Ei pakopaikkaa
Lehdet ottavat alkavasta taantumasta kaiken irti. Juttujen tueksi saa syöksyviä pörssikäppyröitä. Iltapäivälehtityyppiset ”Paniikkiperjantai” ja ”Ei pakopaikkaa” -otsikot ovat nyt muotia jopa Wall Street Journalissa, Financial Timesissa ja Helsingin Sanomissa.
Moni kuluttajaparka on tässä nyt aivan ymmällä. Varsinkaan jos ei omista pörssiosakkeita, ei pääse vielä luontevasti paniikkitunnelmaan. Totta kai voi olla huolissaan vaikka kesämökkinsä tai asuntonsa hintakehityksestä, mutta jos on mennyt jo nekin maksamaan?
Todellinen huolenaihe meistä aika monelle on työpaikka. Ennustavatko nämä pörssikäppyrät sitä, että työt loppuvat?
Jos jenkkitodellisuutta ja -ennusteita katsoo, niin valitettavasti näin on asian laita joidenkin kohdalla. Siellä työpaikat ovat tässä vaiheessa lähteneet lukuisilta Wall Street -maailmaan sidoksissa olevilta finanssityöläisiltä, mutta myös rakennuksilla on naulojen naputus lakannut, tehtaita suljetaan ja isoista konkursseista huhutaan.
Ekonomistit veikkaavat, että Yhdysvaltain talous laskee kuluvalla vuosineljänneksellä neljä prosenttia viime vuodesta, mikä olisi jyrkin kvartaalisyöksy sitten vuoden 1982. Siitä saa melkein yhtä ruman graafin lehteen kuin pörssikursseista.
Entä Suomessa? Rakentaminen tyrehtyy ja finanssityöpaikkoja meiltäkin lähtee jo nyt. Tehdastyöpaikkoja katosi hyvinäkin aikoina, mutta väki työllistyi hyvin palvelualoille. Näin auvoista se ei ole enää jatkossa, eli tehtaiden sulkemisten seuraukset ovat jatkossa raaempia.
Myöskään öljyn hinnan romahduksesta peljästynyt venäläinen ei kanna enää rahaa Itä-Suomeen entiseen malliin. Ja jos siellä vielä rupla devalvoidaan, hiljenee rahavirta entisestään.
Tällaisessa tilanteessa on hyvin suositeltavaa sulloa rahaa sukan varteen, tehdä työnsä niin hyvin kuin osaa ja viettää läheistensä kanssa aikaa. Kenenkään jo ennestään velkaantuneen ei kannata kuluttaa nyt velaksi. Huoleton shoppailu on out.
Yhdysvalloista saatiin perjantaina sentään yksi pieni merkki siitä, että aivan kaikki eivät ole sielläkään lirissä. Vanhojen asuntojen kauppa kasvoi syyskuussa runsaan prosentin, kun verta haistaneet saalistajat saapuivat asuntomarkkinoille.
Ja hyperinflaation kurittamasta Zimbabwesta vasta kummia kuuluikin: pörssi nousi perjantaina 249,9 prosenttia! Siitä saisi melkoisen kuvion mihin tahansa lehteen, jos sen irrottaisi muusta todellisuudesta.
Olipa harvinaisen typerä kirjoitus.
Ilmoita asiaton viesti
Aivan täyttä asiaa koko kirjoitus.
Miten itse luulet asioiden olevan?
-EP-
Ilmoita asiaton viesti
Mikä ihmeen kiire tässä on tuhota koko pallomme mahdollisimman pian?
Järjetön kuluttaminen ja materian perässä juokseminen toivottavasti rauhoittuu edes väliaikaisesti.
Tavallisen taaplaajan raataminen koituu kuitenkin liian suurelta osin Wahlroosin tai Liliuksen kaltaisten hyväksi.
Lue hyvä kirja tai katso joku ”rästileffa”.
Ja sitä Mersua sä et ihan välttämättä tarvitse.
Ilmoita asiaton viesti
”Mikä ihmeen kiire tässä on tuhota koko pallomme mahdollisimman pian?
Järjetön kuluttaminen ja materian perässä juokseminen toivottavasti rauhoittuu edes väliaikaisesti.”
Se kuluttaminen tarkoittaa juuri niiden tuotteiden ostamista, jota palkansaajat ammatikseen tekevät erilaisissa tehtaissa.
Jos kuluttaminen loppuu, silloin tulee työttömyyttä ja silloin vasta ahdistaakin.
Kaikki boikotit ja ”älä osta mitään” -hihhuloinnit ainoastaan johtavat irtisanomisiin, työttömyyteen ja ahdistukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Jos kuluttaminen ei lopu (tai vähene), tulee maailmanloppu, ja sen jälkeen ketään ei varmasti ahdista. Eikä kukaan ole työtön.
Joten: joka hihhuli nyt kulutusjuhlimaan!
Ilmoita asiaton viesti
Vain huono uutinen on hyvä uutinen – median kannalta katsottuna. Huono uutinen myy paremmin kuin hyvä uutinen. Ikäväksi asian tekee se, että huonot uutiset tuottavat lisää huonoja uutisia. Huonot uutiset, hieman liioiteltuina, muuttuvat todellisuudeksi. Se paha juttu se.
Mitä tekemistä pörssikursseilla on yritysten todellisen arvon kanssa? Ei kovinkaan paljoa. Pörssikurssien heilahtelu heiluttaa sijoittajan unelmia, ja sijoittajan unelmat heiluttavat pörssikursseja, ei juuri muuta. Siis noin ihan realimaailmassa.
Taisipa olla maikkarin nettisivusto, joka uutisoi jonkun suurfirman (olisiko ollut Kone) tilauskannan romahtaneen. Ellen väärin muista, niin itse jutussa sitten paljastui että ”romahdus” oli 3 %. Ja tottaha pörssi ylireagoi.
Minä ajelen kyllä Mersulla, kun Mersusta pidän, ja sillä ajaminen sopii kukkarolleni. Mersuni käypä kauppa-arvo lie n. 1000 euroa. Tuhat euroa.
On uutisia ja on uutisia, ja on mersuja ja on mersuja.
Ilmoita asiaton viesti
Itse olen kuluttajatutkimuksen parissa työssä ja taantuma tuppaa näkymään välittömästi siinä miten firmat saavat työtilauksia.Esim erilaiset tuotetestit ja kyselyt erilaisista ajankohtaisista asioista.Toisaalta myös noususuhdanne näkyy vastaavasti näillä aloilla heti. Yritykset peruvat jo toimeksiantaneitaan markkinatutkimuksia taantuman takia.Provisiopalkkainen työväki menettää pienetkin ansiomahdollisuutensa.Olen tehnyt myös puhelinmyyntiä,siinäkin taantuma näkyy välittömästi.Ihmiset eivät osta mm mainoksia tai tilaa lehtiä.Jos jostakin pitää säästää se on yleensä lehtitilaus joka perutaan varsinkin jos se koskee kuvalehteä. Ja moni sanoo lukevansa lehdet nykyisin netissä tai paperilehdet kirjastossa.Kuluttajatutkimukset,joita nyt teen vetävät vielä hyvin. Kuluttajatutkimukset ovat erilaisten markkinoille tulevien uusien tuoteiden esim elintarvikkeiden tuotetestausta.Kysytään asiakkaan mielipidettä uudesta tuotteesta,ostaisko hän sellaista,jos se ilmestyisi kauppojen hyllyille?Tuleeko uusia tuotteitakaan jos tulee taantuma?Toivotaan parasta ja pelätään pahinta.
Ilmoita asiaton viesti
Niin sanotut maailman johtajat ovat nyt hakoteillä, USA:n Bernanke ja Paulson yrittävät pelastaa maailman talousjärjestelmän tarjoamalla keskuspankin painokoneesta uunituoreita dollareita pankeille ja kenelle tahansa, joka ottaa vastaan. Kiinan ja Japanin johtajat yrittävät pelastaa sijoituksensa USA:n valtionpapereihin tukemalla jenkkejä viimeiseen asti, siksi dollarin nousu viime aikoina. Indeksit sinänsä eivät kerro mitään, kysymys on, mitä rahalla voi ostaa. Nykymenolla ei kovin paljoa. Valtioitten resurssit eivät riitä pankkijärjestelmän pelastamiseen, sen verran on varoja haaskattu. Yritykset pelastaa järjestelmä setelirahan painamisella johtavat hyperinflaatioon à Zimbabwe.
Ilmoita asiaton viesti
Entäs ne Venäjän puutullit? Puukauppa pysähtyy Venäjältä, mitä tekee Venäjä kun valuutttatulot pienenevät?
Ilmoita asiaton viesti
Täysin siitä riippumatta, mitä Venäjä alkaneessa lamassaan päättää tehdä. Se, että sitä ei ehkä saada ulos metsästä, on kai vain osoitus päättäjiemme ja meidän itsemme kyvyttömyydestä.
Paljon ikävää meillä taatusti on edessä. Mutta elämme historiallisia hetkiä. Nauti näistä niin kauan kuin voit. http://hakki47.blogit.kauppalehti.fi/
Ja kunnon kansalaiselle äänestäminen on ilo. http://kirkkovene.blogit.kauppalehti.fi/
Ilmoita asiaton viesti
Mistä Markku olet saanut tuon -4% ennusteen?
Marketwatchin keräämät ennusteet ovat Q3: -0,5% ja Q4: -1,0…-1,5%
USA:ssa vuosineljänneksen BKT-luvut kuvaavat talouden kasvua edellisestä neljänneksestä ja muunnettuna vuositason kasvuksi.
http://www.marketwatch.com/news/economy/economic_calendar.asp?siteid=mkt…
Ilmoita asiaton viesti
Tuon ennusteen nappasin tästä WSJ:n jutusta, johon muutenkin viittasin: ”J.P. Morgan Chase & Co. economists estimate U.S. gross domestic product fell at an annual rate of 0.5% in the third quarter and figure GDP will fall by 4% in the final three months of the year.”
Hyvä, kun kysyit. Olisinpa voinut mainita heti, että kyseessä oli J.P. Morgan Chasen ennuste.
Ilmoita asiaton viesti
Krugman: not just deep, but long
-2% mainitsi syvyydeksi
http://www.charlierose.com/shows/2008/10/23/1/a-conversation-with-paul-k…
Ilmoita asiaton viesti
asia, joka kannattaisi nyt tänään vaalivoiton nimissä tehdä olisi älytön kulutus, juhlinta. Sovitaanko, että koko viikko ostetaan itselle hillittömästi ja muutakin kuin safkaa ja viinaa. Yllättäkää naapurinne Vuttonin laukulla ja Rolexin kellolla!
Kyllä ostaminen tekee onnelliseksi. Lääkäreiden pitäisi tarjota masennuslääkkeiden tilalle kuluttamista. Joan Crawfordin sanoin: Kuluttaakaa!
Käyrät ylös!
Ilmoita asiaton viesti
kirjoitti tämän jutun todella asialliseen sävyyn. Tilanne on mikä on, eikä paluuta entiseen luultavasti ole eikä tule. Jokin varmasti muuttuu ”tällä tiellä”, jota nyt kuljemme.
Olen itse tullut sellaiseen johtopäätökseen, että ihmisille tekee myös hyvää, että joku kehitys stoppaa yhtäkkiä. Eihän tämäkään kyllä ihan yhtäkkiä stopannut, mutta joka tapauksessa, liika on liikaa. Kaikki kehitys viimeisten 20 vuoden aikana on lievästi ilmaisten ”lähtenyt käsistä”. Kukaan ei enää pysynyt vauhdissa mukana, tuli häly, sitten kaaos, nyt on alkanut taantuma, jota seuraa lama. Sitä, millaisia nämä tällä kertaa tulevat olemaan, emme kukaan tiedä.
On paljon pankkien analyytikkoja ja matemaatikkoja, jotka yrittävät parhaansa mukaan yrittää laskea jonkin näköistä yhtälöä siitä, missä nyt ollaan globaalin kehityksen tiellä ja mihin päin se mahdollisesti tulee johtamaan. Mutta kristallipaloa heilläkään ei ole.
Ihmiset luulevat usein, että kaikki asiat toistuvat täsmälleen samanlaisina. Näin on aikaisemmin ehkä ollutkin, kun maailmamme ei ollut vielä näin kehittynyt ja tässä pisteessä kuin nyt.
Tämä on täysin uusi ja uudenlainen tilanne koko maailmalle. Sitä, mihin kaikkeen tämä johtaa, ei Suomessa voi kukaan varmasti sanoa, mutta eivät sitä pysty myöskään vaikkapa Eurooppa tai USA kertomaan. Lisäksi on huomioitava aivat uudet markkinamme, joita ei viime lamassa vielä ollut mukana, Aasian ja Kiinan markkinat. Kuten myös Venäjän markkinat. Aasiaa ja Kiinaa on pörssiyhtiöissä varmasti myyty viime vuosina aika paljon suurten voittojen toivossa, mutta sulavatko nekin nyt tämän kaiken muun mukana?
Siltä ainakin vähän alkaa haiskahtaa. Ihmisten kannattaa tosiaan nyt vaan yrittää olla rauhallisia. Mitään kulutushysteriaa tässä nyt on turha kenenkään yrittää herättää. Nyt mennään puolivalot päällä kohti jouluakin.
En itse ainakaan suosittelisi ketään ryhtymään tällä hetkellä mihinkään suurempaan hankkeeseen. Asunnon ostajienkin kannattaa pitää pää kylmänä ja tähdätä ostoksensa ensi- ja sitä seuraavalle vuodelle, ainakin. Ei tämä taantuma hetkessä mene ohi. Tottakai jotkut tahot yrittävät tsempata kaupantekoon jo nyt, siksi kai, ettei koko homma pysähtyisi tykkänään.
Mutta minusta on aika tarkastella näitä asioita nyt täysin realistiselta kannalta. Ei kannata yrittää sumuttaa ketään mihinkään. Oma perheemme ei ainakaan tule liikahtamaan yhtään mihinkään päin tässä tilanteessa. Yritämme olla mahdollisimman stabiileja ja katsomme ja odotamme, mitä tuleman pitää.
Älkää kukaan tosiaankaan ainakaan kahden asunnon loukkuun menkö. Ja sille, joka siellä jo on, alenna myytävän kohteen hintaa niin paljon, että se kauppa syntyy edes jotenkin. Tosiasiahan on kuitenkin, että kyllähän koko ajan tulee vaikkapa uusia lapsiperheitä, jotka sen asunnon tarvitsevat joka tapauksessa. Kun joku tarjoaa asunnostasi jotain, kannattaa tarttua tarjoukseen aika hanakasti.
Pankin kanssa voi sitten sopia lyhennystavoista- ja pituuksista ym. Ei sitä kannata pelästyä, toivon, että kaikki lapsiperheet jaksavat olla kärsivällisiä. Kyllä kaikki aikanaan järjestyy ja tärkeintä on se oma perhe.
Haluan vielä lopuksi laittaa tähän erään biisin sanat, joista ainakin joskus nuorena oli minulle lohtua:
”Nouse sinäkin, jolla mieli mustelmilla on, ei tilanteemme koskaan ole toivoton”!
Tämä kannattaa muistaa, olen sen itse kokenut ja jopa useamman kuin kerran elämässäni.
Parhain terveisin,
EdisPearl
Ilmoita asiaton viesti
Kaaoksen lietsominen ja vino otsikointi on tapa edistää joukkotiedotusvälineiden myyntiä. Sisältötuotteet pitää maustaa ja höystää oikein.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikilla teoilla on seurauksensa.
Minulta perittiin lasku… enkä edes huomannut sitä… vai olikohan se toisin päin !!??!!
Ilmoita asiaton viesti
Lama ja työttömyys vähentävät kokonaiskulutusta, energiankulutusta, hiilidioksidipäästöjä ja säästävät näin luontoa.
Suurempi uhka kuin kiinteistöjen arvojen ”korjaus” 1/4-1/3:lla on tietenkin avioero ja työttömyys, koska näiden yhdistelmänä joutuu ”rahatta kadulle”.
Ilmoita asiaton viesti