Klassinen tyhmyys – mitä se on?
Rasismikeskustelu on käynyt kiivaana koko kesän. Helsingin Sanomat julkaisi 29.8. pitkän jutun otsikolla ”Mitä rasismi on” Jutussa monet asiantuntijat yrittivät määritellä rasismia, mutta selkeää määritystä ei tullut.
Minusta ollaan tilanteessa missä jälkikäteen teko tai puhe tuomitaan rasistiseksi. Tilanne on kansalaisille ja sen edustajille hankala kun ei tiedä mitä kukin tulkitsee rasismiksi. Tietenkin se ns. klassinen rasismi tunnistetaan koska se on määritelty mutta se muu onkin sitten vaikeampaa. Ajatellaan vaikkapa, että liikenteestä poistettaisiin nopeusrajoitusmerkit ja autoilija tuomittaisiin jälkikäteen todistajalausuntojen perusteella ylinopeudesta.
Rasismi on myös verrattavissa tyhmyyteen. Jokainen voi tehdä ajatuskokeen korvaamalla sanan ”rasismi” sanalla ”tyhmyys”. Kuinka tyhmyys voidaan Suomesta poistaa? Tai peräti Hallituksesta niin, että se julistaa 0-toleranssin tyhmyydelle. Hallitus kuitenkin tekee hyvän yrityksen antamalla pääministerin ilmoituksen tyhmyyden vastaisista toimista, joita kuulleman mukaan on kaksikymmentä. Edellinen hallitus esitti ohjelmassaan ”Yhdenvertainen Suomi” peräti 52 toimenpidettä poistaa tyhmyys.
Kansalaisten suhtautumista vieraisiin kulttuureihin on hyvin vaikeaa muuttaa nopeasti. Suomalaiset, etenkin maaseudulla, ovat olleet vuosisatoja syrjässä muusta maailmasta ja normaalia on se, että pelätään kaikkea mitä ei tunneta. Muutos tapahtuu sitä mukaa kun tieto ja kanssakäyminen lisääntyy. Joskus se voi tapahtua nopeastikin, esimerkkinä Natojäsenyys.
PS: pieni näyte Hesarin jutusta, missä olen korvannut rasimikäsitteen tyhmyyskäsitteellä:
”Perussuomalaiset tunnustavat vain klassisen tyhmyyden, Rkp myös tyhmyyden modernit määritelmät. Siksi puolueet eivät siedä toisiaan.
Elinkeinoministeri Wille Rydman oli elokuun alussa politiikan toimittaja Sanna Ukkolan ohjelmassa haastateltavana.
Ukkola tivasi: Oletko sinä tyhmä?
”En”, Rydman vastasi.
Irtisanoudut tyhmyydestä?
”Sellaisena kuin se on klassisesti ymmärretty”, Rydman totesi ja lisäsi, että tyhmyys-termi on ”kärsinyt inflaatiota” eli sen merkitys on vähentynyt, kun osa ihmisistä on alkanut pitää tyhmyytenä ”mitä tahansa”.
Rydmanin määrittely klassisesti ymmärretystä tyhmyydestä oli mielenkiintoinen.
Heräsi ensinnäkin kysymys siitä, mitä se oikeastaan on. Ja kuinka se eroaa tyhmyydestä, joka on jotakin muuta, jotakin modernimpaa?
Sillä niitä jälkimmäisiä eli nykypäivän yleisempiä määritelmiä tyhmyydestä Rydman – kuten tiettävästi moni muukaan perussuomalainen – ei hyväksy tyhmyydeksi.
Puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä säesti Rydmania kaksi päivää myöhemmin linjaamalla, että tyhmyyttä on vain se, mikä on Suomen laissa määritelty tyhmyydeksi.
Ei siis olisi ylipäätään olemassa sen kaltaista tyhmyyttä, joka ei rikkoisi Suomen lakia.
Tekojen ja puheiden mahdollinen tyhmyys määrittyisi vain siitä, tuomitaanko tekijä niiden pohjalta oikeudessa rangaistukseen.”
PS. ”Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä”
Loistava juttu. Kiitoksia.
Ilmoita asiaton viesti
Kateellisena suosittelin (-;
Ilmoita asiaton viesti
Kun luin tuon jutun, niin mieleeni tulivat Carlo M. Cipollan tyhmyydenperuslait. Tässä ne tulevat vapaasti käännettyinä:
1. Aina ja väistämättä jokainen aliarvioi olemassaolevien tyhmien ihmisten määrän.
2. Todennäköisyys, että joku ihminen on tyhmä, niin on riippumaton tämän henkilön muista ominaisuuksista.
3. Tyhmä ihminen on sellainen, joka aiheuttaa toiselle ihmiselle tai toisille ihmisille vahinkoa kuitenkaan itse siitä hyötymättä tai jopa itsekin kärsien menetyksiä.
4. Ihmiset, jotka eivät ole tyhmiä, niin aliarvioivat tyhmien ihmisten kykyä aiheuttaa vahinkoa. Etenkin ihmiset, jotka eivät ole tyhmiä jatkuvasti unohtavat kaikkialla ja kaikissa olosuhteissa, että vuorovaikutus tyhmien ihmisten kanssa tulee aina kalliiksi virheeksi.
5. Tyhmä ihminen on vaarallisin ihminen.
Lähde: https://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_M._Cipolla#%22The_Basic_Laws_of_Human_Stupidity%22_(1976)
Ilmoita asiaton viesti
Kun media laatii seuvaavia eduskuntavaaleja varten vaalitenttejä, vielä tärkeämpää olisi paljastaa ehdokkaitten tyhmyys kuin rasismi. Luulen, että tyhmyys aiheuttaa paljon enemmän vahinkoa kuin rasismi, siis luulen, en tiedä. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos, hyvä laki. Tässä muutama sarkastinen kommentti lainkohdista:
1. pessimisti ei pety.
2. Hallitus opposition mielestä (aina)
3. Ministerit
4. Kannettu vesi ei kaivossa pysy
5. Ahkera tyhmä tekee paljon vahinkoa
Ilmoita asiaton viesti
”Tekojen ja puheiden mahdollinen tyhmyys määrittyisi vain siitä, tuomitaanko tekijä niiden pohjalta oikeudessa rangaistukseen.”
Niinpä niin, mutta eikös ministeri Henriksson sanonut, vaikkei laissa ole vihapuhetta lainvastaiseksi määritelty, niin se on kuitenkin monta kertaa mainittu eu tuomioistuimen päätöksissä. Siis, rkp ei Henrikssonin määrittelemänä kyennyt sanomaan mitä tuo rkp:n vihapuhe määritelmällisesti on. Jokaisen tulisi siten etsiä em. tuomioistuimen päätöksistä miten se on perusteltu, jos ylipäänsä ko. mainintaa löytää koska ei ole esitetty linkkiä tai muuta josta ko. asian voi todeta. On siten pelkkää Henrikssonin ja rkp:n esittämää teoriaa, omaperäistä sellaista jota ei ole lainsäädännössä sanottu.
Rkp:n ja ex-oikeusministeri Henriksson voisi pohtia enemmän sitä, miksi Marinin hallituksessa ei noudatettu lainsäädäntöä, kun luottamus annettiin selvästi lakia rikkoneelle ministerille! Onko tuollainen toiminta rkp:n mielestä vähemmän moitittavaa kuin nykyiset vellovat puheet vihapuheista joita ei ole edes lainsäädännössä sellaisina säädetty?
Rikoslaissa ei ole säädöstä vihapuheesta vaan rikoslaissa on oma pykälä jolla sananvapautta tulkitaan rajoitetuksi.
https://poliisi.fi/viharikokset
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka Henriksson on ”oikeusoppinut” hän ei näköjään vielä tiedä, että oikeudessa tuomarit tulkitsevat lakia, ei moraalisääntöjä. Tuomarit eivät anna tuomioita moraalisilla eikä todennäköisillä perusteilla.
Kopioin tuosta linkistäsi tunnusmerkkejä ”vihapuheesta” :
”Yleiskielessä ja julkisessa keskustelussa käytetty termi vihapuhe on muodostunut käsitteenä tulkinnanvaraiseksi. Vihapuheeksi katsotaan helposti kaikki epäasiallinen puhe tai kirjoitus.
Euroopan neuvoston ministerikomitean suosituksessa vihapuhe on määritelty seuraavasti: Vihapuhetta ovat kaikki ilmaisumuodot, jotka levittävät, lietsovat, edistävät tai oikeuttavat etnistä vihaa, ulkomaalaisvastaisuutta, antisemitismiä tai muuta vihaa, joka pohjaa suvaitsemattomuuteen.”
Toivottavasti emme ajaudu pimeään keskiaikaan, jolloin tuomio noituudesta annettiin todennäköisyyteen perustuen.
Ilmoita asiaton viesti
Tuon Euroopan neuvoston ministerikomitean suosituksen perusteella meistä suurin osa syyllistyy vihapuheeseen. Esim. Ukrainan sodan osalta Venäjän ja venäläisten tuomitseminen usein ylittää tuon kynnyksen normaalissa kielenkäytössä. Miksi muuten antisemitismi mainitaan tuossa? Miksi siinä ei mainita yleisesti uskontoa?
Ilmoita asiaton viesti
Parasta lähteä etenemään kysymyksestä mitä on fasismi johon rasismi olennaisesti liittyy, mihin se perustuu?
Lähtökohtaisesti rasismi perustuu vain kuvitelmaan ylempiarvoisuudesta suhteessa johonkin toiseen ryhmään joka suo kuvitellun oikeuden parempiin elinolosuhteisiin kuin toiseen ryhmään kuuluvalla, eli aivan pohjimmiltaan kyse on ahneudesta, josta on kehittynyt tunneperäinen käyttäytymismalli.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän tässä ole puhe klassisesta tyhmyydestä?
Ilmoita asiaton viesti
No siis aivan täydestä klassisesta pissapäisyydestä on kysymys juurikin silloin kun fasistit pääsevät valtaan ruokkimalla rasismia. Se ahneus lähtee fasismista, joka näkyi selvästi niin Mussolinin kuin Hitlerin nousussa valtaan. Ahneisto lähti kimppaan kyetäkseen pitämään kiinni omaisuudestaan, fasistien eliitti hääräsi vallassa eivätkä takuulla kiristelleet vöitään. Kansalle syötettiin syyllinen jota vihata, hyvin vähän siitä saivat, loppupeleissä ei jäänyt mitään.
Jotenkin en vain pääse kiinni jonkun osin tai pääosin KELAn etuuksilla kitkuttavan persuja äänestämään sortuneen tallaajan logiikasta jossa mamujen, jotka eivät päätä Suomessa yhtään mitään, olemassaolo vähentäisi heidän osuuttaan etuuskakusta.
Mamut täällä loisii, eivät kotimaiset väliinputoajat, joille Orpon johdolla kokarit, persut & kumppanit vittuilee tarjoamalla pelkkää paskaa…😵💫
Ilmoita asiaton viesti
Tietyin ehdoin maahanmuuttajat ovat kyllä osa Suomen demokraattista päätöksentekoa, jos vain.niin haluavat:
https://vaalit.fi/aanioikeus
Ilmoita asiaton viesti
Tekninen tyrmäys 😜
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä että joku yrittää antaa jonkinlaisia määrittelyitä rasismille. Tuota sanaa käytetään nykyään aivan liikaa pelkkänä epämääräisenä haukkumasanana.
Rasismi saattaa liittyä usein fasismiin, mutta on varmasti myös muunlaisia rasisteja, eikä kaikkien fasistien tarvitse olla rasisteja. Riippuu tietenkin myös siitä, mitä rasismin määritelmää käytetään.
Kun puhutaan ”oikeudesta parempiin elinolosuhteisiin” ollaan aika lähellä sitä klassista rasismin määritelmää, joka viittaa etniseen syrjintään (aate tai teko). Joidenkin ihmisryhmien huono kohtelu heidän etnisyytensä perusteella kuuluu lähes kaikkien mielestä (ml. perussuomlalaiset) rasismin määritelmän piiriin.
Etninen syrjintä voi perustua usein ”kuvitelmaan ylempiarvoisuudesta”, mutta kai myös samanarvoisiksi (tai ylempiarvoisemmiksikin) katsottujen etninen sortaminen on rasismia.
Tämän pika-analyysin perusteella olet ehkä hyvinkin lähellä perussuomalaisia ja/tai klassista rasismin määritelmää siinä, miten rasismi määritellän. Oletan kuitenkin, että et katso olevasi perussuomalaisten kanssa aivan samaa mieltä noista asioista. Miten katsot näkökulmasi (ehkä) poikkeavan heidän näkökulmastaan? Toisessa kommentissasi puhut perussuomalaisten suhteesta maahanmuuttoon, mutta en lähde arvailemaan enempiä siitä, katsotko tuon erottavan heidän ja sinun käsityksiäsi rasismista.
Ilmoita asiaton viesti
Kansalaisten suhtautumista vieraisiin kulttuureihin on hyvin vaikeaa muuttaa nopeasti. Suomalaiset, etenkin maaseudulla, ovat olleet vuosisatoja syrjässä muusta maailmasta ja normaalia on se, että pelätään kaikkea mitä ei tunneta. Muutos tapahtuu sitä mukaa kun tieto ja kanssakäyminen lisääntyy. Joskus se voi tapahtua nopeastikin, esimerkkinä Natojäsenyys.
___________________________________________________________
Tuo saattaa ehkä osin pitää paikkansa vaikka en kyllä nykymaailman maaseudun väestöä aliarvioisi.
Mutta kyse mielestäni nyt on Suomen hallituksen ministereistä. Heiltä voidaan odottaa täysin erilaista suhtautumista.
En tiedä onko sitten parempi olla moukka, mulkku, sivistymätön vai rasisti.
Ilmoita asiaton viesti
”When you´re dead, you dont know you´re dead. The pain is felt by others.
The same thing happens when you´re stupid.”
Mitenköhän tämä mietelause sopii aiheeseen?
Ilmoita asiaton viesti
Oikein hyvin, siksi tyhmyyden vastaisia toimia tarvitaan.
Ilmoita asiaton viesti
Onko muita tyhmyyden vastaisia toimia kuin sivistäminen?
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä, sanotaan, että sivistystä ei saa opiskelulla. Voi olla, että suurempi osuus on ympäristötekijöillä. Siksi esimerkin antaminen on hyvä keino.
Pietarin katujengistä voi tulla presidentiksi muttei sivistyneeksi.
Ilmoita asiaton viesti
On, poraamalla reikä päähän ja tunkemalla sahanjauhoa sisään ettei niin lainehdi.
Ilmoita asiaton viesti
No miten on onnistunut?
Ilmoita asiaton viesti
Tarkistin, ei lainehdi.
Ilmoita asiaton viesti
Rasismi on myös verrattavissa tyhmyyteen.
——————————
Tästä olen samaa mieltä.
Ihmiset jotka arvottavat toiset ihmiset ulkoisten ominaisuuksien perusteella ovat todellakin tyhmiä.
Ilmoita asiaton viesti
Toimii myös toiseen suuntaan: ”Ihmiset, jotka nimittävät toisia ihmisiä rasisteiksi ilman todellisia perusteita, ovat todellakin tyhmiä”
Ilmoita asiaton viesti
Toimii myös toiseen suuntaan: ”Ihmiset, jotka nimittävät toisia ihmisiä rasisteiksi ilman todellisia perusteita, ovat todellakin tyhmiä”
—————————————-
Toimii myös siihen suuntaan, että ihminen joka väittää minua tyhmäksi perusteetta, on itse tyhmä.
Niin. Sinähän käytät sitä persujen omaksumaa kaksoisviestintää, jossa sanotaan asia niin, että omat ymmärtävät kelle vittuillaan mutta asia esitetään niin vihjailevasti, että se voidaan kiistää.
Ilmoita asiaton viesti
”Klassinen tyhmyys – mitä se on?”
– Eiköhän se ole viisauden vastakohta. Älykkyyden vastakohta (jota myös vastaukseksi harkitsin) lienee älyttömyys. Klassiseksi määritteleminen ei mielestäni tarkenna tyhmyyttä millään lailla, mutta antaahan se käsitteelle tiettyä lisäpainoa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos ihminen on tyhmä ja laiska, niin se ei ole kovin huono asia.
Jos ihminen on tyhmä ja aktiivinen, niin sillä yhdistelmällä voi syntyä todella pahaa jälkeä.
Jos ihminen on rasisti ajatuksissa tai vaikkapa myös puheessa, niin se ei ole kovin vakavaa. Sitten jos ihminen on rasisti teoissa toista ihmistä kohtaan, niin sitten siihen on syytä puuttua.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta noiden kahden määreen vertaamisessa toisiinsa ei ole järkeä (!).
”Rasismi” voidaan määrittää mielestäni yksiselitteisesti. Vaikka sen määrittely vaihtelee lausujasta tai asiayhteydestä riippuen, se voidaan määritellä tarkkarajaisesti.
Sen sijaan ”tyhmyys” on vaikea, ellei mahdoton määriteltävä. Mitä se on?
Onko se epäloogisuutta? Alhaisen älykkyysosamäärän ilmaisua? Vaiko vain lausunto tai mielipide joka on vastoin kuulijan maailmankuvaa? Vastoin yleistä konsensusta?
Pitääkö ottaa huomioon aikajänne: mikä nyt näyttää tyhmältä voi pitkässä juoksussa osoittautua viisaudeksi.
Ilmoita asiaton viesti
” ”Rasismi” voidaan määrittää mielestäni yksiselitteisesti.”
Pistämällä rasismin lainausmerkkeihin, osoitat, ettei sitä voi yksiselitteisesti määritellä, jos puhutaan siitä modernista rasismista.
Sen sijaan klassinen rasismi on ajat sitten määritelty. Mutta sehän ilmeneekin konkreettisessa teossa, mikä on helppo havaita. Tämä moderni muoto on enemmän henkimaailman juttu. Siinä tarvitaan rasististen ajatusten aistimista. Kaikkia rasistiselta puheelta vaikuttavaa puhetta ei Suomessa ole pidetty rasistisena vai mitä olet näistä: ”Ryssä on ryssä vaikka sen voissa paistas” tai kun joku epäonnistuu, sanotaan, että ”se meni ryssiksi”.
Tässä olet oikeassa:
”Sen sijaan ”tyhmyys” on vaikea, ellei mahdoton määriteltävä.”
Siksi tämän blogin kirjoitinkin ja vertasin tyhmyyttä rasistisiin ajatuksiin ja niiden ilmentymiin puheissa.
Moderni rasismi on kuin ”keisarin uudet vaatteet”, minkä vain harvat ja valitut näkevät.
Ilmoita asiaton viesti
” Pistämällä rasismin lainausmerkkeihin, osoitat, ettei sitä voi yksiselitteisesti määritellä, jos puhutaan siitä modernista rasismista.”
Lainausmerkkien tehtävä tässä oli vain erottaa määre.
Rasismi voidaan aina määritellä, oli kyse sitten ”klassisesta” tai ”modernista” rasismista – jos nyt tuollaisia luokkia halutaan ylipäänsä käyttää.
Ilmoita asiaton viesti
””se meni ryssiksi””
Yleisimmin taitaa kuitenkin olla, että ”se ryssittiin” tai ”meni ryssimiseksi”. Kummassakaan niistä ei ole mitään rasistista.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoitat:
””Rasismi” voidaan määrittää mielestäni yksiselitteisesti. Vaikka sen määrittely vaihtelee lausujasta tai asiayhteydestä riippuen, se voidaan määritellä tarkkarajaisesti.”
Suurin ongelma on minusta ns. kulttuurinen rasismi. Kulttuurien vertailun tulee olla sallittua. En hyväksy esimerkiksi sellaisia kulttuureita, joihin kuuluu törkeä naisten alistaminen, pakkonaittaminen ja sukuelinten silpominen. Tuomitsen voimakkaasti tällaiset kulttuuripiirteet ja niitä noudattavat ihmiset, enkä halua heitä maahamme.
Millä perusteella SPR ja THL ovat lisänneet kulttuurin osaksi rasismikriteereitään? Molemmilta tahoilta olen asiaa kysynyt, järkevää vastausta saamatta.
Ilmoita asiaton viesti
Ihminen on kuin muutkin eläimet oma pesä. Turha selittää muuta niin ”sivistynyttä” kuin se olisi.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan tässä jutussa pointtinsa. Klassista tyhmyyttä on se kun tekee saman mokan uudelleen ja kuvittelee että jollakin kerralla olisi eri lopputulos. Esimerkiksi Sebastian Tynkkynen on jo kolme kertaa saanut tuomion samasta rikoksesta. Eli näyttää siltä että klassisen tyhmyyden ja rasismin välillä on jokin yhteys.
Ilmoita asiaton viesti