Unkarin delegaation visiitti – uhka vai mahdollisuus?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e8af5d6f-f977-447d-9ecb-a3000aaf8edb
Suomen Nato -jäsenyys hyväksyttiin tänään Eduskunnassa murskaluvuin. Harvoin on niin suurta yksimielisyyttä ollut, jos koskaan.
Mutta, kuten demokratiaan kuuluu, niin erimielisyyttäkin on mahdollista ilmaista.
Rauhan aatteella matkaavat kansanedustajat, jotka vastustavat Nato jäsenyyttä, useimmat heistä tulevat Vasemmistoliiton riveistä.
Nato -jäsenyytemme ratifioinnin viivyttäjäkansat, Unkari ja Turkki, ovat kehittäneeet pelin, jolla käyvät omaa ’sotaansa’ maatamme vastaan!
Unkarin Orban ei ole vain viivyttelijä, vaan samaan aikaan myös kiristäjä.
Vaikka ratifiointia on jo moneen kertaan siirretty, niin siirtäminen jatkuu.
Suomesta on tehty eräänlainen sätkynukke, jonka arvovalta (myös Naton) kyseenalaistetaan toistamiseen.
Unkarista lähetettävä delegaatio kohtaa maamme pitkät miehet, Matti Vanhasen ja Antti Kaikkosen. Tosin puolustuministeri ilmaisi, että olen paikalla, jos en kaikkone.
Unkarin delegaation arviointimatkan tarkoitus herättää kysymyksiä.
Voidaanko puhua Suomen ns. entisajan neukkulaisesta valvontakomissiosta, joka raportoi johdolleen kansamme turvallisuuteen- ja toimintaan liittyviä seikkoja?
Vai, onko kyse vain tahallisesta pitkittämisestä Venäjän miellyttämisessä.
Veikkaan jälkimmäistä!
Viime vuonna se meni mm tämän Unkarin kohdalta juuri näin:
”Ratifioimme kesälomien jälkeen syksyllä” ja kun syksy koitti: ”ratifioimme lokakuussa” ” …joulukuussa” ”…tammikuussa” ” ….helmikuussa” ”maaliskuun alussa…” ” maaliskuun 6 päivä”…”maaliskuun lopussa” …ööö …” meidän pitää laittaa valtuuskunta katsomaan sitä sun tätä”
Tämä maa pelaa 100% Venäjän pussiin.
Turkki on taas niin solmussa Venäjän energian takia ja koska heillä on NATO maana ainoat venäläiset ilmatorjuntajärjestelmät…sekä muuta koplausta on roppakaupalla.
Jos sota jatkuu eikä Venäjä saa yliotetta vaan perääntyy nämä maat ratifioi. Mutta jos Venäjä saa yliotteen rintamalla,,,nämä ei ratifioi.
Ilmoita asiaton viesti
”Jos sota jatkuu eikä Venäjä saa yliotetta vaan perääntyy nämä maat ratifioi. Mutta jos Venäjä saa yliotteen rintamalla,,,nämä ei ratifioi.”
Tilanne on sikäli mielenkiintoinen, että Nato -organisaationa näyttää olevan melko keinoton.
Jos olen oikein ymmärtänyt, niin em. maat ovat rauhanneuvottelujen kannalla syystä, että Venäjän oletetaan saavan pitää haltuunsa otetut alueet itsellään ja Ukraina suostuisi ne luovuttamaan.
Unkarin delegaation tulo maamme tilanteen selvittelijäksi, on suorastaan häpeällistä.
EU:n jäsenenä, Unkarin rooli näyttäytyy aina vain pahemmalta.
Itsevaltiuden ruhtinas, Orbanin osuus EU:ssa, olisi korkea kyseenalaistaa.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä tekee koko touhusta farssin.
Ilmoita asiaton viesti
Todellakin farssin, sillä maamme ei pitäisi pelata Unkarin käyttämän ylivallan tahtiin.
Ilmeisimmin EU:n osallisuus Unkarin suhteen olisi korkea aika selvittää.
Ilmoita asiaton viesti
Orban on typerys, saastainen petollinen typerys. Mutta hänen pelleilyllään ei onneksi ole mitään merkitystä. Unkarilla ei ole oikeasti mitään valtteja käsissään. Jos se hakisin nyt EU:n jäsenyyttä, se ei pääsisi. Turkkihan ei enää edes yritä. Unkari ei välttämättä pääsisi enää Natoonkaan mutta (Unkarin onneksi) se älysi hakea ajoissa. Unkarillahan ei ole edes mitään strategisen sijainnin tuomaa lisäarvoa kuten Turkilla. Orban ei ole koskaan ollut kiinnostunut kuin omasta vallastaan ja sen pitääkseen se on antautunut Venäjän energia-aseelle. Muu Eurooppa on jo päässyt Putinin pihdeistä. Orban lienee ainoa Euroopassa joka uskoo Putinin voittoon.
Ilmoita asiaton viesti
Viimeisen tiedon kertoi Ylen uutisissa eräs Fidelispuolueen jäsen:
Hänen mukaansa halutaan puhua poliittiset kysymykset selviksi ennen ratifiointia eli Suomen Hallituksen ja Meppien kertomat valheet Unkarista käsitellään. Siellä on ainakin nämä ihmisoikeuskysymykset.
Mitä muuta siellä sitten on, selviää varmaankin lähiaikoina.
Ilmoita asiaton viesti
”Suomen Hallituksen ja Meppien kertomat valheet Unkarista käsitellään.”
Niin, me kansalaisina emme tiedä, mitä valheita hallituksemme ja mepit ovat Unkarista levittäneet!
Tulee mieleeni ennenminkin keksityt ’valheet’, joilla yritetään ylläpitää maamme ratifioinnin pitkittämistä.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän Matti Vanhanen kysele Unkarin delegaatiolta tarkennukset heidän huoliinsa. Olen kuulolla ja palaan sitten tarvittaessa asiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Vääristely Unkarista ja Puolasta on universaalia ja ihan todellista.
Ilmoita asiaton viesti
Ne valheet kattavat median mukaan mm. ”ihmisoikeudet” ja ”eurooppalaiset arvot” Mutta tässä tapauksessa nillä tarkoitetaan ihan tiettyjä asoioita. Ihmisoikeusilla mm. sitä, että toisin kuin muualla Lännessä,
– lgbt-järjestöillä ei ole avoimet ovet kouluihin, vaan sukupolikasvatus on estetty tältä järjestölobbaukselta ja kasvatuksen ammattilaiset hoitavat sen puolen. Sama koskee mm:
– sukupuoli-ideologian opetusta TV:ssä lasten parhaaseen katseluaikaan.
Ja vielä näistä kysymyksistä tiedottavan
– media ja järjestöportaan ulkomaisen taloudellisen tuen karsimista, läpinäkyvyyden vaatimista ym. tämän kaltaista.
Ilmoita asiaton viesti
Ja mitenkähän esimerkiksi tuo ”sukupuoli-ideologian opetus TV:ssä” liittyy Suomen jäsenyyteen sotilaallisessa puolustusliitto Natossa?
Kyllä tässä unkarilaisessa delegaatiovierailussa Suomeen on kyse pelkästään irvokkaasta teatterista, jonka näyttämö on Helsingissä, näyttelijät Budapestistä ja kuiskaamo Moskovassa.
Kyseinen delegaatio voisi viedä paluuterveisinä Orbanille suosituksen, että sekä Natoa että Euroopan Unionia paljonkin paremmin sopiva liitto Unkarille löytyy jo nyt: Suuren Kaalimaan johtama Euraasian Unioni! Jos länsimaisten yhteisöjen jäsenyys ja yhteisesti sovittujen periaatteiden ja menettelytapojen noudattaminen ei Orbanille mitenkään sovi, niin tervemenoa venäläiseen onnelaan! Unkaria ei jäädä kaipaamaan sen enempää Natossa kuin EU:ssakaan. Loinen mikä loinen. Putinin myyrä mikä Putinin myyrä.
Ilmoita asiaton viesti
Liittyy ihan olennaisesti. Kommentissani mainituista asioista 2 ensimäistä sisältyivät Unkarin parlamentin hyväksymään lastensuojelulakiin, johon reaktiona EU:ssa nousi jälleen kova kalapaliikki ”oikeusvaltiokehityksestä” ja ”ihmisoikeuksista.”
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä me tiedämme että Unkarista levittää valheita vain Orban itse. Hänen oma kansansa uskoo niitä koska media on Orbanin hallussa.
Ilmoita asiaton viesti
Hätä Suomessa on suuri sillä muutoin eivät maamme korkeimmat päättäjät altistuisi tällaiseen nöyryytykseen.
Ilmoita asiaton viesti
Toivottavasti hätä ei ole niin suuri, että maamme suvereniteetti joutuisi nöyryytetyksi.
Unkaria on pidetty maamme sukulaiskansana!
Mitä se käytännössä merkitsee, jos johtajansa nuolee Putinia!
Ilmoita asiaton viesti
Unkari yrittää saada sitoumuksetonta energiaa jopa Egyptistä asti, mutta on nyt tilanteessa, jossa se on maksuvaikeuksiensa takia on joutunut pakosta kumartelemaan, ja joutuu vielä edelleenkin maksamaan lausunnoillaan Putinille.
Jokainen unkarilainen keittiö on kaiken lisäksi tehty Unkarissa kaasun käytön varaan. Erityisesti köyhillä eläkeläisillä, jotka ovat osa niitä ihmisryhmiä, joille Orban on luvannut lojalisuutensa, kaasulasku on suurin lovi tilipussissa, joka on todella pieni.
Puun ja kuoren välissä siis.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo on ihan totta, että Unkari on nimenomaan Orbanin ansiosta hirttäytynyt venäläiseen energiaan ilman toivoakaan päästä enää tuosta tilanteesta ulos. Siksi Orban tekee juuri niin kuin isäntänsä käskee. Nyt on Kremlissä puhallettu koirapilliin ja käsketty kiusata Suomea ja Ruotsia.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä voisi hyvin tässä tilanteessa laittaa jopa tämän Suomen hylkäämisen ehdoksi Unkarille. Ihmettelenkin, ettei se ainakaan ole paistanut lukemistani lähteistä, mutta maan vasemmiston keskeinen poliitikko, Jaksity Gyorgy tunnusti itse, että jos olisin Orbanin housuissa, joutuisin ehkä alennusta saadakseni 4 miljoonan forintin kaasulaskuun suostumaan geopoliittisiin sitoumuksiin Moskovassa. Kuitenkin Unkari on juuri äskettäin tuominnut Venäjän hyökkäyksen. Harmi kun en tallettanut tuota juttua.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan ne kielisukulaisia mutta ei se mitään Orbanille merkitse. Sille merkitsee vain oma asema ja sen pönkittäminen propagandalla.
Ilmoita asiaton viesti
Sitä aaa mitä tilaa…. ainakin tällä kertaa, näköjään.
Ilmoita asiaton viesti
Mitäpä Antero tarkoitat tilaamisella?
Ihan mielenkiinosta kysyn!
Ilmoita asiaton viesti
Tästä vastakkainasettelusta meille tuleva tieto on täysin tämän narratiivin palveluksessa, jota Unkarin vasemmisto käyttää omien agendojensa ajamiseen. Ja EU suostuu tämän välineeksi, loukkaamalla jatkuvasti UNkarin suvereenisuutta, eritoten Suomen punavihreät ovat olleet tämän kärjessä, sekä kokoomuksen arvoliberaalin pään mepit, joista Sarvamaa on niiden neuvottelujen johtaja, joilla peukaloruuvia kiristetään ehdollisuusmekanismin nimissä. Eli jäädytetään Unkarin varoja.
Ilmoita asiaton viesti
Suomalaiset mepit on laitettu sekaantumaan Unkariin sisäpolitiikkaan ja jos ei muuta, niin tekosyyn siitä on Unkari saanut. Ja jos täällä suomalaisissa lehdissä jotain kirjoitellaankin, niin sillä tuskin mitään merkitystä olisi, josko edes huomaisivat, hyttysten ininää. Ei heitä kiinnosta mitä täällä lehdet kirjoittelee tai sisäpolitiikassa puhutaan ja tehdään. Mutta kun sekaannutaan heidän sisäpolitiikkaan, niin tottakai vastapalloon tulee.
Ilmoita asiaton viesti
Aloin kattella Antsu kuvaasi väsyneillä silmillä, että hei Anterolla ei olekkaan kieli pitkällä enää, mutta alaleuaksi luulemani olikin sitä kieltä kuitenkin 🙂 .
Ilmoita asiaton viesti
Kuva tosi vähän hölmö, mutta oli sillä hetkellä ainoa käytettävissä oleva… pitää jossain välissä vaihtaa, kunhan viitsi ja voisihan sen yrittää vaikka kääntää ylösalaisin jos haluaa oikein alkaa vänkäämään täällä😎
Ilmoita asiaton viesti
No hauskahan se on!
Ilmoita asiaton viesti
”Unkarin Orban ei ole vain viivyttelijä, vaan samaan aikaan myös kiristäjä.”
Tuo lausuma kirjoituksesta otettuna saattaa toki olla suunnattu komission suuntaan, mutta kyllä Unkarilla Orbanin suunnitelama on kuitenkin etupäässä näpäyttää suomalaisia politiikkoja, siis lähinnä demari- ja kokoomuspolitiikkoja (kansanedustajat ja mepit) jotka ovat kovasanaisesti tuominneet Unkarin oikeusvaltioperiaatteiden rikkojana. Suurimpina Unkari-kriitikkoina ovat esiintyneet Tuppurainen (sd) sekä meppi Sarvamaa (kok).
Itse katson, että Unkarin suunnalta nyt näpäytetään tässä Nato-asiassa, vaikkakin osa syy taitaa olla Venäjän myötäily ja Turkin tukena toimiminen samasta syystä. Kaksin aina kaunihimpi!
Ilmoita asiaton viesti
Orban tietää, että Unkarin on käytännössä pakko ratifioida sopimukset muutaman kuukauden sisällä, halusi se sitä itse tai ei. Viivyttelyssä lienee kysymys vain yrityksestä miellyttää Venäjää niin paljon, että Orban voi sanoa Putinille, että ”yritettiin kaikkemme, mutta ei voitu mitään”.
Ilmoita asiaton viesti