Makoisaa lukea Natoa pelkäävien blogeja
Huomaatte varmaan kuinka kuin tyhjästä on alkanut ilmestymään paljon NATO vastaista kirjoittelua malliin ”minä pelkään”. Voisi sanoa että näin demokratiassa on hyvä että voimme kaikki sanoa mitä mieltä olemme, demokratiassa on myös hyvää se että vähemmistö (NATO vastaiset) ei päätä lopullisesta päätöksestä kuulummeko kohta puolustusliittoon ja tottakai me kohta siihen kuulumme.
Erikoista on se että nämä vastustajat kirjoittavat kilpaa ja kauhuissaan kun heidän vastustama scenaario että kuulumme puolustustusliittoon toteutuu aivan kohta. Siinä mielessä on hauskaa lukea kuinka epätoivoisesti he selittelevät Venäjän touhuja puolustellen niitä ja samalla vähätellen Venäjän aikomuksia Suomen suhteen. Lisää vain näitä NATO vastaisia blogeja, hauskaa ajanvietettä sekä niitä lukiessa monet siirtyvät varmasti NATO kannalle ja ne jotka jo ovat NATO kannalla saavat vain vahvistuksen asiaansa.
Onneksi elämme vapaassa maassa toisin kuin tuolla idässä jossa ihmishirviö tuhoaa heidänkin oman maan tulevaisuuden…
(Kuva: NATO)
”Niinistö kertoo, että hänen ajattelussaan käännekohta oli joulukuun alku. Putinin vaatimukset paljastivat Niinistön mielestä, että Venäjä näkee Suomen osaksi etupiiriään.” (IS)
Tässähän ei ole kaikki mitä Putin on Niinistölle sanonut. Sen sanoman sisältö mitä hänelle on sanottu on voinut olla uhkaavampi mitä hän antaa ymmärtää koska Niinistön uudenvuodenpuhe oli ainutlaatuinen jossa todettiin että ME PÄÄTÄMME asioistamme varsinkin silloin esillä olleesta ”NATO kysymyksestä”.
Ja nyt me siitä päätämme. Vauhti olikin nopeampaa mutta maailma muuttui 25.2.2022 ja ei ole enää aikaa leikkiä ”optioilla” ja varsinkaan ei pidä sopia mitään Venäjän kanssa kahden kesken johon Venäjä selvästi pyrki.
Ote Niinistön puheesta :
”Ja todettakoon taas kerran: Suomen liikkumatilaan ja valinnanmahdollisuuksiin kuuluu myös mahdollisuus liittoutua sotilaallisesti ja hakea Nato-jäsenyyttä, jos niin itse päätämme. Naton asia on niin sanottu avoimien ovien politiikka, jonka jatkuminen on Suomelle toistuvasti julkisestikin vahvistettu.”
https://www.presidentti.fi/puheet/tasavallan-presidentti-sauli-niiniston-uudenvuodenpuhe-1-1-2022/
Ilmoita asiaton viesti
Minä en niele vakuuttelua siitä, että Niinistö olisi ymmärtänyt jo joulukuun alussa yhtään mitään. Vipinää syntyi vasta 24.2. jälkeen. Siihen asti kaikki jarrutuspuheet oli käytössä, kansan kuuluu päättää ja muut seli-selit.
Ilmoita asiaton viesti
Kannattaa tuo Niinistön uudenvuodenpuhe lukea ajatuksella…kyllä Niinistöllä oli tietoa. Hienovaraisesti hän asian esitti, joku muu olisi voinut sen jyrkemmin esittää tai mallia ”Tarja Halonen” olisi joku muu jopa suostunut Venäjän sanelupolitiikkaan…ja hyväksynyt järjettömän etupiiriajattelun jota Venäjä ajoi ja ajaa edelleen.
Ilmoita asiaton viesti
Uutisten mukaan Venäjä vaati joulukuun 1. päivä turvatakuita länneltä ja lisäksi sitä, ettei uusia jäseniä enää oteta.
Sama toistettiin 21. joulukuuta. Nootteja läheteltiin ja vastauksia koordinoitiin eri pöydissä. Joulun jälkeenkin jotain ukaaseja Venäjä lähetti Suomelle.
Suomen selitys oli, ettei mitään uutta. Tätä on kuultu ennenkin. Omasta mielestäni mistään vanhasta ei ollut kyse, mutta en epäile yhtään, etteikö maan johdon mielestä kaikki ollut kuten ennen.
Tammikuun 19. päivä Sanna Marin kommentoi Reutersille Nato-jäsenyyttä. Jäsenyys ei hänen mielestään ollut todennäköinen hänen kaudellaan. Jaakko Loikkanen -ohjelmassa 26. päivä Niinistöltä kysyttiin hänen mielipidettään Marinin kommenttiin, eikä hänestä siinä ollut mitään erikoista. Samassa ohjelmassa hän suorastaan edellytti kansanäänestystä Natosta, jos jäsenyyttä päädyttäisiin hakemaan. Hän siis kasasi esteitä Nato-jäsenyyden tielle kuukausi ennen hyökkäystä.
Tapahtumien valossa ei näyttäisi siltä, että jotain oivalluksia olisi joulukuun alussa tehty.
Ilmoita asiaton viesti
Itse näkisin sen että Niinistö presidentin roolissa hyvinkin on halunnut antaa kansalle mahdollisuuden äänestää, ainakin sanojen mukaan. Mutta kuten tiedetään tässä tilanteessa siihen vaikutettaisiin liikaa joten nyt se äänestys skipattiin ja mennään kuten nyt mennään.
Melko vaikeaa on ennustaa tulevaa, varsinkin kun on päättävässä asemassa ja siitä pitäisi kertoa ennakkoon julkisuuteen. Mutta kyllä meillä on ollut tiedustelutietoa missä mennään Venäjän suhteen ja siihen että teemme nyt näin nopeita päätöksiä tarvittiin aloite Venäjältä eli ”maskit on riisuttu”.
Hyvää keskustelua Heikki.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan hyvä varautua:
”MTV Uutisten tietojen mukaan itärajan kriittisille alueille kaavaillaan aiempaa tehokkaampia raja-aitoja. Tällä hetkellä Suomen ja Venäjän välistä rajaa erottaa vain piikkilanka-aita.
Pohjois-Karjalan rajavartioston komentajan, eversti Marko Turusen mukaan raja-aitojen arviointeja on teossa ”paperitasolla”.
Seuraavaksi odotetaan päätöstä valtionjohdolta ja poliittisilta päättäjiltä.
Turusen mukaan raja-aitoja on kaavailtu riskialttiille ja kriittisille alueille.
Suomella on 1 343 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa. ” (MTV)
Ilmoita asiaton viesti
Raja – aitojen siunaaminen on hallitukselle varmasti melkoista myrkkyä :)). Voi sitä itkun määrää.
Tai ehkei sittenkään, niihin aitoihin kun tehdään neljän kuukauden työryhmämietinnön loistavan ajatustyön tuloksena 100 metrin välein avattavat portit, joiden päällä palaa vihreä vilkkuvalo.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se aitojen rakentaminen haavoittuville kohdille on ensisijaisen tärkeää. Hyvä että siitä nyt on järkevää keskustelua ja uskon että aitaa tulee.
Ilmoita asiaton viesti
Hauskaa on myös havaita, kuinka sosialistit ja vasemmisto ylipäänsä kääntää suurella tuskalla ja myös ilmeisellä raskaalla vitutuksella nuttua toisinpäin yleisen paineen alla.
Vapaaehtoisesti tuota mielipiteen muutosta ei tehtäisi, siitä olen aivan varma. Harva poliitikko uskaltaa jäädä oppositioon nillittämään NATO on liittymisen kannatuslukujen noustessa kohisten.
Ilmoita asiaton viesti
Edelleen itse miettinyt Neuvostoliiton (kommunistien) kaaduttua jotta miksi yleensäkin vasemmisto ja sosialistit halusi kannattaa seuraavana roistovaltio Venäjää jossa on KGB johdossa. Kommunistien tie loppui 90-luvun alussa ja silti suomalaiset punaiset luulee että nykyinen Venäjän tyrannia olisi sama ”työläisten paratiisi” ( siinä paratiisissa tapettiin 1938 25 000 suomalaista jotka loikkasi 30-luvulla Neuvostoliittoon ). En vaan pääse käsiksi ajatusmaailmaan missä ei ole oikeasti mitään järkeä, oma tuho ainoastaan.
Ilmoita asiaton viesti
Suomalainen äärivasemmisto kannattaa Venäjää siksi, että se on Yhdysvaltain vastustaja. ”Viholliseni vihollinen on ystäväni.”
Ilmoita asiaton viesti
Näinhän se taitaa olla. Äärivasemmistolle tarvitaan jokin vastavoima Yhdysvaltoja vastaan. Siihen käy vaikka Tyrannia.
Ilmoita asiaton viesti
Hattujen ja myssyjen ikiaikainen kilpa jatkuu: tällä hetkellä Venäjän-pelko motivoi sekä Naton kannattajia että liittoutumisen vastustajia. Russofobeja ollaan siinä mielessä joka iikka.
Ilmoita asiaton viesti
Olen puhunut ikäni että Venäjä hyökkää vielä Suomeen ja meidän pitää tehdä sellainen vastavoima ja selväksi se että tänne ei kannata tulla.
Russofobia sanan viljely on lähtenyt Venäjältä, eli kun et ole samaa mieltä heidän kanssaan tai haluat pistää heille hanttiin ole tässä ”fobiassa”. Ei sellaista ole kuin russofobia.
Ilmoita asiaton viesti
Venäläisten kanssa toimiessa terveen järjen ja suuren varovaisuuden käyttäminen on vähintäänkin pakollista.
Ollut näin ihan aina.
Ilmoita asiaton viesti
”Russofobia sanan viljely on lähtenyt Venäjältä…”
– Ai? Minusta se kuulostaa psykiatriselta termiltä kuten klaustro- tai agorafobia. Toki ihminen voi tuntea myös russofiliaa; mistä se mahtaa olla lähtöisin?
Ilmoita asiaton viesti
Jep. Eli kaikki mikä on Venäjä vastaisuutta on vain fobiaa.
Todellisuudessa tämä on vain Venäjän sisällä tiedotettua ja jolla kansalle sanotaan että ”muut maat kärsii russofobiasta, me olemme oikeassa.”
Ilmoita asiaton viesti
Puolustusliittoon mennään:
”Recent opinion polls have shown as many as 68% of Finns are in favour of joining the alliance, more than double the figure before the invasion, with only 12% against.”
https://www.theguardian.com/world/2022/apr/25/sweden-and-finland-agree-to-submit-nato-applications
Näin katsotaan myös muualla maailmassa.
Ilmoita asiaton viesti
Perustele : ”natottaja”. Sekä se että ei ole kyse mistään äärilaidoista, jos joku ei halua mennä puolustusliittoon niin tuskin se on äärilaidassa kuten he jotka haluaa mennä puolustusliittoon.
Ilmoita asiaton viesti
Ensi kuussa se vastaus tulee ja se on myönteinen jotta puolustusliittoon mennään sanoi kuka mitä tahansa.
Ilmoita asiaton viesti
Laitetaanpa veikkaus kuinka pitkää Persujen vappulupaus natosopimuksen kannatuksesta säilyy. Olisi kuitenkin ensimmäinen valtiosopimus koskaan jota persujen mielestä pitäisi myös noudattaa. Veikkaan itse, että ek- vaaleihin mennessä sopimus nähdään jo liian kalliina ja ”epä isäm maallisena”. Olettaen, ettei Venäjä ole aloittanut kolmatta maailmansotaa siihen mennessä.
Ilmoita asiaton viesti
Jopa on typerä veikkaus
Ilmoita asiaton viesti
Kuvittelet juuri tämän valtiosopimuksen olevan persuille OK? Persuihin ei ole luottamista.
Ilmoita asiaton viesti
Ja kepuleihin luotat…🤔
Ilmoita asiaton viesti