vaalihuumaa tai sitten ei
Eduskuntavaalit. Meillä on vuosi aikaa. Ehdokkaiden esiintuloa on jo siellä täällä näkyvissä.
Kun yksikin oman alueen nyt työtä tekevä kansanedustaja ilmoittaa lopettavansa, niin jopas syntyy seudulla säpinää. Kuka tilalle? Uusia ehdokkaita tupsahtaa milloin ehdokkaan omin ilmoituksin, milloin hyvän ystävän kehumana, toisen haukkumistakin nähdään ja kuullaan.
Oma paikallislehti täällä Salon alueella otsakoi eilisen pääkirjoituksensa: Vaalivärinä näkyy jo ehdokkuuksissa.
http://www.sss.fi/mielipiteet/118323.html
Tämmöstäkö se on? Omien keskenkö se kovin ottelu on ensin käytävä? Kaikki eivät ehdokaspaikkaa saa, vaikka kuinka haluaisivat. Ja jos asetetaan tasaiset ehdokkaat, niin mitähän siitä seuraa? Voi täyttyä pahin mahdollinen: alueelta ei pääse, ei tule valituksi kukaan!
Hyvät tyypit pitäisi esille nostaa. Hyviä miehiä ja naisia ja niihinkin oikea suhde. Enpä kadehdi listojen laatijoita. En kadehdi ehdokkuutta vaille jäävien tilannettakaan.
Paikkansa jättävä salolainen kansanedustaja on todennut, että ääniä ei voi testamentata.
Mielenkiintoinen toteamus.
Mitenkähän käy?
Perillisiä haetaan ja perunkirjoittajatkin ovat jo maisemiimme ilmestyneet..
Ilmoita asiaton viesti
Nyt vaan odotetaan Marjatan ilmoitusta.
MH: Kiitos juuei! Eduskunta ei ole mun juttu. Ei, vaikka olisin 20 vuotta nuorempi..
Ilmoita asiaton viesti