Woke Suomi ON koko maailman sosiaalitoimisto – Apotti paljasti hätkädyttävät luvut
Helsingin Uutisten tapaninpäivän lehdessä julkaistiin uutinen, jonka mukaan alle 18-vuotiaiden vammaisten omaishoitajien olevan hyvin usein vieraskielisiä:
”Vammaisten sosiaalityön päällikkö Jonna Weckström kertoo, että tietojärjestelmä Apotista saadun tiedon mukaan alle 18-vuotiaita omaishoidontuen asiakkaita oli vuoden 2021 syyskuussa 1 133 ja lokakuussa 1 148.
Vieraskielisiä tuensaajia olisi siis noin 370.”
Paljon arvostelua osakseen saaneeseen kalliseen SOTE-tietojärjestelmään kirjataan välttämättömyyssyistä palveluiden asiointikieli. Tämä mahdollistaa ennen näkemättömällä tavalla saada sellaista numeerista tietoa, jota ”arvo”johtajamme eli poliittinen Woke-eliitti ei kuuna päivänä olisi halunnut tulevan suomalaisten tietoon. Apotti mahdollistaa nyt aivan uudelta pohjalta maahanmuuttoon liittyvän keskustelun.
Sain Helsingin perhe- ja sosiaalipalveluiden johtajalta Maarit Sulavuorelta SOTE-lautakunnan jäsenenä tiedon viime marraskuussa, jonka mukaan alle 18-vuotiaiden vammaisten omaishoitajista olisi peräti 37,4 % vieraskielisiä. Elon laskuopin mukaan vieraskielisiä omaishoitajia olisi siten marraskuussa 2021 ollut jo paljon enemmän kuin 370. Sulavuoren mukaan alle 18-vuotiaiden omaishoidon tuen saajien suurimmat muun kieliset ryhmät olivat arabian, kurdin, somalian ja venäjän kieli.
Maarit Sulavuoren minulle lähettämä luku on hätkähdyttävä, sillä vieraskielisten alle 18-vuotiaiden osuus väestöstä on Helsingissä noin 16-17 %.
Jonna Weckström pohtii Helsingissä asuvien muunkielisten vammaisten yliedustuksen syitä Helsingin Uutisissa näin:
”Osa maahanmuuttajista haluaa tulla maahan turvatakseen lapsensa aseman ja oikeudet, jotka eivät lähtömaassa toteudu esimerkiksi lapsen kehitysvammaisuuden tai vammaisuuden takia. Osa maahanmuuttajista voi tulla kiintiöpakolaisena.”
Olen pyytänyt Maarit Sulavuorelta nyt tarkemmat tiedot eri kieli- ja hoitoisuusryhmittäin ja taustatietoja, jotta voidaan arvioida, ovatko omaishoidon tukea saavat vammaiset lapset tulleet Suomeen kiintiöpakolaisina vai onko vammaisturismi syynä em. erittäin korkeaan 37,4 prosentin osuuteen. Itse en usko – johtuen pakolaiskiintiön pienuudesta verrattuna humanitaariseen maahanmuuttoon Lähi-Idästä ja Pohjois-Afrikasta – että ensimmäinen selitys dominoisi. Pyytämilläni tiedoilla voidaan myös arvioida kiintiöpakolaisuuden ja vammaisturismin myötä aiheutuvia kustannuksia Helsingin kaupungille. Omaishoidon kustannukset ovat Helsingille noin 20 miljoonaa vuodessa, josta alle 65-vuotiaiden osuus on noin kymmenen miljoonaa euroa.
Helsingin kaupunki tuottaa korkealuokkaista väestötietoa erittäin nopeasti kasvan muunkielisen väestön määristä, jota tosin ei hyödynnetä kuntalain edellyttämällä tavalla Helsingin kehysbudjetin suunnittelussa. Mikäli edellä mainitut kuukausittain nousevat tiedot pitävät paikkansa, vammaisten vieraskielisten lasten määrä näyttää kasvavan vauhdilla jopa koronapandemian aikana? Ei tarvitse olla kummoinen laskupää, että ymmärtää Helsingissä lopulta rahojen loppuvan ja sen myötä varmaan ensimmäisenä ovat vammaisten tuet ja palvelut uhattuna. Muistutan, että Helsinki karsi vammaispalvelulain mukaisia harkinnanvaraisia tukia 60 %:lla vuonna 2017.
Edellä Helsingin vammaisten sosiaalityön päälikkö Jonna Weckström Helsingin Uutisille antamassaan haastattelussa pohtii muunkielisten vammaisten oikeuksien toteutumista sanakääntein, josta voi saada käsityksen, että Suomella ja Helsingillä olisi jonkunlainen globaalivastuu vammaisten perusoikeuksien toteutumisen toimeenpanossa. Vaikka hän ei toki ole sosiaaliviranomaisena vastuussa Suomessa harjoitetusta maahanmuuttopolitiikasta, olisi hän voinut neutraalisti esimerkiksi mainita, että tänne tulevien perheiden, joissa on vammainen tai vammaisia lapsia, maksavan helsinkiläiselle veronmaksajalle paljon rahaa. Kestävän sosiaalityön eetos ei voi tarkoittaa fiskaalista välinpitämättömyyttä.
Murheellisinta tilanteelle on se, että Weckström ei ole ajatuksineen yksin. Vammaisten etujärjestöt, sosiaalialan koulutusta antavat oppilaitokset, sosiaalityön hallinnolliset instituutiot aina keskushallinnosta paikallishallintoon ja ev lut kirkon diakonit ja hengelliset toimijat ovat nielleet Woke-aatteen intersektionaalisuussäännöt eli uhripisteluokituksen sellaisenaan karvoineen päivineen. Luokituksen mukaan Suomeen perheiden kanssa tulevat vammaiset on suojattu ihonvärin ja vammaisuuden perusteella kaksinkertaisesti.
Poliittisen ja virkamiesjohdon alla työskentelevät ruohonjuuritason sosiaalityöntekijät eivät tilanteeseen ole tyytyväisiä, mikä näkyy vaikeutena saada alalle työntekijöitä.
Suomalaisten vammaisten ääni ei nyt kuulu sen enempää vammaisten etujärjestöissä, virkakunnassa tai ev lut kirkossakaan puhumattakaan, että ammattihyveelliset punavihreät ja jopa usein kokoomuslaisetkin hyveposeerauksistaan huolimatta olisivat vähääkään kiinnostuneita suomalaisten vammaisten asioista.
Kaiken kukkuraksi vastoin yleistä oikeustajua Helsingissä laittomasti olevia terveitä miehiä palvelevalla sosiaalityöntekijällä on Maarit Sulavuoren minulle alkusyksystä toimittaman tiedon mukaan 50 asiakasta, kun vammaistyötä tekevällä sosiaalityöntekijällä niitä on 200! Olen useaan otteeseen todennut, että perinteisen tasa-arvopolitiikan sijaan intersektionaalinen Woke-yhdenvertaistus johtaa darwinistiseen fit for survival lopputulemaan eli vahvat tulevat pärjäämään Woke-yhteiskunnissa rajallisten resurssien maailmassa.
Olisiko jo vihdoin aika pohtia asioita uusista näkökulmista. Tanskan vasemmistohallitus on hiljan sopinut ostavansa Kosovolta 15 miljoonalla eurolla vankilapalveluja rötösteleville ulkomaalaisille. Siihen loppuivat ulkomaalaisten rikollisten luksuslomat Tanskan vankiloissa.
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4414034?fbclid=IwAR3w5T6mUmzcyA8URpFfGMByayaTcf3M8b4tqOw_6UFwZ1BVc3dNQauHiww
https://www.hel.fi/hel2/tietokeskus/julkaisut/pdf/19_03_14_Tilastoja_3_Vuori.pdf
https://www.euronews.com/2021/12/21/denmark-agrees-15-million-deal-to-rent-prison-cells-in-kosovo
”Vammaisturismi”, voi nyt hyvänen aika.
Ilmoita asiaton viesti
Sopii hyvin linjaan ”turvapaikkashoppailun”, ”ilmastohumpan” ja muun käläkälän kanssa mitä tuo porukka viljelee.
Riikka Purra lupaili tullessaan valituksi persujen uudeksi puheenjohtajaksi, että hän puhuu muustakin kuin maahanmuutosta. No, vielähän tätä vuotta on jäljellä…
Ilmoita asiaton viesti
Väitätkö siis tosissasi, että turvapaikkashoppailua ei ole olemassakaan? Jos, niin olet täysin väärässä. Kyllä sitä on.
Ilmoita asiaton viesti
Dublin-asetuksen mukaan se EU:n jäsenvaltio, jossa turvapaikanhakija ensimmäisenä hakee turvapaikkaa, on velvollinen käsittelemään hakemuksen. Dublin-järjestelmän lähtökohta on, että EU:n jäsenmaissa on yhtenäiset turvapaikkajärjestelmät. Todellisuudessa jäsenvaltiot soveltavat pakolaisten vastaanoton ja suojelun myöntämisen kriteereitä hyvin vaihtelevasti.
Samasta maasta ja samasta tilanteesta tulleen turvapaikanhakijan todennäköisyys saada kansainvälistä suojelua vaihtelee jopa nollan ja 95 % välillä jäsenmaasta toiseen. Ihmisoikeusjärjestöt ovat kuvanneet tilannetta hakijan näkökulmasta turvapaikka-arpapeliksi. Etelä-Euroopan maista Kreikassa, Italiassa ja Maltalla vastaanotto-olosuhteet ovat erittäin huonot tai vastaanottokeskuksia ei edes ole.
Monet Eurooppaan saapuvista turvapaikanhakijoista ovat jättäneet taakseen kaiken ja pelkäävät palauttamista kotimaahansa. Kun ensimmäinen EU-maa hylkää turvapaikkahakemuksen, on monen hakijan ainoa vaihtoehto pyrkiä toiseen maahan ja toivoa myönteistä päätöstä.
Turvapaikanhakijoiden siirtyminen maasta toiseen on yleiseurooppalainen ilmiö. Ihmisille itselleen se on inhimillinen tragedia. Osa maasta toiseen kiertävistä turvapaikanhakijoista ei ole päässyt asianmukaiseen turvapaikkatutkintaan yhdessäkään maassa. Ilman mahdollisuutta päästä laillisiin töihin, opintoihin tai kotouttamistoimien piiriin turvapaikanhakijalla on riski joutua harmaille työmarkkinoille tai ihmiskaupan uhriksi. Kaikkein haavoittuvimmassa asemassa oleville, kuten lapsille tai vakavasti traumatisoituneille ihmisille, tilanne on vaikein.
Ilmoita asiaton viesti
Niin kumpi tässä nyt hiertää, sanan ”vammaisturismi” käyttö, vai väite siitä että Suomen asumisperusteinen sosiaaliturva ja hyvät julkiset palvelut ml. vammaispalvelut olisi vetovoimatekijä?
Ilmoita asiaton viesti
Kaikenkaikkinen paskanpuhuminen hiertää.
Jos riisutaan huhupuheet niin ”vieraskielisiä tuensaajia olisi siis noin 370.” mikä ei nyt varsinaisesti tee Suomesta maailman sosiaalitoimistoa.
Ja sitten loppuun jotain Kosovon vankilapalveluiden ostamisesta.
Ilmoita asiaton viesti
37,4 % on todella suuri luku ja on väärin,, että täällä irakilaisia sotilaskarkureita ja entisiä poliiseja palvelevalla sosiaalityöntekijällä on 50 asiakasta, kun vammaispalvelussa toimivalla sosiaalityöntekijällä on 200 asiakasta.
Ilmoita asiaton viesti
En kommentoinut ”irakilaisia sotilaskarkureita”, sekin oma tulkintasi, vaan tuota ”vammaisturismia” ja selvennettäessä luvun suhdetta loppuunkuluneeseen väitteeseen miten Suomi on ”maailman sosiaalitoimisto”.
Ilmoita asiaton viesti
Vastauksen löydät blogista, kun luet sen huolella.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, noilla luvuilla ilmiön laajuus tarvitsee tukevaa liioittelua tuekseen ylittääkseen uutiskynnyksen. Minusta tällaisestakin motiivista voi ja pitää keskustella asiallisesti, kun maahanmuuttopolitiikasta (esimerkiksi viimeaikainen keskustelu muukalaispasseista jne.) keskustellaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kuka sitä tukevaa liioittelua tarvitsee? Sinäkö?
Keskustelua voisi käydä tosiasioiden eikä paskapuheen pohjalta. Toki ymmärrän että jälkimmäinen putoaa paremmin ”tietyn puolueen” sisällä.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeisesti kirjoitin liian kiemuraisesti. Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että noilla luvuilla Paunion väitteellä ei ole kauheasti totuuspohjaa – ja siksi juttunsa liioittelua. Paskapuheella ne kaikki puolueet menee. Ainoa valinta on, kenen paskapuhetta ja mistä aiheesta haluaa uskoa.
Ilmoita asiaton viesti
Joo mutta Paunion blogissa kommentoin nyt Paunion levittämää tallin sivutuotetta.
”Vammaisturismi”, ja samassa merkityksessä ”vammaismatkailu” ovat termejä jotka ovat yleensä vammaisjärjestöjen ja muiden esteettömyydestä ja vammaisten oikeuksista kiinnostuneiden käyttämiä. Persujen uuspuuhessa tällä on ilmeisesti aivan päinvastainen merkitys.
Ilmoita asiaton viesti
Kun persu puhuu, vastuu on aina kuulijalla. No, onneksi kenenkään ei ole pakko tuota mölymystöä kuunnella.
Ilmoita asiaton viesti
Meillä Ruotsissa oli aikaisemmin runsaasti apaattisia ulkomaalaisia lapsia ja ku asiaa vähän selviteltiin niin paljastu huijauksia..
Etelä Tukholmassa asuu muuan mies joka ei kykene Ruotsissa töihin mutta pystyy toimimaan Irakissa ministerinä. 🙂
Vasta oli lehdessä tarinaa libanonilais miehestä joka oli palkannut perheensä henkilökohtaiseksi avustajaksi ja lomaili sitten kotimaassansa, 20v kusetus..
Meillä Ruotsissa on runsaasti kekseliäitä koneinsinöörejä ni kyllä niitä on teillä siellä Suomessakin. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
”Vasta oli lehdessä tarinaa libanonilais miehestä joka oli palkannut perheensä henkilökohtaiseksi avustajaksi ja lomaili sitten kotimaassansa, 20v kusetus.”
Vammaiset ei saa matkustella?
Ilmoita asiaton viesti
Po. mies ei ollut mitenkään vammautunut.
Onko joku kieltänyt vammaisilta matkustamisen? Olisiko linkkiä?
Ilmoita asiaton viesti
Mistä tiedät ettei ole vammainen? Siitäkö että kävi lomalla kotimaassaan?
Ilmoita asiaton viesti
Älä kysele. Ota selvää.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä voisin ottaa selvää?
Ilmoita asiaton viesti
Älä ruoki rölliä.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä vammaiset saa matkustaa meillä Ruotsissa yhtälailla kuin terveetkin, mutta on rikollista ja pahennusta aiheuttavaa esittää vammaista joka tarvii 24/7 apua kun ei apua oikeasti tarvitse..
Eli siis kaverilla oli näyttelijän lahjoja ja sai ”tarvitsemansa” avustajat ja sitten hän palkkasi perheensä itsellänsä avustajiksi.. Suttunaamat sitten lomailivat minun ja ruotsalaisten piikkiin kotimaassansa oikein leveästi..
Ps. Mikkonen ei taida olla itse veronmaksaja ku sulta näytti tää juttu menevän ohi ja käsitit väärin?
Ilmoita asiaton viesti
Eli siis on todettu että huijannut vammaisuutensa? Sitten eri asia, mutta kyllä vammainen saa avustajien kanssa lomailla myös kotimaassaan, leveästi tuskinpa.
Ilmoita asiaton viesti
Uskoisin että suurin osa vammaisista lomailee kotimaassansa, lol.
Ilmoita asiaton viesti
Itse viimeeksi 2011.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa on kiva käydä lomalla mutta sitten sieltä onkin jo kiva lähteä. 🙂
Terveisiä Rovaniemeltä
Ilmoita asiaton viesti
Paunio painuu vauhdilla sosiaalidemokratiasta kohti PS:n pimeintä pohjasakkaa…
Ilmoita asiaton viesti
Siihen vaaditaan jo taitoa kun pohjalta aloittaa ja menee aina vaan alaspäin.
Ilmoita asiaton viesti
Janne on Kaarle Nordenstrengin johdolla opiskellut leninististä tiedotusoppia Treen yliopistossa. Janne kertoo olevansa sitoutumaton, mutta tuntuu vetävän vanhas linjaa ”äärioikeistoa” vastaan. Myös wokeilijat tarvitsevat tänä päivänä kansanvihollisensa. Katsoin äsken YLE:n suomettumisen dokarisarja . Tämä päivä uusleninistien tapaan on niin tuttua reipasta puuhaa. Kaarle yritti muuten päästä FB-kaveriksi, mutta en sitä Neuvostoliiton lobbaria kaveriksi huolinut😎
Ilmoita asiaton viesti
Jännä kommentti.
Kalle taisi tosiaan vetää minulle jokusen tiedotusopin peruskurssin luennon vuonna 1990 siinä kuin Hemanuskin. Olin harvoin jos koskaan samaa mieltä herrojen kanssa ja sanoin sen ääneen monta kertaa. Opiskeluaikana eräs naistutkimuksen kurssin vetäjä kutsui minua fasistiksi.
Se että puuttuu sinun sekaviin teksteihisi ei ole merkki sen enempää vasemmistolaisuudesta, feminismistä kuin suomettuneisuudestakaan.
Ilmoita asiaton viesti
Sori minun tekstit eivät muutu sekaviksi, siksi, että niin sanot. Tervetuloa klubiin ”fasisti”😎
Ilmoita asiaton viesti
Ruotsin mallin makua meilläkin, tosin siellä pidemmälle viritettyä toimintaa:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-ar-granskning-om-assistansfusket-i-korthet
Kiteyttäen:
”Yksi tapa on se, että tällainen kotipalveluyritys etsii vaikkapa Facebookin kautta kehitysmaista perheitä, joilla on liikuntavammainen lapsi. Yritys palkkaa ensin perheen vanhemmat töihin hoitamaan jotain toista potilasta. Näin he pääsevät sujahtamaan työperusteisella oleskeluluvalla Ruotsiin. Lapsi seuraa tietenkin vanhempien mukana. Kun ollaan oltu hetki töissä tässä kotipalveluyrityksessä, vanhemmat hakevat seuraavaksi kotihoidon tukea omalle lapselleen. Nyt he voivat aloittaa työskentelyn oman lapsensa kotihoitajina jatkaen samaisen yrityksen palkkalistoilla. Sen jälkeen hyötyvätkin sitten kaikki – paitsi ruotsalaiset veronmaksajat. Kehitysmaasta tullut perhe saa puuhastella lapsensa kanssa päivät pitkät tekemättä mitään oikeaa työtä ja saavat siitä vielä kohtuullista palkkaa.”
Ilmoita asiaton viesti
”En halua erotella ihmisiä kuplallisiin ja kuplattomiin vaan käyn keskustelua kaikkien kanssa.” Näin toteaa ”oikeistopopulististi”. Ihan selvä wokekänseloija olet, etkä mikään ”keskustelija”😎
Ilmoita asiaton viesti
”Heiluta pölöhöä tai härnää hullua. Kollautukse saat kummaltakkii.”
(Perinteikästä callout-kulttuuria Puumalasta)
Ilmoita asiaton viesti
Ruotsin mallin makua meilläkin, tosin siellä pidemmälle viritettyä toimintaa:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-ar-granskning-om-assistansfusket-i-korthet
Kiteyttäen:
”Yksi tapa on se, että tällainen kotipalveluyritys etsii vaikkapa Facebookin kautta kehitysmaista perheitä, joilla on liikuntavammainen lapsi. Yritys palkkaa ensin perheen vanhemmat töihin hoitamaan jotain toista potilasta. Näin he pääsevät sujahtamaan työperusteisella oleskeluluvalla Ruotsiin. Lapsi seuraa tietenkin vanhempien mukana. Kun ollaan oltu hetki töissä tässä kotipalveluyrityksessä, vanhemmat hakevat seuraavaksi kotihoidon tukea omalle lapselleen. Nyt he voivat aloittaa työskentelyn oman lapsensa kotihoitajina jatkaen samaisen yrityksen palkkalistoilla. Sen jälkeen hyötyvätkin sitten kaikki – paitsi ruotsalaiset veronmaksajat. Kehitysmaasta tullut perhe saa puuhastella lapsensa kanssa päivät pitkät tekemättä mitään oikeaa työtä ja saavat siitä vielä kohtuullista palkkaa.”
Ilmoita asiaton viesti
Olen varma että et löydä yhtään sellaista tukimuotoa, mitä ei myös käytettäisi väärin. Myös maahamuuttajien taholta.
Tuo on kuitenkin kirsikanpoimintaa: kun ainoana tavoitteena tuntuu olevan saada juuri maahanmuutto näyttämään pahalta, etsitään yksittäisiä uutisia jotka tukevat sanomaa. Se ei vielä kerro ongelman laajuudesta mitään eikä niistä syistä, miksi vieraskieliset ovat yliedustettuina Helsingissä.
Vielä vähemmän parinsadan tapauksen ”yliedustus” kertoo koko maailman sosiaalitoimistona toimimisesta.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös tuo ”koko maailman sosiaalitoimisto” olekin sen entisen mestarin aivopieruja? Niitä ei vissiin vieläkään sovi tuossa porukassa kyseenalaistaa. Scripta on Koraani ja Jussin haastattelut Hadith. Jussin jutut opetellaan ulkoa ja niitä toistellaan papukaijana kuin mitäkin mantraa.
Suhteellisuudentajua persuilla ei ole koskaan liikaa ollut ja Jussin & Riikan kaudella sen rippeetkin ovat kadonneet.
Ilmoita asiaton viesti
Vammaishuollossa pelataan pienillä marginaaleilla kuten tekstistäni ilmenee; pieniäkin rahoja on vähennetty 60%. Tätä et tunnu ymmärtävän. Ymmärrän kyllä, että Tampereen yliopiston Nordenstrengin leninistisen tiedotus”opin” saaneen on vaikea numeroita ymmärtää, riittää kun ymmärtää ideamaailman päälle. Terveydenhuollossa pelataan suurilla rahoilla ja siis pienillä marginaaleilla; SOTE-kustannukset ovat olleet kuntien budjetista puolet. Ilman kustannusten tasausta maanlaajuisesti sinun pieneen kuntaan tullut vieraskielinen vammainen lapsi tai esimerkiksi lapsileukemia veisi kunnan taloutta muhkeasti miinukselle.
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä miksi toistuvasti viittaat opintoihini. Kohta 30 vuotta yrittäjänä on jotain opettanut reaalimaailman luvuista. Toisen kauden valtuutettuna olen varsin hyvin tietoinen kunnan kulurakenteesta ja kustannuseristä sekä valtionavuista.
Millään tuolla ei ole tekemistä niin kommenttini kuin blogin aihepiirin kanssa. Mistä johtuu tarve viedä keskustelua sivuraiteelle ja siirtää fokus minuun?
Ilmoita asiaton viesti
Ihan sen vuoksi, että aloitit ”Kaikenkaikkinen paskanpuhuminen hiertää” ja jatkoit ”Siihen vaaditaan jo taitoa kun pohjalta aloittaa ja menee aina vaan alaspäin” tyylilajilla. Sitä saa näes, mitä tilaa.
Kyllä tuo on hieman paksua, että valittelet fokuksen siirtoa sinuun. Minuun saa käydä ihan niin paljon käsiksi kuin haluaa, koska olen persu, mutta sinä woke-hienohelma itket heti, kun vähän takaisin lätty lätisee.
Ilmoita asiaton viesti
”Kuin jonkinlainen mörkö kaapissa, woke näyttäytyy kolumnistille sen muodossa, mitä hän pelkää eniten”, kirjoittaa Robert Fonsén, Pohjois-Amerikan tutkimuksen maisteri Columbian yliopistosta.
”Esko Valtaoja käytti n-sanaa.
Suomessa viime aikoina on puhuttu paljon rasismista, tasa-arvosta ja sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja lainattu sanastoa amerikkalaisesta poliittisesta keskustelusta. Samalla on unohdettu sen historiallinen, poliittinen ja kulttuurinen konteksti, mikä on vesittänyt tätä tärkeää prosessia, jossa Suomi kohtaa oman suhteensä näihin aiheisiin.”
Robert Fonsén jatkaa:
”Woke-liike on henkiolento, joka kummittelee suomalaisten iltapäivälehtien kolumnistien mielessä. Woke-väki haluaa tehdä vallankaappauksen, herättää henkiin taistolaisuuden, korvata tasavallan stalinistisella juntalla ja heittää kaikki valkoiset miehet bastiljiin, jossa he voivat miettiä ajatusrikoksiaan. Näin tämä lehtien sivuja komistava nyyhkytarina ja journalistisen toiminnan irvikuva kuuluu.
Kuin jonkinlainen mörkö kaapissa, woke näyttäytyy kolumnistille sen muodossa, mitä hän pelkää eniten; woke estää sananvapauden, kieltää muista kulttuureista oppimisen, jaottelee Carl Linnaeuksen omaisesti ihmiset patologisiin ryhmiin, polarisoi kansan itseään vastaan ja haluaa eristää vain hyvää haluavat maanmiehet yhteiskunnallisesta keskustelusta ja syöstä heidät helvetin pohjalle Luciferin rinnalle.
Sana woke on Yhdysvalloissa menettänyt pitkälti merkityksensä ja sitä käytetään nykyään lähinnä ironisesti tai sarkastisesti. Esimerkiksi Pepsiä on kuvattu wokeksi sen jälkeen kun konserni julkaisi äärimmäisen kyynisen mainoksen, jossa Black Lives Matter -protestoijien ja poliisien välinen konflikti saatiin ratkaistua kylmällä virvoitusjuomalla.”
https://demokraatti.fi/viela-vahan-sannikka-kohusta-ja-valtaojan-n-sanasta-kuin-jonkinlainen-morko-kaapissa-woke-nayttaytyy-kolumnistille-sen-muodossa-mita-han-pelkaa-eniten?fbclid=IwAR2CDRfULvxFcLUd_yqFvpcmmUzYyiQsOkkNDFRCKVjxEX-BRpcmN2p_yiM
Ilmoita asiaton viesti
Meille päättäjille tiedoksi. Mä toivoisin Janne, että et blogissani enää asiattomuuksia ja epäymmärryksiäsi laajemmin kirjoittele. Kohta teen samat kuin tuolle Lamminpäälle eli en kommentoi mitään.
”Hyvät uudistajat!
Olen 73 v eläkeläinen Br eläke 1900 kerron nyt saamastani palvelusta Kalasataman terveyskeskuksesta.
1. Laitoin lääkärikäynti pyynnön 23.11 ärtyneen suolen toiminnan vuoksi sekä oikeassa jalassa olevan kivun vuoksi.
2. Sain vastauksen 9.12 jossa terv hoitaja sanoi,että jalan suonikohjuihin vuoksi minun on mentävä yksityislääkärille saadakseni lähetteen julkiselle puolelle. Menin ultra maksoi 336 eur sekä lääkkeet 82,16 eur. Jalassa on 2 veritulppia joita nyt sulatellaan ja suonen polttaminen yksityisellä maksaa n.3000 eur. Sain sitä varten lainan, koska eläkkeestäsi en muuten pysty sitä maksamaan huomioiden EM lääkärikulu.
3. Sain 18.12 tiedon että minulla olisi ärtyneen suolen toimintaa varten lääkärin ajanvaraus Kalasatamassa 27.1 eli siihen saakka kakkaan edelleen housuun, koska käydessäni kaupassa EN voi mitään kun kaikki tulee housuun. Itketti tälläkin viikolla kun kahdesti siivosin jälkeeni kotiin tullessani.
Onko todella niin,että hoitajat päättävät kuka pääsee ja milloin lääkärille. Olen vaihtanut heidän kanssa viestejä useasti ja he katsovat että ei ole akuuttia tarvetta ja lisäksi vaihtoivat lääkärini. Tämä sitten ilmoitti kun tulen tammikuussa vastaanotolle, ottaisinko kaikki lääkkeeni mukaan…voi helskutti, siellähän ne tiedot ovat omakannassa. Miksi vaihdatte lääkäriä ja nyt TAAS selitän asiani.
Olen todella vähävarainen eläkeläinen ja nyt tämä sairastelun vie minut perikatoon..miksi yksityislääkärin on lähetettävä julkiselle puolelle vrt heidän hintansa.
Onko niin,että 2 kk kuluu yhteydenotostani terveyskeskus lääkäriin pääsemiseksi ja vastausaikanne on 2 viikkoa..
Tulen tekemään tästä maailman toimivimmista uudistuksesta lisää uutista, koska koen että en saa vastiketta joka minulle kuuluisi…varani eivät riitä yksityiseen hoitoon.
(Olen poistanut nimen kirj lis)
Ps. En todella odota teiltä vastausta te puuhastelette näiden uudistusten kanssa”
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä miten tämäkään liittyy aihepiiriin mutta maahanmuuttajien sijaan syypäätä tilanteeseen voit etsiä Helsingin päättäjistä, jos akuutin tarpeen hoitojono on pitkä.
En nyt suoralta kädeltä muista kuinka paljon kaupunki tekee voittoa mutta se on poliittinen valinta, jos tarpeeksi rahaa ei kanavoidu terveyspalveluihin vaan sitä kerätään viivan alle. Eivät maahanmuuttajat tuota päätä.
Edit: Stadissa on kalleimmat terveyspalvelut ja jos tilanne on tuo edellä kuvaamasi, jotain siellä tehdään päin helvettiä.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jannesalonen11/kuntaliitto-helsingissa-henkea-kohden-suurimmat-sote-menot/
Ilmoita asiaton viesti
”Kohta teen samat kuin tuolle Lamminpäälle eli en kommentoi mitään.”
Olipa hurja uhkaus. 😀
Ilmoita asiaton viesti
” Osa maahanmuuttajista haluaa tulla maahan turvatakseen lapsensa aseman ja oikeudet, jotka eivät lähtömaassa toteudu esimerkiksi lapsen kehitysvammaisuuden tai vammaisuuden takia. ”
Suomi niminen valtio ei ole tarkoitettu (ainostaan) suomalaisille vammaisille (ja ns normaaleille), vaan koko maailman ihmisille. Tätähän se globalismi/internationalismi tarkoittaa. Sitä saa mitä tilaa …
Ilmoita asiaton viesti
Ruotsistahan uutisoitiin tekaistu vammaisuus, jolla saatiin perusteetta tukia. Suomessakin varmasti osa tapauksista on näitä. Ottaen huomioon lähtömaiden asukkaiden nuivan asenteen vammaisiin, epäilyttää olisiko tännekään valikoitunut toisenlaisia.
Ensimmäisenä pitäisi selvittää rahanahneus motiivina, jottei viedä rahoja oikeilta asiakkailta.
Se, että maahanmuuttajissa olisi yli kaksinkertaisesti vammaisia, epäilyttää kyllä. Aikamoinen ero kantaväestöön.
Ilmoita asiaton viesti
Ruotsissa klaanimafiosot saaneet vammaisten avustajilla satoja miljoonia kruunuja. Mä luulen, että skämi saattaa illa eri kuin tässä. Meillä on erityislapsen vanhempina hyvää tietoa ja konkreettista tuntumaa siitä, että luku on oikea.
Ilmoita asiaton viesti
Ihme wokellusta taas.
Ilmoita asiaton viesti
Yleisöpalautetta yv:nä:
”Ruotsin mallin makua meilläkin, tosin siellä pidemmälle viritettyä toimintaa:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-ar-granskning-om-assistansfusket-i-korthet
Kiteyttäen:
”Yksi tapa on se, että tällainen kotipalveluyritys etsii vaikkapa Facebookin kautta kehitysmaista perheitä, joilla on liikuntavammainen lapsi. Yritys palkkaa ensin perheen vanhemmat töihin hoitamaan jotain toista potilasta. Näin he pääsevät sujahtamaan työperusteisella oleskeluluvalla Ruotsiin. Lapsi seuraa tietenkin vanhempien mukana. Kun ollaan oltu hetki töissä tässä kotipalveluyrityksessä, vanhemmat hakevat seuraavaksi kotihoidon tukea omalle lapselleen. Nyt he voivat aloittaa työskentelyn oman lapsensa kotihoitajina jatkaen samaisen yrityksen palkkalistoilla. Sen jälkeen hyötyvätkin sitten kaikki – paitsi ruotsalaiset veronmaksajat. Kehitysmaasta tullut perhe saa puuhastella lapsensa kanssa päivät pitkät tekemättä mitään oikeaa työtä ja saavat siitä vielä kohtuullista palkkaa.”
Ilmoita asiaton viesti
Ihan kuin tuo kommentti muuttuisi paremmaksi sillä että sen toistaa samassa ketjussa kolme kertaa. Omakustannekirjailija Mikko Paunio taitaa olla maisteri (copy paste) Huhtasaaren oppipoika.
Ilmoita asiaton viesti
Blogistilla taitaa olla hyvät hermot.
Näin lukijaa masentaa, kun asiallisesti vakavaa asiaa valottavan jutun kommentointiketjun pilaa yhtä ja samaa toistava ”Turun vihreiden entinen murheenkryyni”. Ja nasevastikin kirjoitteleva Janne Kemiöltä menee mukaan.
Onhan väärinkäytöksiä Suomessakin tullut esille. Muistinvaraisesti muutama.
1. Mies teeskenteli sokeaa ja pakotti myös tyttärensä esittämään sokeaa. Molemmat nostivat avustuksia. Tapaus oli jo lähtökohdaltaan järkyttävä ja asiaa pahensi se, että lääkäri epäili kun ”sokeiden” silmät seurasivat ympäristöä ja liikuteltavaa esinettä kuten näkevillä, mutta ilm. hienotunteisuuttaan ei tohtinut esittää epäilyään, koska ”potilaat” olivat maahanmuuttajataustaisia. (Aiheesta oli HS:n K-liitteen kansikuvajuttu.)
Sosiaaliturvan väärinkäytöstä tulee mieleen:
2. Irakilainen mies, joka ”nousi kuolleista”. Syyte sosiaaliturvan väärinkäytöstä.
3. Sosiaaliturvaahan on käytetty laajasti ja siitä on nostettu oikeusjuttuja. Saihan mm. tänne kirjoitellut Husu Hussein tuomion väärinkäytöksistä.
4. Ensimmäisiä paljastuneita huijareitahan oli ”Lelu-Rami”, jonka taustalta löytyi myös sosiaaliturvan väärinkäyttöä. Kuvaavaa on hänen toteamuksensa: ”Kyllä ne siellä Suomessa uskoo mitä vaan.” kun hän suunnitteli haavoittumishuijauksensa ja esiintyi YLE:n aamulähetykseen käsi ja pää valesiteissä.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on se kallein turvapaikkaturismin muoto. Omissakin vammaisissa riittäisi huolehdittavaa, ja päälle vielä sote-uudistuksesta vammaispalveluihin tod.näk. koituvat leikkaukset. Laitapa lisää lukuja kun saat tietoosi. Tämä on äärimmäisen huolestuttavaa.
Ilmoita asiaton viesti