pienen kunnan etuja, terveisiä PihtiKinttulaan!

Puheenvuoroon on ilmestynyt Juha Vuoriolta tämmöinen puheenvuoro:
http://juhavuoriooulu.puheenvuoro.uusisuomi.fi/97911-pienen-kunnan-etuja

Olisin kommentoinut, jotta ”noinhan se just etenee!”, mutta en voinut. Jostain syystä siihen ei löytynyt kommentointi -koloa!

Olisin myös todennut, että aika hyvä on kunnan nimivalintakin. Kunhan vielä hankkivat hyvän, kaikille kelpaavan vaakunan. Meillä täällä Salo -cityssä kun ensimmäisiä murheen kryynejä oli vaakuna.

Uuden kaupungin nimi otettiin vanhalta Salolta, vaakuna Halikon kunnalta. Se oli tositosi tärkeä juttu, mutta joillekin se oli tositosi törkeä juttu.

http://www.salo2009.fi/attachements/2007-12-03T12-44-0638.pdf

Miks se oli tärkeän törkeä?

Se oli siks, että halikkolaisten vaakuna oli monien mielestä ruma ”ku ….”, en sano en, ruma sana olisi..

Haukkujille ei kauheasti tullut mieleen se, että se on ihan se ja sama mikä on kaupungin nimi tai millainen on kaupungin vaakuna. Tärkeää olisi ollut ennen NaimaKauppoja tietää satavarmasti ( kirjata avioehtosopimukseen myös), että uuden kaupungin palvelut toimivat jatkossa suht koht samalla tavalla, suht koht samalla tasolla kuin ennen kuntaliitosta. Olihan niitä maksajia nyt enemmän. Ihan sillai kun kuntaministeri on hehkuttanut: Iso Kunta, Vahva Kunta!

Kuis on käynyt?
Suuruuden ja vahvuuden?
Näin:
http://marjattahalkilahtiblogituusisuomifi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/9490…

Niin! Että terveisiä vaan PihtiKinttulaan!
Koittakaa pysyä itsepäisesti itsenäisinä!
Kauan!

 

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu