ministeri ei tahdokaan
Perutaan häät. Sekin voisi olla nyt otsakkeena. Kuhkaahan eduskunta nyt vallan tärkeissä asioissa, mm. saako ”samanmerkkiset” mennä keskenään naimisiin vai ei.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87148-homoliitot-jakavat-eduskuntaa
Yks päivä ministeri Holmlund tahtoi, hän oli ja hän on päättänyt, että hätäkeskukset siirrellään siten miten hän on asian ajatellut. Hän on edelleen siirtojensa kannalla. Ei peru mitään. Kotikunnan kirkkoko taustalla häämöttää?
Mutta Suvi Linden. Tämä ministeri peruu nyt pyhät puheensa. Eikös se vasta maanantaina ollut, kun julkistettiin tietoa, uusinta tietoa Yle -maksusta. Ja perusteetkin. Piti olla niin, että maksulla ( 190-195 rahaa/asunto) saadaan kohtuullinen maksutaso ja turvataan Yleisradion nykyiset toiminnot.
Vaan mikä onkaan viimeisin tieto, viimeisin uutinen: Tämä ministeri ei enää tahdokaan. Häät on peruttu. Ne siirtyvät ensi vaalikaudelle!
http://www.uusisuomi.fi/raha/87193-yllatys-yle-maksu-peruttu
Semmottis! Miten jonkun asian kanssa voidaankin tällä tavalla höösätä? Keitä siellä ministerin Yle -työryhmässä oikein istuu?
Tänään ministeri näyttää olevan tätä mieltä:
Henkilökohtainen mielipiteeni on, että Ylen rahoituksen kattaminen valtion budjetista olisi oikeudenmukaisin vaihtoehto, sanoo Lindén.
Toivottavasti ajattelee noin jatkossakin.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä hallitus on tehnyt kolme vuotta miltei yksinomaan kansalaisten enemmistön mielipiteen vastaisia päätöksiä, sikäli kuin tehtyihin kyselyihin on ollut uskominen.
Nyt kun vaaleihin on enää vuosi jäljellä – jos sitäkään – on hallituksen toiminta liki halvaantunut. Ei enää uskalleta päättää mediamaksun tapaisista asioista, koska siitä saa enemmän arvostelua kuin pluspisteitä. Vastuuta siirretään seuraajille.
MH: Juuh!
– olla ku kusi sukas ja odotetta et uudet tuulet kuivattais..
Ilmoita asiaton viesti
Linkitän tähän Ville Itälän blogin:
http://villeitala.blogit.uusisuomi.fi/2010/03/11/suomen-paaministerin-tarkeimmat-tupaillat-pidetaan-brysselissa/
En siks, että se liittyisi minun blogiini, vaan siks, että Itälä osaa aika hyvin sanoa millainen pääministeri meitin tähän maahan tarttis seuraavaksi saada..
Ei sen puoleen, kyl ne varmaan joku päivä päättävät meille kaikille eeuulaisille yhden ja saman Yle -maksunkin, määrittelevät mitä ohjelmaa meille tarjotaan, ym. Tavallinen Matti ja Maija Meikäläinen ei tajuakaan kuinka paljon EU meitä jo tässä jokapäiväisessä elämässämme määrää. Se päättävätkö oikeissa, olennaisissa asioissa, se onkin jo vallan toinen juttu se..
Ilmoita asiaton viesti
En juuri katso karsaasti niitä opiskelijoita, jotka jo nyt ovat asunnoissaan hiiren hiljaa, kun lupatarkastaja on liikkeellä. Puskaradio on valon nopea.
YLE ja muut ns. ”yleishyödöllyset” tai aatteelliset kanavat, voi huoletta siirtää maksukortille, kuten elokuvakanavat. Maksun saanti on varmaa niiltä, jotka haluavat katsoa poliittisesti valvottua ja -suodatettua, kulloisenkin sateenkaaren mukaan, ohjelmistoa. tekniikka on jo ja varmasti löytyy niitä uskovia, jotka YLE:n tarjonnasta maksavat (jos ohjelmisto on hyvä ja monipuolinen), kuitenkaan haluttomien pakkomaksatus on ns. peräpeilistä.
Mainosrahoittteiset kanavat olisivat edelleen ”ilmaisia” ja tuskin kärsisivät katsojakatoa.
MH: Minä olen kaiken aikaa kannattanut semmosta ajatusta, että kuka mitäkin esim. teeveestä katsoo, niin katsoo korttisysteemillä. Maksaa sit etu- tai takakäteen, ihan sama. Mutta vain ja ainoastaan siitä mitä katsoo ja käyttää!
Ilmoita asiaton viesti
Kepulaiset tajusivat että nyt on tulossa sellainen vero mikä niidenkin pitäisi maksaa 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Yle-maksun isä, nykyisen tv-luvan korvaajaa esittäneen työryhmän puheenjohtaja Mika Lintilä (kesk.) ihmettelee Uudelle Suomelle viestintäministeri Suvi Lindénin ratkaisua hyllyttää Yle-maksusta päättäminen seuraavalle vaalikaudelle.
http://www.uusisuomi.fi/raha/87202-jyratty-yle-maksun-isa-allistyi-%E2%80%9Dtama-on-suomen-ennatys%E2%80%9D
Ilmoita asiaton viesti
Onhan Suomessa erikoistuttu imemaan ihmisilta tavalla tai toisella rahat pois.
Uudistaisivat Ylen sellaiseksi, etta ohjelmat nakyvat myos ulkomailla. Kaikkien muiden maiden kanavat nakyvat, mutta Suomen ei. On olemassa pankkitunnuksia, kortteja ja vaikka mita keinoja, etta voi katsella niita ohjelmia mita haluaa. Nyt YLE Areena nayttaa kymmeniavuosia vanhoja sketsinpatkia ulkomailla asuville suomalaisille. Aivan kaikissa asioissa siis taytyy vi…noilla.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki eivät nyt sit tykkääkään tästä Lindenin päätöksestä. Kohdassa 6 on linkki Mika Lintilän ihmettelyyn ja tässä tehtävänsä keväällä jättävän Ylen toimitusjohtaja Jungnerin:
Jungner pitää ”päälleliimattuna” Lindénin selitystä siitä, että Yle-maksulle ei löytynyt parlamentaarista tukea. Asiaa on hänen mukaansa valmisteltu parlamentaarisesti, kun kaikki puolueet olivat mukana, ja viime keväänä yksimielinen linja löytyi.
– Aika outoa, jos Lintilän työryhmän yksimielisyys on yhtäkkiä hävinnyt.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010031111281935_uu.shtml
Ilmoita asiaton viesti
Jos tämä Yle -maksatus meni tänään nyt vallan sekasin niin ”samanmerkkisten” naimisille ilmestyi vihreetä valoa:
Uudella arkkipiispalla on vaimo, sairaalapastori Eija, ja neljä aikuista tytärtä. Kari Mäkinen on kannattanut naispappeutta koko uransa ajan. Hän suhtautuu myönteisesti myös homoliittojen siunaamiseen. Uusi arkkipiispa aloittaa virassaan kesäkuun alussa nykyisen arkkipiispan Jukka Paarman jäädessä eläkkeelle.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201003110130032_uu.shtml
Ei tästä valtakunnasta kohisemiset, puolesta ja vastaan -kisailut ainakaan lopu..
Ilmoita asiaton viesti
Ei todellakaan kohisemiset lopu. Mistähän oikein johtuu, ettei löydy niin pientä asiaa, ettei siitä nosteta valtakunnantasoista kohua. Tärkeät asiat saa olla rempallaan vuosikymmenestä toiseen, eikä niille kukaan lotkauta korviaan.
Nyt kuitenkin näyttää, että homokeskustelu velloo päivästä toiseen siihen malliin, että sen luulee olevan kaikkein suurin ja tärkein ratkaisua vaativa ongelma.
Onko suomalaiset tosiaan vieraantuneet näin sankoin joukoin, ihan tavallisesta elämästä, vai onko meille ilmestynyt joku uutta rotua oleva sukupolvi. Tärkeintä näyttää nyt olevan, että kavereiden kanssa käydään koulua, vietetään aikaa, mennään naimisiin ja hankitaan lapsi ja siis samaa sukupuolta olevan kanssa?
Touhu on aika lapsellista ja vaikuttaa pahasti siltä, että identiteettiongelmat ovat saaneet epidemian asteen.
MH: Tuonne alkuun taisin jo sohaista, jotta sakki on ”ku kusi sukas”! Vaalit odottavat nurkan takana ja siks on pikkupakko mussuttaa semmosista asioista, joista ei tartte tehdä mitään rahallista päätöstä tai mitään semmosta, että se pahasti haittaisi kenenkään jokapäiväistä elämää. Ja jos joku haittaa, esim. tämä hiljattainen maitojupakka, niin pääministeri kun kerran jyrähtää, niin sekin asia palautuu entiselle mallille. Vallan käyttöä parhaimmillaan/pahimmillaan/noloimmillaan vai miksä tuotakin ny sanoisi..
Välillä sitä miettii, jotta pitääkö täältä vanhoilla päivillään viel johonkin muuhun maahan muuttaa. Se vaan on harmi, että ihan likelle ei kannata, kun kaikki on tätä yhtä ja samaa EeUuta ja jos menet kauas, niin jos ei muuta niin maanjäristykset iskevät ja tulvat ja tsunamit. Tuskin nuo päättäjätkään ovat muualla meikäläisiä viisaampia..
Ilmoita asiaton viesti
No tämähän mielenkiintoiseksi menee:
http://www.uusisuomi.fi/raha/87270-yle-yllatyksen-kummiseta-onkin-han
Ilmoita asiaton viesti
Taas on muuttunut:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87313-yle-maksun-%E2%80%9Dkummiseta%E2%80%9D-demareiden-syy
Ilmoita asiaton viesti
Uusinta uutta:
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki esittää, että Yleisradion rahoitus kerättäisiin pysyvällä osuudella verotuloista, jotka siirrettäisiin erilliseen rahastoon. Arhinmäen mielestä näin turvattaisiin Ylen riippumattomuus toisin kuin suorassa budjettirahoitusmallissa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87361-yle-maksu-uusi-ehdotus
..
Vaalit, vaalit. Ylestäkö yks aihe? Kuka mitäkin ehdottaa ja kuka milläkin tyylillä, perusteilla ääniä itselleen kalastaa!
Ilmoita asiaton viesti