Azovstalin stronghold! Ukrainan tärkein viimeinen linnake tuhota Venäjän ”Voitonpäivän paraati”.
Näissä tiloissa on elämää, näissä tiloissa taistellaan, näissä tiloissa kuollaan. Viimeiseen asti.
(Kuva: Tech ARP)
Alueesta käydään juuri nyt hurjia taisteluita. Puolustajan etu on se että sokkelomaisia tiloja on voimakasta puolustaa aiheuttaen hyökkääjälle hurjia tappioita. Puolustajalla on vain se pahin mahdollinen tilanne ettei sinne saada huoltoa eikä haavoittuneita voida hoitaa. Tämä ei voi kestää loputtomiin. Tilanne on vakava. Nostan hattua näille isänmaallisille henkilöille, eivät antaudu sillä se tietäisi samantien teloitusta venäläisten toimesta. Eli ei ole muuta mahdollisuutta kuin taistella viimeiseen asti…toivottavasti tätä ei valloiteta 9.5.2022 mennessä, se olisi pahin mahdollinen nöyryytys Venäjälle ja sen ”Voitonpäivä paraatille”. Slava Ukraini!
Roistojoukot esittelevät saalistaan:
(Kuva: Nexta)
Jo tämän nämä urheat puolustajat ovat saaneet aikaiseksi:
”Venäjä: Mariupolissa ei järjestetä voitonpäivän juhlallisuuksia
klo 17:52: Venäjän mukaan Mariupolissa ei järjestetä juhlallisuuksia voitonpäivänä, uutisoi Britannian yleisradioyhtiö BBC.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kommentoi toimittajille perjantaina, että Mariupolissa järjestetään suuret juhlallisuudet myöhemmin, mutta voitonpäivälle ei ole suunnitteilla virallisia vierailuja.
Venäjällä vietetään vuosittain voitonpäivää 9. toukokuuta muistoksi natsi-Saksan kukistamisesta toisessa maailmansodassa.” (IL)
Ilmoita asiaton viesti
Herojam slava!
Ilmoita asiaton viesti
Kunnia sankareille!
Ilmoita asiaton viesti
Siinä on paikka Putlerilla käyttää kaasuasettaan voiton päivänä.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös se sitä jo ole yrittänyt
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä, mutta vaikuttaisi houkuttelevalta paikalta mielipuolelle. Mikä on sitten estänyt onnistumisen, jos on jo yrittänyt? Eikö ole päässyt tarpeeksi lähelle tunneleita? Voihan sitä tipauttaa lentokoneestakin. Pitää vaan olla selvästi ilmaa raskaampaa kaasua.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt kun siellä ei ole siviilejä alkaa helvetti
Ilmoita asiaton viesti
Tilanne on nyt tämä :
”Ukraina: Kaikki siviilit evakuoitu Azovstalin tehtaalta
Ukrainan varapääministeri Iryna Verestshuk kertoo Telegram-kanavallaan, että kaikki naiset, lapset ja vanhukset on evakuoitu Azovstalin terästehtaan alueelta Mariupolissa.
– Presidentin käsky on toteutettu: kaikki naiset, lapset ja vanhukset on evakuoitu Azovstalista. Tämä osa Mariupolin humanitäärisestä operaatiosta on saatettu loppuun, kirjoittaa varapääministeri.
Verestshukin mukaan perjantaina evakuoitiin 50 henkilöä. Venäjän puolustusministeriön mukaan 11 heistä oli lapsia ja heidät autettiin pois YK:n ja Punaisen ristin yhteistyöllä.
Aiemmin tällä viikolla arvioitiin venäläisjoukkojen piirittämällä tehdasalueella olleen loukussa yhä noin 200 siviiliä.
Ukrainan sotilasjohdon mukaan Venäjä jatkoi lauantaina hyökkäystä Azovstalin alueella yhä olevia ukrainalaisjoukkoja vastaan.
– Tykistön ja tankkien tuella vihollinen jatkaa hyökkäystään, tiedotti armeija.” (IS)
Tsemiä sinne jääneille taistelijoilla!
Ilmoita asiaton viesti