Miksi vuokralaisten kyykytys edelleen sallitaan, vaikka hyvistä on pulaa!
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/wp-content/uploads/2023/01/Vuokralaisten-oikeudet-4.odt
Suomi on monien muutosten edistyksellinen maa.
Yksi merkittävä puute elää kuitenkin sitkeästi ja se on vuokralaisten heikko oikeusturva.
Meillä on Vuokralaisten Keskusliitto, jonka kyvyt on todettu olemattomiksi. Joukkoonsa on sujahtanut/päästetty, kuin huomaamatta, vuokranantajien ylimielinen valta, jota vuokralaisten edustaja piilottelee.
Kirjoittamassani kommentissa puutun vakavaan vuokralaisten kyykytykseen, jolla edellytetään avainten hakua ja luovuttamista, massiivisten kilometrien päähän asuinalueistaan.
Nyt on korkea aika saada oikeutta, kun vuokralaisista kilpaillaan mm. antamalla ensimmäinen asumiskuukausi maksutta tai puoleen hintaan.
Vuokranantajien on lisättävä palvelujaan.
Nyt ei voida/ ei pidä enää edellyttää, että vuokralle tulija joutuu hakemaan avaimia periferioista ja palauttamaan entisen vuokranantajan valitsemalle huolto- tai kiinteistöyhtiölle.
Vuokralainen on nyt kingi. Mitä parempi vuokralainen, sen suurempi kingi.
Puhun omasta kokemuksestani, joka on saanut viimeisimmätkin ihokarvani nousemaan.
Avainten palauttamisen dilemma.
Nykyisellä asuinalueellani on saman vuokranantajan hallinnoimia asuntoja pilvin pimein vapaana ja poismuutto näyttää kiihtyvän.
Siitä huolimatta, minun edellytetään palauttavan nykyisen asuntoni avaimet klo 12.00 mennessä, vaikka uutta asukasta ei olisi tiedossa.
Olen lähettänyt kirjoitukseni monille tiedotusvälineille. On korkea aika saada muutos vallitsevaan.
Kun keskusteluyhteyttä ei ole, vaan välikäsi, niin on mahdotonta edes neuvotella.
On korkea aika saada muutos vuokralaisten kyykyttämiselle.
Ilmoita asiaton viesti
Jos Perussuomalaisilla on vielä tilaa kansanedustajaehdokkaille, niin olen käytettävissä (Helsingissä).
Tässä maassa on liian paljon menneiden aikojen käytänteitä, joiden muutoksen ymmärrys ja muutostarve ihmisten paremmasta kohtelusta edellyttää voimatoimia.
Voimatoimilla tarkoitan vahvaa energiaa, jonka voimin muutokset mahdollistuvat,
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoittamasi kyykyttämisen kulttuuri on syntynyt ” ns. yleishyödyllisten ” vuokrajättien toimesta, vain raha ratkaisee, tuli se vuokralaiselta tai sossulta, mitään palveluja ei tunneta. Minulla yksi jälkipolvinen on periaatteessa vuokralla ja yksityisellä, siellä ymmärretään asiakkuuden merkitys, varsinkin sopimusorientoituneen.
Ootko pois muuttamasta S alkavasta alueesta, toivonmukaan harkiten, tsemppiä taisteluihin.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Risto!
Muutan Sipoosta Helsinkiin, lasteni ja heidän lastensa lähelle.
Entisenä yrittäjänä, kaiken omaisuuteni menettäneenä, joudun vielä toistaiseksi asumaan vuokralaisena.
Tulevana kesänä etsin kodin, jossa voin viettää loppuelämäni.
Nyt puhun kaikkien niiden ihmisten puolesta, joita noyryytetään.
Ilmoita asiaton viesti
Samalla voisi korjata vääryyden, jolla vuokralaista ei saa ulos moneen kuukauteen kun ei ole maksanut vuokraa. 2 kk maksamatta jääneen vuokran jälkeen voi laittaa häätöpyynnön käräjäoikeuteen. Siinä menee oma aikansa kun sieltä tulee päätös. Vuokralla olija voi venkoilla vielä senkin jälkeen ja tuhota asunnon. Todennäköisesti et saa mitään korvausta jos vuokralaisella ei ole varallisuutta. Riskibisnes, jonka olen joutunut toisinaan kokemaan.
Ilmoita asiaton viesti
Teuvo, valitettavasti myös häirikkövuokralaisia on.
Pääosin vuokralaiset ovat kunniallisia ja hyvin kotinsa hoitavia.
Ei pidä leimata kaikkia muutaman häirikön perusteella.
On vuokranantajan vastuulla myös selvittää, millaisen asukkaan valitsee.
Tiedän, että monet asukkaat saatetaan valita sillä perusteella, että sossu maksaa vuokransa, varmaa tuloa.
Itsekin olen joutunut kärsimään yläkerran sossu-vuokralaisista, joiden mekastus ja häiriökäyttäytyminen on ollut pelottavaa.
Häätöjen jälkeen on ollut hiljaista. Kunnes taas uudet valitaan.
Heille, kumma kyllä, palvelu pelaa!
Ilmoita asiaton viesti
Olen myös seurannut läheltä tilannetta jossa vuokralaisen kustannuksella laitettu kaikki pinnat uusiksi, vaikka seinissä edellisen asukkaan jäljiltä paljon reikiä jne. Takuuvuokra pidätettiin ja laitettiin vielä lasku perään, jonka vuoksi nuori joutui ulosottoon. Näiden kanssa pitäisi vaan jaksaa riidellä, mutta kun ei varaa oikeuteen, eikä mitään valokuvia todisteena otettu aikoinaan, niin eihän se mihinkään johda. Sitä ei nuori vaan osannut ajatella vuokrasopimusta tehdessään, että kaikki pitäisi merkitä paperille ja kuvia ottaa asunnon kunnosta. Kun vielä kyse kunnan asunnosta, niin ehkä kuviteltiin että kaikki on rehellistä.
Mitä sitten tulee tohon avainjuttuun, niin mielestäni ne pitäisi voida jättää vaikka asunnon tiskipöydälle, tahi johonkin muuhun sopivaan paikkaan kämpässä. Eiköhän huoltoyhtiöllä/omistajalla vara-avain ole, että pääsee ne hakemaan kun tarvitsee.
Ilmoita asiaton viesti
Kalervo, kiitos arvokkaasta tiedosta!
Nuoret ovat uhanalaisia, sillä heidän keinonsa puolustaa itseään, on kokemuksensa puuttuessa heikkoa.
Useimmiten lehdissä puhutaan vain ”kauhuvuokralaisista”, sillä näin saadaan vuokranantajille oikeutusta.
Avaimet ovat siinä mielessä vaarallisia, että jotkut voivat jättää avaimia itselleen tai eivät ilmoita kadonneista.
Tärkeintä olisi, että vuokranantajan edustaja tulee sovitusti paikalle, kun muutto tai poismuutto tapahtuu, jolloin voitaisiiin todentaa avainten määrä ja vahvistaa allekirjoituksin.
Nyt tilanne on aivan mieletön. Asukasta juoksutetaan moniin eri kohteisiin. Jos ei ole omaa autoa, liikkuminen julkisilla ei noissa aikatauluissa ole mitenkään oikein, eikä edes mahdollista.
Ilmoita asiaton viesti
Mirjami,
Avainten palauttamisessa on ainoa järkevä tapa ”silmästä silmään” ja kuittaus.
Jos vuokralainen pitää, tai sovitaan että jätetään ”jonnekin” ym. tarkoittaa käytännössä että vuokrantaja joutuu uusimaan lukot.
Eikä se ole halpaa huvia nykyään.
Uusimista ei voi itse teettää vaan sen täytyy mennä taloyhtiön isännöitsijän kautta. Ja siitäkin tulee vuokranantajalle lisäkustannuksia.
Muutoin, hyvä vuokralainen on nykyään ”kullanarvoinen”.
Yksityiset eivät toimi niin kuin palkollisten hoitamat suuret vuokrayhtiöt. Toki joukkoon sopii.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Jocke!
Silmästä silmään kuittaus voi tapahtua myös vuokranantajan toimesta, ilman, että ajellaan satoja kilometrejä.
Vuokranantajan vastuulla on, että asumisviihtyvyys toimii. Niin asuntoon muutettaessa, kuin sieltä poistuttaessa.
Ilmoita asiaton viesti
Isojen isännöitsijöiden toimistot on ainakin pk-seudulla aina jossain halvassa periferiassa, mutta kyllä sinne tunnissa on päässyt, ja muutto on harvinainen tilanne, joten en ole osannut pahoittaa mieltäni tästä, vaikka monta kertaa onkin kiiruhdettu jonnekin periferiaan viemään tai noutamaan avaimia. Autolla, pyörällä, kävellen, julkisilla.
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä, Ion! Mutta minulle jää aikaa vain 4 tuntia, noutaa uuden paikan avaimet, viedä tavarat paikasta a paikkaan b, palata siivoamaan ja sen jälkeen viedä entisen asunnon avaimet. Oletetaanko, että asukas on jokin superihminen, jolle voi sälyttää mitä tahansa.
Mielestäni on kohtuutonta olettaa, että vuokralla-asuvaa kurmuutetaan.
Nyt pitäisi höykyttämisen sijan palvella.
Ei liene mahdoton pyyntö, että vuokranantajan edustaja tuo uuden asunnon avaimet käteen, ja luovutettavan asunnon vuokranantaja huolehtisi loppusiivouksen ja avaimet. Avainten suhteen on mahdollista täyttää lomake, jossa ilmoitetaan avainten määrä, saanti- tai luouvutuspäivä ja allekirjoituksin vahvistetaan tieto.
Nythän vuokranantajat hyötyvät valtion rahoista asumistukien muodossa. Valtionkin olisi syytä puuttua nykymenoon.
Ilmoita asiaton viesti
Jos vuokralainen on kingi, niin mitäpä sitä sitten enää valittamaan kohtelustaan? En ymmärrä tämän blogin perustaa. Vuokrasopimukset tehdään vuokralaisen ja vuokranantajan välillä kaikkine pykälineen ja jo siinä vaiheessa sovitaan mm. asunnon luovutukseen liittyvät asiat. Jos niitä haluaa muuttaa, niin sitten ne pitää ”kingin” vallan omaavana vaatia muutettavaksi.
Itse asiassa käsitykseni on, että vuokra-asuntomarkkinoilla on kahdenlaiset markkinat: suurien kiinteistöyhtiöiden tarjoamat asunnot sekä yksityisten vuokranantajien tarjoamat asunnot. Vuokrasopimuksien sisältö saattaa keskimäärin vaihdella hyvinkin paljon näiden kahden tarjoajan välillä kuin myös henkilökohtainen suhde vuokranantajan ja vuokralaisen välillä.
Positiivista asuntomarkkinoilla on se kehitys, joka on tapahtunut näihin päiviin asti vaikkapa 80-lukuun verrattuna. Vuokra-asuntoja on saatavana. Vielä 80-luvulla vuokra-asuntoa ei Helsingistä saanut kuin suhteilla tai epämääräisillä vuokranantajan diktateeraamilla ehdoilla (mm. osa vuokrasta mustana, osa ”palveluina” j.n.e.). Nyt markkinat toimivat.
Suomalaiseen kulttuuriin ei oikein vieläkään täysin sovi vuokralla asuminen, vaan se mielletään väliaikaiseksi ”hätäratkaisuksi”. Siksi vuokralaisiin kohdistuu paljon vaateita toisin kuin vaikkapa Keski-Euroopassa tai Etelä-Euroopassa. Monet pyrkivät täällä korostamaan sitä, että omistusasumisella suurine lainapääomineen ei ole mitään etua vuokra-asumiseen verrattuna, mutta täkäläisessä yhteiskunnassa vuokralaisella ei ole omaa kotia samassa mielessä kuin asunnonomistajalla. Omassa kodissa pitää omalla päätöksellä voida pitää lemmikkejä, polttaa tupakkaa, tehdä remppaa tai jättää sitä tekemättä j.n.e.
Ilmoita asiaton viesti
Juha ymmärsi hieman väärin asian fokuksen.
Meikäläisen temperamentti kuohahtaa, kun keskusteluja ei voi käydä muutoin, kuin välikäsien kautta.
Kaikki yhteydenpito toimii pääasiassa netin välityksellä ja vastauksia kysymyksiinsä saa odottaa.
”Suomalaiseen kulttuuriin ei oikein vieläkään täysin sovi vuokralla asuminen, vaan se mielletään väliaikaiseksi ”hätäratkaisuksi”. Siksi vuokralaisiin kohdistuu paljon vaateita toisin kuin vaikkapa Keski-Euroopassa tai Etelä-Euroopassa”!
Juuri noin! Tiedän, että esim. Ranskassa vuokralla-asuvat ihmiset ovat arvokkaita kansalaisia. Heitä ei pisteytetä asemansa, tulojensa tai omistustensa suhteen.
Harvoin kysytään, mitä sinun elämässäsi on tapahtunut. Asuit kenties maksamassasi kodissa, mutta monien vastoinkäymisten jälkeen, joudutkin etsimään kotikolosi vuokramarkkinoilta.
Suomessa vuokralla asuvia on aina kohdeltu hieman syrjäsilmällä. Suomalaisten omistusasumista pidetään kunniallisena tapana, joka viestii henkilöiden maksukyvystä.
Sen sijaan vuokra-asuja vasta joutuukin pitämään huolen, että vuokrat maksetaan ajallaan, muutoin menetät asuinsijasi ja olet asunnoton kulkuri.
Monet omistusasujat (velkaiset) ovat tänä aikana äärirajoillaan. Siitä kertoo jo ulosotossa olevat kodit, kun ei ole ollut enää varaa maksaa lainan lyhennyksiä eikä korkoja, saati korkeita sähkölaskuja.
Vuokralla-asumisesta on tehtävä arvokas asumismuoto ja palveluja on tarjottava, kuin kuninkaille.
Nyt palvelut ovat enemminkin vuokranantajien puolelle suunnattuja. Mitä muuta se on, että avainten kanssa pitää ajaa pk-seutu päästä päähän, aikarajat ovat ehdottomia, eikä joustoa tunneta.
Jos ei olisi käytettävissä saastuttavaa bensakulkuista autoa, niin jäisi tuokin kertomani avainshow toteutumatta.
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni lähtökohtaisesti olet jo hakoteillä, vaikka en tiedä kuinka tosissasi olet kuninkaasta? Tilanteen pitäisi muuttua siis niin, että vuokranantajan pitäisi suostua kohtuuttomiin ehtoihin? Eikö parempi tavoite olisi, että jos aluksi yhdessä sopivaan ehdoista ja käytännön asioista, jotka tyydyttävät molempia?
Ymmärrän hyvin tuon hankalan tilanteen erityisesti muuttopäivänä, mutta useampaa muuttoa avustaneena ja itsekin muuttaneena, niin aina on saatu sovittua kohtuullinen aikataulu sekä entisen että tulevan vuokranantajaan kanssa.
Tuo sosiaalitoimeen tai kelan vakuuksilla asuvien vuokralaisten haluaminen on kyllä havaintovirhe. Ne vuokranantajat jotka tiedän eivät vuokraa heille muuta kuin pakosta. Ehkä heillä on samanlainen ennakkoasenne, kuin sinulla heitä kohtaan. Vuokralaisen pitäisi olla kingi, mutta se kingi saa olla vain tietynlainen vuokralainen?
Ilmoita asiaton viesti
Kari, kiitos palautteestasi!
Kuten tuossa Juhalle totesin, temperamenttiini kuuluu puuttua vääryyksiin.
Vuokramarkkinat on mysteeri, joissa vallitsee vahvemman lait.
Pääsääntöisesti asiat toimivat, mutta nykyisin ei ole enää henkilökohtaisia tapaamisia, vaan asiat hoidetaan netissä.
Netissä on aina vaara, että tulee väärinkäsitysiä.
Niiden korjaaminen ei ole helppoa.
Kuten olen todennut, suuret vuokranantajat ovat siirtäneet toimensa alayhtöille, jotka edelleen välittävät tietoa. Virheiden ja väärinkäsitysten mahdollistuminien kertautuu.
Minulla ei ole mitään ennakkoasenteita ketään kohtaan, on vain järki ja asioiden toimivuus.
On selvää, että vuokralaisen asema on edelleen heikko.
Siksi, olen valmis tekemään työtä sen eteen, että niin vuokranantajien kuin vuokralaisten suhteen, saadaan oikeanlainen lainsäädäntö.
Ilmoita asiaton viesti
Huoneenvuokralakiin on hyvä perehtyä jo asuntoa vuokrattaessa. Siihen vedotaan riitatilanteissa.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481
Ilmoita asiaton viesti
Liisa, huoneenvuokralaki on vanhentunut.
Nyt kyse ei ole riitatilanteesta, vaan käytänteiden vanhanaikaisista.
En nyt lähde keskustelemaan huoneen vuokralaeista, vaan muutoksen välttämättömyydestä.
Ilmoita asiaton viesti
”En nyt lähde keskustelemaan huoneen vuokralaeista, vaan muutoksen välttämättömyydestä.”
Eikö sen tarkoittamasi muutoksen tulisi tapahtua juuri huoneenvuokralaissa.
Ilmoita asiaton viesti
Huoneenvuokralaista on hyvä lähteä ja nimenomaan sen heikkouksista.
Kun puhutaan ihmisten oikeuksista ja rahastuksesta, joka liittyy asumiseen, on suorastaan häpeällistä, että alisteinen suhde vuokranantajiin on säilytetty/säilynyt vuodesta toiseen.
Ilmoita asiaton viesti