Pelasta valtameret – lopeta muovin kierrätys

Olen nyt paljastanut varmaankin hölmistyneelle maailmalle muovin ”kierrätys”huijauksen ja sen kammottavat seuraukset valtamerille ja niiden eliöstölle. https://www.express.co.uk/news/uk/980704/eu-plastic-recycling-makes-pollution-worse http://www.thegwpf.com/new-report-recycling-plastic-is-making-ocean-litter-worse/ Tämän viimeisen linkin eli lehdistötiedotteen lopussa erittäin korkeatasoinen video raportistani myös.

YLE eli hallituksen totuusvirasto on etunenässä opettanut vuosikymmenet kierrätysoppia ja nyttemmin maailman ja EU:nkin talouden pelastavaa kiertotalouden ilosanomaa.

Kansankomissaari Jyrki Käteisen portfolion kärkihanke on kiertotalous. Kiertotaloutta harjoitetaan EU:n uuden muovistrategian ja uuden kiertotalouspaketin mukaan ympäristösyistä. Näillä linjauksilla EU ja erityisesti kansankomissaari Käteinen käy sotaa merien pelastamiseksi muoviroskasta ja mikromuovista.

Olen seurannut aitiopaikalta kiertotaloushuuman syntyä ja kirjoittanut lähemmäs 100 virallista lausuntoa ensin Cleantech’n sittemmin kiertotalouden nimissä harjoitetusta EU:n jätepolitiikasta. Kyseessä on vihreän ajan alkemia, jossa paskasta luullaan taiottavan kultaa.

Kultaa tästä hölmöydestä taikovat ainoastaan ympäristöjärjestöjen tuella ja meidän rahalla inhat vihreillä ajatuksilla ratsastavat kaverikapitalistit.

Kaikessa hiljaisuudessa rikkaat maat – EU etunenässä – ovat vieneet vuodesta 1992 106 miljoonaa tonnia muovijätettä Kiinaan ”kierrätyksen” nimissä. Tästä kymmenet miljoonat tonnit ovat päätynyt suoraan tai kiertoteitse maailman meriin. Uusiomuoviin on tästä päätynyt vain pieni osa ja sekin vain huonolaatuisiksi likaisiksi muoveiksi, jotka eivät kelpaa esimerkiksi elintarviketeollisuudelle. Uusiomuovin valmistuksen yhteydessä muovia on poltettu avotulella valtavat määrät tai uusioprosessissa syntyvää muovirejektiä on kärrätty jokiin surutta.

Muovin kierrätys on mahdotonta, koska sen enempää syntypaikoilla, aluekeräyspisteissä kuin mekaanisbiologisissa käsittelylaitoksissa ei kyetä tuottamaan homogeenista muovivirtaa jatkojalostukseen. Lisäksi kierrätettäviksi aiottu muovi on hyvin likaista.

Muovin ”kierrätys” Kiinaan on pikkuhiljaa aiheuttanut valtavan ympäristö- ja terveyskatastrofin.

Vuonna 2013 Kiina yritti rajoittaa ns. ”Vihreällä Aidalla” likaisen muovin tulvaa siinä kuitenkaan onnistumatta. Vuoden 2018 alusta se kielsi kaiken muovin (n. 8 miljoonaa tonnia per vuosi) ja 77 miljoonan (per vuosi) muun roskan tuonnin. Maailman ”kierrätys”markkinat romahtivat ja tavara on nyt rikkaissa maissa jäänyt kierrättäjien takapihoille, kun kaatopaikat on lakkautettu esim. EU:ssa.

Pienten lasten ja nuorten ympäristökasvatus on epäeettistä, koska kaikki vihreiden kierrätyspolitiikkojen ohjaamat globaalit kierrätysmarkkinat, jätteiden keruujärjestelmät ja niiden käsittelymuodot vuotavat joko muoviroskaa tai mikromuovia ympäristöön. Vihreät – ja nyt myös kansankomissaari Käteinen – vastustavat sitä ainoaa jätteenkäsittelymuotoa, jolla voidaan estää kokonaan muovin pääsy ympäristöön sen eri muodoissa eli polttoa.

Suurin syyllinen ongelmiin on kuitenkin kestävän kehityksen äiti eli Norjan entinen pääministeri ja myöhemmin WHO:n pääjohtaja (Norjan Työväenpuolue) Gro Harlem Brundtland, joka henkilökohtaisesti hylkäsi kaupunkien sanitaatio-ohjelman Maailmankomissionsa tarkastelukulmista vuonna 1985. Se johti siihen, että kaupunkien jätehuoltoa ei ole kehitetty eikä sitä ole priorisoitu.

Vuonna 1986 julkaistusta Maailmankomission raportista jalostui myöhemmin nykyiset YK:n yleiskokouksessa 2015 hyväksynyt kestävän kehityksen tavoitteet, joissa ei painoteta ympäristöterveydenhuoltoa ja perusasioita turvallisen ja siistin kaupunkiympäristön luomisessa.

YK:ssa on päätetty kurkottaa kuuseen, mutta katajaan on kapsahdettu ja valtamerien eliöstö ei tästä ole hyvää tykännyt.

MikkoPaunio
Perussuomalaiset Helsinki

Kirjoittaja on (s. 1961) Helsingin yliopistosta valmistunut terveydenhuollon erikoislääkäri, joka on työskennellyt seuraavien instituutioiden palveluksessa: Helsingin yliopisto, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, sosiaali- ja terveysministeriö, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki. Kirjoittalla on Helsingin yliopiston yleisen epidemiologian dosentuuri. Hän on saanut jatkokoulutusta Maailman terveysjärjestön ns. pitkällä kurssilla Brysselin vapaassa yliopistossa ja hänellä on ylempi korkeakoulututkinto (epidemiologia) Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health instituutiosta. Kirjoittajalla on julkaisuja merkittävimmissä kansainvälisissä lääketieteellisissä julkaisusarjoissa ja yhteensä vertaisarvioituja julkaistuja artikkeleita hänellä on 40 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=paunio+m). Kirjoittajan tärkein tieteellinen havainto johti lopulta Maailman Terveysjärjestön maailmanlaajuiseen tuhkarokkorokotusstrategian muutokseen. https://www.duodecimlehti.fi/lehti/2017/3/duo13540 Pelkästään 2000-luvulla on tuhkarokkorokotus pelastanut noin 20 miljoonaa lasta elämälle.
Kirjoittaja toimi valtioneuvoston asettaman Säteilyturvaneuvottelukunnan puheenjohtajana vuosina 2009-2018. Kirjoittaja on toiminut vuodesta 2016 lähtien Valtakunnallisen Maanpuolustuskurssin sekä luennoitsijana että ns. pääopettajana (STM) syksyyn 2021 asti.

Hän on kirjoittanut kolme kirjaa: Vihreä Valhe (Weilin & Göös 1991), Vihreä Valhe - Valheen sysimustat juuret, salakavalat lonkerot ja murheelliset seuraukset (Auditorium 2015) ja Hourulan väen ilmastovallankumous (Omakustanne 2019). Kirjoittaja valittiin 20.3.2018 tieteelliseksi ja policy neuvonantajaksi American Council on Science and Health järjestöön. Järjestön on aikoinaan perustanut Norman Borlaug ja Elizabeth Wheelan. Se on teollisuutta ja hyvinvointia puolustava tieteellinen järjestö. Kirjoittajalta julkaistu useita raportteja Ison Britannian pitkäaikaisimman valtionvarainministerin Nigel Lawsonin perustamalla The Global Warming Policy Foundation sivustolla (https://www.thegwpf.org/?s=paunio). Kirjoittajalta on julkaistu merkittävillä brittiläisillä ja pohjoisamerkikkalaisilla keskusteluareenoilla useita puheenvuoroja (https://muckrack.com/mikko-paunio/articles) pääasiassa ympäristö- ja kehityspolitiikkaan liittyen.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu