EU-Suomen ”mallioppilaspolitiikka” jatkuu

Tällä kertaa suomalaisten kuuluisa omaa oksaa sahaava ylikuuliaisuus toteutuu venäläisen kaasun ja sähkön osalta. Ensinnäkin on huomattava, että venäläinen energia ei edes kuulu EU-sanktioiden listalle. Siitä huolimatta suomalaiset poliitikot haluavat vetää äärimmäisen kovaa linjaa venäläisen energian suhteen ja kieltäytyivät siksi maksamasta Gazpromin kaasua ruplissa venäläisten vaatimuksen mukaisesti.
Tästä seurasi tänään se, että Gazprom katkaisi kaasutoimitukset Suomeen kokonaan. Tuontisähkön osalta tämä Suomen poliittisista syistä johtuva “maksukyvyttömyys” johti jo sähkötoimitusten loppumiseen Venäjältä, joka taas johti rajuun sähkön hinnan nousuun Suomessa.
On huomattava, että EU on antanut jäsenmailleen luvan maksaa kaasusta Venäjän uusien maksuteknisten vaatimusten mukaisesti. Mm. Italia, Saksa, ja Ranska jatkavat kaasun ostoa normaalisti Gazpromilta ja maksavat kaasun Gazprom-pankin tilille. EU-Suomi haluaa siis kaasun kohdalla ajaa kovaakin kovempaa linjaa EU:ta miellyttääkseen, koska komissio on antanut hammasta purren lupansa maksaa kaasusta venäläisten vaatimalla tavalla.
Isojen EU-maiden menettelyn sijasta EU-Suomi yrittää nyt korvata venäläistä kaasua kaukaa USA:sta asti laivoilla tuotavalla nesteytetyllä kaasulla, joka on huomattavasti venäläistä putkessa toimitettavaa kaasua kalliimpaa ja jonka pitkät kuljetusmatkat tekevät siitä rasitteen paitsi taloudelle kuin myös ympäristölle.
Tuppuraisen linja
Suomen äärijyrkästä energialinjasta on päättämässä mm. eurooppaministeri Tytti Tuppurainen, joka on tunnettu lausumastaan “oma kansa ensin ajattelu on vahingollista”. Tämä välinpitämättömyys oman kansan ahdingosta ja energian räjähdysmäisesti nousevista hinnoista sekä toisaalta taas nöyristely Brysselin ylikansallista valtaa kohtaan näkyykin ministeri Tuppuraisen kaikessa toiminnassa.
Ministeri Tuppuraisen Suomen kansan kärsimyksistä välinpitämättömän linjan kustantavat siis tavalliset suomalaiset, joiden jo ennestäänkin heikko ostovoima kärsii entisestään. Lisäksi jo muutenkin taantuva kilpailukykymme jää taas askeleen jälkeen kilpailijamaistamme kun teollisuutemme maksaa energiasta yhä korkeammalle nousevia hintoja.
Mm. Unkarin johto on tullut täysin erilaiseen johtopäätökseen kuin Tuppurainen siinä, kun se toteaa, että Ukrainan sota ei ole Unkarin kansan sota eikä Unkarin kansaa siis myöskään ole syytä asettaa Ukrainan sodan maksumieheksi.
Suomen talous ei kestä Tuppuraisen & co:n linjaa
Jo ennestään velkariippuvainen ja kilpailukyvytön taloutemme ajetaan energian hintaa rajusti nostavilla poliittisilla toimenpiteillä yhä vaikeampaan asemaan ja näin siis sahaamme Tuppuraisen & co:n linjalla vain omaa kansallista oksaamme yhä kiihkeämmin poikki.
Se mitä me tarvitsisimme siihen, että kansaa ja maata köyhdyttävästä pakotepolitiikasta päästäisiin irti, olisi itsenäinen, kansanvaltainen ja puolueeton Suomi, joka käyttäisi kriisien ratkaisemisessa positiivisempia ja tehokkaampia keinoja kuin EU-fanaatikkojen käyttämät tylsät ja epätarkat talouspakotteet, jotka kurjistavat ja köyhdyttävät sekä maatamme että kansaamme.
Niko Aleksanteri Kauko, Vapauden liitto, 2. vpj.
Tuossa päivänä muutaman kävin keskustelun kahden Suomeen sijoittavan kanssa. He olivat raivoissaan siitä, miten Suomi sahaa omaa oksaansa.
– talous, erityisesti vienti- ja ruokatalous, pitää täysin erottaa politiikasta. Sillä niistä on kiinni Suomen kansan elämä ja myös ”iskukyky”.
Ja iskykyvyllä tarkoitan Suomen keskeisiä vientituotteita tai vahvuuksia. En pysty ymmärtämään sitä, miten Suomea oikein ajamalla ajetaan alas kun tällaisiä päätöksiä toteutetaan.
Isänmaan parturit ovat työssään.
Ilmoita asiaton viesti
Eu.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen tulisi ajaa kaasunmaksun kieltämistä ruplilla EU:a. Sillä olisi vaikutusta Ukrainan sodan loppumiseen. Suuret EU-maat eivät siihen tunnu suostuvan koska niiden oma talous ei sitä ehkä kestäisi ilamstonmuutoshömpän, lue ”vihreän siirtymän” takia.
Taitavat kuitenkin lisätä hiilen käyttöä.
Kun saamme Venäjän perääntymään Ukrainasta, on se myös meidän etumme.
Yksi syy miksi Venäjä vaatii ruplamaksua oli ja on ruplan vaihtokurssi.
Kuukausi sitten 1 € oli 150 ruplaa, nyt se on vain 65. Kurssi oli ennen 24.2. n. 92 ruplaa / €.
Tämä tarkoittaa sitä että Venäjän vientitulot muualta maailmasta nousevat ruplissa. Ja Venäjä kustantaa sotansa ruplilla. Paitsi ne tarvikkeet joita se tarvitsee eikä valmista itse.
Jos ruplamaksusta kaikki kieltäytyisivät rupla romahtaisi ja sota loppuisi.
Myös Puolalta ja Bulgarialta Venäjä on katkaissut kaasutoimitukset samasta syystä.
Meille on parempi pyrkiä sodan lopettamiseen kuin sen jatkamiseen ja pahimmassa tapauksessa Venäjän voittoon.
Näitten lasten, Tuppurainen & Co. pitäisi pitää kovaa meteliä EU:a ja vaatia kaikkia EU-maita toimimaan pakotteiden mukaan.
Sitähän he eivät tee, viimeksi Sanna Marin suostuu tuollaiseen koska hän petaa itselleen EU-virkaa, yhtä törkeästi tai oikeastaan törkeämmin kuin Katainen aikanaan.
Marinille ei mikään muu merkitse mitään kuin oma ”ura”. Hän on tyyppiesimerkki pyrkyristä, l. opportunistista.
Ilmoita asiaton viesti
Viimeiseen kappaleeseen kommentti. Kyllä meistä valtaosa laulaa laulujaan parempaa tulevaisuutta hakien. Mutta leipänsä eteen ihminen joutuu taipumaan.
Pikantit arkielämän yksityiskohdat kertovat ehkä leivästä käytävästä kamppailusta enemmän kuin hienot komiteamietinnöt tai ylistävät puheet.
Ilmoita asiaton viesti
On tuo Jocken Marin viha huvittavaa. Jos Jocke vaivaituisit tutkimaan Sannan varsin nousujohteista historiaa niin huomaisit, että Sannalla on ollut nostetta pyrkyryyden sijasta ja mikä parasta hän on aina kyennyt ottamaan haasteet vastaan hyvin itsenäisesti, sivuille vilkuilematta. Vuosikymmeniin, jos koskaan sotien jälkeen yksikään pääministeri ei ole joutunut samanlaisten haasteiden eteen kuin Marin, Corona. Ukrainan sota ja millä tehokkuudella Marin ajoi Suomea hakemaan Naton jäsenyyttä, siinä jäi jalkoihin jopa pres. Niinistökin kansanäänestyspuheineen.
Ilmoita asiaton viesti
Todella outoa historinakirjoitusta.
Koronahan ei koskaan tulisi Suomeen joten ei tehdä siitä spektaakkelia, lausia Sanna Marin.
Marin ei ottanut kantaa Natoon liittymiseen ennen kuin akikki muut olivat tehneet sen. Jos olisi edes ”jollain tehokkuudella ajanut” niin olisi alkujaan ilmoittanut kantansa eikä peesaillut muita.
Sanna Marinilla ei ylipäätään koskaan ole ollut omaa kantaa tai mielipidettä, ei muuta kuin kliseitä kliseiden perään, samojen toistamistaa useaan kertaan melkein samassa lauseessa.
Mainitsemasi ”noste” on seurausta pyrkyryydestä. Kun välttää ottamasta kantaa ja kun sitten lopulta tekee sen enemmistön kannan mukaan, tai omiensa, niin tottakai suosio pysyy.
Sanna Marin on aikamme suurin pyrkyri, ylittää Jyrki Kataisen reippaasti.
Sitten vielä yksi asia, en vihaa ketään. Yritän katsella asioita realistisesti ja tosisioihin perutuenm en värillisten tai muulla tavoin vääristävien lasien kautta.
Sinun olisi parasta keskittyä asiaan ja jättää tuollaiset heito sikseen. Ne kertovat että et pysty käsittelemään asiaa realistisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Anteeksi vaan Jocke, aikonaan väitit, että Sanna on päätöksissään Antti Rinteen marionetti, kuinka helvetin väärässä olitkaan, Sanna on ollut poikkeuksellisen itsenäinen päätöksentekijä sen jopa Kokoomuslaiset myöntävät. Sinä Jocke, et kykene katsomaan asioita asioina vaan olet oman mielipiteensä vanki.
Ilmoita asiaton viesti
Sanna on esittänyt kameroiden edessä, että ”korona on seurausta ilmastomuutoksesta ja luonnon elintilojen kaventumisesta.”
Sanna on osannut nerokkaasti yhdistää kunnianhimoisen ilmastotavoitteen lääketieteeseen.
Sanna oli sitä mieltä, että EU:n elvytyspaketti on kertaluonteinen ja rahat jaetaan koronan aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen.
Hän antoi suomalaisille aiheen olla ylpeitä paitsi neuvottelutaidoistaan, niin myös selvänäköisyydestään.
Asian todistaminen on helppoa. Alla ote Ylen kirjeenvaihtajan raportista:
”Italialaisten vimma laittaa kotejaan uuteen uskoon johtuu valtion ennennäkemättömän runsaskätisistä remonttiavustuksista.
Hallituksen “superbonus 110” -nimellä kulkeva avustus mahdollistaa italialaisille talojensa remontit ilmaiseksi: kaikista kustannuksista saa jälkikäteen valtiolta rahat takaisin.
Tämä tuki on osa Italian koronaelpymisstrategiaa, ja maa rahoittaa siitä suuren osan EU:n elpymisrahoilla. Unionin jäsenmaat sopivat koronakriisin iskettyä vuonna 2020 yhteisestä elvytysrahastosta. Italia saa paketista tukea ja lainaa reippaasti: vajaat 200 miljardia euroa.”
Lisäksi:
Sanna korotti puoluetukia 20%. Tästä olen Sanna kanssa samaa mieltä. Puolueiden johdon täytyy pystyä pitämään yllä sellaista elintasoa, johon he ovat tottuneet. Tähän yhtyy paitsi demarit, niin koko Suomen kansa. Enemmän rahaa politiikkaan.
Soteuudistuksessa heti tartuttiin tähän johtoportaan hyvinvointiin. Sotepomon palkka liikkuu jossakin 15 – 17 000€/k:ssa. Ensi vuonna maltillinen 2% korotus. 300€ korotus 15 000€:oon ei ole paljon.
Lisäksi sotevaltuutetut tulevat saamaan 5 – 7 000€/v puoluetukea. Tämä suunnilleen kaksinkertaistaa puoluetuen. Näissäkin asioissa Sanna on onnistunut erittäin hyvin, sillä ei näitäkään asioita ilman pm:n hyväksyntää tehdä. Tällaiset poliittiset rahoitukset vaatinevat nimittäin jonkinasteista veronkorotusta sotealuilla.
Suunnitellun neljän suurlähetystön sijaan Sannan kunnianhimo on kasvanut. Hän haluaakin perustaa kuusi lähetystöä (lähde UM). Tämän mahdollistaa se, että elämme nyt hyvin varakasta aikaa ja hallitus on saanut työllisyyden paremmalle asteelle kuin mikään muu koskaan. Meillä on valtava työvoimapula. Vain poliitikoiksi ryhtyviä on tarpeeksi, jos ei jopa liikaa. Työ on kevyttä ja palkka hyvä.
Ilmoita asiaton viesti
Mut kun ei voi, Saksa, Ranska , Italia.. Niiden talous sakkaa, Suomellahan ei niin väliä ole, ainakaan Tuppuraisen mukaan..
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä, Suomella ei ole väliä, ei suurten EU-maiden eikä niitä peesaavien suomalaisten mielestä.
Meidän taloutemme saa sakata, me voimme ottaa lisää velkaa ja joutua ahdinkoon.
Ilmoita asiaton viesti
Taisi mennä ohi?
”Suomen edustalle saapuvan lng-terminaalilaiva Exemplarin pituus on 291 metriä ja leveys 43 metriä, kertoo Gasgrid. Esimerkiksi risteilyalus Silja Symphonyn pituus on 203 metriä ja leveys 32 metriä.
Tilavuudeltaan alus on noin 151 000 kuutiometriä, mikä vastaa runsasta 60:ta olympiakokoista uima-allasta. Terminaalilaivaan mahtuu täyteen lastattuna noin 68 tuhatta tonnia lng:tä, mikä tarkoittaa noin 1 050 gigawattituntia energiaa.
Laivan höyrystyskapasiteetti on 140 gigawattituntia päivässä. Vuodessa höyrytyskapasiteetti on jopa yli 40 terawattituntia.
Gasgridin toimitusjohtajan Olli Sipilän mukaan viime viikkoina kaasun kysyntä Suomessa on ollut noin 40 gigawattituntia päivässä. Suomen vuotuinen maakaasun käyttötarve on ollut noin 25 terawattituntia, josta teollisuus käyttää hieman yli 14 terawattituntia.”
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/art-2000008833531.html
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoittaa n. 25 tuollaista laivalastillista vuodessa. Eli 2 lastia / kuukausi.
Ilmoita asiaton viesti
..ja ongelma tällä kertaa Jockella on..?
Ilmoita asiaton viesti
Ongelma?
Selvennys vain siitä minkälaisista määristä puhutaan.
Ilmoita asiaton viesti
No, mulla ainakin on ongelmana se, että tuollainen laiva ja sen putket on aivan naurettavan helppo sabotoida jonkun vihulaisen toimesta. Toinen inhon syy, taas jenkit saa meitä lisää peukaloruuvin alle. Mites olis kaasuputki Norjasta Melkøyan saarelta, Hammerfestin vierestä tänne, upotettuna 3 metrin syvyyteen maan alle.
Ilmoita asiaton viesti
Tämähän on välivaiheen ratkaisu.
Ilmoita asiaton viesti
Höh. Jollet nyt vielä ole huomannut, jenkit ajaa vain ja ainoastaan omaa etuaan, ihan joka puolella, kuten heidän aiheuttamistaan katastrofeista ympäri palloa on nähtävissä. Näitä ”välivaiheen” ratkaisuja ei pidä tehdä ollenkaan. Norjalaisten kanssa tekemään sopparia, sieltähän palautuu rahat kesällä Oulun Nallikariin…
Ilmoita asiaton viesti
Tuo kaasusoppari lienee hinta myönteisestä nato päätöksestä.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä ihmeen kaasusoppari? Laiva me ollaan vuokrattu.
Ilmoita asiaton viesti
”Kun terminaalilaiva on otettu käyttöön, siihen ryhdytään toimittamaan lng:tä erillisillä tankkereilla maailmanmarkkinoilta. Yksi tankkerin purkukerta kestää noin vuorokauden.
Gasgridin mukaan mahdollisia lng:n tuottajamaita voisivat olla esimerkiksi Australia, Yhdysvallat, Malesia, Algeria, Norja ja Qatar.”
Ilmoita asiaton viesti
Norjastahan se kaasu tuohon paattiin ilmeisesti ollaan ostamassakin, tuo on vain vuokra-alus, joiden markkinat on hyvin pienet ja varsinkin tässä maailmantilanteessa kysyntää ylittää tarjonnan. On otettava sieltä mistä saa, tai syksyllä uhkaa joukkokonkurssit. Tuota USA/länsivihaa on sitten minulle turha alkaa länkyttämään.
Ilmoita asiaton viesti
Ei mulla ole mitään länsivihaa, vielä vähemmän jotain itäsympatioita. Kattelen maailmaa ihan värittömien lasien takaa, enkä yritä sulle mitään länkyttää. Ilmeisesti pystyt hyvinkin perustelemaan esim. Irakiin hyökkäyksen. Saatiin eu maat sekaisin siirtolaistulvalla, liian vahva kilpailija maailmanpoliisille? Taisipa vaan kalahtaa omaan nilkkaan, euro on pian sama kuin dollari..
Ilmoita asiaton viesti
Olin Irakin sodan ja koko ”terrorismin vastaisen sodan” vastustaja, nyt onneksi Nato on palannut enemmän juurilleen puolustusliitoksi.
Ilmoita asiaton viesti
LNG:ä valmistetaan kai muuallakin kuin USA:a?
Tarkoitus on kai vuokrata ko. paatti USA:a, siis USA-laiselta yritykseltä.
LNG:ä valmistetaan kai vähän kaikkialla missä on kaasuesiintymiä? Lähimpänä kai Norjassa.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri näin, pelkkä laiva ollaan vuokraamassa, siihen ei kuulu kaasusopimus.
Ilmoita asiaton viesti
Jaa, tään päivän hesarissa kyllä puhutaan kaasusopimuksesta.
Ilmoita asiaton viesti
Eikä puhuta, tai laita linkki jos joku näin väittää. Tämä on 10v laivavuokraus, kaasu ostetaan vapailta markkinoilta.
Ilmoita asiaton viesti
En edes Amppareista löytänyt LNG uutista HS:ltä tältä päivältä, kuin tämän missä maininta…
”Kaasun siirrosta vastaava valtionyhtiö Gasgrid ja yhdysvaltalainen Excelerate Energy tekivät perjantaina kymmenen vuoden vuokrasopimuksen lng-terminaalilaiva Exemplarista. Lng on nesteytettyä maakaasua, jota voidaan kuljettaa säiliöaluksilla pitkiä matkoja.”
Eli jos lukemisen ymmärtäminen on tuolla tasolla, lue vielä tämä selvennykseksi – miten asiat menee.
”Kun terminaalilaiva on otettu käyttöön, siihen ryhdytään toimittamaan lng:tä erillisillä tankkereilla maailmanmarkkinoilta. Yksi tankkerin purkukerta kestää noin vuorokauden.
Gasgridin mukaan mahdollisia lng:n tuottajamaita voisivat olla esimerkiksi Australia, Yhdysvallat, Malesia, Algeria, Norja ja Qatar.”
Ilmoita asiaton viesti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008831952.html
Iltasanomien juttua aisiasta.
Täsäs lienee käsitteet sekaisin tietämättömyydestä johtuen.
Terminaalilaiva on uiva ”vastaanottoasema” jossa LNG höyrystetään kaasuksi. Se ei siis ole tarkoitettu kuljettamista varten.
LNG on tavallista maakaasua joka on jäähdytetty niin kylmäksi, ( -163 C) että se muuttuu nesteeksi. Kuten vesi (-höyry) tekee +100 C:n alle jäähtyessään normaali-ilmanpaineessa.
Kun kaasu jäähdytetään ja pidetään kylmänä, sen paine ei nouse jolloin se tiivistyy n. 600 kertaiseksi. Yksi tonni LNG:ä sisältää n. 1 400 m3 maakaasua.
Höyrystyminen ei ole aivan sitä että ”avataan hana”.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla tässä ei ole kyllä ollut mitään epäselvyyttä…
Ilmoita asiaton viesti
Monilla tuntuu olevan.
Ilmoita asiaton viesti
Heh, eipä ole uutta tällä palstalla… Mutta siis tämähän on hieno homma että näin nopeasti tuo kelluva LNG-satama saatiin, sillä estettiin syksyllä varmasti tullut konkurssiaalto. Se 43m€ vuoteen on tuosta pieni hinta.
Ilmoita asiaton viesti
Exemplar-terminaalin tulon ajankohdasta ei ole tietoa. Kuulemma aikataulua selvitellään kesäkuussa. Laivayhtiön taholta pidetään todennäköisenä, että aluksi terminaalilaiva sijoitetaan Viron puolelle, koska siellä paikallinen infrastruktuuri saadaan nopeammin valmiiksi. Satamalaitteet rakennettaneen kyllä myös Suomen puolelle. Uutisissa ilmaistaan pyrkimys saada terminaalilaiva käyttöön ”ensi talveksi”. Siihen asti kituutellaan.
LNG-kaasun putkikaasua korkeamman ostohinnan lisäksi kustannuksia tulee terminaalilaivasta perusvuokra on 460 miljoonaa euroa 10 vuoden vuokra-aikana sekä kaasun määristä tuleva muuttuva osa. Plus terminaalihenkilökunnan palkat.
Venäläisestä kaasusta kieltäytyminen ei siis ole pelkkää juhlaa, vaikka korvaavaa LNG:tä saadaankin.
Ilmoita asiaton viesti
”Venäläisestä kaasusta kieltäytyminen ei siis ole pelkkää juhlaa, vaikka korvaavaa LNG:tä saadaankin.”
Kuka tätä energiakriisiä sodalla juhlaksi kutsunut? Pandemiakin jyllää, nyt on selviytymisestä kyse.
Ilmoita asiaton viesti
Nyky-Suomi on Hölmölä.
Ilmoita asiaton viesti
Muuta jo!
Ilmoita asiaton viesti