät kaiken.
Voisi sen sijaan esim pakottaa 40-50v(?) palkatonta työtä sen oleskeluluvan edestä, palkanmaksun ollessa kielletty. Jos kieltäytyy työstä, ne voidaan palauttaa.
Ostaja maksaisi kunnalle 1000e siitä että saa käyttää tämmöisen maahanmuuttajan, sen koko elämän verran, ja olisi velvoitettu majoittamaan ja ruokkimaan & vaatettamaan. Esim parakit, puuroa ja kuteet jostain uff:sta.
Voisi useampikin ostella näitä maahanmuuttajia ja laittaa ne töihin.
Luonnollisesti se ostaja olisi tilivelvollinen kaikista rikoksista mitä maahanmuuttaja tekee, mutta vastaavasti olisi velvoitettu rankaisemaan ja pitämään kuria.
Ilmoita asiaton viesti
#3 ”Luonnollisesti se ostaja olisi tilivelvollinen kaikista rikoksista mitä maahanmuuttaja tekee, mutta vastaavasti olisi velvoitettu rankaisemaan ja pitämään kuria.”
Tahallista vai tahatonta komiikkaa mutta tekstisi käsittelee hyvin KOIRAN hankkimista 😉
Rinnastatko maahanmuuttajat koiriin?
Ilmoita asiaton viesti
Mummo ei ole mikään ongelma(vaikka sympatiat ovatkin mummon puolella) josta pitää jauhaa kuin heikkopäiset vaan tämä on esimerkisi ongelma, mikä ei kiinnosta ketään.
Rakennusalalla on noin 25 000 työtöntä, alipalkattuja ulkomaalaisia, joista ei jää tänne verotuloja tai sosiaaliturvamaksuja, sekä pimeä työvoima. Ketä rehti suomalainen näiden kanssa pystyy kilpailemaan samoilla työmarkkinoilla.
Ilmoita asiaton viesti
”Joka kerta, kun tulet tietsikan ääreen ihan vaan pikaisesti ( muka pikaisesti) katsomaan mitä kenties sähköpostissa on, niin joka kerta on tai olen senverran utelias, että on pikkupakko kurkata muitakin juttuja/paikkoja. Ainakin uusimmat uutiset.”
Meilä taitaa olla Marjatan kanssa aika paljon yhteistä.
Nuot mielipitheetki.
Ilmoita asiaton viesti
Mitäs tässä, kun jo nyt pidetään velkarahalla yllä globaalia sosiaalitoimistoa, ja maailman parasta sellaista. Kai siihen jatkoksi vielä menee koko maailman mummohuoltokin saman konkurssin jatkoksi.
Ilmoita asiaton viesti
Alempi sosiaaliturvataso joillekin voi toimia tulkinnan rajapintana uudelle ajattelulle, voisikohan se tulla koskemaan myös kantaväestöä?
Varsinkin nyt kun diskorahalapset, valtoimenaan, eksponentiaalisesti lisääntyvät. Velkaraha ei riitä kaikille.
Jos tosiaan maailmanmummoille annetaan sama, kuin kantaväestölle, niin Suomesta tulee maailmanmummola. Jos on antajia, niin ottajiakin riittää.
Ilmoita asiaton viesti
Munmmo ongelmia on monenlaisia! On sellaisia erityisesti suomalaisalkuperäisillä, että mitenkä sitä pääsisi mummoksi, kun ei vaan kuulu sitä jälkikasvua.
Siinäpä tehtävä hedellmällisessä iässä oleville.
Ilmoita asiaton viesti
Ja täällähän tämä mummo-ongelma edelleen kiltisti nököttää.
Itse olen koko pitkän päivän ollut Järvenpäässä, Kokoomuksen paikallisyhdistysten puheenjohtajapäivillä.
Tuolla jonkun blogissa viuhahti semmonen tieto, uutinen, lööppi, mikälie, jotta Katainen olisi Järvenpäässä puhunut työn teon verottamisesta.
Joko nyt on ollut kuullun ymmärtämisessä jollain jotain vikaa tai sit ihan mitä vaan. Minun on pakko todeta, että minä en moista juttua kuullut!
Työn tekemistä/teettämistä ei saisi verottaa! Tuota Katainen painotti! Kirjoitin ylös paperinkulmaan. Mitähän muut kuulijat kirjoittivat?
Hyvää huomista! Hyvää ystävänpäivää!
Ilmoita asiaton viesti