Edistääkö Jyrki Kataisen johtama eduskunnan alainen umpivihreä SITRA pakkovaltaa ja rahantuhlausta?
Osallistuin helmikuussa 2018 IPCC:n Puolentoista-asteen raportin Suomen kick-off tilaisuuteen Ilmatieteelaitoksella Helsingin Kumpulassa. Tilaisuuden pääpuhuja oli Ilmatieteenlaitoksen Ilmastontutkimusohjelman Toimialajohtaja Hannele Korhonen. Hän esitteli ylpeänä IPCC:n syksyllä 2018 julkaistavat laskelmat siitä, kuinka kuvitteelliseen BECCS:iin (BioEnergy with Carbon Capture and Storage) eli bioenergiaan hiilidioksidin takaisinotolla ja varastoinnilla tukeutumalla maapallo saavuttaa toivottavan Puolentoista-asteen polun (1).
Maailman terveysjärjestö julkaisi eräänlaisen peilausraportin (2) IPCC:n Puolentoista-asteen raportista, missä se ns. disclaimerillä heti toisella sivulla sanoutui irti bioenergiasta, koska se vähentäisi merkittävästi maailman ruoantuotantoa. Tästä huolimatta WHO:n ilmansaastekokouksessa lokakuun lopussa 2018 IPCC:n johtava tutkija Drew Shindell kertoi yleisölle BECCS:n tuovan auvon (3), vaikka hänen omassa tätä WHO:n kokousta varten julkaistussa tutkimuksessa varoitettiin BECCS:n aiheuttavan laajalti nälänhätiä, suurta luonnontuhoa ja maapallon makean veden varastojen hupenemista (4). WMO:n pääsihteeri Petteri Taalas puhui avajaissanat ennen Shindell’n pötypuheita maailman johtaville poliitikoille ja kuninkaallisille (mm. Espanjan kuningatar oli läsnä).
Kirjoitin tästä IPCC:n ja WHO:n skandalööttisestä bioenergian edistämisestä tuoreeltaan raportin, joka julkaistiin sekä englanniksi että japaniksi (5,6).
SITRA:n tuoreessa heti YLE:n pääuutisten promoamassa Growth – Positive Zero-Emission Pathways to 2050, eli Kasvu – Positiiviset nollapäästöskenaariot vuoteen 2050 mennessä raportissa (7) kerrotaan;
”Muiden luonnonvarojen kuin energianlähteiden käyttö ja bioenergiaan liittyvä maankäyttö sekä näiden vaikutukset luonnon monimuotoisuuteen ovat kuitenkin myös tärkeitä kysymyksiä, ja nekin olisi otettava huomioon. Kun maailman maat tekevät päätöksiä ilmastotoimista, olisi mietittävä tarkkaan esimerkiksi se, kuinka paljon ja missä bioenergiaa käytetään.”
Indonesia on raivannut 120 000 neliökilometriä (Suomen pinta-ala on 340 000 neliökilometriä) sademetsää palmuöljyplantaaseille tyydyttääkseen – ennen kohdakkoin alkavaa köyhdyttävää Vihreää Siirtymää – toistaiseksi vielä vauraan Euroopan liikenteen biopolttoainenälän. Nyt, kun vihreät ovat huomanneet tehneensä karmean virheen antaessaan poliittisen tukensa bioenergialle sen kaikissa muodoissa, Eurooppa on RED II-direktiivillä kieltämässä palmuöljyn tuonnin Indonesiasta. Indonesia on syystäkin sydämistynyt, kun se on ensin tuhonnut orankien kodit vihreiden toivomuksesta ja nyt ovat menettämässä suuret vientitulot. Indonesia uhkaa jättää Pariisin sopimuksen, joten palmuöljyn tuonti jatkunee hamaan tulevaisuuteen.
SITRA:n tiivistelmästä poimittua:
”… ilmailussa siirrytään suurelta osin biopolttoaineisiin.”
Onkohan SITRA nyt ”tarkkaan miettinyt kuinka paljon ja missä bioenergiaa käytetään”, kun se on arvioinut lentoliikenteen biopolttoainetarpeet?
Maailman öljyntuotanto on 4500 miljoonaa tonnia vuodessa, josta 24 % eli noin tuhat miljoona tonnia jalostetaan liikenteen tarpeisiin ja 12 % tästä eli noin 100 miljoonaa tonnia käytetään lentoliikenteeseen. Maailman palmuöljytuotannosta ehkä noin puolet eli noin 35 miljoonaa tonnia käytetään liikenteen biopolttoaineisiin. Noin 30% maissin tuotantopinta-alasta on USA:ssa nyt varattu bensiiniin lisättävän alkoholin tuotannolle. Maissialkoholia tuotetaan USA:ssa noin 40 miljoonaa tonnia vuodessa liikenteen tarpeisiin. Brasiliassa sokeriruo’osta tuotetaan noin 27 miljoonaa tonnia vuodessa alkoholia peltilehmille.
Kukin päätelköön itse, onko SITRA:ssa biopolttoainelinjausta ”mietitty tarkkaan”, kun se katsoo ”Vihreän Siirtymän” myötä maailman ilmailun tukeutuvan biopolttoaineisiin, mikä merkitsee koko nykyisen ei-kestävän kehityksen mukaisen biopolttoainetuotannon käytettävän kokonaisuudessaan lentoliikenteeseen? Se myös merkitsee sitä, että sitä on poistettava maaliikenteestä sama määrä, mikäli tuotantoa ei nosteta.
Toisesta lähteestä (8) saadulla tiedolla laskettuna: Kun 7,8 % maailman öljynkulutuksesta ohjautuu lentoliikenteeseen, tarkoittaa se 351 miljoonan tonnin vuotuista kerosiinin kulutusta. Tällöin joudutaan lisääntyvän lentobiokerosiinin käytön vuoksi jopa kolme ja puolikertaistamaan liikenteen biopolttoainetuotanto, mikä merkitsisi valtavien maa-alueiden ottamista pois ruoan tuotannosta ja raivaamaan myös metsää bioenergiaplantaaseille.
Nyt on huomattava, että vain pienet potkurikoneet voivat käyttää etanolia, joten tässä aukeaa mahtava mahdollisuus Amazonasin sademetsien raivaamiselle biolentokerosiinin tuottamiseen tarvittavan palmuöljyn saannin turvaamiseksi. Itse asiassa sokeriruokoa ei voi Amazonasissa paljoa viljellä, mutta on pelätty Itä-Aasian tapaisten palmuöljyplantaasien leviämisen Amazonasin alueelle, koska se soveltuu poikkeuksellisen hyvin tähän tarkoituksen. SITRA:n viitoittamaa tietä voitaisiin sitä raivata esimerkiksi parin Suomen kokoiosen alueen verran lentoliikenteelle.
Mitä tämä pelleily kertoo konsulttien valinnasta tai SITRA:n rahankäytöstä? Jyrki Katainen osti pääministerinä ollessaan sadoilla tuhansilla aikoinaan ehtaa ”pahkasikaa” filosofi Pekka Himaselta. Paljonko tämä uusi SITRA:n raportti on maksanut? SITRA:ssa on paljon johtajia ja johtavia asiantuntijoita, jotka eivät kuitenkaan itse tuota mitään, vaan ostavat demoksilta ja dömöksiltä tätä ”pahkasikaa” aina ulkomaita myöden. VTV ja SITRA ovat olleet ikävästi otsikoissa viime aikoina väärinkäytöksiin liittyen. Olisiko vihdoin SITRA:n läpivalaisun paikka?
Olen vuodesta 1987 – oltuani yksi Suomen suurimman komitean (Energiakomitea) yksi sihteereistä – seurannut ilmasto- ja energiakeskustelua. Tämä SITRA:n uusi – johtaja Mari Pantsarin esipuheella alkava raportti – olisi koomisuudessaan ehtaa ”pahkasikaa”, mutta valitettavasti kansanvaltaan nojaavan eduskunnan alaisella SITRA:lla tuntuu olevan epäkansanvaltaisia globalistisia politiikkaohjauspyrkimyksiä, joissa kehotetaan vahvalla poliittisella ohjauksella muuttamaan mm. ihmisten käyttäytymistä ja esimerkiksi sitä, mitä me syömme ja tietenkin mitä meidän tulee ajatella. Mari Pantsarin esipuhe huipentuu:
”Tämän selvityksen tarkoitus on aloittaa tarpeellinen keskustelu irtikytkennästä ja kannustaa kaikkia osallistumaan siihen sekä auttaa meitä kaikkia rakentamaan kestävää tulevaisuutta – yhteiskuntaa, joka menestyy maapallon kantokyvyn rajoissa.”
Pantsar kutsuu kaikkia meitä keskustelemaan, mutta vain hänen pakottavilla ehdoillaan, jotka kumpuavat SITRA:n laajalti edistämästä ilmastohätätila-ajatuksesta. Raportin tiivistelmästä poimittua:
”Maailman kasvihuonekaasupäästöt, jotka ovat syynä ihmisen toiminnan aiheuttamaan ilmaston kuumenemiseen,...”
Tähän samaan vanhaan äärivasemmistolaiseen ankeutukseen, jota nyt epäpyhällä äärivasemmiston ja suurten korporaatioiden woke-liitolla ajetaan kuin käärmettä pyssyyn, liittyy Mai Kivelän (Vas) Helsingin valtuustossa tekemä aloite kieltää HK:n Sinisen mainostaminen joukkoliikenteessä.
Helsingin vihreiden johdolla Helsinki on jo vuosia sitten valtuuston päätöksellä valinnut puuhakkeen/pelletit korvaamaan kivihiilen Helsingissä lämmön tuottamisessa. Eikö tämä päätös pitäisi nyt kumota, eikä kieltää HK:n blöön mainostainen?
1,https://www.ipcc.ch/sr15/
2.https://www.who.int/globalchange/181008_the_1_5_healthreport.pdf
3.https://www.who.int/airpollution/events/conference/CAPH_Plenary_session_I.5_Drew_Shindell.pdf?ua=1
4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5880221/
5.https://www.thegwpf.org/content/uploads/2019/01/Paunio-2019.pdf
6.https://www.thegwpf.org/content/uploads/2019/06/GWPF-Paunio2019_jp.pdf
7.https://www.planete-energies.com/en/medias/close/fuels-aviation-and-shipping
Kun öljy on saatanasta, USA:n liuskeöljyn tieltä räjäytetään vaikka vuoret niin miten biopolttoaine on sitten hyvän energian listalla? Onko siihen muita syitä kuin että tuo etuliite bio kuulostaa kivalta?
Ilmoita asiaton viesti
Juurikin näin kaima.
Ilmoita asiaton viesti
Heh, tuo oli ihan oikea kysymys. Timo Vihavaisen syvätyperyyden käsite on niin totta. Jos joku julistaisi, että maapallo pelastuu kahvia juomalla menisi se sademetsä kahvipapuplantaasien alle. Jos joku julistaa bio ihmettä Indonesia tekee mitä teki. Kuka tätä nyt ei muka ymmärrä? Mitä vihreää tässä on?
Ilmoita asiaton viesti
Kiitän hyvästä kirjoituksesta Paunio. Lamminpää tekee samoin. Hän ei itse osaa kiittää. Johtuu kateudesta. Hän on aina toivonut olevansa muita kiinnostava syväajattelija, mutta tähänkään blogiin hän ei kirjoittanut aiheestasi mitään. Hän on kunnostautunut viihdekirjailijana.
Ilmoita asiaton viesti
Ei minun tarvitse omakustannekirjailijoita kadehtia. Ja mitä tuohon kiinnostavuuteen tulee, edellinen postaukseni oli Uuden Suomen suosituin. Sinäkin kävit sitä kommentoimassa, tosin tapasi mukaan asian vierestä.
Ilmoita asiaton viesti
Se ei ollut lähelläkään suosituinta. Sotket suositun ja jutun avaamisen keskenään.
Ilmoita asiaton viesti
En sotke mitään. Tänään Paunio on suosituin. Ja perjantaina se olin minä. Tuolla oikeassa ylänurkassa on sellainen lista kuin Puheenvuoron suosituimmat, oletko huomannut?
Sen sijaan sinä sotket ihan kaiken. Illkka Remes on viihdekirjailija, minä en ole.
Ilmoita asiaton viesti
Jaahas, kun hourulan väen ilmastoprofeetta, omakustannekirjailija Mikko Paunio tuli vihdoin persukaapista ulos niin nyt ovat kokoomuslaisetkin jo vihreitä. Ai kamala. Seuraksi varmaan kommunisteja. Näkeehän teidän johtava filosofinnekin kommunisteja joka paissa. Kesäkuussa 2020 ilmestyi (?) Jukka Hankamäen manifesti Totuus kiihottaa – Filosofinen tutkimus vasemmistopopulistisen valtamedian tieto- ja totuuskriisistä. Manifestin naisvihamielinen törky sai julkisuudessa paljon kritiikkiä. Vähemmälle huomiolle jäi teoksen näkemys lähes kaikkialle levinneestä kommunismista. Kommunismia on Hankamäen mukaan muun muassa ilmastonsuojelu, identiteettipolitiikka, Wikipedia, Suomen Akatemia, globaali kapitalismi, kehitysapu, musliminaisten pukeutuminen ja EU. Tieteentekijät ovat ”kiilusilmäisiä kommunisteja”, ja EU on kommunismia, koska Marx ja Engels kirjoittivat Kommunistisen manifestin Brysselissä. Tämä on melkein vielä villimpi analogia kuin se hourulan väen hokema, että vihreät ovat natseja, koska Hitler oli kasvissyöjä.
Ilmoita asiaton viesti
Olet erehtynyt väärään blogiin. Täällä aihe ei ole 2xtohtori Hankamäki.
Ilmoita asiaton viesti
En ole. Eikä sinulla ole varaa nillittää minulle aiheessa pysymisestä.
Ilmoita asiaton viesti
Koskahan hesan kivihiilenkieltäjät julkistaa millä pitävät kaupunkilaiset lämpöisinä tulevaisuudessa kun kaikki poltto halutaan kieltää eikä ilmeisesti atomiakaan saa halkaista. Hullunmyllyjen sähkö ei tule riittämään ikinä edes lämpöpumppujen pyörittämiseen vaikka niitä pystytettäisiin koko lappi täyteen.
Ilmoita asiaton viesti
Palmuöljyn tuotannosta vain 10% menee polttoainekäyttöön. Etanolin tuotantoa Amerikan mantereella taas perustellaan energiaomavaraisuudella. Etanolin ja palmuöljyn ongelmat ovat todelliset, mutta ne eivät poistu ”vihreää siirtymää” ivaamalla, koska ne eivät ole sen aiheuttamiakaan.
BECCS on yksi potentiaalinen tulevaisuuden tapa poistaa hiiltä ilmakehästä.Sitä koskevat tietenkin samat kestävyysrajoitteet kuin muutakin bioenergiaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kun mä katsoin Hourulaa varten luvut, niin mä löysin globaalin ympäristöjärjestön luvun 50 %. Jos sun luku pitää paikkansa, sademetsää joudutaan todella raivaamaan urakalla, koska etanoli ei kelpaa lentokoneisiin kuin pirnpotkurikoneisiin. Tai sitten sen elintarvikeköyttö pitää kieltää.
Ilmoita asiaton viesti
Täältä löytyy tuo 10%
https://www.palmoilinvestigations.org/about-palm-oil.html
Ja jos mun mielipidettä kysytään, niin sademetsät pitää jättää rauhaan ja korvata fossiiliset liikennepolttoaineet sähköllä ja power-to-x polttoaineilla.
Ilmoita asiaton viesti
Piirakkaa saattaa olla ”teollisuusmyönteinen”. Mä olen nähnyt ton 35 miljoonaa tonnia liikenteeseen luvut. Jahka ehdin kaivelemaan itsekin. Voi olla viite Hourulassa?
Ilmoita asiaton viesti
Palmuöljy on teidän vihreiden neronleimaus.
Ilmoita asiaton viesti
USA:n etanolin tuotantoa maissista on ehkä aikanaan perusteltu energiaomavaraisuudella tai vihreällä energialla, mutta tilanne on ratkaisevasti muuttunut.
Vuonna 2020 USA:n vienti oli 8,51 MMb/d (miljoonaa barrelia päivässä) ja tuonti 7,86 MMb/d eli USA:sta tuli öljytuotteiden nettoviejä ensi kerran sitten vuoden 1949:
https://www.eia.gov/energyexplained/oil-and-petroleum-products/imports-and-exports.php
Ilmoita asiaton viesti
Juu, nyt ovat saaneet liuskeöljyn tuotannon vauhtiin. Silläkään ei muuten ole mitään tekemistä vihreän siirtymän kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kai kukaan ole niin väittänytkään.
Ilmoita asiaton viesti
USA tuo edelleen erittäin paljon öljyä johtuen maan öljynjalostuksen rakenteesta.
Ilmoita asiaton viesti
Olen aiemmin kertonut ko laitoksen tarpeettomuudesta, hyvinvointimme kehittäjänä, onhan siellä varmaan mukava patsastella ” Himasen ” kavereiden kera. Ehdotan tehtäväksi koetta. Annetaan 2 ( kahden ) vuosibudjetin rahat laitoksen käyttöön osakepääomana ja senjälkeen laitoksen on hommattava oikeutuksensa yksityisen ja markkinaehtoisen toiminnan tuloksena ja kehitettävä tuotteensa sen mukaiseksi. Jos osakepääoman suunta on plussaa, jaetaan voitosta puolet omistajalle ja puolet henkilökunnalle, jos taas pääoma syödään, julistetaan konkurssiin ja pannaan pillit pussiin, eikö tunnu reilulta ajatushaudottomalta yksilöltä esitettynä.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä koko ShITRA joutaisi pantavan lihoiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Pauniolta hyvä kirjoitus, mutta ne Pahkasian jutut olivat aina hauskoja ja osuvia, Sitran jutut taas eivät ole kumpaakaan. Lisäksi aina kun kuulee sanan Sitra, niin tulee mieleen : ”Hei me tienataan tällä ” Siilinjärven oma poika Katainen. Pahkasian muistaminen vastaavasti saa hymyn suupieleen. Kataisen muistaminen taas nostaa heti yläpaineen yli 160.
Suomi ON muuten tosiaan rikas maa.
Missä muussa maassa voidaan pitää pystyssä tyhjäkäyntisiä puhuvien tyhjäpäiden kerhoja muiden rahoilla. Ilman tulostavoitteita ja aivan ilman hyödyllistä t. edes järkevää tekemistä.
Ilmoita asiaton viesti
SITRA:n tilinpäätöksestä 2018 käy ilmi pitkän diibadaaban jälkeen mm. seuraavaa:
Sijoitukset kohdeyrityksiin yhteensä 59 875
Kumulatiivinen arvonmuutos -55 472
Kirjanpitoarvo 4 404
Vuoden sijoituksista kohdeyrityksiin on siis hävinnyt vuodessa 92,6 %. Ilmeisesti VTV:n kaikenkattava tarkastustoiminta ei ulotu SITRA:n huuhaa toimintaan.
Ilmoita asiaton viesti
Lukuihin siis pitää lisätä kolme nollaa perään eli kymmenistä miljoonista on kyse.
Ilmoita asiaton viesti
SITRAlta loppuu palkanmaksaja tuolla menolla, kun olen ymmärtänyt, että SITRAan sijoitetun peruspääoman sijoitustuotoilla maksetaan henkilökunnan palkat ja kulut.
Mutta kyllä tuosta peruspääomasta yhden vuoden hutisijoitukset bioenergiaan voidaan kuitata, mikäli loppu pääomasta on sijoitettu järkevästi esim. toimiviin metsäteollisuusyrityksiin. 😉
”Vuonna 2019 Sitralla on varoja noin 800 miljoonaa euroa.[3] Sitran toiminta rahoitetaan peruspääoman ja pääomasijoittamisen tuotoilla.[2] Sitrassa on noin 180 työntekijää[4].”
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Sitra_(rahasto)
Ilmoita asiaton viesti
On sinne rahaa pantu veronmaksajilta, mutta nyt tuloksellisuus mitataan rahan tuhlauksella. Äkkiä lihoiksi tämä laitos poliitikkojen tukityöpaikkoineen.
Ilmoita asiaton viesti
Yhä vaan selkeämpää, miksi Tytti ”kaalimaanvartija” Yli-Viikari on virkansa saanut.
Ilmoita asiaton viesti
Juurikin😎
Ilmoita asiaton viesti
Kun lukee näitä ilmastonmuutoksen vastaisia blogeja täytyy oikein ihmetellä miten nämä kirjoittajat ovat saaneet opintonsa suoritettua, taitavat olla niitä 6.1 tohtoreita.
Olen koko elämäni katsonut luonto-ohjelmia ja ne eivät ole mitään paperilla laskettuja ilmastonmuutoksen puolesta tehtyjä.
Karmea totuus on vain se, että me tuhoamme muut luontokappaleet pikku hiljaa maapallolta ja samalla tuhoamme ilmaston ja elinolomme.
Ilmoita asiaton viesti
Mäkin luonnontieteisiin perehtyneenä oon aina tykännyt luontodokumenteista. Kun tulee dokumentin tuhoa ennakoiva loppusaarna, laitan TV:n kiinni😎
Ilmoita asiaton viesti
Olen muutaman kerran käynyt kuuntelemassa ”pata” Degermanin luentoja. Mies on kiertänyt arktiset alueet, Amazonin sademetsät ja monet muut uhanalaiset alueet. Hänellä on henkilökohtaiset kokemukset kymmenien vuosien varrelta, mitä on tapahtumassa, monessako paikassa sinä olet käynyt?
Ilmoita asiaton viesti
Kävikö Arktisella alueella myös 1930 luvulla. Silloin sulaminen oli nopeampaa ja jäätiköt vetäytyi enemmän kuin nykyään ovat sulaneet.
Ilmoita asiaton viesti
Ei pelkkä Arktiset alueet ole ainoat jotka ovat joutuneet ilmastomuutoksen kouriin. Koko egologinen järjestelmä on tuhoutumassa hiljalleen, mikäli ei tehdä mitään. Ei tässä nyt ole kysymys mistään sähköautoista, sehän tuntuu olevan persujen ainoa käsitys ilmastomuutoksesta. Ihmiskunta tuhoaa eläinpopulaatioita sumelematta omien tarpeittensa mukaan, näin on jo käynyt Galapakos-saaren ainutlaatuiselle egologialle. Amatzonin sademetsät ollaan tuhoamassa, Intiassa raivataan järjettömästi alueita maanviljelyyn, vaikka ne ovat tuottamattomia, 15%bkt tulee maataloudesta, mutta 43% siellä on töissä. Samoin huomaa, että monen eläimen ravinto tulee kaupunkien läheisyydestä, koska niitten normaali ravinto-alue on tuhottu. Tässä nyt vain muutama esimerkki.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmastolla ei ole yhtään mitään tekemistä ton sun ”listan” kanssa vaan viruksen lailla sikiävät ihmiset tuolla etelän suunnassa ovat ”syyllisiä” noihin. Onko ehdotuksia miten ihmisten määrää vähennetään?
Ilmoita asiaton viesti
Ihmisethän sen ilmastonmuutoksen aikaan saa, ei eläimet ja luonto itsestään.
Ilmoita asiaton viesti
Näitä ”patoja” on ollut viimeiset vuosikymmenet vilisemällä julkisessa sanassa. Tässä on mitä minä ajattelen näistä padoista. https://www.verkkouutiset.fi/pentti-linkola-ja-suomalainen-mielenmaisema/#9e86ac63
Ilmoita asiaton viesti
Sinulla ja Degermanilla on yksi ero ja se on suuri, sinä et ole käynyt paikan päällä, ja hän on käynyt useita kertoja, sinä olet pelkkä teoreetikko vailla mitään käytännön tietoa.
Ilmoita asiaton viesti
Teoreettinenkin tieto on jostain muusta kuin ilmastosta. Mutta hourulan väen ilmastoprofeetaksi pääsee toki vaikkei mitään tietäisikään. Kunhan komppaa mestariaan joka hölisee ”ilmastopaniikista” ja ”poseerauksesta”.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ollut näköjään sullakaan tietoa mutta posket paukkuu silti.
Ilmoita asiaton viesti
Keuliiko Matin mopo?
Ilmoita asiaton viesti
Päinvastoin Lamminpään vastauksessa oli se kaikki oleellinen mitä persut ymmärtää ilmastomuutoksesta, ja ketkä siitä kertoo.
Ilmoita asiaton viesti