Miksi Kokoomuslaisena äänestän PS:ää
Syynä on se, että haluan maahan hallituksen jonka poliittinen ideologia on sama kuin kansalaisten enemmistön, eli oikeistolainen.
Jos PS jää toiselle sijalle Kokoomuksen eliitti haluaa hallitukseen SDP ja Vihreiden kanssa. Näin uudistukset jäisivät tekemättä. Arvelen että tässä painaa julkisella sektorilla ja yritystukihankkeissa isoa palkkaa suojatyöpaikkojensa turvasta nauttivien hyvien veljien ja siskojen etu. Näitähän on kertynyt kaikkiin vanhoihin puolueisiin, myös Kokoomukseen. Tämä on eräs syy siihen että verovaramme eivät riitä.
Haluan myös tolkkua ilmaston vastaiseen taisteluun. Suomelle ei ole mitään hyötyä olla hiilineutraali 15 vuotta ennen muuta Eurooppaa. Haitallisen sattumavoiman lisärakentaminen on lopetettava jo ihan luontokadonkin vuoksi. Vihreät suunnittelevat tuulivoiman 12-kertaistamista! Montako hehtaaria metsää siinä tuhottaisiin kymmeniksi vuosiksi? CO2 nielumme on laskettava reaalimaailman mukaan jolloin meidän ei tarvitse maksaa EU:lle mitään päästömaksuja. Nythän hiilinielujen laskentatapaa ohjaa poliittinen tarkoitushakuisuus jossa tavoitteena on maaseudun lopullinen autioittaminen sekä metsien lahottaminen.
Muutoinkaan meidän ei tule lähteä mukaan mihinkään yhteisvastuullisiin lainoihin tai tukipaketteihin. Joskus on vaan pystyttävä sanomaan EI vaikka sitten tuleva urakehitys Brysselissä vaarantuisikin. PS on ainoa puolue joka oikeasti pystyy tuomaan näihin rotia.
Siksi tulen äänestämään Perussuomalaista eduskuntavaaliehdokasta.
Kohta sut haetaan uudelleenkoulutusleirille.
Tää viheriäisten logiikka ampuu koko ajan itteään ottaan mutta ei se niitä haittaa. Esimerkkinä vaikka toi tuulivoiman 12 kertaistaminen, sen aiheuttama luontotuho myös 12 kertaistuu. Toinen vielä, viheriäiset haluaa avohakkuut luvanvaraisiksi mutta tuulivipperän alta metsät saa poistaa pysyvästi.
Tieteen sanomaa Suomen hiilinegatiivisuudesta viheriäiset ei kuule nyt eikä tulevaisuudessakaan.
Ilmoita asiaton viesti
Vihertaistolaisliberaaleja hallituskumppaneikseen hamuava arvo-Orpo karkottaa omat äänetäjänsä pietikäisvihreille ja persuille.
Blogistin siirto on perusteltu ja olen itsekin ilmoittanut, että ääneni menee persuille hyvin samanlaisista syistä.
Ilmoita asiaton viesti
Uskoisin että näin ei ole. Kokoomus ja Orpo ovat nyt sen verran vasemmalla että saavat kynittyä SDP:n oikeistosiiven äänestäjiä, äänestäjiä jotka eivät purematta niele sosialismia.
Kun vaalit ovat ohitse niin saattaa olla että takki kääntyy ”yön yli”.
Perustelen tätä myös sillä että tuskin kokoomuslaiset koskaan hyväksyvät SDP/Vasemmistoliitto – sosialismia.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus on kyllä oikealla siinä missä Perussuomalaiset. Näissä vaan on hajontaa siinä onko liberaalia vai konservatiivia.
Kokoomuksen fiksumpi puoli vaan tekee yhteistyötä enemmin vasemmiston kanssa kuin konservatiivien.
Ilmoita asiaton viesti
Itse asiassa, jos persut olisivat suurin puolue vaaleissa, se nimen omaan estäisi äärioikeistolaisen hallituksen muodostamisen. Ei kokoomus voi hyväksyä rasistisia ja natsistisia vaatimuksia.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta äärivasemmistolais stalinistisen sdp:n hyväksyy?
Ilmoita asiaton viesti
Sekä SAKn ulkoparlamentaarisen käskyvallan.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus ja demarit löytävät kyllä toisensa.
Ilmoita asiaton viesti
Tämän vuoksi moni kokoomuslainen äänestää kuten minä.
Ilmoita asiaton viesti
Eikö tuossa logiikassa ole se vika, että kokoomus ja perussuomalaiset tuskin pystyvät kaksistaan hallitusta muodostamaan? Varsinkaan, jos ps kasvaa kok kustannuksella.
Ilmoita asiaton viesti
Kuka nyt hyväveliverkostosta haluaisi luopua?
Sosiaalidemokraattinen kokoomus syntyi Kataisen kaudella.
Ilmoita asiaton viesti
Mites noi Lipposen I ja 2?
Ilmoita asiaton viesti
Silloin oli vielä kokoomuksessa jonkinlaista rotia.
Ilmoita asiaton viesti
Iiro Viinanen oli mielestäni erittäin hyvä valtionvarainministeri joka joutui ratkomaan pahaa kriisiä jota ei voitu hoitaa ottamalla lisää velkaa kuten tämä pikavippihallitus on tehnyt.
Ilmoita asiaton viesti
Viinanen kertoo yhden hyvän asian kirjassa ”Vaaran vuodet”: keskuspankkirahoitus.
Tuo olisi pitänyt vuonna 1992 toteuttaa, mutta Manu kielsi.
Sillä Suomi pelastuisi nytkin.
Matti, soita minulle. Kerron lisää.
Ilmoita asiaton viesti
Olet väärässä. neuvostoliitto-venäjä myönteinen ja -mielinen kokoomuksen linja syntyi 1970 (remonttimiehet). Monet pitävät heidän aiheuttaneen es. eversti Valo Nihtilän kuoleman. Ei vaadi suurta lukutaitoa ja luetunymmärrystä tutustua asioihin puupäisensuunsoiton sijaan..
Ilmoita asiaton viesti
Orava on näköjään tullut alas puusta.
Kokkareiden six bagistä lähtien Suomesta hävisi oikeistopuolue ja minun ääneneni puolueelle.
70-luvulla oli kaikki puolueet enemmän tai vähemmän suomettuneita.
Ilmoita asiaton viesti
Lue enemmän, luulet vähemmän.
Ilmoita asiaton viesti
Tiedonantajaa vai Demokraatti totuutta?
Ilmoita asiaton viesti
En lue kumpaakaan ja epäilen ettei kokoomuksen historiasta kummastakaan paljon irtoa.
Ilmoita asiaton viesti
Totta!
Ilmoita asiaton viesti
”Sosiaalidemokraattinen kokoomus syntyi Kataisen kaudella”
Ei syntynyt. Se syntyi jo aikaisemmin, kun demari Pertti Salolainen soluttautui Kokoomuksen puheenjohtajaksi.
Salolainen otettiin Yleen töihin demareiden mandaatilla.
Kalevi Sorsa ja uintitoimittaja-avustaja Kauko Aatos Leväaho olivat kuuluisimmat suosittelijat.
Leväaho tunsi Salolaisen, joka oli uimarina Helsingin Työväen uimareissa.
Salolainen sai käännettyä kokoomuslaisten päät.
Niin sanottuja EU-neuvotteluja käytäessä Suomen EU-ministeriryhmään kuului toinenkin punavihreä, Sirpa Pietikäinen.
Kun presidentti Koivisto nimitti ko. ryhmän, otettiin – dokumenttien mukaan – ministeri neuvottelujen kannalta tärkeimmistä ministeriöistä.
Salolainen nimitytti itsensä pääneuvottelijaksi vaikka se olisi kuulunut olla ulkoministeri Väyrysen tehtävä.
Pietikäinen oli ympäristöministeri. Loppu onkin historiaa.
Maatalousministeriä ryhmään ei nimitetty. Sekin on historiaa.
Suomen ainoana maatalousneuvottelijana oli Esa Härmälä, joka neuvottelujen jälkeen tuli valituksi MTK:n puheenjohtajaksi.
Härmälä joutui ns. kahdelle pallille eli vastustamaan itse neuvottelemiaan asioita. Tästä on maininta Antti Kuosmasen kirjassa ”Suomen tie EU:n jäseneksi”. Samasta asiasta on myös Kalevi Hemilän dokumentti, kun Härmälä moitti maatalousministeri Hemilää.
Hemilä tietää, sillä olen nähnyt hänen nimensä virallisissa papereissa.
Otin etäisyyttä Kokoomukseen, kun Salolainen koohotti EU:ta.
Mutta liityin jäseneksi, kun sain kuulla asioita.
Kokoomusta pitää muuttaa sisältäpäin. Siksi ei kannata erota.
Lähes kymmenen vuotta sitten sain kutsun puhutteluun, koska kotisivuni kuohuttivat niin, että puoluetoimistossa hermostuttiin.
Otin mukaani tulosteita rivikansanedustaja Sauli Niinistön puheista eduskunnassa.
Puhuttelija sanoi: -En ymmärrä, miksi olet EU-vastainen ja EU-kriittinen.
Vastasin, etten ole EU-vastainen, enkä EU-kriittinen.
Kritiikkini kohde on presidentti Koiviston valtiopetoksellinen toiminta.
Koiviston jäljiltä on paljon 25 vuoden ajaksi salaisiksi määrättyjä papereita.
Jos julkisen hallinnon asiakirjoja määrätään salaisiksi, Suomi ei enää ole demokratia, vaan demareiden diktatuuri.
Julkisen hallinnon asiakirjojen julkisuus on demokratian perusta.
Luettuaan mukanani olleet paperit hän sanoi: -Jorma, nyt ymmärrän sinua.
Tässä luettavaksi niitä Niinistön puheita otsikolla
”Kooste Sauli Niinistön puheista ja Suomen perustuslaista” on osoiteessa http://jormajaakkola.fi/Niinist%C3%B6n%20puheita%20eduskunnassa
Ilmoita asiaton viesti
Et maininnut lainkaan, että Heikki Haavisto nimitettiin ulkoministeriksi EU-neuvottelujen aikaan nimenomaan siksi, että varmistaisi MTK:n ja viljelijöiden tuen EU:lle. Ulkoministerihän nimenomaan oli se primus moottor neuvotteluissa.
Ilmoita asiaton viesti
Yksityiskohtia Suomen EU-maatalous”neuvotteluista” otsikolla ”Petoksen taustoja”
http://jormajaakkola.fi/Petoksen%20taustoja
ja EU-maatalous”neuvottelujen” tulos: ”Video: 141:n ja 142:n EY-oikeudellinen luonne”
http://jormajaakkola.fi/141%3An%20ja%20142%3An%20EY-luonne
Ilmoita asiaton viesti
Tämä onkin tilaisuus kokeilla kerrankin vähemmistö hallitusta Ruotsin tapaan – esille tulevat probmeelit ratkaistaan eduskunnassa – tämä pakottaa vallassa olevan puolueen hakemaan tukea sieltä mistä sen saa.
Ilmoita asiaton viesti
Pyykölä taitaa olla Putinin miehiä, kun näkee natseja joka puolella.
Ilmoita asiaton viesti
Hytölän ääni menee faktisesti suoraan Vihreille!
PS ei missään nimessä halua hallitukseen, koska silloin sen kannatus puolittuisi seuraavissa vaaleissa, ja sen persaukiset edustajat joutuisivat taas persaukisiksi. Jos Hytölä haluaa pitää Vihreät ulkona seur. hallituksesta, hänen kannattaa äänestää Kepua.
Ilmoita asiaton viesti
Tällä palstalla ei ole muita persaukisia kuin sinä, Riikosen poika. En ole nähnyt yhtään blogia jossa osaisit jotenkin hahmottaa konkreettisesti siitä mitä todella ajattelet politiikasta tai maailman menosta. Et osaa edes muodostaa järjellistä kommenttia siitä mistä puhutaan juuri nyt , kysyn vaan että harmittaako tuollainen syvä tyhmyys ?
Ilmoita asiaton viesti
Niin – onko vika lähettimessä vai vastaanottimessa?
Ilmoita asiaton viesti
Jos Kokoomus ottaa SDP:n tai Vihreät hallituspartnerikseen niin se minulle viimeinen niitti, elleivät erota ennen sitä. Paikallinen kokoomusyhdistys saa sitten valita uuden pj:n. Olen yrittänyt vaikuttaa puolueen sisällä oikeaan suuntaan siinä onnistumatta, verkkouutisetkin shadow bannasi minut kun esitin yhteistyötä persujen kanssa. Uskon että PS:n voitto auttaa Kokoomustakin karistamaan piilovihreät ja kaappidemarit johdostaan.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi roikkua puolueessa, joka ei selvästikään ole oma?
Kaheli mikä kaheli – sopii persuihin.
Ilmoita asiaton viesti
Arvo-Orpolaisten toivehallituskumppani onkin äärivasemmisto.
Toveri mikä toveri – sopii kokoomukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Ainoastaan äärioikeistolainen kokee Kokoomuksen olevan vasemmistoa.
Eikä siinä mitään; Lauerman sanoin jokainen meistä kokee tämän maailman ihan omalla tavallaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ja joku ”Lauerman” on jonkinlainen auktoritteetti jonka sana on se ”Raamatun sana”?
Ilmoita asiaton viesti
Se on Lauerma kuten Pekka ystävällisesti blogissani korjasi. Genetiivi on siis Lauerma ja partitiivi Lauermaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niin katsos kun ei ole mitään hajuakaan jostain Lauermannista.
Ilmoita asiaton viesti
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hannu_Lauerma
Ilmoita asiaton viesti
Tämä onkin tilaisuus kokeilla kerrankin vähemmistö hallitusta Ruotsin tapaan – esille tulevat probmeelit ratkaistaan eduskunnassa – tämä pakottaa vallassa olevan puolueen hakemaan tukea sieltä mistä sen saa.
Ilmoita asiaton viesti
En usko että Sakki omassa työssään haluaa toimenpiteilleen hyväksynnän potilaalta, hammashoitajalta, postinkantajalta sekä lumenpudottajalta.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä nyt menee ammatti asioihin, mutta kyllä, asiakkaan tahto on lähtökohtana kaikelle sille mitä pyritään hoidossa toteuttamaan, muistaen kuitenkin se että kenelläkään ei vahinkoa saa tehdä.
Ilmoita asiaton viesti
Veikkaan, että sd-kok hallitusta tukee vihertaistolaisliberaalit, skd-liberaalit ja ruotsalaisliberaalit ja arvo-Orpo on vain marin-onetti.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän se tee kun n. 80%
Ilmoita asiaton viesti
Gallupit lupaa hieman muuta. Kd, persut, nyt ja sitten kepu- ja kokkarikapinalliset keikauttavat lukemia.
Sanna on kaunis ja maailman vaikutusvaltaisin nainen, mutta..
Ilmoita asiaton viesti
Olen saanut sinun retoriikasta käsityksen että muut paitsi persut ovat viherstalinistisialiberaalejaäärikommunisteja ja persujen kannatus vaaleissa on n.20% joten nuo viherstalinistisialiberaalejaäärikommunistit muodostavat n.80% kannatuksellaan uuden hallituksen. Väärinymmärrys on minun.
Ilmoita asiaton viesti
Sinun juttusi on suoraan 70-luvun SKDLää.
Ilmoita asiaton viesti
Ohhoh…. Kannattiko skdl jo 70-luvulla Suomen Nato-jäsenyyttä, tiivistä puolustusyhteistyötä USA:n kanssa, tiivistä puolustus- ja kyberpuoustus yhteistyötä Israelin kanssa, VAHVAA omaa puolustusta, poliisin ja Rajavartiolaitoksen vahvaa suorituskykyä, kommunismin ja äärioikeiston kieltämistä lailla, jne jne? Laittaisitko muutaman linkin jotka vahvistaisivat minun ”juttuni” ja skdl:n juttujen samankaltaisuuden.
Ilmoita asiaton viesti
Komppaajasta päätellen kuulutkin taistolaiskommunisteihin.
Ilmoita asiaton viesti
Tuon viimeisen lauseen kumpikaan adjektiivi ei tosin pidä paikkaansa tuossa yhteydessä.
Ilmoita asiaton viesti
Joka on aika sama kuin pakko ruotsin vastustus, jonka tunteja lisättiin
No onneksi Suomessa demokratia ja oikeus toteutuu?
Ja voin uskoa, että Suomessa on demokratia, kun pakko ruotsi poistuu?
Toki ei tapahdu, kun ruotsin kieliset säätiöt ja vaalirahaa. No uskon suomen demokratiaan, kun pakko ruotsi poistuu? Ja suomalaisten syyt aukoa päätään yhtään mistään, korruptio tai oikeus valtiosta, ennen tätä ontuu?
Ilmoita asiaton viesti
Eikö sinua häiritse uus-natsien kanssa hengailevat persut ja persujen ”tehtaankadun pojat ja tytöt”?
Ilmoita asiaton viesti
Eikö sinua häiritse terroristi Putinin puudelit, Tuomioja, Heinäluoma, Kiljunen, Lipponen, Halonen, Kumpula-Natri?
Ilmoita asiaton viesti
On aina häirinnyt ja olen aina inhonnut noita mainitsemiasi henkilöitä. Tosin lipposesta jotkut ovat erimieltä. En minä.
Ilmoita asiaton viesti
Minua häiritsee ääristalinistinen taistolaispropaganda.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän Halla-Aho ja Purra ole tehneet PS linjan aika selväksi. On siellä ehkä joku Tiitto vai mikä se oli mutta ei tule pääsemään jatkoon.
Ilmoita asiaton viesti
Sen myönnän että Purra ja Halla-Aho ovat pyrkineet tekemään persuista ”sisäsiistiä” mutta työ on vielä kesken.
Ilmoita asiaton viesti
En vaan jaksa uskoa, että Kokoomus haluaa pysäyttää vihreiden keinotekoisesti luoman energiakriisin. Kokoomukselle sikamaisen kovat energiahinnat sopivat, koska hyvä tuotto on parempi kuin kohtuullinen tuotto, ja sen ’pörssisähkön’ taakse on niin helppo poliitikon viattomana piiloutua.
’ Syökää silakoita ’ – Slogan sopii edelleen Kokoomukselle.
Ilmoita asiaton viesti
Valitettavasti puolueen eliitille. Mutta tavoitteena on muutos tähän. Oikeistolainen puolue joka on työläisen ja yrittäjän, myös pienyrittäjän asialla.
Ilmoita asiaton viesti
No noinhan se tietenkin pitäisikin olla, mutta valitettavasti se puolueen eliitti sanelee suuntaviivat. Pahoin pelkään, että Orvon saaadessa PM n pesti tulee kaikki menemään päin persettä. Edelleen. Kokoomuksen puolueen poliitiikka ei muuten ole enää Kansallisen Kokoomuksen linja.
Liberaali Kokoomus on porvallinen versio vihreistä.
Toinen, selkärangallinen puheenjohtaja saattaisi olla Kokoomuksen pelastus.
Ilmoita asiaton viesti
En ole ikinä ymmärtänyt mitä kokoomuslaiset orpossa, 2015-16 sisämininisterissä vai katastrofiministerissä, näkevät.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä oli aika kova paukku!
Mutta perusteet vaikuttavat suhteellisen uskottavilta.
Monenlaista spekulaatiota tässä nousee tajuntaan, mutta yritän hillitä sormiani kirjoittamasta.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, kaiken näkemäni jälkeen perussuomalaiset ovat nyt Suomen kannalta hyvä vaihtoehto.
Ulkosuomalaisena en vaan viitsi raahautua äänestämään. Lähin äänestysmesta kun on n 50 km n päässä. Luulis äänestämisen olevan mahdollista vaikka Bank Id: llä, mutta kun ei se vaan ole. Vieläkään.
Ministereillä on kädet niin täynnä tasa-arvoa, saamelaisia ja meikkaamista, ettei sähköisen äänestämisen eteen ei ole tehty yhtään mitään.
Vaihtoehtona olevaa kirjallista postiääniamonusta en postitse viitsi Suomeen viranomaisille lähettää. Paluupostissa saisin sitten postiäänestyslipukkeen,jolla voisin ennakkoäänestää. Sen ennakkoäänestyslipukkeen voisin sitten postitse määräpäivään mennessä lähettää Suomeen.
Hoh-hoijaa.
Ilmoita asiaton viesti
Minäkin ole Chilessä työreissussa ennakkoäänestysaikaan, pitää toivoa että pääsen kotiin äänestyspäiväksi.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla matkaa äänestyspaikalle on noin 200km.
Pitää ottaa matkailun kannalta ja boonuksena voin äänestää ehdokasta yli vaalipiirien.
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä pointti.
Ilmoita asiaton viesti
Persuilla ei taida olla mitään asiaa hallitukseen. Ainostaan reilu 4-5% ero seuraavaan antaisi tarpeeksi vahvan neuvotteluaseman, eikä kansan tahtoa ehkä uskallettaisi ohittaa, edes Marin.
Ilmoita asiaton viesti
Kun näköjään persuilu sumentaa aivot, pari historia knoppia:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Valo_Nihtil%C3%A4
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kokoomuksen_remonttimiehet
Valo Nihtilän arvostan top3 sodanajan upseereista.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä Valo Nihtilään tulee, niin suosittelen mielenkiintoista kirjaa. Se on Pertti Kilkin kirjoittama ”Valo Nihtilä – Päämajan eversti.” Kirja julkaistiin vuonna 1994.
Nihtilä joutui hoitamaan everstinä armeijakunnan komentajan ja esikuntapäällikön tehtäviä, kun komentaja ”katosi” saunareissulle. Tämä tapahtui kaiken huipuksi vielä kesän 1941 hyökkäysvaiheen aikana Kannaksella.
Ilmoita asiaton viesti
Löytyy kyllä kirjahyllystä ja voin yhtyä suositukseesi. Täällä moni tarvitsee perussivistystä.
Ilmoita asiaton viesti
https://twitter.com/Virkki5/status/1633469154207440897?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1633469154207440897%7Ctwgr%5E5ef475f358636a29d3b63b0a41aa3f99a57eb26e%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fmaanpuolustus.net%2Fthreads%2FkC3A4rkipoliitikkojen-vahtimisketju.3851%2Fpage-756
Kirja suositus vaalien alla.
Ilmoita asiaton viesti
Persut on todennäköisesti suurin eli pääministeri puolue. Purra muodostaa hallituksen demareiden kanssa. Mikä on vedonlyönnin kerroin?
Ilmoita asiaton viesti
No ei ole mahdollista, sillä Marin on jo sanonut sanottavansa hallituksesta PS:n kanssa ja hyvä niin. Kyllä PS on lähempänä talouspolitiikassa kokoomuksen kanssa, kun ei oteta huomioon ns. halpatyövoiman tuontia maahamme (kts. alla oleva kommenttini).
Ilmoita asiaton viesti
On se siinä tapauksessa mahdollista, jos Marin suostuu ottamaan vastaan EU-ylipuheenjohtajan elinikäisen viran.
Ilmoita asiaton viesti
Tai ulkoministerin, tai Eduskunnan puhemiehen. Jospa Marin asettuu ehdolle Presidentin vaaleissa jota kokoomuksessa pelätään? Tai eurovaaleissa jota kaikki muut puolueet pelkäävät. Tai saa työpaikan suomalaisesta tai kansainvälisestä ajatuspajasta tai lobbaustoimistosta. Tai YK:sta. jne.
Ilmoita asiaton viesti
Jokainen syö puheensa vaalien jälkeen hallitustunnusteluissa. Monet politiikan asiantuntijat pitävät Marinin lausumaa viisaana taktiikkana.
Huomasin jo ennen kunnallisvaaleja kuinka Halla-Aho ja Marin välttelivät ärsyttämästä toisiaan. Välillä näytti suorastaan huvittavalta. Purra ei ole vältellyt ärsyttämästä orpoa.
Sdp:n ja persujen suurimmat äänestäjäryhmät ovat duunarit ja eläkeläiset. Sdp ja persut ovat yllättävän lähellä toisiaan kun ottaa punaiset ja sinivalkoiset lasit pois.
Esimerkiksi Kaakkois-Suomen kyselyssä demareiden Suna Kymäläinen ja persujen Jani Mäkelä olivat ainoat jotka nostivat rajaturvallisuuden ohi liikenneinfran.
Parin kolmen kuukauden päästä olemme viisaampia.
Ilmoita asiaton viesti
Ei hyvältä näytä äänestäjissä on niin paljon taloudesta ymmärtättömiä kaupunkilaisia.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuslaisena tämä blogi osui ja upposi.
Olen tullut samoihin johtopäätöksiin kuin blogisti: hallitus nykyisen SDP:n kanssa on yhtäkuin ero puolueesta.
Maahan on saatava oikeistohallitus, nykyisen velkavetoisen woke-vihervasemmistopuljun sijaan.
Ilmoita asiaton viesti
Persujen ”uudistus” veisi Suomen takaisin aikaan joloin autot olivat ”mosseja” työpäivät kuusiviikoisia ja keskiolut Alkossa, tuon ajan eläneenä niin kiitos ei!
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän tässä olla menossa nyt juuri tuohon suuntaan.
Autolla ajosta tehdään mahdottoman kallista ja sitä kautta vain eliitille mahdollista, asumisesta tehdään niin kallista että ihmisten on siirryttävä pieniin asuntoihin, ruoka kallistuu niin että täytyy siirtyä lenkkimakkaraan ja leipään ilman voita, vaatetus täytyy olla halvintamahdollista kiinalaista roskaa, tiestö ”leviää” kun ei ole varaaa kunnostaa, lääkärikäynnit muuttuvat nekin eliitille varatuiksi, koulutuksen taso muuttuu kurittomien kakaroiden riehumiseksi kouluissa jne.
Ilmoita asiaton viesti
Ja perustelut oli…?
Ilmoita asiaton viesti
Itseäni ns. nyppii kokoomuksen harjoittamassa politiikassa kaikkein eniten juuri se, kun mainostavat puoluettaan talouspuolueeksi. Miten tuo on sopusoinnussa sen kanssa, että kokoomus on juuri se puolue joka on himokas tuomaan ns. halpatyövoimaa maahamme ja siten kasvattamaan sosiaaliavustusten määrää. Eihän kielitaidoton ja kouluttamaton voi saada työpaikkaa kokoomuksen yhdessä vasemmistopuolueiden harjoittamalla politiikalla. Miksi ei noudateta vanhaa hyvää käytäntöä jotta yritykset jotka tarvitsevat sitä halpatyövoimaa ovat itse liikkeellä kolmansissa maissa hakemassa työvoimaa ja palkkaamassa heitä sellaisin palkkaeduin jottei veronmaksajien tarvitse heitä yritystukena tukea. Siten puolueiden ei pitäisi sotkeentua laisinkaan työvoiman hankintaan vaan antaa se yritysten itsensä tehtäväksi ja Migri hoitaa työ- ja oleskelulupa-asian. Tällaisella menetelmällä saattaisi jopa suomalainen työtön kelvata työhön.
Ilmoita asiaton viesti
Menetelmä ei kelpaa ay-järjestöille.
Ilmoita asiaton viesti
Yksi mallihan olisi että aikuisille määriteltäisiin lakisääteinen minimipalkka, joka on käytössä monissa maissa.
Minimipalkka joka on sitä tasoa että sillä tulee toimeen normaalisti elämällä ja joka synkronisoitaisiin samalla sosiaalietuuksien kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan se ja sama mikä olisi systeemi kunhan eduskunta ei sotkeudu mitenkään yritysten tarvitsemaan työvoiman hankintaan. Ei edes puheissa.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyinen malli tekee oikeastaan samaa kuin minimipalkka.
Meillä kun on tuo sosiaaliturva mikään laki ei pakota töihin jossa leipään/vaatteisiin jne. jäisi kulujen jälkeen vähemmän kuin se muutama satanen mikä on sosiaaliturva.
Tämä tarkoittaa sitä, että työnantajien tarvitsee maksaa sellaista minimipalkkaa ihan itse tai vaihtoehtoisesti voivat itse tehdä työnsä.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, jompi kumpi täytyy siis tehdä, alentaa/tehdä sosiaaliturva monelta osin harkinnanvaraiseksi tai sitten säätää minimipalkka joka on korkeampi kuin sosiaaliturva ja samalla säätää verotusta niin että palkasta jää riittävästi käteen myös pienitukoisille.
Ilmoita asiaton viesti
Helpompaa olisi pienentää palkasta maksettavien eläkemaksujen kokonaismäärä enintään 20% niin työvoiman kulut halpenisi.
Ilmoita asiaton viesti
Eläkevarat ovat nyt jo riittämättömät.
Siis alennetaanko eläkkeitä?
Ilmoita asiaton viesti
Työeläkkeisiin voisi tehdä vastaavanlaisen mallin kuin ansisidonnaiseen työttömyyskorvaukseen. Eli jos vaikka maksaisi niitä vain N aikaa ja sitten putoaisi jollekin takuueläkkeelle. Tällä tavalla työkykyiset eivät menisi ennenaikaisesti eläkkeelle.
Tuollaisella tempulla saisi ihmiset siirtämään eläkeikäänsä myöhemmäksi eikä tarvitsisi niin suuria summia rahaa niihin eläkkeisiin.
Ilmoita asiaton viesti
Noinko vähän tiedät?
Juuri noinhan työeläke toimii ja on aina toiminut.
Jos muistan oikein niin täyden työeläkkeen saa 40 vuoden ajalta maksetuilla eläkemaksuilla. Ja eläkkeen suuruus taas perusttu maksettuun määrään.
Ja jos ei jää eläkeelle jo 65-vuotiaana niin sen jälkeisistä vuosista kertyy enemmän eläkettä 68-vuoden ikään saakka.
Ilmoita asiaton viesti
”Juuri noinhan työeläke toimii ja on aina toiminut.”
Monta vuotta sitä maksetaan?
Ilmoita asiaton viesti
Työeläkettä? Vai maksuja?
Eläkettä maksetaan niin kauan kuin henki pihisee, monet jäävät täysin ilmankin.
Eläkemaksuja maksetaan niin kauan kuin on ansiotuloja (ja myös joistakin sosiaalietuuksista kertyy eläkettä).
Ilmoita asiaton viesti
Tuohon edelliseen täytyy korjata:
Eläkemaksuja maksetaan ansiotyötulosta kunnes henkilö jää eläkkeelle. Sen jälkeen saadusta ansiotyötulosta ei makseta enää el’kemaksuja.
Ilmoita asiaton viesti
Orpon ja mykkäsen johdolla tuotiin 2015-17 +30000 ”halpatyöläistä” Suomeen. Ainiin olihan siinä kepu ja persutkin mukana.
”Vuonna 2018 Mykkänen oli sitä mieltä, että työperäistä maahanmuuttoa pitää nopeasti lisätä” eli ei riittänyt 2015-17 tulijat.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo on muuten kumma juttu, tuo halpatyövoiman saamisvimma. Se alkoi jo – 80 luvulla, eikä loppua näy. Sama laulu raikaa edelleen. Tuloksista en ole lainkaan varma.
Kannattais Petterin kurkistaa Ruotsiin, jossa teknistä osaamista olevia yritysten toimesta haetaan. Mokomat vielä onnistuvat tuossa. 🙂
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/gavleborg/hudikforetag-dammsuger-arbetsmarknaden-pa-spetskompetens
Ilmoita asiaton viesti
Matti Hytölältä on tullut jo pitkän aikaa ihan järkeviä kirjoituksia, nythän tuo syykin selvisi.
Ilmoita asiaton viesti
”Syynä on se, että haluan maahan hallituksen jonka poliittinen ideologia on sama kuin kansalaisten enemmistön, eli oikeistolainen.”
Harmillisesti valitsit väärin, sillä Perussuomalaiset ovat konservatiiveja.
Ottaen huomioon että Suomesta puuttuu käytännössä täysin vasemmistokonservatiivit, on Perussuomalaisten ideologia Suomessa kansalaisten vähemmistöä. Suurin osa suomalaisista on liberaalia, joko oikeastoa tai vasemmistoa.
”Haitallisen sattumavoiman lisärakentaminen on lopetettava jo ihan luontokadonkin vuoksi.”
Voit näyttää esimerkkiä muille luopumalla autoilusta ja katkaisemalla sähkösopimuksen.
Ilmoita asiaton viesti
Jaahas, vai on PS kansalaisten vähemmistöä. Minusta näyttää siltä ettei yhdenkään puolueen kannatus ole muuta kuin vähemmistöä koko kansalaisten määrästä. Kaikille kun ei samat asiat ole tärkeimpiä elämässä. Siispä painotus on erilaisiin ideologisiin asioihin ja hyvä niin. Katsotaan vaalien tulos ja kuinka puolueet onnistuvat sovittelemaan omia arvojaa eli poliittisia ohjelmiaan keskenään. Siis hallituksen muodostamiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuksen äänestäminen kannattaa muutenkin lopettaa. Se oli aikoinaan asiallinen puolue, mutta niistä ajoista on jo vuosikymmeniä.