NATO myönteisyys ja suomalaisten maanpuolustahto on korkea.
Vuosi sitten Suomessa käytiin juupas/eipäs keskustelua NATO:sta sekä väisteltiin kansainvälisten medioiden kysymyksiä koskien tilannetta Venäjästä ja Ukrainasta (sotahan oli jo jatkunut vuodesta 2014 mutta tämä seuraava isompi invaasio oli vielä alkamatta).
Meidän PM puhui ettei Suomi ole menossa NATO jäseneksi ja moni ”asiantuntija” kertoi sen olevan lähes selvää että pysytään Venäjän hyvinä naapureina pysyen erossa kaikesta mikä koskee kysymyksiä lännen ja Venäjän suhteen, varsinkin negatiivisia lausuntoja Venäjästä ei juuri lauottu maailmalle.
Vaan kuinkas kävikään. Ollaan vahvasti NATOn suojassa sekä prosessi täysjäseneksi kulkee eteenpäin, sanotaan suoraan millainen roistovaltio Venäjä on sekä mikä parasta maanpuolustustahto on korkeimmillaan kuin ikinä. Tämä ei ole vain varusmiespalvelusta suorittavien kohdalla huomattu vaan myös reserviläisten puolelta erittäin vahvasti!
MPK:n kurssit ovat täyttyneet vapaaehtoisten harjoitusten osalta sekä mm maakuntajoukkoihin hakeudutaan ennätysmääräisen hyvin. Maakuntajoukkoihin pyrkivä saa sota-ajan sijoituksen sekä sotilas käy koulutuspolun, joka sisältää MPK:n järjestämiä kursseja. Sotilas osallistuu myös Aluetoimiston käskemiin kertausharjoituksiin ja virka-apu tehtäviin sekä kuntotesteihin.
Käykää kursseilla, hakeutukaa toimintaan sekä tukekaa Ukrainalaisia sodassa roistovaltio Venäjää vastaan!
Tässä linkki hakeutua maanpuolustuskoulutuksiin, hakeutukaa, jokaiselle löytyy jotain:
https://koulutuskalenteri.mpk.fi/Koulutuskalenteri
Tässä linkki maanpuolustustahdosta:
https://ruotuvaki.fi/-/maanpuolustustiedotuksen-suunnittelukunta-suomalaisten-maanpuolustustahto-on-korkeampi-kuin-koskaan
Ilmoita asiaton viesti
Metsässä olisin enää vain taakka, mutta voisin vaikka kuunnella venäläistä radioliikennettä.
Ilmoita asiaton viesti
Sekin on hyvä tehtävä, radioamatöörit on kriisinaikaan todella tärkeitä yhteiskunnalle.
MPK tietää kertoa:
https://mpk.fi/ajankohtaista/varaviestiverkot-yhteistyolla-turvallisuutta/
Ilmoita asiaton viesti
”…voisin vaikka kuunnella venäläistä radioliikennettä.”
Sama juttu, mutta minä en ymmärtäisi siitä sanakaan niin hyöty jäisi vähän pieneksi.
Ilmoita asiaton viesti
Maanpuolustustahto on eri asia kuin eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan pj Halla-ahon peräänkuuluttama tappamistahto. Intin käyneet tietävät, että ydinasia on hyökkäyksen torjuminen, ei tappaminen an sich. Muiden ulkoasiainvaliokunnan jäsenten pitäisi irtisanoutua puheenjohtajan mielipiteistä ja palauttaa murhanhimoinen nihilisti maan pinnalle. Persupuolueesta ei taida siihen olla.
Ilmoita asiaton viesti
”Muiden ulkoasiainvaliokunnan jäsenten pitäisi irtisanoutua puheenjohtajan mielipiteistä ja palauttaa murhanhimoinen nihilisti maan pinnalle. Persupuolueesta ei taida siihen olla.”
Ei ole persuista siihen, yritetty on.
https://www.youtube.com/watch?v=rTj1eaDzyBw&t=5s
Ilmoita asiaton viesti
Se on vaan raadollinen totuus, että se järjetön sota Ukrainassa, joka uhkaa koko Eurooppaa, ei lopu muuten kuin venäläisiä tappamalla. Ja mahdollisimman paljon.
Ilmoita asiaton viesti
Tuollaiset puheet eivät herätä niinkään ”inhoa,” kuten Venäjän suurlähettiläs Pavel Kuznetsov kirjoitti, vaan sääliä. Huono juttu on, että ne saattavat olla Suomelle vaarallisia.
Ilmoita asiaton viesti
Bullshit!
”Vaan kuinkas kävikään…” Ollaan omasta mielestä vahvasti NATOn suojassa vaikka tosiasiassa pääsimme kera Ruotsin vasta porstuaan värjöttelemään. Prosessi täysjäsenyyteen etenee samaan tyyliin kuin täit tervassa jota kuvaa hyvin mm. Kaikkosen lausunto viimeisimmän, tuttuun YYA ajan tyyliin hattu kourassa tehdyn kerjuureissun jälkeen, ei nyt ainakaan takapakkia otettu, mutta että maaliin on vielä matkaa…
Ankaran Ärdö järjesti todella ovelan ansan esittämällä Madridin kokousta edeltäneisiin tunnusteluihin homman oleva bueno tehden sitten tenän Madridissa puristaen sekä Suomen että Ruotsin allekirjoittamaan kusipäisen sopparin jota vastaan pääsimme siis tähän porstuaan. Sopparin allekirjoituksen jälkeen meikämedia hehkutti kuinka oli ensin pieniä vaikeuksia, mutta Amerikan Joen puhelinsoitto riitti selvittämään tilanteen… Ja paskat Ärdo laski, aina parempi nyt ovat jumissa josta eivät voi oikein enää pakittaakaan, nyt olisi hyvä aika lähteä kalastamaan…
Ilmoita asiaton viesti
Nea, se nolo hattu kourassa aneleminen on nyt loppunut, kuten Sälenin turvallisuuskokouksen puheenvuoroista ilmeni. Anelemisesta ei ollut hyötyä, joten se taitaa olla taakse jäänyttä. Suomi on puuhaamassa kahdenkeskistä puolustussopimusta Yhdysvaltain kanssa, brittien kanssa on jo.
Kun nämä kaksi maata ovat Natossakin ne varsinaiset turvallisuuden takaajat muiden jäsenmaiden ollessa enemmän tai vähemmän vapaamatkustajia, niin meillä ei ole mitään kiirettä tuon natojäsenyyden kanssa. Voimme rauhassa odotella että Ärdö ja Orba aikanaan poistuvat kuvioista. Tämä tuntuu nyt selvinneen Suomen ja Ruotsin päättäjille eikä mitään anelumatkoja Turkkiin taideta enää järjestää. Ei Unkarikaan tule ratifoimaan jäsenyyksiämme helmikuussa, vaikka on sellaista lupaillut. Se olisi voinut tehdä sen jo kauan sitten jos olisi halunnut.
Nuo kaksi pikkudiktaattoria kannattaa jättää tästedes huomiotta.
Ilmoita asiaton viesti
Siis Britannian ja Suomen välilläkö on oikein brittien protokollan mukaisesti käsitelty ja Suomen puolelta perustuslakivaliokunnan tarkistama ja eduskunnan hyväksymä valtiosopimus joka takaa molemminpuolisen avunannon sotatilanteesa? Jos näin niin paljon on meikäläiseltä mennyt ohi. Mikäli valtiosopimusta ei ole kaikki on vain puhetta ja lupauksia jotka eivät sido esim. tulevia hallituksia ryhtymään yhtikäs minkäänlaisiin toimiin.
En ala tässä esittelemään sen enempää mitä tällaisille kirjallisillekin sopimuksille on saatettu aikojen saatossa tehdä niiden osoittautuessa tavalla tai toisella hankaliksi.
Ehdottomasti positiivisena asiana pidän sitä, että hattu kourassa anelu on nyt ainakin ”virallisesti” päätetty lopettaa. Tosin soisin, että perustuslakiin kirjattaisiin erikseen kaiken tällaisen hattu kourassa anelemassa juoksentelun sekä ylipäätään kaikenlaisen matelun kieltävä pykälä 😊
Ilmoita asiaton viesti