Saisiko olla tontti luovutetusta Karjalasta?
Suomessa virisi tällä viikolla yllättävää kiinnostusta luovutettua Karjalaa kohtaan. Sen käynnisti presidentti Dmitri Medvedevin vierailu.
Tällä kertaa äänessä eivät olleet niinkään perinteiset Karjalan palauttajat, vaan kiinteistökauppojen edistäjät.
Poliittisella tasolla löylyä löi eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja, Karjalan liiton puheenjohtaja Markku Laukkanen (kesk.), joka lähti ajamaan julkisuudessa maakauppojen niin sanotun vastavuoroisuuden asiaa. Venäläiset ovat ostaneet rajan tältä puolelta paljon maata ja mökkejä, mutta suomalaisten ostosmahdollisuudet Karjalan kunnailla ovat hyvin rajalliset.
Media tarttui ponnekkaasti asiaan ja Medvedev pantiin vastaamaan kysymyksiin tyyliä: ”Pelkäättekö te, että me ostamme koko Karjalan?” ja ”Ymmärrätte varmaan, että monet suomalaiset ovat kiinnostuneita ostamaan tai vuokraamaan tontteja Venäjältä…”
Innostus oli niin voimakasta, että se oli tasavallan presidentti Tarja Halosellekin hieman liikaa.
Medvedev kertoi, että aivan rajan pinnasta maata ei saa, eikä myöskään maatalousmaa ole ulkomaalaisille kaupan. Hän lupasi kuitenkin selvittää suoraa omistusta ja vuokrausvaihtoehtoa.
Onko suomalaisten äkillinen tontti-innostus korvike Karjalan palautushaaveille? Onko tässä piiloviesti, vai ovatko Laatokan ja pienempien järvien rannat sekä Suomenlahden itäpohjukan merenrantatontit nyt vain kuuminta hottia?
Muuten olen sitä mieltä, että luovutetusta Karjalasta on mahdollista kehittää yhteistuumin venäläisten kanssa varmaan hyvinkin viihtyisä alue, joka vetäisi puoleensa niin suomalaisia kuin venäläisiä lomanviettäjiä ja turisteja. Ihan hyvä, jos sieltäkin voisi ostaa – tai edes vuokrata – vapaa-ajan kiinteistöjä. Teitä ja palveluita pitäisi kuitenkin rakentaa jne.
Voisiko sopimuksiin kuitenkaan luottaa ja olisiko siellä Venäjän Karjalassa yhtä turvallista kuin kotosuomalaisen pikkujärven rannalla? Tositilanteessa tämä voisi vähentää aika lailla ostointoa muilta kuin gryndereiltä, jotka toki voisivat rakennella lähinnä sodista tutuille paikkakunnille erilaisia Karjala-teemapuistoja ja lomamökkialueita.
Entä jos Venäjä päättäisikin jostain syystä palauttaa luovutetun Karjalan Suomelle, ja joku Karjalan evakkojen perillinen tulisi vaatimaan juuri Sinun kalliilla ostamaasi mökkikiinteistöä omakseen?
”Entä jos Venäjä päättäisikin jostain syystä palauttaa luovutetun Karjalan Suomelle, ja joku Karjalan evakkojen perillinen tulisi vaatimaan juuri Sinun kalliilla ostamaasi mökkikiinteistöä omakseen?”
Tämä on vain hyvin, hyvin ”harmaata teoriaa”, mutta jos kuitenkin ”kultainen sattuisi joskus olemaan elämän vihreä puu”, ja pakkoluovutetulta alueelta paenneiden omistusoikeus omaan omaisuuteensa tunnustetaan, niin kiinteistöjen nykyisiä omistajia suojelee käsitykseni mukaan ns. ”vilpittömän mielen suoja”, eli he saavat pitää nykyisen omaisuutensa, ja vastuu korvauksesta lankeaa sille taholle, joka on myynyt omaisuutta, jonka omistaja ei ole ollut.
Ilmoita asiaton viesti
Ajatellaanpa, että omistat jonkin maan, jota olet pitänyt 3 000 vuotta omanasi. Jostain tulee juutalainen ja sanoo, että Mooseksen mukaan se onkin ollut vain vuokrattomassa lainassa ja että Sinun on heti poistuttava, koska tontille tulee omistajan talo. Voit joutua jopa maksamaan vuokraa siitä, että olet luvatta käyttänyt aluetta 3 000 vuoden ajan.
Pitäisiköhän karjalaisen lunastamat maat palauttaa hämäläisille, uusmaalaisille, varsinaissuomalaisille ja satakuntalaisille omistajilleen?
Olisi mukava Veikko Saksin tapaan ottaa 100 hehtaaria maata naapurista entiseltä asutustilalta.
Ilmoita asiaton viesti
Ajatellaanpa, että ostat (bulvaanin kautta) tai vuokraat tontin Karjalasta ja rakennat tai rakennutat sinne talon. Mikä tulee olemaan lopullinen kustannus lisättynä kaikkine matkakuluineen mukaan lukien tuntikausien jonotus raja-asemilla?
Suomesta omatoiminen rakennustarvikkeiden vienti on tehty käytännössä mahdottomaksi. Maksimi normaalit matkatavarat ylittävä tulliton tuonti on muistaakseni 30 kiloa.
Homojen hommaa!
Ilmoita asiaton viesti
qwerty:”Suomesta omatoiminen rakennustarvikkeiden vienti on tehty käytännössä mahdottomaksi. Maksimi normaalit matkatavarat ylittävä tulliton tuonti on muistaakseni 30 kiloa. Homojen hommaa!”
– Monessa massa salakuljetus on kiellettyä hommaa. Suomeenhaan ei saa roudata Euroopan unionin ulkopuolelta rakennustarvikkeita eikä maan sisällä saa omatoimisesti jättää sisäistä tullia, arvonlisäveroa, maksamatta.
– On hyvä, että Venäjän federaatio alkaa muistuttaa oikeusvaltiota, jossa peritään niin tullia kuin arvonlisäveroakin.
Ilmoita asiaton viesti
Sanonpa sinulle ystävä kallis. Olet täysin sinisilmäinen
veli-venäläisen suhteen. Jos onnistuisitkin saamaan tontin
ja kaikki lahjukset maksettuasi koittaa se päivä jolloin pääset aloittamaan. Tuot rakenustarvikkeita hieman runsaammin. Seuraavana aamuna tulet työmaalle muutaman
paikallisen timpurin kanssa ja koet melkoisen yllätyksen.
Kaikki tarvikkeet ovat ottaneet jalat alleen ja häipyneet.
Tämähän on maan tapa, mitä ei ole vara ostaa, se varastetaan.
Ilmoita asiaton viesti
Mitäpäs jos kyseessä on Veikko Saksin ulkoasiainministeriön virkamiehen, Ilmari Susiluodon ja Hannu Laukkasen Yleisradio-suhteiden avulla suoritettu mediaoperaatio, johon Sanoma tarttui osoittaakseen, että Halonen on helposti ärsyyntyvä kiukkuinen ääliö. M. O. T.
Ilmoita asiaton viesti
mieleen:
”Snadi toive Hugelle
12.4.2009 13:32 ROOSTER
Joskus sanomalehdissä sensuroitujen juttujen tilalla oli tyhjä paikka. Siitä pystyi kertavilkaisulla toteamaan sensuurin määrän.
Jotain vastaavaa toivoisin US:n tekevän, eräänlainen ”hautakivi” hylätyille kommenteille olisi paikallaan.Tulee kumma olo kun jutut häipyilevät jälkiä jättämättä.”
Ilmoita asiaton viesti
Vain merkittäviä tekstejä sensuroidaan.
Ilmoita asiaton viesti
Terve,
Hyvin harva jo verkkoon tulleista rekisteröityneiden lukijoiden kommenteista joudutaan poistamaan. Kirjautumattomilta emme kaikkea päästä läpi, mutta sananvapautta kunnioittaen hyväksymisprosentti on erittäin suuri. Meidän vilpitön toiveemme on, että keskustelu on elävää, mutta myös eteenpäin vievää.
Tuota tyhjän paikan ideaa en oikein hiffaa.
MH
Ilmoita asiaton viesti
Epäilen,että kysymyksessä on vain herääminen siihen,kuinka helppoa vierasmaalaisten on saada tontteja Suomesta. Laukkanen on taas söheltänyt omiaan,koska homma tuli liian vauhdilla tapetille. Eikö sitä ukkoa saada aisoihin. Nyt venäläisillä on taas lyöntivuoro tässä biljardissa.
Luulempa niinkin, että erämaajärvi Inarin rantoja kaavoitetaan parhaillaan vieraskoreasti ulkomaisia ostajia varten. Metsähallituksen strategiat haisevat kauas.
Ilmoita asiaton viesti
Onneksi venäläiset ostavat ja rakennuttavat suomalaisilla työttömillä sen, minkä saksalaiset jättivät ostamatta 1.1.1995.
Ilmoita asiaton viesti
Isäni sen aikanaan sieltä osti ja rakensi mökin.
Olisiko minun nyt ostettava se sama tontti ja ra-
kennettava samanlainen mökki? Edellisessä ehdin
asua kolme vuotta. Montakohan vuotta Putin nyt
takaisi?
Ilmoita asiaton viesti
En usko, että tontteja kovin paljon ostettaisiin tai vuokrattaisiin, vaikka sellainen tulisi mahdolliseksi. Näin ei tapahtune lähivuosina. Venäjän Karjala on pääosin pahoin laiminlyötyä ja köyhää aluetta, rikollisuus on Pietarin läheisyydenkin vuoksi rankkaa. Venäläiset ovat valtaosin ihan sortin sakkia, kuten suomalaisetkin, ei siinä mittään. Kaikki on maholiaista ja visioita pittää olla. Kuitenkin, jos Karjala olisi oikeasti vetovoimainen alue, siellä olisi jo tosi paljon paikallisia matkailupalveluita. Suomalaiset kävisivät joukolla Karjalassa lomilla samaan tapaan kuin venäläiset ovat jo yli kymmenen vuotta kansoittaneet Itä- ja Pohjois-Suomen matkailumestoja. Miksihän näin ei ole?
Ilmoita asiaton viesti
En kyllä ole huomannut toistaiseksi mitään innostusta hankkia itselleen tontti Luovutetusta Karjalasta. Sellainen olisikin aika hullun hommaa. Venäjällä kun tilanne on mikä on, niin ei siinä kauaa menisi ennen kuin omistaja huomaisi itse tai saisi kuulla toisten suista rakennuttamansa tai korjauttamansa talon olevan päreinä. Kyllä rajan takaa löytyy porukkaa, joka ei halua suomalaisia takaisin edes kesäasukkaina.
Toinen juttunsa ovat viranomaiset. Venäjähän ei ole mikään oikeusvaltio, ja yhtenä päivänä saattaakin joku paikallinen virkamies päättää ottaa haltuunsa suomalaisen maaomaisuuden kiinteistöineen vaikkapa väittämällä ettei ulkomaalainen ole muistanut maksaa jotain hatusta temmattua jätehuoltomaksua. Ja siihen loppuu se leikki. Keinot eivät Venäjällä lopu.
Väärinhän on, että erilaiset itärajan takaa tulevat bisnessmiehet eri tavoin ansaittujen rahojensa kanssa tulevat tänne rantatonttiostoksille, mutta minkäs sille voit, kun eivät päättäjämme uskalla tehdä asialle mitään.
On tullut joskus mieleen, että kiinteistöjä ostavat nimenomaan ne varakkaat ja rikkaat, jotka haluavat turvallisen asuinpaikan sen varalta, jos äärettömän suurista taloudellisista ja yhteiskunnallisista ongelmista kärsivällä Venäjälle alkavat levottomat ajat, jotka saattavat johtaa vaikka mihin. Silloin on kätevää pakata perhe ja lompakko Lexukseen ja hurauttaa Suomen puolelle turvaan. Erityisen ikävää tuossa mahdollisessa tilanteessa olisi se, että nämä henkilöt toisivat mukaansa venäläisen liike-elämäkulttuurin, jonka hedelmistä saadaan nauttia myös Virossa sekä Latviassa. Ja tällä kulttuurilla tarkoitan sellaisia tapoja edistää omia etujaan, jotka onneksi – vielä – ovat maassamme tuntemattomia rikollispiirejä lukuunottamatta. Mutta ties mitä on vielä edessä odottamassa.
Ilmoita asiaton viesti
Olisihan se ihan kohtuullista saada takaisin vuosisatoja sukuni omistuksessa olleet maat.
Ilmoita asiaton viesti
Sama asia koskee myös Itä-Preussista maitaan hamuavia. Et ole yksin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/It%C3%A4-Preussi
Ilmoita asiaton viesti
Maanosto/vuokraus Venäjältä ei kiinnosta.Siellä on useampi kymmen hehtaaria jo kerran ostettua maata.Jos Venäjällä olisi riittävästi viisautta,niin palauttaisivat Tarton rauhan rajan.Sen jälkeen Suomella ei olisi mitään tarvetta Nato jäsenyyteen.
Ilmoita asiaton viesti
Tämän ”tontti Karjalasta” -keskustelun tarkoitus on vain viedä huomio siltä tosiasialta, että Ei-EU-maalaisten kiinteistökaupat Suomessa on suunnaton virhe ja vääryys.
Käsittämätöntä, että venäläisillä on ”EU-oikeudet” Suomessa.
Karjalan palautus olisi taas todellinen Venäjän luottamusta herättävä teko. Nythän Venäjään ei luota käytännössä kukaan. Olipa puheet sitten julkisuudessa mitä vaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tonttikeskustelu on Karjalan Liittoa JA Pro Kareliaa kannattavien kokoomuskarjalaisten jouni osoittaa, että Halonen on hermostuva typerys, minkä vuoksi Sauli Niinistö pitää riisua täysvallattomaksi leskimieheksi ennen 2012-2024, kun hänestä hankalana luonteena tulee presidentti.
Ilmoita asiaton viesti
Varastetun omaisuuden ostaminen varkaalta on rikos ja vaikka sen olisi tehnyt tietämättömyyttään, niin omaisuuden joutuu luovuttamaan oikealle omistajalleen.
Ilmoita asiaton viesti
Yhdysvaltain ulkoasian ministeriön takaamana sekä ostajana maailman suurin metsäteollisuus yritys international paper ovat siis syyllistyneet rikokseen.
Odoten näkeväni piakkoin kotisivuillasi artikkelin aiheesta”varastettuun tavaraan yhtymisestä”
Ilmoita asiaton viesti
http://fi.wikipedia.org/wiki/OAO_Svetogorsk
Ilmoita asiaton viesti
[lainaus]Tositilanteessa tämä voisi vähentää aika lailla ostointoa muilta kuin gryndereiltä, jotka toki voisivat rakennella lähinnä sodista tutuille paikkakunnille erilaisia Karjala-teemapuistoja ja lomamökkialueita.[/lainaus]
Hyvä idea. As Oy Talin teräsmyrsky. Huoneistot max 15 m2. Tyylikäs hirsirakenne. Näköala itäiseen ampumasuuntaan. Lämmitysjärjestelmänä kamina. Huoneet 1 kerroksessa joihin yksi pääsisäänkäynti.
As Oy Ihantalan Ihme. On ihme jos talot valmistuvat. Vielä suurempi ihme on jos talon maksava suomalainen saa oikeuden asua maksamassaan talossa. Asunnot edustavia ja valoisia paitsi sieltä missä ovat pieniä ja pimeitä. Alakerrassa pektopah, yläkerrassa Irina ja ovella miliisi.
As Oy Viipurin pamaus. Tyylikäs kaupunkikohde hieman kulahtaneessa kaupunginosassa. Raitiotievaunu, kyrilisiä kirjaimia ja maksu etukäteen kiitos.
Ilmoita asiaton viesti
Tali sekä ihantala taitavat nykyisin kuulua raja vyöhykkeeseen ,josta voi kyllä ajaa ohi tai tehdä pienen tutkimus retken taistelu paikoille mutta tuskin sinne asuntoa voi ulkomaalainen rakentaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kostamuksessa kerran tankkaavat suomalaismiehet kertoivat, että Kostamuksesta voi vuokrata 1970-luvulla suomalaisten rakentamia kerrostaloasuntoja. Hintakin oli sama, kuului kauppaan taloudenhoitaja tai ei. Reilu meininki.
Toiset kaverukset menivät maanantaisin Suojärvelle ja palasivat perjantaisin viikonlopuksi takaisin. Auto oli täynnä olutta ja väkevämpiä.
Repsikka oli alkoholin vaikutuksen alaisena ja kaatui hankeen selälleen niin, että oluttölkit nahkatakin taskusta kimpoivat. Repsikkaa selvempi oli kuljettaja. Onneksi Suomen puolella eivät puhalluttaneet.
Suomalainen naistullitarkastaja katsoi vihaisesti kaverusten trafiikkia ikään kuin moraalisesti paheksuen sitä, että joku ruosteisella Datsun Cherryllä eli herroiksi.
Minusta parantaisi paljon ilmapiiriä, jos 50-vuoden ja kuoleman välissä olevat maanvaltaajat ottaisivat Kostamuksesta kaksion tai kolmion vuokralle sisäkköineen ja relaisivat vähän.
Olen kuullut, että samankaltaista toimintaa on Viipurissakin.
Kannattaisi 100 hehtaarin saamisen sijasta iloita elämän pienistä asioista.
Ilmoita asiaton viesti
Viipurissa tapasin pari nuorta miestä jotka todellakin olivat kimpassa vuokranneet kohtuuhintaisen kerrostalokämpän jossa voi viettää lomansa, rentoutua nuorekkaassa naisseurassa sekä päästää ”höryjä” pihalle raskaan työviikon jälkeen.
Tämä on paljon kustannustehokkaampi ratkaisu kuin mökin ostaminen tai rakentaminen. Esim. Viipurissa on vapausasteiden määrä suurempi kuin Karjalan korvessa. Meri ja luonto ovat myös lähellä niitä tarvitseville.
Ei tarvita edes omaa autoa, juna vie perille ja taksirivistö odottaa stalinistiseen tyyliin rakennetun aseman edustalla.
Onko kirjoitus julkaistu tarkoitushakuisesti juuri tänään 22.4. arvoisan oppi-isämme Leninin syntymäpäivän juhlistamiseksi?
Ilmoita asiaton viesti
Paras ratkaisu on asua laiva hotelli korolenkossa.Taattua saksalaistalaatu työtä 30 luvulta,keskustan tuntumassa,edullinen.
Ilmoita asiaton viesti
http://www.travel.vbg.ru/catalog/hotel.php?id=86&l=fi
Ilmoita asiaton viesti
Neuvostoliiton aikaan ei ollut komeita mökkejä, sillä jos rakensit komeamman, sen takavarikoi heti virkamies. Luulisin, että niin kävisi tontillesi ja huvilallesi. Sitä paitsi Venäjän rajavyöhyke on aika leveä. Karjalan palauttamista edes tontti tontilta on turha haikailla. Isoveli tekee oman päänsä mukaan. On vain elettävä suuren karhun kainalossa.
Ilmoita asiaton viesti
Onko suomalaisten äkillinen tontti-innostus korvike Karjalan palautushaaveille? kyseli päätoimittaja.
Uskon että osaltaan näin on, etenkin Markku Laukkasen joukkojen keskuudessa.
Vaikea ymmärtää kuitenkin, mitä iloa Suomelle on turhasta Karjalan palauttamiskeskustelusta ja Venäjän tahallisesta ärsyttämisestä?
15v aikana suoritettujen Venäjävierailujen perusteella näen että Karjalan ränsistyneissä kylissä ja kauniilla koivikkokunnailla elää lähinnä punanaamaisten miesten ja vanhojen, viisaiden naisten valtakunta.Mitä me sillä tekisimme?
Nykyinen paksuuntunut ja hedonistinen sukupolvi tuskin on kiinnostunut niin mittavasta korjausoperaatiosta ja asukkaiden kotouttamisesta jos sellainen Herran tekemä ihme kävisi että Karjala saataisiin.
Parempi sodan häviäjien tyytyä kiltisti hopeamitaliinsa ja iloita itsenäisyydestä sekä etsiä kotimaan köyhille apua ihmisarvoiseen elämään.
Koko joutava tonttikeskustelu taitaa olla lähinnä loukatuksi itsensä tuntevien suomalaisten mammonankumartajien ylpeyttä jolla haetaan hyvitystä typerälle kotimaiselle päätökselle sallia kiinteistökaupat myynnit Venäjän uusrikkaille.
Jo terve maalaisjärki sanoo ettei lilliputtimaan kansalaisten ole viisasta myydä alueitaan mahtivaltion rahamiehille.
Eikö muuten harhautunut ylpeys – joka ei tunnusta tosiasioita – ole lähellä meitä ja kommunismiateistia, tuota uutta uljasta työn sankarin prototyyppiä?
Monethan tekevät lilliputtijärjestään tai vähäisestä voimastaan kotijumalansa. Siihen he asettavat hiipuvan toivonsa kuoleman ja katoavaisuuden maailmassa.
Mitä Raamatun Jumalan olemassaoloon ja näkemiseen tulee, niin mm. ensimmäinen avaruuslentäjä Juri Gagarin sanoi reissunsa jälkeen 1960:”Jumalaa en siellä nähnyt” .
Kun tämä elävän Herran tietä ymmärtämätön ateisti puhui kommunistien mielihokemaa aikansa, niin eräässä koulussa Jumalakin puuttui jo asiaan.
Elävä Herra antoi viisauden sanat,ks. 1 Kor.12:8, eräälle pikkutytölle. Hän opasti sankarilentäjää:”Mutta Jumalan saavat nähdä vain puhdassydämiset”.(ks. Matt. 5:8)
Mikko Lahti
saarnaaja
http://www.pp.kpnet.fi/mila
Ilmoita asiaton viesti
”Elävä Herra antoi viisauden sanat,ks. 1 Kor.12:8, eräälle pikkutytölle. Hän opasti sankarilentäjää:”Mutta Jumalan saavat nähdä vain puhdassydämiset”.(ks. Matt. 5:8)”
Onneksi minun ei tarvitse nähdä Sinun jumalaasi. Markkinataloudessa on vapaus valita.
Kiinalaiset ja intialaiset ovat valinneet jumalansa kohtuullisen hyvin jos BKT:n kasvu otetaan vertailupohjaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Ikävä tuottaa sinulle pettymys.
Raamatun elävän Jumalan puheen tulet kuulemaan jo täällä ajassa. Ja kerran kirkkaudessa.
Sanoohan meidän Jumalamme”Minä Herra puhun vanhurskautta;ilmoitan mikä oikein on.”
Etkös sinä ole sama qwerty, joka jo takavuosina väänsi kuopatun Nyt.fi:n palstoilla Proben ja monien muiden cityateistien joukoissa Herran köyhää saarnaajaa vastaan?
Ja kuin meidän taistomme hiipui, niin Nyttikin – tuo ennen niin vilkas porinapata – alkoi kuivua keskusteluista kuin ateistin toivo pelastumisesta Saharan erämaassa.
Eikä Hesarin älykköpalstalle jäänyt juuri muita kuin Luuttu-ystävämme harpulla soittelemaan. Ja ehkä Paimenpojalla.
Voi,voi,missä olet tänään ystävä? Jill More,Female,Verna,Madame,Jason Dax,Lasse Askolin,demiurgos,syntisäkki,Komposti,Kotirouva ja vp.
Ilmoita asiaton viesti
Aivan kuin hevoskuiskaajan höpinää.
Saarnamies, haukut väärää puuta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saarnaajan_kirja
Ilmoita asiaton viesti
Sieltä on jo nyt ostettu sanoivatpa presidentit mitä tahansa. Se että se tulisi kirjaimellisestikkin lailliseksi ja suomalaiset perustaisivat sinne omia keskuksiaan on mielenkiintoinen näkymä. Samanaikaisuus, Suomen Karjalaan herännyt mielenkiinto ja osto tai vuokraus toki sopivat yhteen. Jotainhan poliitikkojenkin on tehtävä , yleensä melko viime tingassa. Niin Suomessa kuin suuresti Venäjällä on virkaverkosto aikamoinen , se onkin suurin vaikeus tässä asiassa. Suomem Karjala tietysti kuuluu Suomen Karjalaisille.Niin helppoa oli heidät häätäää ja niin helppoa on heidän asuttaa.Yhteiskunta elää siis omillaan Karjalassakin kuin Suomen Karjalassa.Kuinka paljon Suomen rakentaminen on tullut maksamaan.Siitä elämme tänään.
Ilmoita asiaton viesti
Nämä tonttiongelmat ratkeavat sillä, että Venäläiset eivät osta maata eivätkä kiinteistöjä Suomesta. Nykykarjalan turvallisuusongelmat ovat sellaisia että järkevän ihmisen ei sieltä kannata kiinteistöjä ostaa mihinkään hintaan.
Ilmoita asiaton viesti
Suurin osa Karjalassa ryöstetyistä suomalaisista on ansainnut kohtalonsa. On ilo seurata vierestä miten sivistynyt länsimaalainen ryömii druzban ympäristössa lompakko perstaskussa,rahojaan levitellen.
Ilmoita asiaton viesti
Joku kertoi esimerkkejä miten pienellä rahalla saa ”pientä iloa” tarvittaessa. Käyttäkäämme näitä mahdollisuuksia, paremman puutteessa.
Suuret rahat meiltä, niin evakoilta kuin sotaorvoiltakin ovat veroina menneet (tai menossa) muutamien valtion yhtiöiden sudenkuoppiin. Tuoreimmat tutuiksi: Soneran ”Megaverkko” Keski-Eurooppaan, Enson paperitehtaat USA:ssa ja Fortumin TCK 10 Siperiassa. Yht noin 10 miljardia €.
Jos Veikko Saksi tarjoaa samaa summaa Karjalasta, hänelle tarjotaan menolippua Siperiaan!? – Yli 50 % suomalaisista ajattelee, että menkööt verot vaikka Kankkulan kaivoon, kunhan ei Karjalan rappiokyliin.
Ilmoita asiaton viesti
kuka haluaa mökkinsä Laatokan rantaan jossa ei salaa upotettujen ydinsaasteiden (faktaa, laivoja lasteineen)vuoksi paikalliset pyydä tai syö sen kalaa, ennen niin kuulua Laatokan lohta, tai muutkaan!!
Ilmoita asiaton viesti
Miksi ostaa väkisin hallussapidettyä omaa omaisuuttansa joltakulta aivan muulta?
Ilmoita asiaton viesti
Karjalan ja koko itärajan takaisen alkuperäisen, toisessa maailmansodassa menetetyn ja Suomelta ryöstetyn alueen palauttamisen aika on nyt.
Tämän hetkisen tilanteen takia, kun ne alueet on Venäjän ryöstämää aluetta, mielestäni kenenkään ei tarvitse ostaa sitä Venäjältä.
Kuitenkin alue on Suomea, mutta sen omistussuhteissa on ongelmia saada selvitettyä, mikä kuuluu nykyisin oikeasti kenellekin sieltä pakoon ajetulle, tai mahdollisille perikunnille.
Lähtökohtana olisi hyvä, että alue neuvotellaan Suomelle takaisin, niin kun se on ollutkin alun perin.
Suomen valtio päättää, kuka saa omansa takaisin, mikä on myytävää, tai mihin mahdollisesti sinne juurtunut venäläisväestö saa jäädä, tai jopa lähteä.
Asia ei ole mutkaton, mutta ratkaistavissa, aina joku saa kärsiä, mutta evakkoon lähteneet ja sille tielle jääneet ovat varmasti niitä alkuperäiskärsijöitä.
Samalla Suomi saa myytävästä maasta Suomelle kuuluvaa korvausta niiltä suomalaisilta, jotka haluavat Suomen omaa Isänmaata omakseen ostaa.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi omaa maataan pitää ostaa?
Lumipuku päälle ja pystykorva pykälään, siitä se taas lähtee.
Ilmoita asiaton viesti
Peli menetettiin ajat sitten.
Karjalaa ei saada takaisin, ei millään konstilla.
Venäjä ei tule luopumaan valloituksistaan, sillä miten ne on saatu ei ole merkitystä.
Maan ja kiinteistöjen hankinta venäjältä on selkeästi riskipeliä. Mikään ei takaa tänään hankitun omaisuuden hallintaoikeutta huomenna.
Koska näin on ja tulee olemaan on absurdia, että venäläiset voivat hankkia maata suomesta. Tasapuolisuuden nimissä tulisi venäläisten maaomaisuus suomessa julistaa menetetyksi, näinhän sielläkin tehdään.
Jatkossa voitaisiin ehkä ajatella vastavuoroista kaupankäyntiä. Koska venäjän maa-ala on noin 17 075 200 neliökilometriä ja suomen vastaava 338 145, niin jokaista suomalaisille myytyä neliökilometriä vastaan venäläisille voitaisiin kaupata 0,0198 neliökilometriä. Tämä olisi oikeudenmukainen ja kohtuullinen tapa.
Toki pitää ottaa huomioon venäläisten tapa, olla välittämättä solmituista sopimuksista, joten pitää varautua siihen että sopimusrikkomuksista rankaistaan venäläisiä siten että he menettävät maanomistusta juuri samassa suhteessa kuin venäjällä, laittomasti tai paikallisen lain avulla ryöstetaan suomalaista omistusta.
Ilmoita asiaton viesti