Isäni oli kommunisti
Kommunisteja on Suomessa niin paljon ettei sekaan tahdo mahtua. Tunnettuja kommunisteja ovat muun muassa Kirsi Piha ja Sanna Marin. Näin se ainakin koetaan.
Kokoomuksen kuntavaaliehdokas Atte Kaleva julisti helmikuussa 2021 vaalivideollaan: ”Mulla on unelma. Helsinki ilman kommunisteja.”
Kommunismin alalajit ovat moninaiset. Soinismeistaan kuuluisa entinen persupomo Timo Soini lanseerasi vuonna 2018 termin ”fillarikommunisti”. Tästä hän jalosti myöhempien aikojen pyhissä kirjoituksissaan vielä ”kasvishomofillarikommunistin”.
Sana ”kommunisti” alkoi esiintyä Twitterissä tihenevään tahtiin syksyllä 2019. Tämä käy ilmi Helsingin yliopiston Mohawk-tietokannasta joka kerää sosiaalisen median sisältöjä. Tammikuussa 2018 kommunistiosumia löytyi viitisensataa, helmikuussa 2019 yli seitsemäntuhatta ja tämän vuoden tammikuussa lähes saman verran.
Valtaosa suomalaisista, myös minä, kuuli termin ”kulttuurimarxilainen” ensimmäisen kerran heinäkuun 22. päivän jälkeen vuonna 2011. Silloin norjalainen terroristi Anders Breivik surmasi Oulun keskustassa autopommilla kahdeksan ihmistä. Myöhemmin samana päivänä hän saapui poliisiksi naamioituneena Utøyan saarelle ja tappoi 69 nuorta.
Ennen hyökkäystä hän oli ladannut internettiin yli tuhatsivuisen manifestin ”Euroopan itsenäisyysjulistus 2083”. Siinä hän kirjoitti muun muassa näin: ”Vallankumous alkaa kulttruurimarxilaisuuden yhteiskunnallisen monopolin murtamisella”.
Iskun jälkeen Jussi Halla-aho, joka tuohon aikaan oli jo kansanedustaja, kommentoi tapahtumaa Facebookissa näin: ”(…) huono maahanmuutto on huonoa ja monikulttuurisuus hanurista Breivikin teosta riippumatta ja huolimatta.” Lausunnon typeryyden ylitti ainoastaan ajoituksen ajattelemattomuus.
Tai jos se ei ollutkaan ajattelemattomuutta? Varhaisin maininta kulttuurimarxilaisista löytyy Jussi Halla-ahon Scripta-blogin vieraskirjasta vuodelta 2007. Sieltä termi levisi pikkuhiljaa muihin laitaoikeistolaisiin medioihin. Maahanmuutokriitikoitten suosimalla Hommaforumilla keskustelu kulttuurimarxismista on jatkunut jo vuosia.
Kesäkuussa 2020 ilmestyi (?) Jukka Hankamäen manifesti Totuus kiihottaa – Filosofinen tutkimus vasemmistopopulistisen valtamedian tieto- ja totuuskriisistä. Manifestin naivvihamielinen törky sai julkisuudessa paljon kritiikkiä. Vähemmälle huomiolle jäi teoksen näkemys lähes kaikkialle levinnesstä kommunismista. Kommunismia on Hankamäen mukaan muun muassa ilmastonsuojelu, identiteettipolitiikka, Wikipedia, Suomen Akatemia, globaali kapitalismi, kehitysapu, musliminaisten pukeutuminen ja EU. Tieteentekijät ovat ”kiilusilmäisiä kommunisteja”, ja EU on kommunismia, koska Marx ja Engels kirjoittivat Kommunistisen manifestin Brysselissä. Tämä on melkein vielä villimpi analogia kuin se hourulan väen hokema, että vihreät ovat natseja, koska Hitler oli kasvissyöjä.
Ai niin, mitä minun isäni tähän kuuluu? Isäni äänesti kokoomusta. Mutta euro(?)parlamentaarikko Laura Huhtasaari määritteli Satakunnan Kansan haastattelussa helmikuussa 2020 kaikki suomalaiset puolueet ”keskustasta vasemmalle” kommunisteiksi, ja tarkensi, että kokoomuslaisetkin ovat nykyään kommunisteja. Hän on myös kertonut pitävänsä Yhdysvaltain presidenttiä Joe Bideniä kommunistina. Ai kauhia. Miten meidän käy?
Höh. Jos oletus on, että olet kapitalisti, tai sen pohjalta lähtevässä järjestelmässä, ja edustat kriittistä puolta, olet yleisessä kontekstissa helposti jonkin tietty vastapuoli.
Ei siinä välttämättä paljoa paneuduta erittelemään, miten se kritiikki muodostuu. Koko juttussakaan tuskin on mitään käsittelyyn tähtäävää. Voi olla väärässä, tosin näin nämä yleensä menee. Tärkeä, faktanomainen pointti.
Ilmoita asiaton viesti
Sehän tässä kommunismihysteriassa on huvittavaa että kommunisteista puhuminen on kääntäen verrannollinen kommunistien määrään. ”1930-luvulla kommunismin uhka oli todellinen. Nyt varjonyrkkeillään aavetta vastaan”, kommunismiin ja Neuvostoliiton historiaan perehtynyt tutkija Pia Koivunen Turun yliopistosta sanoo uusimman Suomen Kuvalehden haastattelussa (SK 15 / 2021). Suomen kommunistinen puolue (Skp) merkittiin puoluerekisteriin vuonna 1997. Se on mitätön jäänne 1970-luvulla vaikuttaneesta kommunistisesta puolueesta, tosiuskovaisten kuihtuva kerho.
Ilmoita asiaton viesti
Höpöjutuista jos puhut, niin en ole eri mieltä.
Ilmoita asiaton viesti
Ismit ovat some-väittelyn ja identiteettipolitiikan kovia lyömäaseita, ja siksi suositumpia kuin koskaan.
https://yle.fi/uutiset/3-11862622?fbclid=IwAR0M_5-IJSe4qo245BtZdXVAKBSLQ7qia02lZ-8yWcg_qAywE49Vkh9alrE&utm_campaign=yleuutiset&utm_medium=social&utm_source=facebook
Höpsismiä on liikkeellä. ”Minäkin arvostan Lokkaa ja hänen tekemäänsä työtä erittäin paljon. Olen tämän kyllä ilmaissutkin niin julkisesti kuin yksityisesti. Lokalla on haasteensa, kuten meillä kaikilla, mutta hänellä on myös ansioita, toisin kuin meistä monilla.”
~Lokka-fani Jussi Halla-aho Twitterissä 22. kesäkuuta 2019
Olisi nyt vielä kertonut ne ansiot.
Ilmoita asiaton viesti
Eikö turkulainen ei-oranssihiuksinen molopää ymmärrä oikeasti mitä Mestari tarkoitti vai leikitkö taas vain tyhmää?
Mestarihan kiitteli Lokkaa kun hän paljasti maahanmuuttajamiesten käyttäneen meidän suomalaisten lapsia hyväksi… Lehdistö ei tätä halunnut paljastaa sillä heillä on unelma ja totuus satuttaa. Tohtorihan sanoi myös että Lokalla on omat haastensa, yhtälailla kuin sinulla. Sinuahan eivät Turun vihreät ole edes ottaneet kunnalisvaaliehdokkaasti näiden typerien nettikirjoittelujesi takia, yhtälailla kuin persut eivät ole ottaneet Lokkaa..
Nyt tiedät perusteet näistä ansioista niin sinun ei tästä asiasta tarvitse jankata enempää. Epäilen kyllä kovasi ettetkö jankkaisi sillä olen selvittänyt sinulle muutamaan kertaan mitä on haitallinen maahanmuutto mutta et ilmeisesti älynnyt sillä kyselet edelleenkin sen asian perään..
Hälsningar från Stockholm
Ilmoita asiaton viesti
Älähän poika kiehu yli äyräittesi. Håll käften. Minäkin osaan pitää turpani kiinni, jos ei ole mitään sanottavaa. Kannattaa kokeilla, se parantaa uskottavuutta.
Suomi on väkivaltarikollisuuden suhteen Euroopan ja Pohjois-Amerikan keskitasoa, mutta vastaanottaa väkimääräänsä verrattuna hiukan keskimääräistä enemmän pakolaisia. Lännen kolme suurinta pakolaishumanismin sankarivaltiota ovat Saksa, Malta ja Ruotsi. Nämä maat ovat kaikki murhatilastojen valossa Suomea tuntuvasti vähemmän väkivaltaisia. Murhatilastossa surullisimmassa asemassa Pohjois-Amerikan ja Euroopan valtioista ovat Ukraina, Yhdysvallat ja Liettua.
Näyttäisi siis, että ihmiselämän arvon korostaminen vähentää poikkeuksitta väkivaltarikollisuutta. Mutta tällainen humaani kulttuuri myös välttämättä ohjaa valtiota pakolaisten elämän kunnioittamiseen. Pakolaisten ja oman kansan elämän kunnioittaminen kulkevat siis käsi kädessä. Siksi meidän tulisi päättäväisesti torjua harhaluulo siitä, että pakolaisten vastaanottaminen olisi turvallisuutta vaarantavaa politiikkaa.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4481454-uusi-tutkimus-paljastaa-salliva-pakolaispolitiikka-ei-lisaa-vakivaltarikoksia?fbclid=IwAR2CbTB_-Sp3hcChbdGMRQJ8y2UEmTZNfvKDUgkAcJ0E79vmbzEsMNaHIVs
Ilmoita asiaton viesti
Mie en ymmärrä miksi teidän setämiesten pitää aina tytötellä ja pojitella muita, tämä snubbe koitti vaan neuvoa gubbea.
PS. Mie neuvon sua vähän lisää, sillä sie kirjoitit kaksi sanaa ruotsia ja toinen niistä oli väärin kirjoitettu, se kirjoitetaan: Håll käften ^^
Ilmoita asiaton viesti
Jep, virheitä sattuu minullekin. Vielä hassumpi oli tuo kun Oslosta tuli Oulu, mutta mitäs pienistä.
Sen verran voisin sinua neuvoa, että älä kutsu toisia kirjoittajia molopäiksi, ellet halua että sinua pojitellaan. Lapsellisesti käyttäyviä pojitellaan, sellainen tämä maailma on eikä siitä muuksi muutu. Vaikka eräs puolue on tehnyt parhaansa vetääkseen kaikki normaalit käytöstavat vessanpöntöstä alas. Miten Max Jussila sanoikaan: kun hollitupaliset pääsee sisään, muuttuu eduskuntatalo hollituvaksi. Tuo oululainen kummallispoliitikko nyt tosiaan on kaiken huippu. Kaikenlaisia pellejä valtuustoon äänestetäänkin. Herkkähipiäinen töykyturpa, voiko vastenmielisempää tyyppiä olla.
Ilmoita asiaton viesti
Sarkasmi voi olla toisille ihmisille hyvinkin vaikeaa ymmärtää, otan osaa niinkuin ritala sanoisi. Sie kirjoittelet täällä aina oranssihiuksisesta molopäästä, jos et muista/ ole huomannut, niin siitä tuo minun hassuttelu tuli siitä. Tuo ei-oranssihiuksinen molopää juttu tuntui menevän ihon alle vaikkei tuo sinun pää nyt niin kauhean ison näköinen ole.. Jos sanoin jotenkin rumasti niin pyydän toki anteeksi.
Ilmoita asiaton viesti
Lamminpää opettaa kansaa viherpunikkien malliin, jolla tuhotaan Eurooppa. Meillä ei ole muuta kuin ongelmia ja kustannuksia näistä opeista.
Pakolaisia maailmassa riittää ja lisää kikitään joka yö. Jos ihmiset eivät osaa elää sovussa heimokulttuureissaan ja hoitaa asioitaan ja lisääntymistään edes pian vuosisadan kestäneen kehitystuen jälkeen, ei asia kuulu meille.
Suomen sossunluukku ei ole maailman väestön vapaasti käytettävissä.
Ilmoita asiaton viesti
Onpa erikoinen kirjoitus KU. Miten tutkimusta voi sanoa systemaatiseksi jos otetaan aineistoon vain johtopäätöksiä tukevat komponentit mukaan.
Ensinnäkin viisi suurinta lähtömaata ovat
tallä hetkellä.
Syyria
Venezuela
Afganistan
Etelä-Sudan
Myanmar
ja viisi suurinta vastaanottomaata
Turkki
Kolumbia
Pakistan
Ukanda
Saksa
kokonaisuutena 85 % pakolaisia vastaanottavia maita ovat ns kehittyvät maat. Eli tutkimuksen tai pikemminkin artikkeli käsittää vain noin 15 % ainestosta joten kovin tieteellisenä päätelmiä ei voi pitää.
Se että Suomi on lähtökontaisesti väkivaltaisempi kuin kansankoti Ruotsi johtuu siitä että lähihistoriamme on väkivaltaisempi.Eli hyvin todennäköistä olisi enemminkin olettaa että lähihistoriassa koettut väkivaltaiset tapahtumat generoivat väkivaltaa, poikkeuksena on tietysti Saksa joka kohdisti ja siihen kohdistettiin niin äärimmäistä väkivaltaa että ihmiselämän arvo nousi.
Ilmoita asiaton viesti
Lamminpään jutut ovat sekavia kuten nytkin. Hän sotkee liudan vihaamiaan asioita ja henkilöitä aiheeseen, johon ne eivät liity mitenkään. Tämä toistuu sitten copy pastella. Siksi ei hänestä ole hyötyä millekään puolueelle.
Kulttuuri-marxismi on hyvä nimi viherpunikkien agendalle, joka on terveen yhteiskunnan ja talouden syöpä sekä rappio.
Viherpunikeissa yhdistyy kommunistien fanaattisuus, fasistien aivopesumetodit, talouden osaamattomuus ja sosialismin harhat ja rikollinen toiminta sekä arvoton moniarvoisuus eli puhdas rappio.
Näille opeillaan viherpunikit syövät länsimaisen sivistyksen perustaa, jota on vaivalla rakennettu vuosisadat. Viherpunikeilla ei olisi elintilaa ilman tämän alustan suojaa ja vaurautta, joka ollaan nyt menettämässä kiitos näiden älyn jättiläisten.
Viherpunikki on yhtä tuhoisa kuin kommunisti pahimmillaan.
Ilmoita asiaton viesti
Siis mitä olen tätä Lamminpäätä seurannut niin kyllä hän kisailee Usarin pöljimmän bloggarin tittelistä ja on ylivoimaisessa johdossa. Hän itse copy peistaa omia ja toisten juttuja päivittäin ja jankuttaa Huhtasaaresta päivittäin joka sinänsä on sitä ”vihapuhetta” jota hänen oma puolueensa on kieltämässä.. Lisäksi vaikka hänelle selittää asian niin hän unohtaa sen seuraavana päivänä ja jatkaa jankuttamista..
Koomisinta mitä olen nähnyt hänen kirjoittavan on se että hän, siis juuri hän mainitsi eräälle kommentoijalle että sie olet kirjoittanut tuon saman kommentin jo aikaisemmin.. =)
Sitten tämä ”ei-oranssihiuksinen molopää juttu” on jo mainio, hän itse paheksuu asiaa ja ainoa kenen minä olen nähnyt täällä kirjoittelevan molopistä on hän itse..
Siis kyseessä on todellakin oman elämänsä sankari..
Ilmoita asiaton viesti
Uuden Suomen säännöissä lukee muun muassa: ”Käytä asiallista ja hyvää kieltä.” Kyllä sen säännön sinuakin pitäisi koskea. Etenkin kun sinä nimittelet toisia kirjoittajia, minä oranssia molopäätä, joka kilpailee Vladimir Kalsarimyrkyttäjän kanssa ihmiskunnan alhaisimman haaskan tittelistä. Ei se siitä loukkaannu, sillä mies ei käytä tietokonetta, ei edes sähköpostia, vaan lukee paperilta kaiken mitä lukee. En oikein jaksa uskoa että kukaan mielensä pahoittaneista näppäimistösotureista on vaivautunut kääntämään minun blogini englanniksi, tulostamaan paperille ja toimittamaan rapakon taakse.
Ilmoita asiaton viesti
Oma kielenkäyttösi on niin ala-arvoista Lamminpää, että sinun tasoasi on mahdoton alittaa. Sama koskee jankutusta ja kopiointia.
Kyllä tiedät sen itsekin.
Ilmoita asiaton viesti
Hämäläisellä ei ole varaa länkyttää minulle, ja hänen pitäisi tietää se itsekin. Jos et tiedä niin voi voi. Otan osaa, kuten Ritala sanoisi. 😀
Ilmoita asiaton viesti
“Real stupidity beats artificial intelligence every time.”
Terry Pratchett
Ilmoita asiaton viesti
”Anders Breivik surmasi Oulun keskustassa autopommilla kahdeksan ihmistä”
Faktabaarista hyvää päivää!
Ilmoita asiaton viesti
Heh, Oslon tietysti. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Katos, enpä olisi huomannut minäkään …😁
Ilmoita asiaton viesti
”..saarelle ja tappoi 69 nuorta”
Saaressa surmatuista 55 oli alle 20-vuotiasta nuorta.
Vanhin saaressa surmatuista oli 45-vuotias.
Saaren 69 uhrista kaksi kuoli hukkumalla lähdettyään uimaan pois saaresta.
Ilmoita asiaton viesti
Isäsi oli varmaankin stalinisti eli kotoisammin taistolainen, koska eihän omena kauas puusta putoa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos olisit ehtinyt lukea jutun loppuun ennen kuin laukkasit kommentoimaan, olisit huomannut että ei ollut. Isäni äänesti kokoomusta.
Ilmoita asiaton viesti
Kannattaa harkita otsikointia vähän paremmin. Vihreät ovat kuitenkin stalinistien perillisiä, ei siitä mihinkään pääse.
Ilmoita asiaton viesti
Kumpien olivatkaan, natsien vai stalinistien?
Ilmoita asiaton viesti
Varmaan molempien. Näin se ainakin koetaan. Faktat ja logiikka on vain tiellä kun persu paasaa.
Ilmoita asiaton viesti
Sekä että.
Molempien porukoiden piti päästä uusiin asemiin yhteiskunnassa.
Natsit jo sodan jälkeen. Eivät he minnekään kadonneet, miljoonat ihmiset. He vain tomovat kuin kameleontit. Sama koske kommunisteja DDR:n luhistumisen jälkeen.
Ja kun natsismi ideologiana on hyvin lähellä kommunismia niin on helppo ajatella he liittyvät samaan joukkoon.
Molempien ideologian perusta, kuten myös vihreiden, on ihmisten ja yhteiskunnan totaalinen kontrolli.
Periaatteena se että kaikki mitä ei ole nimenomaan sallittua, on ehdottomasti kielletty.
Ilmoita asiaton viesti
Eivät ole. Vihreät ovat viimeinen uusi poliittinen liike Suomessa. Jos stalinismia kaipaat, katso persuja. Niillähän oli tämä aitotalinistinen kampanja: ilmianna puolueen vastainen opettaja.
Otsikko on tarkkaan harkittu vitsi. Haukkumasanojen kirjo oli joskus monipuolisempi. ”Oli vihervassareita, stalinisteja, suvakkeja. Nyt on kaikki korvattu yhdellä sanalla. Siitä, että Satu Hassi on joskus ollut taistolainen, vedetään suora linkki vihreisiin. He ovat edelleen kaikki stalinisteja”, Koivunen sanoo Suomen Kuvalehden haastattelussa kommunismin stigmasta, jota ihminen kantaa lopun ikäänsä.
Ilmoita asiaton viesti
Ja persut vielä jaksoivat räksyttää siitä, että heidät Eduskunnassa siirrettiin äärioikealle?
Ilmoita asiaton viesti
Laura Huhtasaari olisi ainakin ollut närkästynyt, jos persut olisi jätetty istumaan kokoomuskommunisteista vasemmalle.
Ilmoita asiaton viesti
En minäkään ymmärrä miksi juuri nyt eräät kohkaavat kommunisteista. Siitä kun SKDL oli suurin puolue on kulunut jo 60 vuotta. Jäljellä on muutama harmaahapsinen ukko, he taatusti eivät ole mikään uhka kellekään.
Ilmoita asiaton viesti
Missä se vasen laita on? Skp sai vuoden 2019 eduskuntavaaleissa 0,14 prosenttia äänistä ja putosi puoluerekisteristä. Joulukuussa 2020 puolue keräsi kannattajakortit kasaan ja teki paluun, mutta jäseniä sillä on vain parituhatta.
Ilmoita asiaton viesti
SKDL ei ollut kommunistinen puolue. Kommunistinen puolue oli SKDL:n jäsen, siellä oli muitakin puolueita, kuten aikanaan SYP.Kaikki SKDL:n jäsenet eivät olleet kommunistisen puolueen jäseniä, Meitä oli siellä muitakin, itse olin lähinnä nk. aleniuslainen sosialisti.
Ilmoita asiaton viesti
Noin varmasti oli, kuten kirjoitat. Persukuvastossa olet kaikkien muiden puolueiden jäsenten ja kannattajien kanssa kommunisti. Olisi hauska nähdä se teoreettinen tilanne, missä Halla-aho johdattaa puolueensa hallitukseen kommunistien kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Juu, en kiistä. Mutta ylipäänsä vasemmiston kannatus oli suurta tuolloin. Kävin 70-luvulla koulua ja silloin eivät opettajat suuremmin itänaapuriamme kritisoineet. Silloin kommunismia saattoi ihan aiheesta pitää uhkana.
No nyt tästä keskustelusta opin, että kommunisti onkin se joka vastustaa äärioikeistoa. Niin se kieli muuttuu.
Ilmoita asiaton viesti
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Kansan_Demokraattinen_Liitto
Tiedä tuosta. SKP oli tuon mukaan johtavassa asemassa SKDL:ä.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki, jotka haavelivat vallankumouksesta, olivat kommunisteja.
Tietääkseni muut puolueet – ainkaa 2.maailmansodan jälkeen –
eivät haaveilleet vallankumouksesta.
Eikä Aleniuksellekaan tämä suomalaainen demokratia olisi kelvannut.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyinen kommunisti-sanan holtiton käyttö on vähän kuin peilikuva sille holtittomalle fasisti-sanan käytölle, jota harrastettiin 1970-luvulla.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä, ja nyt on tultu siihen ääriasentoon, jossa fasistiakaan ei saisi enää sanoa fasistiksi. Amerikkalaiset laitaoikeiston ideologit keksivät 1990-luvun lopulla väittää, että yhteiskunnassa vaikuttaa joukko kulttuurimarxilaisia tutkijoita ja journalisteja; termiä kulttuurimarxilainen käytti ensimmäisen kerran kirjailija William S. Lind vuonna 1998, ja pian siitä alkoi puhua myös kolme kertaa Yhdysvaltain presidentiksi pyrkinyt Pat Buchanan. Kun kommunismi lakkasi Neuvostoliiton romahdettua olemasta uhka, konservatiivit ottivat päävastustajikseen liberaalit.
Ilmoita asiaton viesti
Kun sanot, että fasistiakaan ei saisi kutsua fasistiksi, ajattelet varmaankin, että Suomessa on fasisteja, joita ei saa jostain syystä kutsua fasisteiksi. Paljonko arvioit fasisteja Suomessa olevan? Minä en osaa nimetä yhtään, mutta tiedän, että on joitain (ehkä kymmeniä), jotka ovat ilmoittautuneet kansallissosialisteiksi. Kansallissosialismi on tietenkin eri asia kuin fasisti (eikä heitä pitäisi siksi kutsua fasisteiksi, vaan kansallissosialisteiksi), mutta hieman sukulaisaatteita kuitenkin. Osaatko antaa esimerkin henkilöstä, joka on fasisti, mutta jota ei saisi kutsua fasistiksi?
Kysyn siksi, että jos olet huolestunut siitä, että ei-kommunisteja kutsutaan kommunisteiksi, olisi loogista, että olisit huolestunut myös siitä mahdollisuudesta, että ei-fasisteja kutsutaan fasisteiksi. Kai molemmat ovat suunnilleen saman arvoisia käytösrikkeitä.
Sekin mahdollisuus pitää kai ottaa huomioon, että haluaisit kutsua sellaisia ihmisiä fasisteiksi, jotka eivät ole julkisesti tunnustuksellisia fasisteja. Tällöin heitä ei oikein voi sanoa fasisteiksi, koska tuollainen voisi johtaa kunnianloukkauspykälän rikkomiseen. Onko tässä jotain perää, vai ajatteletko enemmän niin, että tuollaisia henkilöitä ei pitäisikään kutsua fasisteiksi? Ehkä epäilet, että Suomessa on jonkinlainen salainen fasistien joukko, jotka eivät vain tunnusta julkisesti olevansa fasisteja.
– – –
Toinen kysymys kulttuurmarxilaisuudesta. Oletko sitä mieltä, että tuo on todellinen yhteiskunnallinen ilmiö, vai vain keksitty ja olematon? Kysyn siksi, että minusta jokin tuon tapainen ilmiö on todellinen, mutta sen nimeäminen on hankalaa. Tuota ”kulttuurimarxismi”-termiäkin käytetään usein aika epätasaisesti eri yhteyksissä. Ja toisaalta, termi ”kulttuurimarismi” on vain yksi näkökulma tuohon ilmiöön, joten sitä tai sen sukulaisilmiöitä voi kuvaillaan myös useilla muilla sanoilla.
Puhtaimmillaan termi ”kulttuurimarxismi” tarkoittaa ehkä sellaista hahmotusta, jossa perinteiset ”vallankumoukselliset marxilaismieliset” (tai heidän perillisensä) ovat vähentäneet perinteisen ”työläiset vs. porvarit” -asetelman painoarvoa, ja keskittyvät sen sijaan lukuisien muiden ”kulttuuristen” ryhmien alisteisen aseman korostamiseen. Tällaisia alisteisia ryhmiä voivat olla esimerkiksi eri rodut, naiset ja seksuaaliset vähemmistöt. Onko tällainen määrittely tuolle termille mielestäsi järkevä? Entä onko sen käyttö niissä yhteyksissä, joihin viittasit, jotenkin sukua tälle määritelmälle?
Ilmoita asiaton viesti
Sinällään William Lind on oikeassa.
1960 luvun vallankumoksessa osa vasemmistosta hylkäsi marxismin kapitalisminvastaisuuden ja sai näin kulttuurisen kontekstin jäämään, mutta omaksui kapitalistisen talousajattelun. Sössötämällä saa rahaa ja valtaa. Liberaali on liberaali vain jos toimeentulo on turvattu, kun helppo raha poistetaan yhtälöstä niin joutavanpäiväinen lätinäkin häviää,.1990-luvulla valiinnut kahtiajako olikin Yhdysvalloissa ihan jotain muuta kuin nyt ollaan nähty. Vastapuolet aidosti vihasi toisiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kulttuurimarxismi, siten kuin Lind ja muu äärioikeisto sitä käyttää, on pseudotieteellinen termi, joka vääristelee Frankfurtin koulukunnan teorioita. Lindin ajattelussa se on synonyymi poliittiselle korrektiudelle, mutta sopii leimakirveeksi lähes mihin tahansa. ”Kulttuurimarxilainen kannattaa monikulttuurisuutta, feminismiä, seksuaalivähemmistöjen oikeuksia, EU-federalismia tai jotain muuta, jonka sanoja kokee vastenmieliseksi”, äärioikeistoon perehtynyt tutkijatohtori Tommi Kotonen Jyväskylän yliopistosta sanoo Suomen Kuvalehden haastattelussa 16.4.2021.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä termi on aikansa elänyt ja William Lind vie sitä suuntaan joka ei enää ole ehkä validi ainakaan pohjoismaisessa hyvinvointivaltiossa.
Jonkun Breivikin lukemana American Conservative ja 4 sukupolven sodankäynti voi johtaa täydelliseen harhaumaan.
Toisaalta pääsemmekin tästä sanojen inflaatioon.
Edellinen sukupolvi joutui kuulemaan kuinka heidän isänsä oli natseja, niin ei kait siinä mitään suurta ongelmaa ole jos sanoja jotka ei merkitse enää yhtään mitään viljellään leimakirveenä.
Vihreiden pilkkaaminen on ihan perusteltua , koska niiden puheenjohtaja on julkisesti ilmoittanut aikovansa taistella natseja vastaan. Sen kummemin määritelmättä mitä nämä ovat, on tietyllä tavalla vastareaktio ymmärettävää. Eli ainakin kommunismi,natsimi,rasismi,fasismi, taistolaisuus, homous yms ovat muutuneet sanoina merkityksettömiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki mainitsemasi sanat toki tarkoittavat yhä jotakin vaikka niitä käytetään miten sattuu. Entinen oikeusministeri Antti Häkkänen kirjoitti syyskuussa 2020 Verkkouutisiin blogin, jossa kehui korkeimman oikeuden päätöstä lakkauttaa uusnatsijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike. Jakaessaan tekstin Twitterissä Häkkänen muistutti, että Suomessa pitää torjua äärioikeiston lisäksi myös kommunismin uhkaa. ”Se on hassun kuuloista tasapainottelua, jolla Häkkänen ilmeisesti pyrkii vetoamaan perussuomalaisiin kallellaan olevaan äänestäjäkuntaan”, kommunismiin ja Neuvostoliiton historiaan erehtynyt tutkija Pia Koivunen sanoi Suomen Kuvalehden haastattelussa 16.4.2021.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä sen voi tietää mitä kukin sillä tarkoitaa kun merkitys muuttuu siitä kuka asian sanoo.
Oletan että esim Ohisalo ei tarkoitanut pelkäävänsa kourallista vanhoja kääkkiä natseilla, Huhtasaari sen sijaan määriteli että kommunismia on kaikki luultavimmin myös persut jotka on eri mieltä kuin Huhtis..
Näin ollen sanojen käyttäjien tahto provosoida keskustelua on kaksiteräinen miekka. Lätinää syntyy mutta merkitys katoaa tai vähintäänkin vesittyy. Natsi – sana tullaan vesittämään tai vahvistamaan Korkeimmassa oikeudessa , joka tulee olemaan internet ajan suurin huumortapaus. Harmi kun Suomessa ei ole TV oikeudenkäyntejä.
Ilmoita asiaton viesti
Viittaat ilmeisesti (melko sekavasti) siihen kun korkein oikeus antoi vapaalle toimittajalle Johanna Vehkoolle valitusluvan Rovaniemen hovioikeuden kunnianloukkaustuomiosta. KKO:n päätös tulee olemaan ennakkopäätös, joka linjaa sitä, saako äärioikeistoaktiivia kutsua natsiksi. Tapaus liittyy oululaiseen Junes Lokkaan, joka otti Vehkoon hampaisiinsa monilla sosiaalisen median kanavilla. Lopulta Vehkoo kirjoitti Facebook-päivityksen, jossa hän nimitti Lokkaa muun muassa rasistiksi ja natsiksi. Vehkoo hakee syytteen hylkäämistä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei sitä voi määritellä niin.
Vaan oikeus kertoo ne olosuhteet jossa natsi sana ei ole loukkaava.
Eli ei kyse ole universaalista luvasta vaan sanasta.
Mikäli oikeus toteaa että sanalla ei ole painoarvoa se samalla ilmoittaa että natsikaan ei tarkoita enää suomalaisessa kontektissa mitään.
Tämä on valitetavaa sillä vaikka Suomessa ei ole vielä toistaiseksi yhtään juutalaista murhattu juutalaisuuden takia, eikä toivottavasti näin tapahdu, ei natsi sanan inflaatio ole hyvä asia koska meillä on ollut oikein kunnon antisemiitejä natseja kuten Kalkki-Petteri ja Toivo Horelli.
Maassa jossa juutalaisväestö osallistui maansa puolustamiseen ja vaikka Suomi oli viimeisiä Euroopan maita jossa juutalaisten emansipaatio tapahtui, niin se ei johtunut antisemitismistä vaan siitä että päätöstä ei voinut tehdä ennen vuotta 1918.
Suomalainen yhteiskunta ei tunnista antisemitismiä vaan se on tullut päälleliimattuna joko Ruotsin tai Venäjän lakiteksteistä.
Antisemitismi taas äärioikeiston käyttämänä on nykyisin joko huono vitsi tai vasemmiston trollailua jostain syystä inhoamaansa Israelia vastaan. Tietyllä tavalla olis valitettavaa jos niin arvolatautunut sana kuin natsi vesitetäisiin täysin. Jonkun toimittajan egon pönkittämiseksi tätä ei kannattaisi tehdä. On totta että sinällään mitätön asia ei edes olis kuulunut oikeuteen alun alkaenkaan.
On paljon mahdollista että Lokalla kävi tuuri kun Vehkoo takertui itse joka sanaan poliisien fb-ryhmässä ja näin saatoi altistaa itsensä kyttien kostolle. Paska tsäkä, mutta ei se näin suurta huomiota ansaitse että lopputulema on se että on ok olla natsi. Kommunistihan on ihan neutraali ilmaisu meillä mutta natsin neutralisoiminen on ehkä liian kova juttu.Samapa tuo itse uskon tuntevani historian niin hyvin että vesitäkööt sitten.
Ilmoita asiaton viesti
Vehkoon mielestä hovioikeuden ratkaisu on ristiriidassa sekä perustuslain että KKO:n ja EU:n ihmisoikeustuomioistuimen oikeuskäytäntöjen kanssa. Lokalla on kaavamainen tapa maalittaa, häiriköidä, nimitellä ja provosoida ihmisiä esimerkiksi eri sosiaalisen median kanavissa. Jos häirinnän kohde provosoituu ja lipsuu itse asiattomuuksiin, Lokka tekee hänestä rikosilmoituksen. Sitä hän taisi yrittää joskus minuunkin vaikka en ole toimittaja enkä missään merkittävässä poliittisessa asemassakaan vaan ihan tavis.
Ilmoita asiaton viesti
Näin se on, mutta oikeus ei voi otaa kantaa muihin tapauksiin kuin juuri käsiteltävään. Näin ollen korkein oikeus voi poistaa sakot ja vaatimukset mutta rikos jää.
Ei voi olla niin että jos joku solvaa toista läskiksi niin ylipainoisen tulee osoittaa olevansa laiha oikeudessa.
Itse olisin syytäjänä tehnyt syytämättäjättämispäätöksen rikoksen vähäisyyden takia, mutta en sen olisi perustellut sitä ”ei rikosta” lauselmalla. Nyt haetaan jo suoraan oikeutta käyttää sanaa solvaamistarkoituksessa ja se ei käy. Olkoon Lokka vaikka natsihitlerputintrump joka solvaa muita kommunisteiksija, huoriksi ja vaikka miksi niin se ei muuta asiaa enää kun olemme näin pitkällä.
Ottaen huomioon että Vehkoo edustaa valtioillista tiedonvälitys kanavaa ja vaikka se haukkuisi minua läskiksi mikä on totta olen hiukan ylipainoinen ja tiedän sen niin en halua kuulla sitä Ylen faktantarkistajalta. No tehdessäni rikosilmoituksen viimeistään syyttäjän tulisi todeta että voi kuinka ikävää, mutta ei viedä oikeuteen. Vehkoolle kirje että olet tehnyt vähäisen kepposen elä tee enää ( eli solvaa jotai muuta tyyppiä) tai tulee rankkua.
Ilmoita asiaton viesti
Vehkoo on vapaa toimittaja eli ei hän edusta mitään valtiollista tiedonvälityskanavaa (onko muita sellaisia kuin Yle ja STT)? Sehän tässä keississä on erikoista että yleensä syyttäjät eivät tartu tuollaisiin täkyihin; kunnianloukkas on asianomistajarikos. Se että Lokka on tarkka kunniastaan jota meidän tavisten on hiukan vaikea nähdä olisi pelkästään huvittavaa ellei syyttäjä olisi tarttunut toimeen. Paljon vakavammissakin tapaukssa on tehty syyttämättäjättämispäätös. Siksi on hyvä että tämän nyt katsotaan loppuun saakka.
Ilmoita asiaton viesti
Lähti kommenti estoon lipsahti varmaan epäsovinnainen sana.
Koitetaan uudestaan Pohjois-Suomessa natsi voi olla loukkaavampi kuin muualla. Syyt historialliset.
Jonkilaista kyselyäkin on ilmaisuista tehty ohessa linkki.
https://www.nurmijarvenuutiset.fi/paikalliset/1280622
Ilmoita asiaton viesti
Taisit käyttää sitä toista n-sanaa, et natsia. Minultakin lähti joskus kommentti asiattomana pois, koska siteerasin Jussi Halla-ahon blogia sensuroimatta sitä. En usko että Junes Lokka on erityisen tietoinen historiasta saati suomen paikallisista vivahteista.
Ilmoita asiaton viesti
Ei sillä olekkaan merkitystä mitä Lokka tietää, sillä vaan kävi tuuri.
Laitetaan sitten tuon linkin otsikko. Kurkikoot ketkä haluaa loput.
Tutkimus: nämä 6 vihanimitystä suomalaiset kieltäisivät – ryssä ja natsi kiilaavat hurrin ja vihervassarin ohi
Ilmoita asiaton viesti
Niin, kävihän sillä tuuri kun sai harvinaisen virkaintoisen syyttäjän innostumaan kultapojunsa mielensä pahoittamisesta. Yleensä paljon vakavampiakin tapauksia on painettu villaisella. Johanna Vehkoo julkaisi viestinsä vain parille sadalle kaverilleen, siis suljetulle ryhmälle Facebookissa. Se ei vaikuttanut tuomioon. ”Vehkoon on täytynyt ymmärtää, että julkaisemalla kirjoituksen riidattomasti kahdelle sadalle henkilölle vaara kirjoituksen leviämisestä laajemmalti ja myös Lokan tietoon on todennäköinen”, lausui hovioikeus.
Puoli vuotta tuon viestin julkistamisen jälkeen poliisien suljetussa, noin 2 500 jäsenen Facebook-ryhmässä, parjattiin joukolla turvapaikanhakijoita näkyvästi puolustanutta pappia, Marjaana Toiviaista. Herjausten vuodettua julki Toiviainen teki rikosilmoituksen. Kihlakunnansyyttäjä Laura Sairanen esti esitutkinnan: “Koska viestejä ei oltu tarkoitettu kokonaan julkisiksi (suunnattu ainoastaan suljetun ryhmän jäsenille), katson ettei asiassa ylity esitutkintakynnys kunnianloukkauksen tai muunkaan rikoksen osalta”.
”Sairanen myönsi olevan mahdollista, että suljetusta ryhmästä viestit vuotavat ulkopuolelle. Vaikeahan sitä oli kiistää, kun ne oli julkaistu Iltalehdessä.”
https://voima.fi/artikkeli/2020/vain-harvan-kunnia-on-suojassa/?fbclid=IwAR0OyC5k-Fq_bvb-Ry14v0vg4A0I9TjJt5ZSXZpgpc22BHvqiPNkyEZQFeo
Ilmoita asiaton viesti
”USAn liberaalit” on aika väljä käsite.
Ilmoita asiaton viesti
Vähän niinkuin Anna Kontula mainostaa olevansa kommunisti,mutta yrittää hämätä ihmisiä,koska on oikeasti ainakin ”piiloporvari”,joka omistaa sijoitusasuntoja.
Ilmoita asiaton viesti
Anna Kontula on tosiaan ainoa kansanedustaja joka on ilmoittautunut kommunistiksi. Eli Twitterissä jahdataan haamuja. Neuvostoliitto lakkasi olemasta vuosikymmeniä sitten. Skdl:n ja vanhan Skp:n pohjalle perustettu vasemmistoliitto määrittelee itsensä punavihreäksi kansalaisliikkeeksi. Sen puolueohjelmassa kannatetaan ”reilua markkinataloutta”.
Ilmoita asiaton viesti
Niin taitaa. Aikoinaan täällä oli yksi Myyryläinen mutta se hermostui minun Venäjää kritisoiviin kirjoituksiini ja lähti täältä ovet paukkuen.
Se mitä me rakastamme Venäjässä ei ole Putinin mafia, vaan Tšaikovski, Stravinski, Prokofjev, Dostojevski, Gubaidulina, Ahmatova jne. Onneksi täällä sentään toimittajia vainoaa vain hurmahenkiset Kremlin röllit eikä valtio niin kuin Venäjällä. Jessikka Aroa vain kiusataan, Anna Politkovskaja murhattiin. Politkovskaja pystyi osoittamaan armeijan sekaantumisen taloudelliseen toimintaan Tšetšeniassa, ja hän esitteli kirjoituksissaan, kuinka rikollisliigat ja Venäjän armeijan upseerit toimivat yhteistyössä varastaessaan öljyä öljyputkista. Totuus tekee kipeää, ja Venäjällä se voi viedä hengen; ei siltä josta totuus kerrotaan, vaan siltä joka kertoo.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mikalamminp/illuusioiden-loppu/
Ilmoita asiaton viesti
Neuvostoliitossa virallisesti kommunismia ei koskaan ollut olemassakaan, vaan se oli tulevaisuuden pyrkimys, joka jäi saavuttamatta.
Yllettiin vain sosialistiseen esiasteeseen.
Suomessakin kommunisti-nimitys oli vain haavekuva.
Ilmoita asiaton viesti
Onnittelut hienosta otsikoinnista. Tuota en klikkiotsikoksi tunnistanut, ennen viimeistä kappaletta. Mietin jo, oletko masokisti…
Ilmoita asiaton viesti
Siinä tuli taas yksi uusi ismi. 🙂 Suuri osa ismeistä on läheistä sukua ideologioille eli poliittisille aatejärjestelmille.
Ismien määrittely on monimutkaista, mutta usein liberalisti painottaa yksilön vapautta ja oikeuksia, konservatiivi perinteitä ja yhteisiä arvoja ja sosialisti tasa-arvoa ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta.
Tämän lisäksi ismeissä on yhä enemmän myös sanoja, joilla ei ole mitään tekemistä ideologian kanssa. Ne viittaavat tekemiseen ja käytäntöihin: hyvän ruoan ystäville on kulinarismi, liikkuvaisille ihmisille turismi ja tätä juttua lukeville journalismi.
https://yle.fi/uutiset/3-11862622?fbclid=IwAR0M_5-IJSe4qo245BtZdXVAKBSLQ7qia02lZ-8yWcg_qAywE49Vkh9alrE&utm_campaign=yleuutiset&utm_medium=social&utm_source=facebook
Ilmoita asiaton viesti
Blogisti vaikuttaa omaksuneen huhtasaarelaisen tavan sijoittaa puolueita oikeisto-vasemmisto-akselille.
Huhtasaari
esitti ajatuksensa puolueiden tilanteesta vasta vuonna 2020.
Onko tuon jälkeen vaaleja edes pidetty, jolloin blogistin isä olisi voinut äänestää kommunistia antamalla äänensä kokoomuslaiselle ehdokkaalle ?
Ilmoita asiaton viesti
Tai sitten blogisti ymmärtää sekä sarkasmin, että draaman kaaren arvon.
Ilmoita asiaton viesti
Lamminpään jutuissa tulee toki aina muistaa faktan ja fiktion sekoittuminen.
Ilmoita asiaton viesti
Onneksi myös sinä ja muutama muu lukutaitoinen ymmärsitte. Vielä sinun kommenttisi jälkeenkin jotkut näköjään kommentoivat pelkän otsikon pohjalta. Tai ensimmäisen kappaleen.
Ilmoita asiaton viesti
Viimeistä kappaletta lukuun ottamatta tämä blogi sisältää siinä määrin suoraa kopiota Leenan Sharman jutusta, joka on julkaistu Suomen Kuvalehdessä, että lähde olisi kyllä pitänyt ilmoittaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Alkuperäistä” ja aidointa Lamminpäätä jälleen kerran 😀
Ilmoita asiaton viesti
Asiatiedot ovat tosiaan sieltä peräisin. Kerroinkin lähteen heti toisessa kommentissani: ”1930-luvulla kommunismin uhka oli todellinen. Nyt varjonyrkkeillään aavetta vastaan”, kommunismiin ja Neuvostoliiton historiaan perehtynyt tutkija Pia Koivunen Turun yliopistosta sanoo uusimman Suomen Kuvalehden haastattelussa (SK 15 / 2021).
Ilmoita asiaton viesti
Niitä kommunisteja, jotka juonittelivat vallankumousta Suomessa, kutsuttiin änkyräkommuniteiksi, jotka söivätä perunaa ja läskisoosia ja ryyppsivät vodkaa pullosta päälle. Huhuttiin että monet näistä eivät osanneet lukea saati kirjoittaa, mutta monet olivat korkeasti koulutettuja, – oli lääkäreitä, insinöörejä, lakimiehiä, paljon taiteilijoita ja esiintyjiä ja ainakin yksi taistolainen pappi.
Kyllä vallankumouksen vaara oli kai todellinen, mutta kukaan ei tainnut tietää kuinka todellinen. (Paasikiven vaimo oli kuullut kampaajalta, että kumous tulee ensi viikolla!)
Sitten kun NL hajosi ja Suomenkin sen aikaista tilannetta on uskallettu tutkia, on kaynyt ilmi, että suomalaiset änkyräkommunistit pissasivat housuihin kun vallankumousta olisi pitänyt todella ryhtyä tekemään. Yrjö Leinosta (Hertan miehestä) juoruttiin että hän ensimmäisenä lopetti vallankumous aikeet Suomessa, eikä hän uskaltanut enää sen jälkeen mennä Neukkulaan, pelkäsi kai siellä pääsevän hengestään. (ja Hertta löysi uuden miehen Olavi Paavolaisesta)
Mika, toivottavasti isäsi oli sinivalkea kommunisti, joka oli yhtenä pysäyttämässä tovereiden vallankumous haaveita Suomessa. (Entinen Tehtaankadun lähetyston virkailija kutsui näitä haaveita ”vallankumoushölmöilyksi”).
Loppujen lopuksi suomalaiset kommunistit olivat isänmaallista porukkaa.
Kiitos heille siitä!!
Ilmoita asiaton viesti
Matti, sinäkään et sitten ehtinyt lukea juttuani loppuun asti ennen kuin loikkasit kommentoimaan. Isäni äänesti kokoomusta. Mutta euro(?)parlamentaarikko Laura Huhtasaari määritteli Satakunnan Kansan haastattelussa helmikuussa 2020 kaikki suomalaiset puolueet ”keskustasta vasemmalle” kommunisteiksi, ja tarkensi, että kokoomuslaisetkin ovat nykyään kommunisteja. Hän on myös kertonut pitävänsä Yhdysvaltain presidenttiä Joe Bideniä kommunistina.
Ilmoita asiaton viesti
”Isäni äänesti kokoomusta.” Et sinäkään lukenut minun kirjoitusta loppuun. Tässä vielä uudestaan lainaus siitä. ”Loppujen lopuksi suomalaiset kommunistit olivat isänmaallista porukkaa”.
Kiitos vielä isällesi, että äänesti kokoomusta ja piti Suomi-nimisen valtion pystyssä.
Kerro Laura Huhtasaarelle, että äänestin Joe Bidenia.
Ei kaikki paha maailmassa johdu persuista.
Ilmoita asiaton viesti
Äänestit Joe Bidenia? Yhdyvalloissako asut? En minä Porin jääprinsessalle mitään kerro, en tunne häntä.
Ilmoita asiaton viesti
”Isäni oli kommunisti”
Varmaan kauhea lapsuus mikä sinulla on ollut? Tuossa naapuritalossa asuu kaveri jonka isä oli kanssa kommunisti ja kaveri muistaa aina mainita isästään puhuessaan, miten kaamea lapsuus hänellä olikaan juuri sen takia, että isä oli kommunisti.
Nyt kun tietää Lamminpään taustoistakin jotain, alkaa ymmärtämään hänen miljoonaan kertaan kopioituja kirjoituksiakin. Eihän kommunistit mitään uutta keksi, koska järjestelmä on täydellinen, eikä kaipaa mitään muuta kuin että kaikki ajattelevat samalla tavalla.
Ilmoita asiaton viesti
Markku Laitinen ei jaksanut näköjään lukea loppuun saakka Lamminpään kirjoitusta, kuten eivät myöskään peukuttaneet Rantanen ja Räyhä 😀
Ilmoita asiaton viesti
Lamminpään kaikki kirjoitukset on lukenut jokainen palstalla ainakin tuhanteen kertaan, niin usein Lamminpää on kopioinut kirjoituksensa palstalle joka ikiseen mahdolliseen blogiin. Kun on yhden kerran lukenut Lamminpäätä, on lukenut koko tuotannon. 😂😂😂
Ilmoita asiaton viesti
Laitinen, luulo ei ole tiedon väärti. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Äänestäähän Manu Korkmankin kokoomusta.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, en ole koskaan väittänyt ettei kokoomuksessa olisi fiksujakin tyyppejä. Esimerkiksi Sirpa Pietikäistä arvostan kovasti. Myös Turun kokoomuksessa on yksi tyyppi jota voisin vaikka äänestää jos se olisi toisessa puolueessa. Varminta on äänestää vihreitä, niin ei mene ääni vahingossa jollekin mölöpössille.
Ilmoita asiaton viesti
> Tunnettuja kommunisteja ovat muun muassa Kirsi Piha
> ja Sanna Marin. Näin se ainakin koetaan.
Ei koeta.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä ainakin eräs kaimani, perussuomalaisten muuramelainen kuntavaaliehdokas Mika Hiltunen kokee niin. Maskipakko on hänen mielestään pääministeri Sanna Marinin (sd) juoni ”toteuttaa Frankfurtin koulukunnan viheliäisiä suunnitelmia”. Tutkija Tommi Kotonen sanoo Suomen Kuvalehden haastattelussa 16.4.2021, että kommunisti-kortin heiluttelu on toisinaan puhdasta trollausta, reaktioiden hakemista. Joskus sitä käytetään tietoisesti hämärtämään ilmiöiden merkitystä ja suuruusluokkaa. Jos puheenaiheena on äärioikeiston nousu, keskustelu saadaan pois raiteiltaan, kun joku rientää paikalle tivaamaan: Mutta entäs kommunistit?
Ilmoita asiaton viesti
Amerikasta tuttu retoriikka, kaikki muu kuin riisto-kapitalismi on kommunismia. Barack Obama oli kommunisti, Joe Biden on kommunisti, jos USA:n oikeistolta kysytään. Sitä samaa retoriikkaa kopioidaan sitten Suomeenkin.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä, ja kukapa muu sitä kopioisi kuin maisteri (copy paste) Huhtasaari ja hänen mestarinsa.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi ps:t ovat olemassa? Onko Lamminpää miettinyt, miksi persut ovat. Jos 20% äänestäjistä kannattaa ps:ia, niin jossakin on vika, kun näin suuri joukko äänestää heitä. Hehän ovat ääri oikeistolais- vasemmistolaisia. Putinin joukkoihin kuuluvia Trumpin kannattajia. Kaikenlaista väitetään, mutta kaikkea ei todisteta.
Lamminpää kääntää asian näin, että vika ei ole muissa puolueissa, vaan ps:ssa ja heidän retoriikassaan eli heidän valheellisessa propagandassaan. Taitavasti tätä menetelmää käyttäen ”Mestari” saa yksinkertaiset kansalaiset puolelleen.
Esimerkkinä tästä on kertaluonteinen EU:n elvytyspaketti. Ei Tiukka Neuvottelija, eli Sanna Marin Treelta, kutsuisi pakettia kertaluonteiseksi, jos hän ei olisi asiasta 100%:n vakuuttunut. Varma asiasta. Halla-aho levittää viestiä, että paketti ei suinkaan jää ainutkertaiseksi, vaan käytäntöä tullaan jatkamaan. Tämä valheellinen väite on meillä kumottu kaikissa muissa puolueissa paitsi kristillisissä. Jatketaan persujen kammoksumalla ja vieroksumalla, maltillisella politiikalla ”EU ensin, sitten Suomi”.
Ilmoita asiaton viesti
”Onko Lamminpää miettinyt, miksi persut ovat. Jos 20% äänestäjistä kannattaa ps:ia, niin jossakin on vika, kun näin suuri joukko äänestää heitä.”
Paljon tyytymätöntä joukkoa, joihin populismi uppoaa. Pahimmillaan sen vaikutukset nähtiin vajaa 100v sitten kun Euroopassa alkoi valta-aalloksi politiikassa.
Ilmoita asiaton viesti
En muuten ole ainoa joka ihmettelee miksi kokoomuksen pölhömpi porukka peesaa persuja: ”Kokoomus on EU-politiikassaan kuin joukko peräkammarin poikia. Se peesaa perussuomalaisia, joka pelaa kaksilla korteilla yrittäessään heikentää Euroopan unionia”, Lipponen ihmettelee.
SUOMEN EU-jäsenyyttä vahvasti ajanut ja sen jälkeen Suomea unionin päättäjien pöytiin vienyt Lipponen ihmettelee meillä nyt käytävää ”luokatonta keskustelua” EU:n tukipaketista. Hän painottaa Euroopan tarvitsevan yhteistä velkaa pysyäkseen toimintakykyisenä.
”Hän kehuu pääministeri Sanna Marinin ajaneen tukipakettineuvotteluissa taitavasti Suomen etuja – ja onnistuneen siinä heikentämättä Suomen nettomaksuasemaa EU:ssa. Lipponen sanoo Suomen toimineen oikein, kun se irtosi niin sanotun nuukan nelikon linjauksista. Hän arvioi näiden maiden jääneen lopulta tappiolle neuvotteluissa.”
https://demokraatti.fi/paavo-lipponen-lataa-kokoomuksesta-demokraatille-kuin-joukko-perakammarin-poikia-peesaa-perussuomalaisia-ajaa-halpaa-populismia?fbclid=IwAR1nPTVYbb7RsI6WkI-kJPA_olQHxHISMOetUfErWGf3ughxZtT8NX-6eEE
Ilmoita asiaton viesti
Kaiketi useimmat vihreät ovat yhä edelleen väkivaltaisen kommunismitotalitarismin lapsia, mutta häpeilevät sitä tunnustaa julkisesti naamioituen täten ” vihreisiin ”.
Ilmoita asiaton viesti
Kukaan vihreä ei ole millään lailla ”kommunismitotalitarismin lapsi” (aika hyvin sait kaksi ismiä samaan kommenttiin). Vihreät on viimeinen uusi poliittinen liike Euroopassa. Vihreiden nousu Baden-Württembergissä saa vauhtia CDU:n kriisistä, mutta sen syyt ovat historialliset, sillä tämä on vihreiden synnyinkoti ihan kansainvälisestikin ajatellen. Puolue perustettiin Karlsruhessa 41 vuotta sitten.
Saksa oli vihreän liikkeen yhdistymisessä ja voimistumisessa esimerkkinä muulle Euroopalle. Ruotsissa miljöpartiet perustettiin vuotta myöhemmin kuin Saksan vihreät, Suomen vihreä liitto puolestaan 1987.
Yksi suuri syy nykyiseen asemaan on 72-vuotias Baden-Württenbergin pääministeri Winfried Kretschmann. Hän on kansansuosikki yli puoluerajojen.
”CDU:n paras jäsen vihreissä”, vitsailee Herwig Schneider. Konservatiiveille tyypilliset arvot kuten kirkko ja kotiseutu ovat myös Kretschmannille tärkeitä. Siihen lisätään päälle ilmastonmuutoksen torjunta, eikä se tunnu täälläpäin olevan mikään ongelma, eläkeläismiehillekään.
Vihreät käyttävät Kretschmannin kulttisuosiota kampanjassa tietenkin hyväkseen. Vaalijulisteissa on suuri Kretschmannin kuva ja teksti: ”Te tunnette minut”. Monissa mainoksissa lukee: ”Kretschmann valitaan vihreitä äänestämällä”.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007859118.html?share=239fd6f084f6dc404a318a06b9861b9f&fbclid=IwAR35CVzzTcAXWTqMfKH5AQvellUtcmc0H7XBtZJNMGTsBavT4gGL0-nLCKA
Ilmoita asiaton viesti
Vihreitä vihataan, koska monet heistä ovat eri näköisiä kuin monet muut. Heistä osa ei pukeudu tuulipukuihin tai standardi suomiasuihin, maastokuviohousuihin ja leijonakoruun. Vihreät naiset eivät usein meikkaa eikä heillä ole dolcegabbanalaukkua vai mikä se oli, joten he ovat sovinistien mielestä epänaisellisia ja siksi arvottomia. Suomessa on selkeä kastilaitos, jossa kastista toiseen naiminenkin on harvinaisuus.
–
Koko maamme hierarkiajärjestelmä perustuu ulkomuotoon, siltä miltä näyttää ja siihen mitä viestittää habituksellaan. Turha kuvitella, että tässä threadissa kaiken tietävät välittäisivät tippaakaan vihreiden agendasta. Konservatiiveja vain harmittaa toisten ihmisten erilaisuus. Pitkät tukat kirpparivaatteet jne. Sen kuuli aina haastatteluissakin. Lopulta ideologia jäi nopeasti taustalle ja esiin nousi että: ”ko ne perkele on ton näkösiiki eikä tiärä onk noi tytöi vai poikii et mitä satanan homoi noiki on jne.”
Noita samoja sanoja kuuntelin 2017 saakka eläkkeelle saakka.
–
Useimmat uomalaiset ovat äärimmäisen yksinkertaisia ja konservatiivejä ja raivostuvat yleensä haastatteluissa pienestäkin erilaisesta yksityiskohdasta, jonka voi silmin todeta. Hyvin harva käsittää yhtään mitään puolueiden ideologisista eroista loppupeleissä.
Mutta tämä on tietysti vain minun huomioni yli 40 vuoden ja yli 8000 kuvatun haastattelun tuloksena.
–
Kaikkein eniten minua huvittaa vasemmistoviha. Ne, jotka ovat kaikkein eniten saaneet koko vasemmiston työn tuloksena, ovat sosiaalipummeja oikealta laidalta, persujen keppanaosastoa, joille on liiskattu aivoihin lause ”komarit hirten”. Tuota kuulee ympäri suomea ABC parlamenteissa, mene viereen ja kuuntele raivoavaa vihaa vitun homokommareita ja itiuhippejä vastaan. Kerran vuodessa kysyn saanko istua ja kysyn ideologiasta. Kukaan, ei koskaan kukaan osaa sanoa siitä mitään. ”Kunne naisetkii on nii lespon näköisiä”… on yleensä se peruskommentti.
–
Kun menee aivoon purevaan faktaan saakka eli: Koko vasemmisto yhdessä sai aikaan jo takavuosina vapaan koulutuksen, jokseenkin ilmaisen terveydenhoidon, työaikalait ja sosiaalituen eri muodot ja valtavasti muuta elämään liittyvää hyvää jota sinä käytätä joka päivä, niin miksi raivota kommareita vastaan, kun heitä Suomessa on enää jokunen. Vastauksena on yleensä että: ”pitää tästä lähtee kun muija odottaa kauppareissua.” Tai vaivautunut hiljaisuus.
–
On aivan turha luulla, että meillä on säkenöivän laajat tiedot omaava kansa, jonka poliittiset analyysit tulevat itsekehitettyinä omasta päästä. Eivät tule.
Viha ja pelko erilaisuutta kohtaan siellä asuu ja siitä on syntynyt se poliittinen status, jossa elämme ja joka näkyy kaikkialla US blogeissa.-
Ilmoita asiaton viesti
Meikkaavat naiset ovatkin ihan hirveän näköisiä. Ihastuin tulevaan vaimooni osittain ihan siitä syystä, että hän ei meikkaa, ja käytti ensitapaamisella Kontio-saappaita.
Meikkaaminen kuuluu sirkuspelleille.
Maksan muuten vuodessa yli satatuhatta tuloveroa, vähempikin piisaisi, mutta toisaalta maksan mieluummin sosiaaliturvasta, kuin vartioinnista ja poliiseista, kuten jenkeissä tehdään. Täällähän usein kirjoitellaan, jotta lääkärit kiertävät veronsa, no tässä on yksi, joka ne rehellisesti maksaa. Siitäkin pitää maksaa, ettei ovia tarvitse lukita, vaikka ehkä pitäisi, eikä tarvitse ostaa hälytysjärjestelmiä. Eikä tarvitse alkaa säästää lasten koulutusta varten heti syntymän jälkeen, keskutelut saksalaisen miniän kanssa ovat avanneet sitä, kuinka helkutinmoinen sosiaaliturva meillä on. Tavallaan suomalaiset on poispilattu tällä hyvinvoinnilla, luulisi ihmisten olevan ylpeitä ja tyytyväisiä tähän maahan. Mutta mitä saa kuulla? Älytöntä narinaa ja viranomaisten haukkumista. Vanhusten sanotaan olevan heitteillä, mutta monessakos maassa julkinen soteväki ylipäätään tulee koteihin heistä huolehtimaan?
Jore nyt tietää vielä paljon paremmin, minkälaisissa oloissa tässä maailmassa eletään.