Ehdotan valtioneuvostolle ilmastopaneelin lakkauttamista.
Aiheutuuhan ilmastopaneelin ”päästöistä” korkeaa verenpainetta miljoonille kansalaisille ja tästä seuraa arviolta 9,7 miljardin euron vuosittaiset sotekustannukset jos nämä päästöt vielä jatkuvat. Puhumattakaan siitä haitasta että herkkäuskoisimmat kansalaiset pidättäytyvät lisääntymisestä pelätessään ilmastopaneelin povaamaa tulevaisuutta. Saastuttaminen ja verorahojen tuhlaus vähenevät kun ilmastopaneeli lakkautetaan ja sen jäsenet lopettavat verorahoitteisen ilmastokokousmatkustelun.
Kannatan ehdotusta lämpimästi.
Ilmoita asiaton viesti
Täällä tietoa mikä se ilmastopaneeli oikein on kun blogin sisällöstä päätellen siitä ei ole kirjoittajalla mitään ymmärrystä.
https://www.ilmastopaneeli.fi/
Ilmoita asiaton viesti
En saanut linkkiä auki mutta käsittääkseni ilmastopaneeli on verorahotteinen organisaatio jolle on annettu valta kertoa ainoa oikea totuus ilmastosta ja sen muuttumisesta. Jäsenet lienevät pääosin Neuvostoliiton romahtamisesta katkeroituneita ex-taistolaisia jotka ovat ottaneet asiakseen kommunismin nostamisen vallan huipulle ilmastoasetta käyttäen.
Ilmoita asiaton viesti
Liikenne ja maatalous tuntuvat olevan heidän mustalla listallaan kärkisijoilla. Verotus ja sääntely ovat ihanteensa.
Ilmoita asiaton viesti
Okei, nyt ymmärrän. Blogisti on Hitlerin Saksan romahtamisesta katkeroitunut ex-natsi, joka höpertelee mitä sattuu.
Ilmoita asiaton viesti
Denialisteille epämiellyttävä totuus näyttää olevan kova paikka kun täytyy tämmöisiä hölmöjä solvausblogeja kirjoitella jatkuvalla syötöllä. Näitä sitten tullaan porukalla komppaamaan koska klikkisuosio on taattu. He pilkkaavat surutta tiedemiehiä, ovat kyynisiä ja lohkaisevat loukkaavia vitsejä painaakseen alas muita ja korostaakseen omaa ylivertaisuuttaan.
Mutta jääkö näistä mitään muuta käteen kuin hetkellinen hurmio ja huomenna jatketaan taas uusilla solvausorgioilla?
Ilmoita asiaton viesti
Muuten hyvä ehdotus, mutta valitettavasti ei tule menemään läpi.
Ilmoita asiaton viesti
Aborttilaki meni, joten lisääntymisen ulkoistaminen otti taas askeleen kohti klopaalia yhtenvertaista oikeutenmukasuutta.
Ilmoita asiaton viesti
En ole tosiaankaan nähnyt Ilmastopaneelin päästöjen kompensaatiotoimia.
Ilmoita asiaton viesti
On outoa ja jopa epädemokraattista että meillä on joku ilmastopaneeli joka päättää mitä kansalaiset dsaavat tai eivät saa tehdä.
Paneeli johon pääsee mukaan vain jos on ”oikeat” mielipiteet.
Me suomalaiset olemme tosi typeriä ja helppoja huijata.
Suomi on maailman kylmin valtio poisluettuna Islanti.
Täällä ei saa käyttä turvetta lämmitykseen, eikä varmaan koihta edes turvekammien tekemiseen. Ne kun ovat lämpimiä asumuksia.
Täälläö ei saa poltaa puuta, ei hiiltä, ei öljyä, ei kaasua asuntojen lämmitykseen.
Meillä on suhteellisen pieni väestö ja suhteellisen suuri pinta-ala. Matkat ovat pitkiä ja kylmiä.
Meillä verotetaan liikkumista ja lisää veroja on tulossa.
Me emme saa käyttää ainoaa luonnonvaraamme, puuta niin kuin haluamme.
Meillä on kasvukausi hyvin lyhyt kun se muualla Euroopassa on kuukausia pitempi.
Vastaavasti esim. kaikki Euroopan maat ovat lämpimiä, niissä ei tarvita tai tarvitaan hyvin vähän asuntojen lämmitystä, niissä saa käyttää ja käytetään kaikkia energiamuotoja lämmitykseen ja sähköntuotantoon.
Kaikesta tästä huolimatta me toteutamme orjallisesti kaikkein hulluinta nk. hiilineutraaliohjelmaa joka vie meiltä elinmahdollisuudet täällä arktisella alueella.
Ilmoita asiaton viesti
Ja kummasti metsä- ja maankäyttösektorimme muuttui viime vuonna hiilinielusta päästöksi! Miten se oikein tapahtui? Siinä olisi tutkivalle journalismille selvitettävää. Todennäköisesti niin tehtiin jotta kansalle voidaan perustella uusia rajoituksia, veroja ja päästömaksuja.
Muissa EU-maissa kun tulee jokin direktiivi, niin ei sitä oikeasti noudateta, ainoastaan paperilla mutta muuten ajetaan oman maan etua. Meillä on täällä 20 miljoonan kansalaisen tarpeisiin mitoitettu virkakoneisto joka valvoo että hulluimpiakin direktiivejä noudatetaan viimeistä pilkkua myöten ja vähän yli. Lienee tsaarin ajan peruja.
Ilmoita asiaton viesti
Meillä ei ole kuin punavihreää journalismia, joten turha toivo.
Ilmoita asiaton viesti
Jocke on tässäkin, kuten yleensäkin hakoteilla valtiohallinnon päätöksenteosta, siitä mikä tai kuka päättää mistäkin, ei ilmastopaneeli päätä mitään, se voi esitää ilmastoon liittyviä ehdotuksiaan, näkemyksiään, mutta ilmastoon liittyvät päätökset tehdään muualla.
Ilmoita asiaton viesti
Asia nyt ei ole noin.
Mistään mitään ymmärtämättömät sosialistit tekevät juuri niin kuin itse nimittämänsä ”ilmastopaneeli” sanoo.
Sinä, Arto, et tiedä yhtään mitään siitä kuinka päätöksenteko toimii. Niin demokratiassa, näennäisdemokratiassa kuin diktatuurissakin.
Et edes näe ennen kuin otat ne punaiset, sirpillä ja vasaralla koristellu lasit silmiltäsi. Nuo koristeet peittävät senkin vähän mitämahdollisesti voisit nähdä.
Ilmoita asiaton viesti
”Täälläö ei saa poltaa puuta, ei hiiltä, ei öljyä, ei kaasua asuntojen lämmitykseen.”
Oho, milloin puu- ja öljylämmitys on kielletty? Viimeksi eilen poltin uunissa pesällisen klapeja, tuleekohan huomenna poliisit hakemaan kuulusteluihin. Ja muutamalla tutulla on öljylämmitys, varmaan häkki heilahtaa. Ja on se kumma että kaasulämmittimiäkin on vielä myytävänä, ei ole kukaan muistanut kertoa että nekin on kielletty.
”Meillä verotetaan liikkumista ja lisää veroja on tulossa.”
Niin, missään muuallahan liikkumista ei veroteta.
”Me emme saa käyttää ainoaa luonnonvaraamme, puuta niin kuin haluamme.”
Mitä rajoituksia puun käytölle on asetettu?
Ilmoita asiaton viesti
Tuskin sinulla edes on uunia,jossa pesällisen polttaisit.
Mutta tärkeintä on liike……………
Ilmoita asiaton viesti
No sinähän sen tiedät. 😄 Tässä omakotitalossa jossa asun on 2 takkauunia ja keittiössä hella/leivinuuni ja saunassa puukiuas, pitäiskö olla vielä enemmän?
Ilmoita asiaton viesti
”Täälläö ei saa poltaa puuta, ei hiiltä, ei öljyä, ei kaasua asuntojen lämmitykseen.”
Lääkkeet.
”Meillä on suhteellisen pieni väestö ja suhteellisen suuri pinta-ala. Matkat ovat pitkiä ja kylmiä.”
Tässä olet asian ytimessä. Meillä on kansallinen intressi vähentää öljyriippuvuutta nopealla tahdilla.
Ilmoita asiaton viesti
” Meillä on kansallinen intressi vähentää öljyriippuvuutta nopealla tahdilla.”
Olemme kuulleet, että pitää estää luontokato ja metsien avohakkuut, sekä säilyttää hiilinielut. Tuulivoimala ei edistä niistä tavoitteista mitään, joka on havaittavissa
👇
https://twitter.com/HeikkiAukee/status/1585315488573579265
Ilmoita asiaton viesti
”Tuulivoimala ei edistä niistä tavoitteista mitään, joka on havaittavissa”
Tuulivoima edistää öljyriippuvuudesta eroon pääsemistä.
Sähköautot eivät nimittäin kuluta jatkuvasti sähköä. Autohan on suurimman osan ajasta parkissa ja kiinni töpselissä. Se että sähkön tuotanto vaihtelee ei siinä autojen latauksessa ole niin iso ongelma.
Ilmoita asiaton viesti
Ei siinä paikalla ollut öljyliuskealuetta eikä hiilikaivosta. Siinä kasvoi metsää. En näe yhtään kelohonkaa pystyssä tuulivoimalan aiheuttamilla raiskioalueilla. Puihin sitoutunut hiili on taivaan tuulissa, eikä nuo alueet tule koskaan hiilensidonnan käyttöön. Samalla on menetetty puhdasta uusiutuvaa energiaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei siinä paikalla ollut öljyliuskealuetta eikä hiilikaivosta.”
Miksi olisi pitänyt olla?
Tarkoitus on että saadaan sähköä.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, ammutaan sanansaattajat ja niinpä yhteiset ongelmatkin lakkaavat olemasta.
Ilmoita asiaton viesti
Voi vittu joo. Meidän muuttolintumme eivät kärsi hätää sen vuoksi,etteivätkö ne lisääntyisi täällä. Mutta vuosi toisensa jälkeen on tulijoita entistä vähemmän siksi,että Välimeren maissa tapetaan kaikki pikkulinnut,jotka verkkoon erehtyvät lentämään, Ja niitä verkkoja on paljon.
On käsittämätöntä,että Ollikaiset ynnä muut tietäjät eivät halua nähdä lintukatomme oikeaa syytä,vaan syyttävät siitä meitä suomalaisia,joille muuttolinnut arvoasteikossa ovat seuraavia itsensä jälkeen.
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä ,että otit verkkometsästyksen esille.Birdlifen mukaan Välimeren maissa tapetaan 25 miljoonaa lintua.Eipä asiasta ole paljon ollut esillä kun on puhuttu lintujen vähenemisen syistä Suomessa.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä minua ainakin vistottaa nuo Ollikaisen teesit sen verran ,että pitää lähteä pois kuuntelemasta. Kuten tänäänkin.Nehän ovat vain hänen omaa totuutta. Ei häntä koskaan ole kiinnostanut pätkääkään syyllistämiennsä ihmisten tunnot. Ollikaiselle on yksi ja sama mitä yksilöt tekee,kunhan vain itse tuntee olevansa oikeassa.
Varmaan hän ymmärtää senkin,että pitää lyödä raskaimman jälkeen sen ajan minkä on saanut. Lammaspaimenta sentään ei tällä kertaa tuotu areenalle.
On se tuo Ylen asioiden markkinointi keskustalaisenkin mielestä hieman erikoista fiksusti sanottuna. Ei siellä kyseenalaistavia mielipiteitä näy.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmastopaneeli se säät ja ilmat säätää (sarkasmia).
Kyse on uskonnosta ja Ollikainen paikallinen ylipappi.
Ilmoita asiaton viesti
Älä ihmeessä ehdota. Ilmastopaneelin budjetti on 750.000 euroa. Valtioneuvosto keksisi korvata sen Ilmastovirastolla, jonka budjetti olisikin sitten 75 miljoonaa euroa.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän meiltä löydy jo syke, luke, sitra ja ympäristöministeriö ja varmaan monta muutakin tahoa jotka ovat kasvattaneet budjettiaan ilmaston muuttumisella perustellen. En toki ihmettelisi vaikka uuttakin virastoa pukkaisi.
Ilmoita asiaton viesti
Piti oikein avata ton roikkuvan kommarin laittama linkki.
Onko toi eka teksti kopsattu jostain kommunismin käsikirjasta? Tossahan sanotaan ihan selvästi että ensiksi ilmasto”toimet” vie sun toimeentulon jonka jälkeen valtio antaa sulle almuja just senverran että et nälkään kuole. Tossa taloudentuhoamispaneelissa yksikään ei elä niin kuin ite saarnaa, ei niin järjetöntä uskontoa löydy ettei joku olisi sen edessä polvillaan mutta että me ite maksamme vielä tosta paskasta jota heittävät niskaamme.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, ja mieti :
Ilmastopaneelin jäsenet työskentelevät korkeakouluissa tai tutkimuslaitoksissa päätoimisesti ja tekevät ilmastopaneelityötä sivutoimisesti. Ilmastopanelistit nimitetään korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten antamien ehdotusten perusteella nelivuotiskaudeksi kerrallaan. Ilmastopaneelin työtä avustaa viisihenkinen sihteeristö.
15 panelistia ja 5 sihteeriä.
Nenänkaivajien kokoontumisajot. Muiden rahoilla. :)).
No, Suomihan on rikas maa, jos vertaa vaikka Sudaniin.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän ne tuhoa verorahhoo kuin vajaa 40 000€ per knuppi vuodessa.
Ilmoita asiaton viesti
Metkaa kun täälläkin toitotetaan jatkuvasti että ilmastosta ei saisi puhua muut kuin alan koulutuksen omaavat tutkijat.
Ja nämä toitottajat kuuntelee polvillaan kädet ristissä kun Ollikainen jolla ei ole mitään ilmastoalan koulutusta päästelee pehmoisia.
Tämä viimeisin tuhnu oli kyllä järjettömin pitkään aikaan, olikos se eilen jossain uutisissa kun möläytti että meiltä katosi hiilinieluja. Ei ne mihinkään kadonnut mutta politrukit jossain rysselissä vaan päätti että niitä ei enää lasketa.
Ilmastopaneelilla ja punaviheriäisillä on sama tavoite, ajaa tavallinen ihminen riippuvaiseksi valtion almuista.
https://i.media.fi/incoming/4kiycr/8256479.jpg/alternates/FREE_960/8256479.jpg
Ilmoita asiaton viesti
Ja sitten heitetään faktana tällaisia ja jotkut uskoo: ”ennallistamisasetuksessa, joka komission esityksen mukaan maksaisi Suomelle vuosittain noin 900 miljoonaa euroa ja toisi arviolta 9,7 miljardin euron vuosittaiset hyödyt.
Hyödyt on laskettu arvioimalla, että ennallistaminen auttaisi sopeutumaan ilmastonmuutokseen, estämään ja vähentämään luonnonkatastrofien vaikutuksia, parantamaan veden, ilman ja maaperän laatua sekä ”yleistä hyvinvointia”. Komission arvion mukaan jokainen ennallistamiseen käytetty euro toisi 8–38 euron taloudellisen hyödyn.”
Käytännössä ei siis mitään taloudellista hyötyä…
”PIETIKÄISEN mukaan tekemättä jättäminen tarkoittaisi, että kustannukset yhdessä ilmastonmuutoksen kanssa olisivat metsätaloudelle monikymmenkertaiset.”
Eikä mitään konkreettista avausta tällekään väitteelle.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009154563.html
Ilmoita asiaton viesti
Kannatan ehdotusta. Löytyyhän maasta oikeita asiantuntijoita, joihin muun muassa Hesari aina viittaa: Valtteri Bottas kantaa huolta ilmastonmuutoksesta.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä eikä Valtteri ole todellakaan ainoa. Mm. Emmi Rukajärvi https://yle.fi/urheilu/3-11347075 ja iso lauma todellisia influenssereita https://www.teosto.fi/teostory/huolestuneita-lauluja-ilmastonmuutoksesta-ja-ihmissuhteista/. https://sointijazzorchestra.com/2020/01/23/maailmanlopun-konsertti-8-2-2020-vuotalossa/
Ja kirkosta löytyy myös hyvää asiantuntemusta: https://yle.fi/uutiset/3-5762294 ”Arkkipiispa: Ihmisellä 10 vuotta estää ilmastokatastrofi (2007)”
Ilmoita asiaton viesti
Jos joku tekisi ilmastopaneelin lakkauttamisesta kansalaisaloitteen, se tulisi saamaan nopeasti 50 000 kannattajaa. vink vink.
Ilmoita asiaton viesti
Opin juuri A-Talk’ia katsoessani, että joudumme rahoittamaan ilmastopaneelin lisäksi myös luontopaneelin 14 ekofanaatikkoa ja neljää muuta avustavaa apupappia.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka olen luonteeltani varsin kylmähermoinen ja monien mielestä lähes tunteeton, en ole kyennyt enää katsomaan ilmastonmuutosta ”käsitteleviä” keskusteluohjelmia. Vähän sama kun monet jenkkikollegani eivät enää halua katsoa uutisia. Niin värittynyttä tiedonvälitys on.
Ilmoita asiaton viesti