Toiminnan aika – Puhutaan työelämästä ja huumeista!
Huumeiden käyttö arkipäiväistyy ja lieveilmiöt heijastuvat työpaikoille. Useimmilla työpaikoilla luotetaan, että työntekijät ovat työkunnossa eikä töihin tulla huumeiden eikä muidenkaan päihteiden vaikutuksen alaisina. Esimerkiksi taannoin vastaani tuli varastoalan työpaikka, jossa usea trukinkuljettaja kamppaili huumeriippuvuussairauden kanssa ja työskenteli huumeiden vaikutuksen alaisena. Esimerkkitilanteessa työntekijän toiminta aiheutti niin työturvallisuus- kuin kokonaistaloudellisen riskin työnantajalle ja työtovereillensa.
Työpaikolla työskentelee huumeriippuvaisten ihmisten lisäksi myös heidän läheisiään. Huumeita käyttävän läheinen peittää usein tilanteensa työnantajaltaan ja työkavereiltaan esimerkiksi pelätessään syrjintää, syyllistäen itseään tai häveten omaa osuuttaan huumeriippuvaisen ihmisensä sairastumiseen. Järjestömme, Irti Huumeista ry:n, teettämien ja omien selvitysten mukaan huumeita käyttävien läheiset kamppailevat jaksamisen, unettomuuden ja monien psyykkisten haasteiden kanssa. Läheisen tilanteen kuormittavuutta ei ymmärretä useinkaan työterveyshuollossa, vaikka monet läheiset ovat joutuneet olemaan sairauslomalla esimerkiksi uupumuksen, masennuksen, ahdistuneisuushäiriöiden ja pitkittyneen stressin takia.
Irti Huumeista ry aloitti kumppanuuden Ammattiliitto Pron kanssa. Liiton puheenjohtaja Jorma Malinen totesi oivaltavasti, että huumeiden käytöstä aiheutuvat ongelmat ovat piilotettu ja vaiettu aihe, koska asia on niin käyttäjille kuin heidän läheisilleen hyvin raskas. Haluamme yhdessä Pron kanssa, että työpaikoilla tiedettäisiin ja tunnistettaisiin huumeiden käyttö ja sen vaikutukset. Tarkoituksenamme on tehdä työpaikkojen huumeongelmista näkyviä ja jakaa tietoa tukea ja tietoa työelämän toimijoille. Samalla haluamme herättää työnantajat, työterveyshuollon ja päättäjät näkemään, kuinka huumeilmiö koskettaa meitä kaikkia.
Toisilla työpaikoilla joudutaan enemmän tekemisiin huumeita käyttävien kanssa kuin toisilla. Yleensä tällöin kyseessä on joko oma tai läheisen huumeriippuvuus. Nyt on aika pysähtyä työelämän huumehaasteiden äärelle ja turvata laaja-alaisesti suomalaisten hyvinvointia. Siksi haastan mukaan yhteistyöhön Irti Huumeista ry:n kanssa myös muut ammattiliitot, työnantajajärjestöt sekä kuntien ja yksityiset työterveyspalvelut sekä koko järjestösektorin.
Rakennetaan yhdessä toimivaa tulevaisuutta! Ihminen ensin.
#huumeet #myösläheiset #työ #työturvallisuus #häpeä #stigma #jaksaminen #Proliitto #irtihuumeista #kiinnielämässä
Helppo tapa sinulle ja yhteisöllesi osallistua Irti Huumeista työhön on liittyä yhdistyksen yksilö- tai yhteisöjäseneksi osoitteessa www.irtihuumeista.fi/tulemukaan
Olen ymmärtänyt teidän puheista että kaikki huumeiden käyttäjät ovat syrjäytyneitä eikä heitä työelämässä näy.
Ihmettelet miksi asiaa salataan työpaikalla. Vastaus on kieltolaki siis laittomuus.
Ilmoita asiaton viesti
”Huumeita käyttävän läheinen peittää usein tilanteensa työnantajaltaan ja työkavereiltaan esimerkiksi pelätessään syrjintää, syyllistäen itseään tai häveten omaa osuuttaan huumeriippuvaisen ihmisensä sairastumiseen.”
Suurin syy miksei huumeriippuvuudesta uskalleta pomolle kertoa kuten alkoholiongelmasta, on käytön laittomuus, ei tule kuntoutuslomaa, vaan potkut, hyvällä tuurilla rikosoikeudelliset seuraukset päälle. Järjestönne dekriminalisaation vastustajana on osa ongelmaa.
Ilmoita asiaton viesti
Aika vahvaa kokemista. Onko tähän otsikon väitteeseen jotain faktaa antaa?
https://demokraatti.fi/liitto-sanoo-sen-nyt-suoraan-tyopaikoilla-kaytetaan-huumeita/
Ilmoita asiaton viesti
Mitä teidän yhteistyönne käytännössä tarkoittaa ja mihin sillä pyritään.
Pyritäänkö siihen että päihdeongelmaisten pääsevät hoitoon ja pysyvät työelämässä vai siihen ettei kukaan käytä huumeita edes vapaa-ajalla ja viikonloppupössyttelijöillekin saadaan potkut töistä?
Mitä päihderiippuvainen, viihdekäyttäjä tai työnantaja hyötyy teidän toiminnastanne?
Huumeiden käyttäjien tunnistamisen opettamisessa työnantajalle on se riski että huumeidenkäyttäjät potkitaan pois työpaikalta, vaikka olisivat työkykyisiä. Kyllä viikonloppupössyttely voi maanantaiaamuna seuroissa näkyä.
Miten teidän toimintamme sopii yhteen ja tehostaa alkoholihaittojen vähentämistä? Edelleenhän alkoholi on se suurin murhe niin työssäpoissaoloista ja yhteiskunnassakin.
Ilmoita asiaton viesti
Miehekäs kirjoitus!
Ongelma on monitahoinen. Toisilla on paineita työn suhteen. Kone lähtee aamulla kahvin sijaan käyntiin amfetamiinilla. Energiajuomia kuluu ohessa päivän mittaan.
Huumeiden käyttäjillä on suhteita rikollisuuteen. Tällainen velkasuhteeseen ajautunut työntekijä voi vaikkapa vinkata jotain arvokasta työpaikaltaan ja yön pimeydessä joku keikkaa firman omaisuutta.
Monesti huumeiden käytön myötä ihmisestä tulee täysin tahdoton. Hänen päässään pyörii vain joku kemiallinen aine, jolla ”pysyä tasapainossa ja työkykyisenä”.
Kirjoituksesta tulee hyvin esiin, että huumeet eivät ole pelkästään syrjäytyneiden tai ns. viihdekäyttäjien alaa.
Helppoja ratkaisuja ei ole. Tietysti huumeita käyttävästä voi puristaa mehut pois ja heittää sitten kaatopaikalle. Tällaista markkinatalous toki kannustaa. Eivät jää roikkumaan eläkkeelle.
Itse toivon ihmisten pääsevän eroon ja takaisin ihmisarvoisen elämän piiriin. Huumeisiin sortunut on pohjimmiltaan elämän paineissa sortunut ja menettänyt elämänhallinnan.
Turha on väittää jotain rikasta kokaiinipäissään kauppaa tekevää pörssimeklaria tai hollywood nistiä elämänsä sankariksi.
Varmasti lyhyellä tähtäimellä huume voi antaa voittajafiiliksen. Sitten petetään äidin ja muiden luottamus. Siskot myyvät itseään pelastaakseen tappouhkausten kohteena olevia veljiään.
Huumeet ovat myrkkyä ihmiselle. Jos joku tuhoaa itseään, niin tehköön sivussa. Tietenkin siitä kärsii lähipiiri silti. Huumeiden markkinointi muille ja nimenomaan nuorille on vastenmielinen ilmiö. Vihreiden kanta on pöyristyttävä, vaikka se oli joku kompromissi. Puolueessa on avoimesti huumekulttuuria ihannoivaa siipeä.
Ilmoita asiaton viesti
Aika paljon mutuile. Kuvittelen että kaikki ovat ongelmakäyttäjiä. Se on melkoinen ajatusvirhe ja kertonee kuinka huonosti tunnet aiheen.
Ilmoita asiaton viesti