Top Gun Maverick ylitti odotukset
Kävin katsomassa leffan ensi-illassa 26.5.2022. Leffa ylitti odotukset. Asioissa ja todellisuudessa on tottakai virheitä, mutta tämä on elokuva. Oli myös paljon oikeaa, joka yllätti minut. Sekä se että Tom Cruisella on sekä normaali lentolupakirja ja helikopterin lupakirja sekä hävittäjän lupakirja. Voidaan sanoa että muuta näyttelijäkaartia vietiin kympillä. Sen enempää en paljasta. Mutta oli minun fiiliksellä yksi parhaimmista elokuvista vuosiin. Kiitos siitä.
0
Militarismin ylistystä tuokin elokuva täynnä.
Ilmoita asiaton viesti
Jep,aivan kauheaa, se varmaan kielletään heti Venäjällä…no, ei huolta nämä barbaarit ei tule sitä edes näkemään, joten ei huolta 😉
Oli oikeasti hyvä leffa, 4K version jo siitä ennakkotilaukseen laitoin.
Ilmoita asiaton viesti
Se on vaan hyvä että tälläiset ” Keijot ” kirjoittelee eikä ole itsellä mitään blogia saati muuta, mutta tietoja heti sinusta sain, mutta se siitä…
Ilmoita asiaton viesti
”Hollywood-tuotantoja rahoitetaan yleensä palapelimäisesti useasta lähteestä, ja yhtenä Top Gun: Maverickin rahoittajana on toiminut New Republic Pictures, joka Eksnerin mukaan olisi ainakin osittain venäläisten vaikutusvallassa. Yhtiöllä olisi hänen mukaansa yhteyksiä ainakin oligarkki Dimitri Rubolejeviin, jonka omistuksiin kuuluu myös ranskalainen jalkapalloseura AS Monaco.”
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000008856704.html
Ilmoita asiaton viesti
Semmoista se…
Ilmoita asiaton viesti
Cruiselle käsikirjoitettu rooli on lähes supersankaritasoa. Varsinkin viimeisellä puolituntisellaan elokuvan kertomus siirtyy uskottavuuden ulkopuolelle.
Tämä oli ensimmäinen Cruise-filmi, jonka olen nähnyt. Näyttelijätyöstä en osaa sanoa mitään erityistä, mutta teknisesti elokuvan toteutus on näyttävä ja viihdyttävä.
Jos olen ymmärtänyt oikein, elokuva odotti teatterilevitystään valmiina vuosien ajan, koska korona jumitti viihde-elinkeinoa maailmanlaajuisesti. Nyt Ukrainan sodan aikana Maverick päästettiin irti, ”rosvovaltion” kimppuun!
Ilmoita asiaton viesti
Jep, ei tuonut tätä ensi-iltaan koronan aikana.
Ilmoita asiaton viesti
Se on lähes uskonnollinen kokemus kun insense teatterissa tehokkaat moottorit jylisevät ja lennetään kanjonissa kuin arohaukka. Pidin, ja en pitänyt leffasta. Ei mennyt mun top kolmeenkymppiin. Katsotaan joskus uudestaan, katsotaan sitten koheneeko tulos.
Ilmoita asiaton viesti
Elokuvassa ei käsitelty lainkaan ilmastonmuutosta, luontokatoa, tai saamelaiskysymystä, eikä päähenkilö kertaakaan tarkastellut kriittisesti etuoikeuksiaan.
Ihan kelvoton pätkä siis.
Ilmoita asiaton viesti
Ja vaikka olisi käsiteltykin niin on kyllä aikamoinen floppi.
Ei edes pääosan esittäjän vaihto Sleepy Joe Bideniin olisi auttanut.
Ilmoita asiaton viesti
Teki huimat voitot jo ensi-illassa.
Ilmoita asiaton viesti