Trump on Putinin viimeinen toivo
Yhdysvalloissa rebulikaanien ykkösuosikki taitaa olla Donald Trump. Trump on Putinin viimeinen oljenkori jos se saa venytettyä Ukrainan sotaan vuoden 2024 puoliväliin. Silloin Putin tulee voittamaan kun häntä kannustava Trump tulee loppuvuodesta valtaan. Kuka sanoisi että olen väärässä, toivottavasti olen väärässä mutta näin meinaa nyt tapahtua. Sitä ennne Venäjä pitää kukistaa Ukrainassa…
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009341920.html
Kysely: Trump selvä suosikki republikaanien presidenttiehdokkaaksi
”Trumpia äänestäisi 48 prosenttia ja Floridan kuvernööri Ron DeSantisia 28 prosenttia kahdeksan ehdokkaan kuvitelluissa esivaaleissa.”
Siellä häämöttää jo Ukrainan tappio kun Trump pääsee taas valtaan, nyt tuli kiire…
Ihan vielä Trump ei ole presidentti. Tuskin siihen hommaan pääsee. DeSantis ei ole samanlainen pelle ja demokratian vihollinen, hänen kanssaan kyllä voisimme elää.
Ilmoita asiaton viesti
Joidenkin haastateltujen amerkkalaisten mielestä Ron DeSantis voisi olla jopa oranssia ihmettä vaarallisempi juurikin syystä ettei ole politiikan osalta aivan yhtä tajuton kuin tämä, joskin täysin kusipää kuitenkin.
Joka tapauksessa DeSantis ymmärtää demokratian täysin erilailla kuin porukka jota hän kuvailee sanalla leftists, johon joukkoon laskee demokraattien lisäksi kuuluvaksi myös republikaanipuolueen maltillisen demokratiaa kunnioittavan, ja sitä amerikkalaisen yhteiskunnan peruspilarina pitämän siiven.
Ilmoita asiaton viesti
Missä logiikka?
Eikö asia ole juuri päinvastoin?
Biden on asettanut hävittäjäkjaupoille (onko?) sellaisia ehtoja että Turkki ei hyväksy Suomen ja Ruotsin jäsenyyttä.
Eikö juuri tämä ole ”Putinin toive”? Estää Natoa vahvistumasta ja ennen kaikkea lisäämästä uhkaa Venäjän luoteisnurkkaan?
Jos ja kun Suomi ja Ruotsi ovat jäseniä, on Venäjän uhka Norjan suuntaan huomattavasti pienempi kuin nyt. Nyt pääsee poikki Lapin ja Ruotsin Lapin Norjaan. Ei tarvitse kiertää Finmarkin ja Altavuonon kautta pitkiä, mutkaisia teitä pitkin.
Ilmoita asiaton viesti
Siis missä logiikka?
Ilmoita asiaton viesti
En usko millään, että Venäjän johto haluaa sodan venyvän 2024 vaaleihin asti. Sota olisi tietenkin hallitseva vaaliteema ja siitä keskustelu kiusallista. Vaikka puhuisivat miten paljon puuta heinää, kansaa varmasti kiinnostaisi ainakin, että mitä maksaa, kauanko vielä kestää ja kuka on vastuussa möhläilyistä?
Ilmoita asiaton viesti
Tuo on toiveajattelua joka ei toteudu.
Ei Venäjällä voi puhua, nyt eikä vaalien alla, todellisesta tilanteesta, olipa sota tai ei.
Ilmoita asiaton viesti
USA jatkaa Ukrainan tukemista oli presidenttinä kuka tahansa. Toki sekä vasemmalla että oikealla laidalla on pieni vähemmistö joka vastustaa tätä mutta suuri enemmistö on tuen takana.
Fakta on että Venäjä ei uskaltanut toimia kun Trump oli vallankahvassa. Vasta kun Biden tuli valituksi ja ilmoitti että USA ei tule puuttumaan tilanteeseen sotilaallisesti, Venäjä hyökkasi. Voitaisiin kartoittaa Venäjän ja Neuvostoliiton toimia republikaani- ja demari-presidenttien kausilla. Mutu sanoo että Venäjä on ollut vähemmän agressiivinen kun vallassa on ollut republikaani.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä operoi koko Trumpin kauden ajan itäisessä Ukrainassa jona aikana oranssin ihmeen ainoa teko Ukrainan suhteen oli yritys jatkokausi kiikarissa kiristää Zelenskyi ”löytämään” jotain hämärää Joe Bidenin päänmenoksi uhkaamalla jäädyttää sotilasavun Ukrainalle, jonka hän sitten myöskin teki 1,5 t Zeleskyin kanssa käymänsä puhelinkeskustelun jälkeen.
Zelenskyi ei taipunut vaan osoitti suoraselkäisyytensä tyypille, jonka täydellinen selkärangattomuus kävi ilmi viimeistään Helsingissä oranssin ihmeen livenä mateluna Putinin edessä.
Ilmoita asiaton viesti
Syyriassakaan ei mennyt nappiin.
https://suomenkuvalehti.fi/ulkomaat/donald-trump-lahjoitti-syyrian-vastustajilleen-eika-saavuttanut-mitaan-lahi-idan-jarjestyksen-valvojaksi-on-nousemassa-venaja/
Ilmoita asiaton viesti
Eikö?
Isis taitaa olla nurin. Sitähän sinne mentiin kaatamaan.
Ilmoita asiaton viesti
Korjaa nyt muistiasi.
Venäjä otti Krimin 2014, venäjämieliset aloittivat Donbassin ja Luhanskin alueen kapinoinnin samaan aikaan.
Trump tuli presidentiksi 2017. Jonka jälkeen venäläiset eivät laajentaneet valtaamiaan alueita. Ilmeisesti Trump oli kertonut heille että ei onnistu.
Kun Bidenista tehtiin presidentti, Venäjä alkoi keskittämään joukkojaan sotaharjoituksiin Ukrainan rajan pintaan yhdessä Valko-Venäjän kanssa. Ja sitten 2022 alussa hyökkäsi koko Ukrainan itärajan levyisellä rintamalla.
Koko kautensa ajan Trump vaati että Nato-maat nostavat puolustusbudjettinsa sovittuun 2 %:n bnp:n. USA jopa uhkasi ”jättää” Naton jos näin ei tapahdu.
Useimmat maat korottivat mutta eivät vielä riittävästi.
Ilmoita asiaton viesti
No mitäs luulet venäläisten touhunneen Donetskin alueella muuta kuin operoineen separatistien taustalla irrottamassa koko aluetta Ukrainasta.
Jenkkien tiedustelu tiesi tasan tarkkaan missä mennään, mutta oranssi ihme ei halunnut edes kuunnella.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä tämä Trump ulostuloillaan pelasi Venäjän pussiin jo 2018…
Trump uhkasi Yhdysvaltain erolla Natosta https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005752951.html
En usko että Trumpin agenda on muuttunut miksikään…
Ilmoita asiaton viesti
Miksi uhkasi?
Syynä oli se että muu eio tuntunut tepsivän eurooppalaisiin sosilaisteihin.
Erosiko USA Natosta?
Joillakin tuntuu olevan se enintään puolen vuoden useimmiten vain kolmen kuukauden mittainen muisti.
Ilmoita asiaton viesti
Trumpin Euroopan rundin taustalla oli myös amerikkalaisen liuskeesta poratun maakaasun lobbaaminen Eurooppalaisille päättäjille.
Heitto venäläisten energialähteiden toimituksiin sisältyvästä liiallisen riippuvuuden riskeistä Euroopalle ei ollut lainkaan tuulesta temmattu ja myöskin painostupuhe USA:n liukenemisesta NATO porukasta mikäli puolustusbudjeteissa luistellaan oli aivan oikeutettu, mutta tarkoitettu myös painottamaan liuskekaasukaupan epäonnistumisen merkitystä Euroopalle jenkkien mahdollisen turvallisuusyhteistyön hiipuessa.
Painostuksen toimiessa se olisi toiminut myös vastapalveluksena oranssin ihmeen vaalikampanjaa isolla rahalla tukeneille amerikkalaisille energiabisneksen multimiljardööreille.
Amerikkalaisten energialähteiden toimituksiin siirtymisen osalta Trumpille lähinnä naurettiin, ei naureta enää. Mikäli Trump olisi toiminut toisin ja kyennyt diblomatiaan hän olisi voinut hyvinkin saada aikaan diilin, mutta hyökkäsi koska ei diblomatiaa hallinnut.
Lähes surkuhupaisat jopa mateluksi menneet yritykset lähestyä Putinia ja Kim Jong-unia diblomatian keinoin osoittivat hänen täydellisen kokemattomuutensa ja kykenemättömyyden ymmärtää, että nyt ei liehitellä päättäjiä New Yorkissa eikä painosteta myöskään sikäläisiä aliurakoitsijoita sopimuksiin rakennusbisneksessä.
Sekä Trump että Eurooppalaiset päättäjät sössivät, Putinin korjatessa sillä kertaa potin.
Ilmoita asiaton viesti
Trumpin kaltaisen johtajan suosio on suoraa seurausta siitä, kun koululaitos lasketaan retuperälle ja tiedonvälitys keskittyy viihdyttämiseen. Perässä mennään, saattepa nähdä, jos ei olla tarkkoja.
Ilmoita asiaton viesti
Onko USA:n koululaitos joskus ollut olematta retuperällä?
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se 1960-luvulle asti tuotti osaajia ja piti sivistyksestä huolta. 1970-luvulta lähtien homma lähti menemään metsään.
Ilmoita asiaton viesti
Niin nykyäänhän siellä opettajien pitää olla woke.
Ilmoita asiaton viesti
Kuinka sitten on mahdollista että USA on johtava valtio mm. tekniikassa?
Asiahan on samalla niin että vain osasta voi tulla tohtoreita, insinöörejä, kirjailijoita jne. Kaikista ei voi koska kaikilla ei ole tarvittavia lahjoja.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä sitten johtui esim. Trumpin pelko Huawein 5G teknologian osalta. Siitäkö, että muutkin osaavat ja pärjäävät markkinoilla vai siitä, että kiinalaiset lukisivat EU-johtajien tekstarit reaaliajassa?
Ilmoita asiaton viesti
Tuota sinun pitää mennä kysymään itseltään.
Mutta eiköhän siinä ollut ja ole suurena vaikuttajana tekniikka ja talous.
Ilmoita asiaton viesti
Eräs episodi sai alkunsa Itä-Kiinan meren yllä kinuskien J-20 hävittäjän hätyyteltyä jenkkien F-35 leijaa. Jenkkikentsu analysoi tapahtunutta medialle, suorituskykyä näytti löytyvän ja muutenkin toiminta vaikutti ammattimaiselta.
Seurasi tietenkin haloo ja eipä aikaakaan kun jo kerrottiin kinuskien källineen ja kopioineen kaiken jenkeiltä.
Eivät olleet vielä silloin selvillä oliko kopioitu F-22 raptorista (never sold abroad) vaiko F-35:sta. Asiaa oli siis tutkittava, jolloin in no time ”löytyi” vakooja, yllättäen kinuski emigrantti, jolla oli löyhä kytkös Lockheed Martin alihankkijaan.
Tyyppi oli kuulemma läppärillään hakkeroinut em. sotatarvikepuljun sotateknologian huippusalan heittämällä, ei hyvää päivää.
Koomisinta lienee kuitenkin se, että tällaiset stoorit uppoaa perusjenkkiin kuin ei mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Miettikää sitä että Putinin sotakoneisto pistettiin vuotta ennen käyntiin ja silloin Trump oli Yhdysvaltain presidentti eikä näkyvissä ollut sitä mahdollisuutta ettei toistakin kautta tulisi. Olen täysin varma että Putin rakensi tämän varaan…
Ilmoita asiaton viesti
Tai siis milloin pistettiin käyntiin?
Jos hyökkäys tehtiin Trumpin suosiolla, niin miksi ei sitä jatkettu heti Donbassiin ja Luhanskiin tunkeutumisen jälkeen ennen Trumpin valintaa ja Trumpin aikana? Miksi odottaa kunne Yrump on ”pudonnut pois”?
Ilmoita asiaton viesti
Ei sitä Trumpin suosiolla tehty vaan Putin luotti että Trump ei puuttuisi siihen, eli ei olisi auttanut Ukrainaa sodan ”operaation” alettua. Olihan Trump kehunut sodan alettua Putinin toimia Ukrainassa. Ei se sitä oikeasti olisi haitannut ja jos olisi ollut silloin presidentti ei olisi laittanut tikkua ristiin. Trump on vaarallinen henkilö lännen vakaudelle.
Ilmoita asiaton viesti
No, Obama ei laittanut tikkua ristiin kun pienet vihreät miehet ilmestyivät Krimille ja Luhanskissa/Donbassissa alkoia kapina ja alueet ”itsenäistyivät” 2014. Tuolloin ei vielä edes tiedetty Trumpista yhtään mitään.
Sama tapahtui Donbassissa.
Sitten tuo sota jäätyi. Trump valittiin 2017. Jäätynyt tilanne jatkui kunnes Biden valittiin ja venäläiset alkoivat lataamaan ”rautaa rajalle”.
Ei kai tässä ollut enää mitään tekemistä Trumpilla?
Valtahan vaihtui USA:a tammikuussa 2021.
Nämähän ovat faktoja ja ne voi tarkistaa itse kukin.
”Ei sitä oikeasti olisi haitannut….” Voi luoja. Mistä sinä tai joku muu tietää tuollaista?
Fakta on se että kahina ei laajentunut sinä aikana kun Trump oli vallassa.
Olisiko Trumpin pitänyt alkaa sotimaan kun ei Obama tehnyt sitä jo heti alkuun? Miksi ei siis Obama halunnut pysäyttää Venäjää jo vihreiden pikku-ukkojen tullessa Krimille?
Ilmoita asiaton viesti
Tätä mieltä Trump on, se on faktaa kun mies itse näin sanoo. Trump ihannoi Putinia avoimesti:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/2b7770f1-1c50-5799-b48c-177de7c53768
”NBC: Donald Trump ylistää Venäjän operaatiota Ukrainassa nerokkaaksi”
Ilmoita asiaton viesti
Miksi jankutat?
Fakta on tuo mitä kerroin.
Trump sanoo tuossa jutussa myös että Biden on kyvytön hoitamaan tehtäväänsä (kun sallii venäläisten hyökkääyksen Ukrainaan?).
Fakta on se että konflikti jäätyi Trumpin ajaksi ja leimahti kun Trump Bidenista tehtiin presidentti.
Kommentoi tapahtumia, älä luulotteluja.
Ilmoita asiaton viesti
Fakta on se että Trump ei halua sotia. Fakta on se että Trump ei olisi puuttunut Ukrainan sotaan.
”Trump käänsi odotetussa puheessaan Ukrainan sodan merkiksi omasta erinomaisuudestaan – ja kehui taas Putinia fiksuksi
Entiseltä presidentiltä odotettiin Floridassa uutta visiota Amerikasta, mutta hän toisteli pitkälti vanhoja tuttuja iskulauseita.” (HS 27.2.2022)
Välivaalien aikana 9.11.2022:
”Nyt huolena on republikaanien piirissä heräävä epäily. Se koskee ennen kaikkea entisen presidentin Donald Trumpin kiihkeitä kannattajia.
Heidän poliittinen logiikkansa kulkee pääasiassa niin, että kaikkea mitä presidentti Biden kannattaa, pitää vastustaa. Ja Biden kannattaa Ukrainan tukemista.
Jos republikaanien murskavoitto olisi toteutunut, innostus olisi voinut jyrätä Ukrainan asian yli.”
Kommentti: Ukraina voi huokaista helpotuksesta – USA:n vaalien tulos ei ollut pahin mahdollinen https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009189123.html
Trump ihannoi Putinia, se on kylmä fakta.
Ilmoita asiaton viesti
Pitää paikkansa, muttei pidä unohtaa mitkä olivat Obaman mahkut. Hänhän peri 2 sotaa Bush pöljemmältä, Afganistanin & Irakin.
3. oli tulossa ISIS:n siirtyessä Syyriaan.
GOP:lla enemmistö kongressissa että senaatissa. Mistä tuki, ennenkaikkea mistä rahat?
Nyt jos ajatellaan ihan loppuun tilannetta niin olisiko Obamasta koskaan tullut USA:n presidenttiä ilman Irakin sotaa?
Eihän republikaanit edes pyrkineet kisaamaan täysillä laskien, että kaikki Bushin taakseen jättämä paska kaatuu lopulta automaattisesti Obaman niskaan eikä kukaan muista saatikka välitä.
GOP satsasi täysillä vain kongressiin ja senaattiin, ovelasti laskettu.
Mitä Obamalle jäi oli lopetella sotaa Irakissa jonne joutui kuitenkin palaamaan ISIS:n alkaessa riehumaan. Kurdeille ja irakilaisille piti syytää aseita ja rahaa, että ne pystyy ajamaan ISIS:n Irakista.
Amerikkalaisia ei ollut pahemmin varaa antaa kuolla Irakissa kun oli jo kerran vetänyt joukot pois.
What next, syytämään kurdeille lisää ase-apua ja ilmatukea, että ne voi jatkaa taistelua ISIS:ä vastaan Syyriassa.
Jatkokausi oli saatava ilman, että jenkkisotilaita tulee jatkuvasti ruumispusseissa ja arkuissa kotiin. Laittoi lennokit Afganistanissa ja vähän muuallakin tappotöihin ei kuole ainakaan amerikkalsia.
Onnistui sentää saamaan jatkokauden kun Bin Laden löytyi ja saatiin tapettua.
Tässä vaiheessa Amerikan Lakupete oli jo sen verran väsähtänyt ettei paljon muuta juuri tehnyt, kuin määräili lennokki-iskuja välillä seuraten niitä tilannehuoneessa livenä pitäen silloin tällöin jonkun väsähtäneen TV-puheen.
Ilmoita asiaton viesti
Afganistanin sota periytyi myös Trumpille. Sieltä lähdettiin kesällä -21. Trumpin kauden jälkeen. Vaikka lähtö oli sovittu jo aikaisemmin.
Nuo ”laskie…” ovat höpötystä.
Ei USA:a taktikoida noin vaaleissa. Kaikkensahan Republikaanit tekivät voittaakseen vaalit. Kuten aina.
Me olemme nyt sujuvasti siirtyneet toiseen aiheeseen, Lähi-Itään. Kysymyshän oli Ukrainan sodasta ja aloittajan virheellissistä väitteistä.
Ilmoita asiaton viesti
Mieti nyt vähän mitä ne heitti kehiin:
John McCain pressaksi, Sarah Palin varapressaksi.
GOP:n nimimiehistä osa piti sitä lähinnä vitsinä.
Siirryttiin mihin siirryttiin, teikä sortui whataboutismiin heittäessään ettei Obamalta herunut mitään johon meikä heitti vasta-argumentin.
Ilmoita asiaton viesti
Siis mitä Obama teki kun Venäjä valtasi Krimin, Luhanskin ja Donbassin?
Ei yhtään mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Amerikassakaan ei presidentti jakele yhtään mitään varsinkaan aseita ilman kongressin tukea. Mikäli tämä ei käynyt ilmi toiseksi edellisestä kommentistani niin enempää rautalangasta ei hyödytä vääntää.
Ilmoita asiaton viesti
Ei niin, olet aivan oikeassa.
Silti syytät Trumpa siitä että hän ei tee tai tekee jotain.
Jos siis Obama ei voi tehdä niin voiko sitten Trump?
Onko heillä eri säännöt USA:n politiikassa?
USA:a, niinkuin kaikissa joltisenkin demokraattisissa maissa sodasta ja rauhasta päättää kansanedustuslaitos tai sitä vastaava instituutio.
Ilmoita asiaton viesti
Voisit ehkä tarkistella mitkä olivatkaan voimasuhteet kongressissa ja senaatissa, kun Trump oli puikoissa eli kummalla oli paremmat saumat touhuta Trumpilla vaiko Obamalla.
Esimerkkinä:
Oranssia ihmettä kerittiin syyttämään vaikka mistä ja joka kerta republikaanit torppasivat.
Ilmoita asiaton viesti
Kuunteli Sarah Palinin puheen hänen ollessaan Alaskan kuvernööri. Se puhe oli täyttä rautaa! Toki demarimedia sai hänet sitten näyttämään tollolta irroittelemalla yksittäisiä lauseita asiayhteyksistään
Ilmoita asiaton viesti
No ehkä ne oli ne TV-depatit joissa kaikki kysymykset eivät olleet välttämättä etukäteen prepattavissa missä sitten välillä vähän kömmähteli…
Ilmoita asiaton viesti
Todella upeita selityksiä.
Mitkä olivatkaan voimasuhteet kun….?
”Ei niin, olet aivan oikeassa.
Silti syytät Trumpa siitä että hän ei tee tai tekee jotain.
Jos siis Obama ei voi tehdä niin voiko sitten Trump?
Onko heillä eri säännöt USA:n politiikassa?
USA:a, niinkuin kaikissa joltisenkin demokraattisissa maissa sodasta ja rauhasta päättää kansanedustuslaitos tai sitä vastaava instituutio. ”
Ja sitten lisää:
”No ehkä ne oli ne TV-depatit joissa kaikki kysymykset eivät olleet välttämättä etukäteen prepattavissa missä sitten välillä vähän kömmähteli… ”
Voi hyvä isä teitä.
Ilmoita asiaton viesti
Trump nimenomaan voi ja teki jäädyttäessään kongressin hyväksymän sotilasavun Ukrainalle koska Zelenskyi ei suostunut ”löytämään todisteita” joita Trump olisi voinut käyttää Joe Bideniä vastaan kampanjoidesssaan jatkokaudesta.
Itse asiassa Trump rikkoi tietoisesti lakia, tietäen ettei asia johtaisi koskaan syytteisiin asti republikaanien kyetessä estämään asian käsittelyn etenemisen viimeistään senaatissa.
Tämä olikin ainoa asia jonka Trump teki Ukrainan ”hyväksi” ever.
Ilmoita asiaton viesti
Trump oli pelkkä kauppamies, tuossa kauppasi itselleen tulevaa presidentin kauden jatkoa…kiristämällä Ukrainan presidenttiä.
Ilmoita asiaton viesti
Ettekö tienneet, että juuri Trump esti Putinia aloittamasta sotaa Ukrainassa. Trump uhkasi räjäyttää Venäjän Moskovan kultaiset kupolit taidan tuuliin. Retoriikka säikäytti Putinin. Asiasta on ääninauhat ja dokumentti. Biden taas sanoi , ettei puutu Ukrainan rajakahakoihin. Tultuaan presidentiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Trump on leimattu oikeistokonservatiiviksi ja siten vassareiden mielestä kaikki mitä hän on tehnyt on aina väärin.
Ilmoita asiaton viesti
Näinhän asia menee nykyään.
Oleellista ei ole mitä tapahtuu vaan se kuka ja mikä ideologia tekee. Sitten käännetään aina sopivasti itselle sopivaksi.
Hyvään Neuvostoliiton tyyliin historiaa väännetään sopivaan muotoon. ( Tämä ei koske sinua Nea. )
Ilmoita asiaton viesti
Trump ratsasti aivan avoimesti extreme right-wing äänillä.
Eri mielenosoitusten tapahtumista ja äijän reagoinneista sekä lausunnoista tapahtumien aikana että niiden jälkeen en viitsi enempää edes mainita.
Michael Hayden ex. CIA & NSA pomo joka ei taatusti edusta nk. leftists porukkaa eikä myöskään demokraattista puoluetta on kertonut selvin sanoin kuka ja minkälaista vaaraa USA:n demokratialle aiheuttaa.
Kenenkään ei ole erikseen tarvinnut leimata Trumpia miksikään, sen homman hän on hoitanut aivan itse.
Ilmoita asiaton viesti