Uusi vuosi läheis- ja huumetyössä

Vuoden 2018 huumekeskustelu käynnistyi välittömästi, kun Suomen Kuvalehti kirjoitti huumausaineiden analyysipalvelusta. Konkreettisesti työtä olisi valmis tekemään A-klinikkasäätiön Muunto-hanke. Mielestäni huume- ja läheistyöhön tulee etsiä uusia työtapoja. Tavoitteen pitää olla haittojen vähentämisen rinnalla ihmisten elämänlaadun edistämisessä. Näen, että työstä olisi hyötyä huumeriippuvaisille, heidän läheisilleen ja koko yhteiskunnalle. Etenkin yliannoskuolemien ehkäisyn näkökulmasta.
Irti Huumeista ry:ssä ihmisarvoisen toipumistyön edistämisen into näkyy jokaisen työntekijän työotteessa. Keväällä Irti Huumeista ry:n tiloissa Pasilassa avautuu läheisten matalan kynnyksen kohtaamispaikka, jossa on tarjolla kahvia, teetä ja vertaistukea. Läheisten olohuone on avoin paikka tulla, lukea lehtiä ja viettää hetki aikaa irti omasta arjesta. Järjestämme teemailtapäiviä esimerkiksi elokuvia tai dokumentteja katsellen, lautapelejä pelaten ja yhdessä aikaa viettäen. Tietenkin asiakaslähtöisesti toiveita kuunnellen.
Suomen huumetyössä on ollut hienoa se, että kontrolli, arvostava kohtaaminen ja ihmisarvon kunnioitus, voi yhdistyä ihmisten hyväksi. Suomen kahden raiteen huumepolitiikka, mikä tarkoittaa haittoja vähentävän työn yhdistymistä rikosoikeudelliseen kontrolliin, jonka mukaan huumeet ovat laittomia, on mielestäni tärkeä punainen lanka huumetyössä. Vuodelta 2018 odotan innolla huumepoliittista keskustelua Irti Huumeista -perheemme ja yhteistyötahojen kanssa. Loistavaa alkanutta vuotta!
Ei tule toimimaan pidemmällä tähtäimellä vaan kokoajan mennään länsimaiden suuntaan jossa huumeita aletaan laillistamaan ja Dekriminalisoimaan . Kallis ja turha systeemi tämä kahden mallin politiikka . Haittoja vähentävä,ihmisarvoa kunnoittava politiikka ei sovi millään tavalla yhteen kriminaalipolitiikan kanssa
Ilmoita asiaton viesti
Suomen kahden raiteen huumepolitiikka, mikä tarkoittaa haittoja vähentävän työn yhdistymistä rikosoikeudelliseen kontrolliin, jonka mukaan huumeet ovat laittomia, on mielestäni tärkeä punainen lanka huumetyössä.
……….
Alkoholi on vahva huume. Pitäisikö se mielestäsi saada rikosoikeudelliseen kontrolliin kuten muutkin huumeet?
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni olisi parempi jos huumevalistukseen ei sekoitettaisi poliittista
propagandaa voimassa olevan huumekieltolain puolesta.
Ilmoita asiaton viesti
Mielenkiintoisia huomioita. Huumepolitiikkan seuraaminen ja siitä keskustelu kuuluu työhöni. Koko Suomen päihdepoliittinen linja on mielenkiintoinen ja täynnä ristiriitoja. Uudet alkoholipoliittiset linjaukset tulivat voimaan vuoden alusta. Aika näyttää, miten tilanne kehittyy. Kun pohtii tupakka, alkoholi ja huumelainsäädäntöä ihmetyttää, miten lait asettuvat suhteessa toisiinsa.
Ilmoita asiaton viesti