Perheiden palveluiden helpotettava arkea
Ruuhkavuodet, työ- ja perhe-elämän yhteensovittaminen sekä monimutkaiset palvelurakenteet, ovat osa tätät päivää. Perinteisesti sosiaali- ja terveystyö on tehty sosiaali- ja terveysvirastossa erilaisten seinien sisällä. Nyt tulevaisuudessa työn muotojen pitää joustaa. Esimerkiksi lähityö on oiva esimerkki matalankynnyksen sosiaalipalvelusta. Tämän työn toimintatapaa olisi helppoa laajentaa erilaisille kohderyhmille.
Useita hienoja matalan kynnyksen hankkeita on toteutettu ja sen jälkeen unohdettu. Esimekkinä Koulua elämää varten –hanke, joka auttoi matalalla kynnyksellä koululaisten perheitä ehkäisten isompia ongelmia. Jostakin syystä usein puhutaan ehkäisevän työn merkityksestä ja samaan hengen vetoon esimerkiksi asukastalot ovat lakkautusliipasimella
Toivon, että Helsingissä pysähdytään miettimään matalankynnyksen palveluiden järjestämistä niin, että tämänkaltaisen työn merkitys ymmärrettäisiin jatkossa juhlapuheiden lisäksi ihmisten arjessa. Ihminen tarvitsee matalankynnyksen sosiaali- ja terveyspalveluita. Perheet tarvitsevat arkea helpottavia palveluita.
Kommentit (0)