missä mennään muutoksessa?
”Kuntauudistusta valmistelevien virkamiesten ja poliitikkojen on kuitenkin syytä ottaa hankkeensa kanssa aikalisä ja selvittää oikeasti, miten nykyistä palvelurakennetta voitaisiin parantaa. Kuntarajojen piirtelyllä on tämän asian kanssa harvinaisen vähän tekemistä.”
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/p%C3%A4%C3%A4kirjoitukset…
Oli Maaseudun Tulevaisuudesta. Tämä tämän päiväisestä Salon Seudun Sanomista:
http://www.sss.fi/mielipiteet/kolumni/301582.html
..
Sanotaan, jotta ”keske-erässe työhö ei kajoo ku hullut ja herrat!”
Näin on vihjaistu, sanottu, todettu myös Kuntatyöryhmän karttapiirtämisen väliaikainfona.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119354-ministerio-%E2%80%9Dsalainen-kunt…
Työrauha pitäisi antaa. Kartan piirtäjille ja muillekin kuntaliitosasioita pohtiville. Ilmeisesti tarkoitetaan Henna Virkkusta ja Arto Koskea.
Mutta kun.
Kun itse pääministeri
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119519-katainen-havittaisi-yli-200-kunta…
eilen sorkki asiaa, kesken kaiken, hänkin, niin tästähän on hyvä jatkaa. Sitä vastustusmussutusta. Tai en minä enää mitään voi vastustaa, olen jo kuntaliitokseen naitu/naitettu.
Se mitä voin tehdä ja saan tehdä ja minulla on siihen ihan oma oikeus, on, että nostan esille, näille ihmisille, jotka niin-niin kuolaavat näitten liitosten perään ja puolesta, että katsokaa mitä meillä on tapahtunut ja mitä tapahtuu.
Kolme vuotta vanha KuntaliitosKakaramme Salon kaupunki on kipuileva ja se on rahaton. Kaupunginjohtaja kyl hehkuttaa viimeisimmässä Kuntalehdessä, että ”rapatessa roiskuu” ja että ikäviin asioihin on tartuttava nopeasti”. Muuten Salossa menee hänen mielestään ihan hyvin: ”Salossa urakka hyvässä vaiheessa.”
Nooh. Jokainen, joka näitä esille nostamiani linkkejä tästä lukasee, niin tekee omat johtopäätöksensä. Kuntaliitoksista!
Salo lopettaa rantauimakoulut
http://www.sss.fi/uutiset/301282.html
Salo lopettaa kaupunginmestaruuskisojen tukemisen
http://www.sss.fi/uutiset/urheilu/301017.html
Salon johto haluaa vähentää työntekijöiden määrää kymmenillä
http://www.sss.fi/uutiset/298423.html
Tuota en kauhiasti paru, kunhan olis oikeasta paikasta. Ne vähentämiset!!
Tästä olen parkunut. http://marjattahalkilahtiblogituusisuomifi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/9287…
Salo aikoo lakkauttaa aluetoimikuntansa
http://www.sss.fi/uutiset/294015.html
Särkisalokoti ja Kajalakoti lakkautetaan Salossa
http://www.sss.fi/uutiset/278451.html
Särkisalolaisyrittäjät moittivat
kaupungin laskelmia Särkisalokodista
http://www.sss.fi/uutiset/275621.html
Urpilainen kävi välillä vähän kehumassa. Kommentit kannattaa lukea.
http://www.sss.fi/uutiset/281016.html
Salon kaupunginhallitukselta vihreää valoa ulkoistamiselle
http://www.sss.fi/uutiset/274873.html
jne.
Tätä rataa. Kelasin salkkarin informaatiota taaksepäin lokakuulle 2011. Kyllä noita vastaavia löytyy lokakuusta taaksepäin, enemmänkin, mutta eiköhän tämä kelpaa pisteeksi iin päälle:
Salo rimpuilee ankean talousarjen kourissa
http://www.sss.fi/mielipiteet/paakirjoitus/271251.html
..
Kuntaliitosnaimakauppa on hyvä tai se on huono.
Jos on osaavat ihmiset kokoamassa palvelut ja toiminnot yhteiseksi hyväksi, jos on oikeat rahalliset raamitukset ja kustannustietous plus selkeät perustelut tekemisille ja muutoksille, niin kuntaliitos voi olla ihan ok. Mutta jos tullaan, mennään kohelletaan miten sattuu, jos vallan käyttö alkaa tavallisesta kuntalaisesta tuntua mielivallan käytöltä ja jos siihen tuntumaansa tavallinen kuntalainen saa kuittauksen, jotta ”rapatessa roiskuu” niin sanon, jotta nou hyva! Nou-Nou!
http://www.marjattahalkilahti.fi/albumi/kuvia/leht…
Tuossa nimeni alla lukee, että olen tark.lautakuntalainen. Mielipide, jonka olen viime vuonna syyskuussa kirjoittanut on minun henk.koht. mielipiteeni, ei siis mikään lautakunnan laatima.
Kyllä lautakuntakin ”kartalla” on.
http://salo.tjhosting.com/kokous/2012989.HTM
http://salo.tjhosting.com/kokous/2012989-15.HTM
http://salo.tjhosting.com/kokous/2012989-15-36320.PDF
Ilmoita asiaton viesti
Salon tapainen iso kuntaliitos tehtiin Kouvolan seudulla. Lopputulos on ollut pitkälti samankaltainen. Ja tällaisen kaavan mukaan aiotaan koko Suomessa toimia!
Ei onnistu. Seuraavat kuntavaalit ovat kansanäänestys hallituksen kuntien lopettamissuunnitelmasta. Kansalle on helppo kertoa, että tavoitteena on lähipalvelujen alasajo.
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä.
Mielenkiintoiset kuntavaalit tuloo!
Ja mielenkiintoista on sit seurata millainen on kuntalaisen muisti!
..
Tiedän, että saan tietyiltä tyypeiltä silmilleni, kun näitä Salon asioita esille nostan, mutta en minä niitä siksvarten nosta, että minul nyt olis joku hirvee hinku haukkua, vaan ajatus on se, minkä Arto Koskellekin syksyllä kerroin: jospa Salon tekemisistä saisi edes jotain, jota muitten liitosta havittelevien olis syytä pistää korvan taa!
Etteivät tekisi samoja virheitä.
Mut onhan meil osa sakista ( luottamushenkilöistä) sitä mieltä, että kaikki on ihan ookoo!
..
Koko kuntaliitostouhu on nyt mennyt semmoseen pisteeseen, että pare olis kun lopettaisivat karttojensa piirtämisen ja muunkin uhkailun!
Ilmoita asiaton viesti
Eipä niitä kuntaliitoksia tarvitse tehdä jos joku keksii muun tavan hakea niitä säästöjä.
Ikävä kyllä kaikki ehdottavat ainoastaan rahansiirtoja kunnalta toiselle jolloin siirretään vain ongelmat toisen niskoille.
Ilmoita asiaton viesti
Tapa hakea säästöjä?
Eiks se ole vähän sillai mennyt, että valtio määrää kunnille kaikennäköistä tehtävää, muttei osallistu kustannuksiin, se säästää.
Kunnat ei pysty velvoitteisiin ja sit ne supistaa tai jos mahdollista lakkauttavat toimintoja kokonaan pois, kun nekin säästävät.
Ja kun rahat on vallan loppu, niin valtio keksii, että jes, vedetääs kuntien rajat vähän pidemmälle, niin tulee uuteen kuntaan enemmän maksajia.
Kun sekin on läpikäyty = työn alla oleva kuntaliitosuudistus, olis mielenkiintoista tietää mihin isoset päättäjät sitä kuntarajaa sit seuraavaks ovat ajatelleet vetää ja venuttaa!
Brysseliin vai?
Ilmoita asiaton viesti
Pakko se on vaan hakea ne säästöt jostakin. Valtiovelka pyörii 80 mrd heituvilla omaa syömävelkaa ja ne on pakko maksaa jostakin.
Kunnilta on pakko leikata joitakin velvoitteita kokonaan pois mutta kunnille jää silti katettavaa.
Soininvaarahan ehdotti melkein koko sosiaali ja terveystoimen siirtämistä uudelle instanssille ja kun miettii että kaavoitus on valumassa koko ajan korkeammalle taholle niin kohta kuntien ainoa homma on koulujen pyörittäminen (kärjistys).
Rajoja enemmän kannattaisi kiinnittää huomiota siihen miten hallitus asian haluaa hoitaa niin että ne säästöt saavutetaan järkevällä tavalla.
Miten saavutetaan sellainen rahoitusasema että niitä uimaopetuksia ei tarvitse karsia etc.
Ilmoita asiaton viesti
Se on ihan sama mitä tehdään kansa maksaa aina. Meikäläine ei ole ainakaan keksinyt muuta keinoa, Kreikka ja kumppanit luuli keksineensä sellaisen tavan ja missä sitä ollaan siellä. Muut maat yrittää pitää sitä pystyssä ja ruuvia kiristetään oikein kunnolla. Sama on kunnilla, jos nyt ei kiristetä niissä niin joku muu tekee sen heidän puolestaan.
Vanhukset on väärä nimi: Huollettavat taitaa olla oikea sana sisältäen seniorit, lapset/nuoret, työttömät, muuten työvoiman ulkopuolella olevat etc.
Ilmoita asiaton viesti
Pakko Pakko, mutta ei tässä kansalaisia tartte talkoisiin patistaa. Vastaan tähän sen mitä tuonne alempana Mäntyselle:
Jos maa on tässä tilassa kun on, niin ei se piru vie tavallisen kansalaisen vika ole.
Ja jos vaik tavallisella kansalaisella oliskin maalaisjärkeä miten joku juttu voitais yksittäisessä kunnassa edullisesti tehdä, hoitaa, tuottaa niin luuleks et kunnan virkamiehet semmosta kuuntelis.
Ei ainakaan meillä
..
Ja sit vielä: eilen annoin pyyhkeitä Kataiselle siitä, että hän tavallaan syyllistää ikäihmiset.
”Vanhusten määrä kasvaa lähivuosina niin nopeasti, että kuntauudistus on välttämätön hyvinvointipalvelujen turvaamiseksi”
Se oli Kataisen tietämys ja viesti eilen.
Mut HöpöHöpö!
Ei se ihan noin mene mitä Katainen ajattelee:
http://marjattahalkilahtiblogituusisuomifi.puheenv…
Ilmoita asiaton viesti
Kertokaas nyt kaikki miten ja missä ”säästetään” kun kuntia yhdistetään?
Henry
Ilmoita asiaton viesti
Jaa-a!
Olipas kova kymysys keskelle lauantaista ehtoopäivää.
Minä kun ajattelin, että jos vaikka hiihtolenkin pyräyttäis..
Ilmoita asiaton viesti
Helpottaako tämä yhtään?
Tämä on viimevuotinen juttu, mutta hyvä:
http://ristolahti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/79841-k…
Ilmoita asiaton viesti
LOL, no oikeassahan tuo Risto on.
Näillä palstoilla eräs Kok oli kahden vaiheella pitäisikö koulujen keittiöt laittaa kiinni ja perustaa keskuskeittiö?
Konsultti osoitti säästöt paperilla jne.
Kysyin että jos jakeluun tarvittavan kaluston ja polttoaineen hinta nousee esim. 15%, niin kuinka paljon se säästö silloin on?
No ei kukaan ollut älynyt muistaa kysyä mitään, mikä liittyi tulevaisuuteen…
Eli kaikki nämä hommat pitää laskea viimeisen päälle, sekä myös ”worst case”-skenaariot, plus poispotkittujen työttömyys/verotulojen vähennys (tosin automnkuljettaja saa duunia). Puhumattakaan ruuan tasosta.
Tai jonkun kyläkoulun antamasta turvallisuudesta yms.
Meillä täällä jopa lakanat pestään Tallinnassa, koska meidän virkamiehet eivät osaa laskea kokonaiskustannuksia, luulevat, että EU-säädökset määräävät tuijottamaan johonkin määrättyyn hintaan.
Ja valtuustoa viedään kuin pässiä narusta.
Henry
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se tämmöstä on mitä kerrot!
Ilmoita asiaton viesti
Siteeraan Kataista päivän Karjalaisessa:
”- – – Kun virkamiesvalmistelun esitys julkistetaan, vastuu siirtyy kunnille. Niiden on tehtävä omat, perustellut esityksensä muutoksista, joita pohjaesitykseen haluavat, Katainen sanoo. – – – ”
Tuosta voi minusta tehdä ainakin yhden johtopäätöksen. Me kansalaiset olemme kunnallisdemokraattisesti niin pölvästejä, ettemme osaa valita järkeviä ihmisiä kunnanvaltuustoihin ja siksi asiaan pitää puuttua valtiollisdemokraattisesti. Antaa tuo myös aika vahvan vihjeen siitä, ketkä tätä valtiollisdemokraattista puolta todellisuudessa vetävät.
Edelliseen ketjuun jo laitoinkin linkin tutkimukseen, jonka mukaan kunnat ovat käytännössä mekaanisen ja valtiolle alisteisen toteuttajan roolissa.
Että sellaista kunnallisdemokratiaa. M.o.t.
Terv. KK
Ilmoita asiaton viesti
”.. omat, perustellut esityksensä muutoksista, joita pohjaesitykseen haluavat!”
Huhhuh!
Pitäiskö tässä jo nyt heittää somerolaisille ( kuvalehden kartan mukaan salo ja somero naitetaan) terkut, jotta ruvetkaa heti ens viikolla penkomaan meitin päätöksentekoa, palvelujen järjestämistä ym., jotta tiedätte mitä hyvää täältä irtoaa.
Ilmoita asiaton viesti
Olisi varmaan semmoinen kymmenen pisteen vihje.
Terv. KK
Ilmoita asiaton viesti
Vihmerä voi huomata tätä filmiä katsoessa viiden minuutin jälkeen eron Britannian (ja USA:n) sekä toisaalta Venäjän ja Suomen hallintotavoissa. Tätä eroa peilaan kuntauudistukseen. Rautatieharrastajia lukuunottamatta loppu viitisentoista minuuttia lie tuskaa.
http://www.youtube.com/watch?v=hyFqUEDbkdc&feature…
Terv. KK
Ilmoita asiaton viesti
”Ihmiset vieraantuvat päätöksenteosta ja kaikenmaailman broilerikukot saavat rauhassa tepastella..”
Näin on. Kuntaliitoksissa välimatkat pitenevät, kaikki on kaukana kaikesta, tarkoitan jo pelkästään kilometrejä. Ei siinä uus kuntaliitosvaltuutettu enää lähde kylän raitteja ajelemaan, kyselemään kyläläisiltä missä mennään. Ennen vaaleja kyl juostaan ja luvataan ummet ja lammet.
Kun valtuutetun toimikausi sit alkaa niin ollaan äkkiä ” Kyllä virkamieheen uskottava on” – tilanteessa. Meillä ainakin. Eivät kaikki, mutta muutaman luottamushenkilön suusta olen tuon kuullut! Ja minusta se on vallan kauhiaa!
Ilmoita asiaton viesti
Jatkoa edelliseen ja vielä Remekselle
Luottamushenkilöistäkin löysin jotain.
Vanha juttu tämäkin, niin vanha, etteivät linkitkään enää toimi, mutta nostan silti esille. Aihe on ihan sopiva tähänkin päivään:
Luottamushenkilö ja sähköinen kokoustaminen
1.3.2010 12:37 Marjatta Halkilahti
Hiljattain kunnallistaloudesta väitelleen Eero Laesterän ajatuksia löytyy Kuntalehden viimeisimmästä numerosta. Laesterä näkee kuntatalouden tulevaisuuden synkkänä ja on sitä mieltä, että osaa kunnista ei pelasta enää mikään. PARAS -hankekin saa ryöpytystä. Laesterä näkee, että nykytavalla toteutettuna se pahimmillaan vain sementoi palvelut ja lisää menoja.
Kuntalehden Laesterä -haastatteluun liittyy kommentti. Se on Hannu Taavitsaisen, joka toteaa kuinka tämä Laesterän akateeminen väitös osuu ajan hermoon ja miten väitöstilaisuudessa suorastaan tulvi varoituksia kuntiemme johtamisesta ja koko kuntajärjestelmämme tulevaisuudesta. Sekä väittelijä että vastaväittelijä ovat Taavitsaisen mukaan olleet väitöstilaisuudessa yksituumaisia siitä, että kuntapäättäjissä on sokeita ja kuuroja.
Taidatkos sen selkeämmin sanoa?
Kuntien tilanteet tiedetään, mutta niitä ei vaan osata jalostaa tiedoksi, ei välttämättä halutakaan. Osa päättäjistä ei tietoja edes käytä, vaikka niitä kuinka tarjottaisiin ja vaikka niitä kuinka paljon saatavilla olisi.
Minua huolestuttaa muotiin tullut nk. sähköinen kokoustaminen.
Huolestuttaa se miten esimerkiksi vähän vanhempi luottamushenkilö, joka ei ole kovin hyvin perillä tietokoneen käytöstä voi ja pystyy hyödyntämään tarjolla olevan, päätöksentekoon liittyvän liiteaineiston, kaiken mahdollisen lisä-, tausta- ja tukitiedon.
Jos nyt tulee ”pyyhkeitä” sokeudesta ja kuuroudesta, niin jatkossa voi tulla arvostelua myös päättäjien mykkyydestä. Miten sitä löytyy kokouksissa jotain sanottavaa, kysyttävää, kun ei ole saanut selvää edes esityslistojen ja liitteiden sisällöstä?
http://marjattahalkilahtiblogituusisuomifi.puheenv…
Ilmoita asiaton viesti